Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.05.2009, 18:24:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Am mai avut mai de mult cu cineva discutia asta si ideea era cam asa:

Diavolul nu iti poate cunoaste gandul ca atare dar il poate intui din gesturile noastre.
Si asta este deja destul de mult, pentru ca sunt multe gesturi care ne dau de gol, gesturi pe care un alt om daca ar fi prezent cu noi in camera nu si-ar da seama.
Plus sunt acele reactii subtile ale corpului pe care probabil ingerii decazuti le pot percepe dar noi nu.

Si de asemeni ne poate trimite anumite ganduri si urmari reactiile noastre din care poate deduce anumite inclinatii, intentii, etc.

De asemeni ne cunoaste gandurile care i le adresam.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.05.2009, 18:37:18
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

cum lupta demonii cu crestinii, nestiindu-le inclinatiile, slabiciunile, temerile, pasiunile, etc.?
Dracul NU are cum si de unde stii gandurile oamenilor, decat dintr-un singur lucru: FELUL RUGACIUNII FIECARUIA!!!! Rugaciunea se inalta catre Dumnezeu in chipul unui foc, vazut si stiut numai de Dumnezeu, Ingerul pazitor si de diavol! Diavolul se uita la rugaciunea omului si vede felul in care este ea spusa daca este din inima curata si sincera, sau daca este din fatarnicie si plictiseala sau obligatie! Apoi se uita si la ceea ce cere omul, daca el spune rugaciunea soptit sau cu glas moale! Sau dupa cum am spus, se uita la CALITATEA rugaciunii!!! De aici satana, stie si vede slabiciunea omeneasca a fiecaruia si il "ataca" exact acolo!!! Asta nu o spun eu ci o spune PATERICUL!!! si experientele sfintilor din Pustie!!!

nu va ganditi ca sunt multi care cu puteri diavolesti au capacitatea sa cunoasca gandurile oamenilor?
NU SUNT oameni din astia ai demonilor!!! Stim asta din Cartea Faptele apostolilor cum femeia cea cu duh pitonicesc a fost vindecata de Sf.Petru si Ioan! Aceea nu avea duhul necurat al cunoasterii viitorului ci diavolii puneau oamenii sa faca fapte rele si tot ei ii spuneau care si cine ce a facut!!! si de aceea ea stia!!! si aducea mult castig "stapanilor ei"

Sau aia or fi tot de-ai lui Dumnezeu?
nu sunt ghicitorii "oameni ai lui Dumnezeu"!!!! astia lucreaza cu puterea SATANEI!!! Oamenii lui Dumnezeu sunt SIMPLI SI SMERITI, CA SFINTII, CA SI HS, adica FUG de atentia oamenilor si de lauda lor si se smeresc netinand seama de darul lor dat de Dumnezeu ci zicand ca NUMAI DUMNEZEU A LUCRAT PT CREDINTA CELUI CE A CERUT SA FIE VINDECAT sa a celui ce a CERUT AJUTORUL DOMNULUI!!! in rest sunt oameni de o credinta ZGUDUITOARE!!!!

FITI BINECUVANTATI SI CU CREDINTA VIE IN DUMNEZEUL ADEVARAT!!!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.05.2009, 18:48:11
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Eu daca aud ca un tibetan sau un indian poate afla gandurile unui om pentru mine e clar ca informatiile nu le primeste de la Dumnezeu ci de la diavol.. deci cum poate sa spuna cineva ca diavolii nu stiu gandurile cand pe unii ii 'inzestreaza' cu aceasta capacitate? Sau poate receptorului ii insufla aceste ganduri si apoi i le transmit emitatorului?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.05.2009, 18:51:42
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
cum lupta demonii cu crestinii, nestiindu-le inclinatiile, slabiciunile, temerile, pasiunile, etc.?
Dracul NU are cum si de unde stii gandurile oamenilor, decat dintr-un singur lucru: FELUL RUGACIUNII FIECARUIA!!!! Rugaciunea se inalta catre Dumnezeu in chipul unui foc, vazut si stiut numai de Dumnezeu, Ingerul pazitor si de diavol! Diavolul se uita la rugaciunea omului si vede felul in care este ea spusa daca este din inima curata si sincera, sau daca este din fatarnicie si plictiseala sau obligatie! Apoi se uita si la ceea ce cere omul, daca el spune rugaciunea soptit sau cu glas moale! Sau dupa cum am spus, se uita la CALITATEA rugaciunii!!! De aici satana, stie si vede slabiciunea omeneasca a fiecaruia si il "ataca" exact acolo!!! Asta nu o spun eu ci o spune PATERICUL!!! si experientele sfintilor din Pustie!!!

nu va ganditi ca sunt multi care cu puteri diavolesti au capacitatea sa cunoasca gandurile oamenilor?
NU SUNT oameni din astia ai demonilor!!! Stim asta din Cartea Faptele apostolilor cum femeia cea cu duh pitonicesc a fost vindecata de Sf.Petru si Ioan! Aceea nu avea duhul necurat al cunoasterii viitorului ci diavolii puneau oamenii sa faca fapte rele si tot ei ii spuneau care si cine ce a facut!!! si de aceea ea stia!!! si aducea mult castig "stapanilor ei"

Sau aia or fi tot de-ai lui Dumnezeu?
nu sunt ghicitorii "oameni ai lui Dumnezeu"!!!! astia lucreaza cu puterea SATANEI!!! Oamenii lui Dumnezeu sunt SIMPLI SI SMERITI, CA SFINTII, CA SI HS, adica FUG de atentia oamenilor si de lauda lor si se smeresc netinand seama de darul lor dat de Dumnezeu ci zicand ca NUMAI DUMNEZEU A LUCRAT PT CREDINTA CELUI CE A CERUT SA FIE VINDECAT sa a celui ce a CERUT AJUTORUL DOMNULUI!!! in rest sunt oameni de o credinta ZGUDUITOARE!!!!

FITI BINECUVANTATI SI CU CREDINTA VIE IN DUMNEZEUL ADEVARAT!!!!
Frumos ai scris, bravo! Trebuie sa citesc si eu Patericul...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.05.2009, 19:12:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Eu nu cred ca diavolul are vre-o putere asupra gindurilor noastre cind stim ce vrem... In schimb este foarte comod sa gindim asa !!!! astfel alintindu-ne si dind vina pe factori exteriori nu pe indolenta si rautatea din noi


Absolut totul este de la El!

"TOTUL ESTE DE LA DUMNEZEU..."

din "Testamentul"
Sfintului Serafim de Virita ...cautati-l si cititi-l...este cutremurator
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.05.2009, 19:13:18
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Diavolul se foloseste doar de ceea ce noi spunem si facem la un moment dat.
De asta sufletul este pazit.
Insa daca ii permitem, va fii prin preajma, deoarece el este un mare vinator de suflete si are mare nevoie de acestea. Nu prin ganduri vine, ci prin actiunile noastre:lenea( of, azi nu merg la biserica , ca sint obosit), delasarea( pai ma rog eu mai incolo, ca acum sint ocupata) si alte exemple de acest gen.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.05.2009, 19:23:03
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

La omilia Sfantului Grigorie Palama la petrecerea Maicii Domnului in Sfanta Sfintelor zice caci Maica Domnului s-a unit cu Dumnezeu prin minte,cel mai deplin.
Sau dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul.
Omul cu Sfanta Treime se uneste prin minte adica partea sufletului care petrece in creier de obicei si care e folosita si la gandire,rationamente etc.

Iata ce zice la acatistul Bunei Vestiri?
"Bucura-te ceea ce ai stricat pe stricatorul gandurilor".
Sau cum zice Sfantul Grigorie Palama caci lumina de pe Tabor (slava Sfintei Treimi) este pentru cele intelegatoare ceea ce este lumina soarelui pentru ochi.

Da nu se aude cum zice la canonul pastilor :"femeile cele ganditoare de Dumnezeu" referindu-se la Sfintele Femei mironosite.
Mintea petrece de obicei in cap si pentru a colecta informatia senzoriala.

Dar mintea poate gandi si fara creier.

De aceea sfintii se picteaza cu aureola in jurul capului iar nu in jurul inimii ca organ anatomic.
La hirotonie cum se poate observa se aseaza mana pe capul celor care este hirotonit.
Duhul Sfant cand s-a pogorat peste Sfintii Apostoli cum se vede in Sfintele Icoane se vede pe crestetul Sfintilor Apostoli.
Normal tot sufletul primeste harul dar prin minte.

Sfantul Ioan Damaschinul de la Dogmatica despre taina unirii din Dumnezeu si firea umana ,la Domnul nostru Iisus Hristos:
"A luat oare Cuvantul partea cea mai rea din om, lasand partea cea mai buna? In adevar mintea este intermediarul intre Dumnezeu si trup: al trupului ca impreuna locuitoare, al lui Dumnezeu, ca chip. Mintea,asadar, se amesteca cu mintea si mintea este la mijloc intre curatia lui Dumnezeu si grosolania corpului. Daca Hristos a luat un suflet fara minte, atunci a luat sufletul unei fiinte irationale."
Mai jos:
"Asadar, a luat trup insufletit cu suflet rational si cugetator, care conduce trupul,dar este condus de dumnezeirea Cuvantului."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.05.2009, 19:24:30
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Acolo am vrut sa scriu la taina unirii dintre Dumnezeu si firea umana , nu la taina unirii din Dumnezeu si firea umana.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.05.2009, 19:58:20
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Cuviosul Paisie Aghioritul spune ca diavolul nu ne cunoaste gandurile. Insa eu cred ca uneori le poate ghici din comportamentul nostru.

Bogdan.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.05.2009, 12:51:36
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Deci cum sa zic eu, pentru mine chestiunea asta e destul de spinoasa... nu de alta dar aproape zilnic duc o lupta cu propriile-mi ganduri. Citind pe internet ca diavolul nu ne cunoaste gandurile deja am ramas pe stand by curios lucru, mai ales ca fiecare dintre noi stim ca orice om are dialogul sau interior in care mai intervin si contradictii, de parca ar fi un adaos de undeva... n-ati simtit niciodata lucrul acesta? Si apoi visele, se zice ca de obicei sunt vise fie de la diavol, fie e contributia noastra personala, fie sunt de la Dumnezeu... eu azinoapte am visat ca citeam ceva de Parintele Paisie Aghioritul, pe care il admir enorm si din senin am zis ca nu imi mai place de el si am cautat pe google ceva porcos deci pur si simplu parca nu mai eram eu... na, eu ce sa mai cred acum, diavolul si-a bagat sau nu codita? si daca e asa, inseamna ca stie ce se petrece in mintea mea, implicit imi cunoaste gandurile...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ne cunoaste Dumnezeu gandurile? moldoveanu Din Vechiul Testament 85 11.08.2012 21:22:12
Cunoaste-te pe tine insuti florin.oltean75 Generalitati 12 10.01.2012 16:39:59
Cineva cunoaste vreun preot cu mult har....? mehiel Vrajitoria 10 22.11.2011 13:26:00
Pentru a ne cunoaste mai bine chefdejoaca Generalitati 5 02.12.2010 11:04:09
cunoaste cineva? Ioana-Andreea Preotul 2 21.03.2010 21:36:18