Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.08.2009, 13:57:05
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ori de cite ori nu stiti ceva cautati frumos in sf. canoane online si va veti lamuri. Culmea este ca nici toti preotii nu cunosc f. bine canoanele. Iar cei care de regula nu le cunosc ii pocnesc asa o ,,dragoste" ne la locul ei de enoriasi si desleaga ceea ce nu este de deslegat. Preotii absolva facultatea unii cu 10, altii cu 9, altii cu 8, si altii si mai rau. Nota de la absolvire spune multe despre fostul student. Golutile cu care pleci la terminarea facultatii isi vor spune cuvintul pina inchizi ochii. Asta este una din cauzele nerespectarii canoanelor in BOR: necunoasterea; iar a doua este ignoranta perpetua,in primul rind al preotilor !
Revenind ,va spunem sora ca doua sinoade ecumenice (II si VI)precizeaza ca de la Inviere si pina la Rusalii nu se sta in genunchi la nici o slujba ca expresie a bucuriei invierii Domnului ,a inaltarii si a pogoririi duhului sfint. Cei ce fac altfel sunt sanctionati deoarece nu se bucura cu adevarat ci traiesc perioada respectiva comun. Ce sa te faci insa cind nici preotii nu stiu aceasta!De respectat ce sa mai vorbim...
De asemenea nu se sta in genunchi de la nasterea Domnului si pina dupa Boboteaza ,pt. acelasi lucru ! Faceti asa pt. ca asa este canonic si nu va interesati de ceilalti !
Va spun sigur!!! Si vorbesc de manastirea Radu-Voda!!!Imediat dupa Paste lumea statea in genunchi!Si nici-un calugar nu a zis niciodata nimic!La toate maslurile lumea statea in genunchi.....si la alte slujbe....
  #12  
Vechi 06.08.2009, 14:37:34
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Despre ingenunchiere in Biserica Ortodoxa exista acest articol pe site-ul CrestinOrtodox.ro:

http://www.crestinortodox.ro/diverse/69414-despre-ingenunchiere-in-biserica-ortodoxa
  #13  
Vechi 06.08.2009, 14:37:47
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Va spun sigur!!! Si vorbesc de manastirea Radu-Voda!!!Imediat dupa Paste lumea statea in genunchi!Si nici-un calugar nu a zis niciodata nimic!La toate maslurile lumea statea in genunchi.....si la alte slujbe....
Sora casandra,discutam pe doua topicuri ?

Ma surprinde exemplul dat si nu va contrazic. Profesorul la scoala degeaba este el bun pt. el si stie multa carte daca nu-i invata si pe cei pe care in mod normal trebuie sa-i invete, atunci...incotro folos?
Corect este cum v-am spus. Dar daca mergeti la Radu-Voda atunci,sincer vorbind, aveti doua alternative: ori faceti ascultare si rinduiala locului si faceti asa cum incuviinteaza preotul(adica stati in genunchi)ori va comportati canonic si ramineti in picioare. Dupa cum va este inima si curajul ! Nu gresiti nici cum.
Pt. modul cum admite rinduiala locului,preotul va da socoteala in fata duhovnicului lui si mai apoi a lui D.zeu.
  #14  
Vechi 06.08.2009, 14:44:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rightful8912 Vezi mesajul
ar trebui ateii sa fie tolerati?...io am intalnit odata unul...si trebuie sa spun nu e printre cei mai agreabili oameni....ar trebui tolerata cresterea ateismului si a secularismului?
Biserica ne invata sa iertam, dar in privinta marturisirii adevarului nu trebuie sa existe compromis. Adica, de dragul prieteniei sa ajung sa accept si sa dau marturie despre invataturi care nu au nimic in comun cu Revelatia.

Acum trebuie sa fim si noi sinceri, de multe ori cresterea ateismului si a secularismului se datoreaza si modului de viata al asa zisului crestin din zilele noastre. Nu se mai roaga, nu mai posteste, nu mai participa la slujbe, dar se numeste crestin. Nu prin acest om isi va gasi ateul drumul spre Biserica, dimpotriva prin acesta isi va largi drumul spre ateism.
  #15  
Vechi 15.08.2009, 20:48:37
willmark01 willmark01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.08.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rightful8912 Vezi mesajul
ar trebui ateii sa fie tolerati?...io am intalnit odata unul...si trebuie sa spun nu e printre cei mai agreabili oameni....ar trebui tolerata cresterea ateismului si a secularismului?
Nu, ar trebui sa ne bagati cu forta in biserica legati cu lanturi ca d'oh, pe vremea Inchizitiei cand cineva indraznea sa gandeasca (cum ca Terra e sferica, ca noi defapt ne invartim in jurul Soarelui) era ars,spanzurat,torturat.De ce sa nu porcedati la fel si cu noi?
Mie mi se pare total credincios si d-zeu asa ar vrea sa faceti.Va rugam sa ne scuzati ca materia noastra cenusie functioneaza si ca nu mai credem in aberatii ca: pamant plat,creationism,boogey-man.
  #16  
Vechi 15.08.2009, 21:42:22
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de willmark01 Vezi mesajul
Nu, ar trebui sa ne bagati cu forta in biserica legati cu lanturi ca d'oh, pe vremea Inchizitiei cand cineva indraznea sa gandeasca (cum ca Terra e sferica, ca noi defapt ne invartim in jurul Soarelui) era ars,spanzurat,torturat.De ce sa nu porcedati la fel si cu noi?
Mie mi se pare total credincios si d-zeu asa ar vrea sa faceti.Va rugam sa ne scuzati ca materia noastra cenusie functioneaza si ca nu mai credem in aberatii ca: pamant plat,creationism,boogey-man.
Nu sunteti suficient documentat. In afara faptului ca Biserica Ortodoxa nu a adoptat niciodata o astfel de pozitie, ca Inchizitia se desfasura in alta parte a lumii, ba chiar ca un ierarh roman a adus in Tara Romaneasca Enciclopedia lui Diderot cand aceasta era interzisa pe alte taramuri ( da, enciclopedia iluministilor!!!) nu este deloc credincios ce ne sfatuiti dumneavoastra sa facem.
Dumneata pari sa crezi in aberatii materialiste si "atomice", devreme ce dai citate din Epicur.
  #17  
Vechi 16.08.2009, 14:45:44
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de willmark01 Vezi mesajul
Nu, ar trebui sa ne bagati cu forta in biserica legati cu lanturi ca d'oh, pe vremea Inchizitiei cand cineva indraznea sa gandeasca (cum ca Terra e sferica, ca noi defapt ne invartim in jurul Soarelui) era ars,spanzurat,torturat.De ce sa nu porcedati la fel si cu noi?
Mie mi se pare total credincios si d-zeu asa ar vrea sa faceti.Va rugam sa ne scuzati ca materia noastra cenusie functioneaza si ca nu mai credem in aberatii ca: pamant plat,creationism,boogey-man.
Din pacate, doar un altul care si-a format opinia din filmele de la TV.
Cat de usor este sa adopti opiniile de-a gata ale altora, fara ca tu sa incerci sa cauti sa te informezi cu adevarat despre Biserica Ortodoxa. Dar, ce poti sa ceri cand atatia oameni cred ca Biserica Ortodoxa e la fel cu cea catolica...
Bun raspuns eclat_de_lune, nu stiam despre "Enciclopedia lui Diderot".
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
  #18  
Vechi 16.08.2009, 15:27:59
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

Deci Biserica Catolica se inchina unui alt Dumnezeu? Va deziceti de ei? Catolicii vor ajunge in iad? Raiul e populat de ortodocsi? Ce noroc pe capul vostru, ca v-ati nascut in zona asta si ati devenit ortodocsi inainte ca macar sa stiti ce inseamna asta. Bietii italieni sunt condamnati la suferinta vesnica, desi nu au facut nimic rau. De triburile din Polinezia nici nu mai vorbesc...
  #19  
Vechi 16.08.2009, 15:37:22
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
Deci Biserica Catolica se inchina unui alt Dumnezeu? Va deziceti de ei? Catolicii vor ajunge in iad? Raiul e populat de ortodocsi? Ce noroc pe capul vostru, ca v-ati nascut in zona asta si ati devenit ortodocsi inainte ca macar sa stiti ce inseamna asta. Bietii italieni sunt condamnati la suferinta vesnica, desi nu au facut nimic rau. De triburile din Polinezia nici nu mai vorbesc...
Nimeni nu spune ceea ce afirmati dvs. Eu cred ca fiecare va fi judecat dupa legea in care a fost educat. Cred, insa ca vor fi judecati si cei care au luat cunostinta de glasul Adevarului si s-au facut ca nu Il aud, dar necunoscute sunt caile Domnului.
Pana la urma pana si Biserica Catolica contemporana se dezice de trecutul ei, din cate stiu. Mai exact, cred ca Papa Paul Ioan al doilea a cerut iertare [SIZE=2]"pentru greșelile comise în slujba adevărului când au fost folosite metode neetice". Această cerere de iertare "este de asemenea valabilă și pentru drama legată de Inchiziție precum și pentru rănile pe care aceasta le-a produs. ...
[/SIZE]
[SIZE=2]preluat de pe [/SIZE][SIZE=2] [/SIZE]http://www.catholica.ro/stiri/show.asp?id=8554
a fost o declaratie intens mediatizata la vremea respectiva.
  #20  
Vechi 16.08.2009, 15:40:31
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Tot atat de " lupi moralisti " pot fi si crestinii, nu doar ateii, nu este o regula sa fie neaparat cinstiti si credibili oamenii credinciosi, doar pentru ca se pretind credinciosi, lucrurile pot fi vadite doar prin fapte, indiferent cata maiestrie am detine in cele ale propovaduitului, daca nu ne oferim pe sine exemplu si daca nu ne oferim pe sine sacrificiu spre invatarea iubirii care este mai presus de orice, nu ne putem numi cu nimic mai presus decat ateii...care nici macar nu cunosc intensitatea cuvantului si a simtirii Dumnezeiesti.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30