Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.06.2011, 12:52:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai incerc sa pricep si eu cauzele pentru care vrei sa te desparti.
Cineva enumera aici unele f.dure, de parca trebuie sa ajungi neparat la bataie ca sa nu mai poti trai cu un om.
Spui ca nu este vina lui, ci a ta.

1. De cat timp sunteti casatoriti?
2. V-ati casatorit din iubire, sau din alte motive?
Poate ca nu-l (mai iubesti)...Poate ca este altul...
3. Poate ca nu ai stiut dinainte ce inseamna cu adevarat sa fii sotie de preot.
Te-a sfatuit cineva? Te-a invatat cineva ceva in sensul asta?
Poate ca iti este greu sa duci viata asta, poate ca el este prea sever in cerinte?

Parerea mea este sa discuti mai intai cu el deschis, tot ceea ce te framanta. Poate ca gasiti o solutie, un drum pozitiv.
Pe urma trebuie ca macar el sa aibe un duhovnic (bun). Mergi si vorbeste cu acesta. Intreaba-l tot.
Si in final este episcopul de care apartine preotul si care te poate invata.
Poate ca se gaseste o solutie.
Si eu am auzit de situatii in care s-au despartit din "vina" ei si episcopul l-a sprijinit pe preot si nu l-a pierdut de slujirea sa.

Cred ca exista multe casnicii de preot care nu functioneaza bine, in primul rand din cauza premizelor.
Cand vad ca multe fete vor neaparat sa se marite cu un preot, ca ar fi el un zeu, o perfectiune, ma bufneste rasul ca sa nu plang. Si preotul este tot un om, cu problemele lui.
Pe urma un preot este fortat sa se insoare ca sa fie hirotonisit. Si atunci hai repede sa gaseasca o fata, nu conteaza cum, iubire, alte chestii. Important este sa se insoare si sa se hirotoniseasca.Important este...el.
Si pe ele, pe fete, le invata cineva ce le asteapta de fapt? Nimeni. Ca trebuie sa traiasca numai in post si reununtari, in saracie cel mai adesea, sa nu-si vada sotul din toate punctele de vedere decat din an in Pasti si etc., sa aibe X obligatii in parohie, si etc.
Unele femei pot, sunt facute pentru asta, altele nu stiu si afla cand este prea tarziu...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.06.2011, 17:25:28
unuoarecare unuoarecare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Mesaje: 4
Implicit

Frate Tangun, iti zic frate, pentru ca daca esti botezat in numele lui Hristos, suntem frati intru El, iar dragostea este cea care trebuie sa ne uneasca.

Citindu-ti cateva din postari, mi-am dat seama, dupa cum banuiam inca de ieri, ca esti in influentat mult de budism si hinduism. Dar acestea doua n-au de-a face nimic cu Hristos.

Spune-mi, care e crezul tau ?

Crezi tu in Sfanta Treime ?
Crezi tu ca Tatal este Facatorul tuturor celor vazute si nevazute ?
Crezi tu, mai ales, ca Iisus Hristos este Domnul tau si ca El este Fiul lui Dumnezeu ?
Crezi tu, ca Hristos este Cuvantul lui Dumnezeu, Care, Dumnezeu fiind, a venit pe pamant si S-a intrupat om ca sa te mantuiasca pe tine ?

Raspunde-ti la aceste intrebari si vezi de partea cui te afli. Esti de partea lui Hristos sau de cealalta parte ? Hristos a spus clar: "Cine nu este cu mine, este impotriva mea". Nu exista o a treia cale, intelegi ?

Daca nu crezi ca Hristos este Ziditorul tau si Dumnezeul tau personal, Care te-a facut pe tine, spune-o pe fata, ca sa stim clar.

Mi-am pus mainile in cap, cand am vazut ce-ai spus despre casatorie si despre facerea de copii. Cum poti sa spui tu ca casatoria este impotriva firescului? Oare tu n-ai citit in Biblie ca sa vezi ca Hristos a fost chemat la nunta, iar El, Dumnezeu fiind, ce-a facut ?, a refuzat sa vina la nunta ? a blestemat nunta ca fiind impotriva naturii, asa cum spui tu ? Hristos Dumnezeu, nu numai ca a venit la nunta, dar a si facut o minune acolo, prefacand apa in vin.
Iar despre copii, ce sa mai zicem ? Mai mult, cununia este ridicata la rang te Taina in crestinism. Asadar, hotaraste-te, esti sau nu esti crestin ?

Mantuirea nu se face din launtru, asa cum spui tu, ci ea vine de afara, de la Hristos, ca nu degeaba El se cheama Mantuitor. Pentru ce crezi, ca Hristos se cheama Mantuitorul ? Te rog, nu fa intruparea lui Hristos inutila, ca e mare pacat !

Trezirea, de care tot zici, ea la crestini se numeste Pocainta, ea de asemenea, a fost ridicata la rang te Taina. Hristos care este Dumnezeu, la aceasta ne indeamna: "Pocaiti-va, ca s-a apropiat Imparatia lui Dumneseu!" Un alt fel de trezire nu exista, restul sunt inselari de la diavol. Dupa ce se caieste de pacatele sale, omul se "naste" din nou, in el se naste "omul cel nou" asa cum zice Ap. Pavel, si se leapada de omul cel vechi si lupta impotriva lui. Altfel de trezire nu exista !

Iluminarea de care spui, care la crestini se numeste curatirea de patimi, se obtine doar cu ajutorul lui Hristos, prin plinirea poruncilor Lui, vezi cap.5,6,7 Matei. Aceasta este iluminarea cea adevarata. Drept dovada avem vietile a milioane de sfinti. E o cale batatorita de 2000 de ani si sigura 100%. Iluminarea budista prin nirvana este o inselare draceasca, lucru confirmat de mii de crestini adevarati.

Budistii si hinduistii sunt inselati de diavol, pt ca ei nu cred intr-un Dumnezeu unic, viu si personal, si nici in existenta diavolului. De aceea, sunt dusi de nas de diavol.

Tangun, crede-ma, ti-o spun cu dragoste frateasca, tot ce tre sa faca omul pt a se mantui este sa pazeasca poruncile lui Hristos, atat. Nimic in plus, nimic altceva mai complicat. Ti-o spun din propria traire, ca sa nu zici ca nu vbesc din propria traire. Cauta-te de pacate si pocaieste-te si te vei elibera de sub jugul lui satana. Hristos este Calea. Alta cale nu exista. Hristos este Adevarul, alt adevar nu exista. E atat de simplu.

Uite ce spune Ioan, apostolul lui Hristos Dumnezeu, in prima sa epistola: "Noi (apostolii) suntem din Dumnezeu; cine cunoaște pe Dumnezeu ascultă de noi; cine nu este din Dumnezeu nu ascultă de noi. Din aceasta cunoaștem Duhul adevărului și duhul rătăcirii." (1Ioan 4,6)

Daca esti crestin citeste mai mult Biblia si talcuirile ei, si nu mai citi scrierile orientale. Ca omul ce baga in minte si inima, aia-i iese pe gura si in fapte, caci nimeni nu se naste cu creierul plin. Hristos sa te ajute !

Last edited by unuoarecare; 06.06.2011 at 17:41:16.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.06.2011, 12:07:10
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit situatie disperata

Ma tem ca problema doamnei care a initiat topicul e foarte delicata si ca inca d-ei nu e suficeint de hotarata sa vorbeasca despre ea cu "lumea reala" si de aceea apeleaza la forum.
De fapt ceea ce se intampla acum in sufletul d-ei e cam dramatic. Mai bine ne-am ruga pentru dansa sa afle calea cea buna.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.06.2011, 13:58:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mie mi-e teamă că a uitat că postat ceva aici.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.06.2011, 14:00:18
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Dumnezeu sa lumineze si sa miluiasca pe ea si toata familia ei!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Responsabilitatea profesorului de religie I.Calin Sectiune dedicata profesorilor de religie 23 04.08.2012 15:42:35
Cum masuram moralul unui crestin in viata din afara bisericii? patinina34 Generalitati 31 01.04.2011 08:51:56
Scopul familiei costel Nunta 23 12.01.2010 09:07:51
Conferinta "Calea familiei" alynna Stiri, actualitati, anunturi 0 11.05.2008 20:13:52