Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.12.2009, 21:16:31
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Sunt atâtea persoane minunate,creștini-ortodoxi autentici și nu numai,ale căror postări m-au ținut trează nopți întregi pentru a le citi și care datorită schimbului de replici dure care au fost, nu mai scriu pe forum iar unii chiar au dispărut.
Si-atunci nu e cam tardiv acest "iarta-ma"?
Poate ar fi mai intelept sa nu mai gresim unii fata de altii, decat sa incercam sa ne legam mai apoi ranile...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.12.2009, 08:07:27
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Si-atunci nu e cam tardiv acest "iarta-ma"?
Poate ar fi mai intelept sa nu mai gresim unii fata de altii, decat sa incercam sa ne legam mai apoi ranile...
"A greși e omenește,a persevera e greșește!"
Subiectul acestui thrend nu este o problemă personală .
Toți suntem datori în fața lui Dumnezeu dar când e vorba de datoriile noastre față de oameni uităm binefacerile și îndelunga iertare de care avem parte în fiecare clipă.
Am întâlnit prin biserică dar și aici pe forum persoane care au rănit și au făcut pe alții să sufere dar niciodată nu am simțit din partea lor puțină smerenie sau căldură omenească.
Iubește și fă ce vrei!
Emitem atâtea teorii despre credință,punem atâtea întrebări,cunoaștem teologie multă dar nu iertăm și privim de sus la cei care nu sunt asemenea nouă.
Atunci când dăruiești și primești iertarea devii mai bun,sufletul tău se face mai liber și se umple de Duhul Sfânt.
Neputința de a spune"iartă-mă" este din mândrie și din convingerea că suntem superiori,că am dobândit virtuți.
"Iartă-mă" este cuvântul fermecat care deschide sufletul iubirii aproapelui și iubirii de Dumnezeu.
Când stăm la rugăciune spunem când avem un necaz "Iartă-mă Doamne!" și suntem iertați în măsura cu care și noi dăruim iertare "Și ne iartă nouă greșiților tăi,precum și noi iertăm greșiților noștri"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.12.2009, 08:46:18
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

..........................
Domnul si Maicuta Domnului sa ne ierte, sa ne bucure, sa ne acopere in toate zilele vietii noastre si spre Rai sa ne calauzeasca!

Asa cum stam aici, asa sa stam si la Rai, Impreuna!
Sa-mi ajute Stapana, sa ma bucur privindu-va pe toti in Rai si pentru rugaciunile voastre sa vin eu ...la urma..
Iertati-ma fratilor si Domnul sa va ierte!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.12.2009, 14:13:15
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Cine vrea să iubească pe Domnul acela trebuie să iubească pe vrăjmași și să fie lipsit de răutate;atunci Domnul îți dă bucuria de a-l slăvi neâncetat,ziua și noaptea,și mintea ta va uita lumea și dacă întorcându-te în tine însuți îți vei aduce aminte din nou de ea,te vei ruga din inimă pentru toată lumea"(Sf,Siluan Athonitul).
Attached Images
File Type: jpg 11a96295_0050000496143_00_600.jpg (16,6 KB, 5 views)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.12.2009, 16:58:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iertati-ma si pe mine, fratilor si surorilor, si Dumnezeu sa ne ierte pe toti!
Frumoasa initiativa, Dorina draga.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.12.2009, 17:32:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Nu are sens sa tot repeti Iarta-ma..daca nu te tii de cuvint.

Copiiilor la scoala le repet incontinuu acest lucru.
Cum sunt prinsi cu o cotzcarie cum spun imediat iertati!, iertati, ..nu se va mai intimpla niciodata, si dupa citeva minute sau in cazul nostru dupa citeva postari mai cuminti iar se da cu muci-n fasole si jignim, desconsideram.

Asta ce mai este fratilor?
Pune-ti mina pe dictionarul explicativ pentru a putea PATRUNDE sensul acestui cuvint!
Este de preferat sa nu spunem nimic DACA NU NE PUTEM TINE DE PROMISIUNE
Unde este iubirea de care se tot face atita caz de unii si altii dar in fapt...ne sta in git?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.12.2009, 17:36:45
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

La toate mesajele voastre de aici mi-au dat lacrimile, Dorina draga ai avut o ideie foarte buna ca ai deschis acest topic care il asteptam odata cea a inceput postul. Eu cea mai mica de pe aici si in fata Domnului imi cer iertare de la voi toti poate cu putinele mele cuvinte am suparat pe careva.
Dumnezeu sa ne ierte pe toti cind gresim cu stiinta sau fara stiinta. Amin
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.12.2009, 18:18:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
La toate mesajele voastre de aici mi-au dat lacrimile,
Daaa, doamna draga, si pe mine ma cuprinde tristetea cind vad atita fariseism in unele postari. Poate odata cu Mila lui Dumnezeu vom fi mai constienti de cele pe care le spunem ca un AUTOMAT
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.12.2009, 18:54:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu are sens sa tot repeti Iarta-ma..daca nu te tii de cuvint.

Copiiilor la scoala le repet incontinuu acest lucru.
Cum sunt prinsi cu o cotzcarie cum spun imediat iertati!, iertati, ..nu se va mai intimpla niciodata, si dupa citeva minute sau in cazul nostru dupa citeva postari mai cuminti iar se da cu muci-n fasole si jignim, desconsideram.

Asta ce mai este fratilor?
Pune-ti mina pe dictionarul explicativ pentru a putea PATRUNDE sensul acestui cuvint!
Este de preferat sa nu spunem nimic DACA NU NE PUTEM TINE DE PROMISIUNE
Unde este iubirea de care se tot face atita caz de unii si altii dar in fapt...ne sta in git?
Chiar Sfinții Părinți au spus: "Păcatului , îi urmează rușinea, iar pocăinței îi urmează îndrăznirea . Dar această rânduială a fost răsturnată de diavolul dând NERUȘINARE la săvârșirea păcatului și RUȘINE în săvârșirea pocăinței", dar cel mai important de reținut este că , " creștinul nu se roagă cu CUVINTELE , ci cu FAPTELE ", pentru că altfel ne încadrăm la cele spuse cu ironie , dar atât de adevărat de Alexandru Țiridanis , precum că "unii creștini au un mod de gândire atât de ceresc , încât ajung să nu mai fie folositori pe pământ". Și tot în ton cu tema de față :
"PREFER SLABICIUNILE CARE MA FAC UN VAMEȘ SMERIT , DECÂT VIRTUȚILE CARE MĂ TRUFESC ȘI MĂ FAC FARISEU".( Timotei al Cretei )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.12.2009, 19:00:21
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daaa, doamna draga, si pe mine ma cuprinde tristetea cind vad atita fariseism in unele postari. Poate odata cu Mila lui Dumnezeu vom fi mai constienti de cele pe care le spunem ca un AUTOMAT
Of Andrei da cine e perfect pe lumea asta?numai Bunul Dumnezeu, important este noi pacatosii sa ne recunoastem pacatul sa-l spovedim si bineinteles sa nu-l mai facem, unele mesajele ale tale ma sperie citeodata.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu iarta dar nu uita ladyanda Generalitati 22 06.06.2011 21:05:52
iarta-ma sunt tanar maria32 Generalitati 0 18.02.2011 20:35:06
Scuze, iarta-ma, nu pot Florin-Ionut Din Noul Testament 34 01.01.2011 21:59:48
Doamne iarta militari BogdanBogdan Generalitati 18 22.03.2008 20:29:18
Doamne iarta-ne pe noi pacatosii si ne miluieste serb_crina Preotul 3 04.12.2007 21:54:16