Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.05.2010, 00:13:31
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Draga julline, in primul rand, cred ca esti posesoarea unei biblii eretice (sectante sau ce or mai fi). Uite aici de ce:

- La noi Psalmul 18 e de fapt 17
- Psalmul 97 e de fapt 96
- La noi Samuel/Samuil (Samule?) 1 si 2 se cheama Regi 1 si 2
- La noi Imparati 1 si 2 se cheama Regi 3 si 4
- La noi Cronici 1 si 2 se cheama Paralipomena 1 si 2

Asa ca, mai intai, iti recomand sa te duci la cea mai apropiata biserica ortodoxa si sa iti cumperi o biblie ortodoxa adevarata sau sa citesti de pe http://www.bibliaortodoxa.ro/

Iti dai seama daca o Biblie este ortodoxa sau eretica folosind acest ghid util: http://bataiosu.wordpress.com/2008/0...apta-credinta/

Cu toate ca exista suspiciuni, eu tot o sa vad daca putem clarifica totusi cateva probleme.

Citat:
În prealabil postat de julline Vezi mesajul
Dumnezeu locuieste in lumina:
1Timotei 6:16 singurul care are nemurirea, care locuieste într'o lumina, de care nu poti sa te apropii, pe care niciun om nu L -a vazut, nici nu -L poate vedea, si care are cinstea si puterea vecinica! Amin.

Dumnezeu nu locuieste in lumina :
1Imparati 8:12 Atunci Solomon a zis: ,,Domnul a zis ca vrea sa locuiasca în întunerec!
Psalmi 18:11 Întunerecul Si -l facuse învelitoare, iar cortul Lui, împrejurul Lui, erau niste ape întunecoase si nori negri.
Psalmi 97:2 2Norii si negura îl înconjoara, dreptatea si judecata sînt temelia scaunului Sau de domnie.

* Dumnezeu este crud , nemilos ,feroce si distructiv

Ieremia 13:14 ~ Îi voi sfarîma pe unii de altii, pe parinti si pe fii laolalta, zice Domnul. ,Nu -i voi cruta, nu voi avea mila de ei, nu Ma voi îndura de ei, nimic nu Ma va împedeca sa -i nimicesc.`
Deuteronom 7:16 6Sa nimicesti toate popoarele pe cari ti le va da în mîna Domnul, Dumnezeul tau; sa n'arunci nici o privire de mila spre ele, si sa nu slujesti dumnezeilor lor, caci aceasta va fi o cursa pentru tine.
1Samule 15:2,3 ~ 2Asa vorbeste Domnul ostirilor: ,Mi-aduc aminte de ceeace a facut Amalec lui Israel, cînd i -a astupat drumul la iesirea lui din Egipt.
3Du-te acum, bate pe Amalec, si nimiceste cu desavîrsire tot ce -i al lui; sa nu -i cruti, si sa omori barbatii si femeile, copiii si pruncii, camilele si magarii, boii si oile.``
1Samule 6:19 ~ Domnul a lovit pe oamenii din Bet-Semes, cînd s'au uitat în chivotul Domnului; a lovit (cincizeci de mii) sapte zeci de oameni din popor. Si poporul a plîns, pentruca Domnul îl lovise cu o mare urgie.

Dumnezeu este bun, milos si binevoitor:
Iacov 5:11 ~ Iata, noi numim fericiti pe cei ce au rabdat. Ati auzit vorbindu-se despre rabdarea lui Iov, si ati vazut ce sfîrsit i -a dat Domnul, si cum Domnul este plin de mila si de îndurare.
1Cronici 16:34 ~Laudati pe Domnul, caci este bun, caci îndurarea Lui tine în veac!
Ezechiel 18:32~ Caci Eu nu doresc moartea celuice moare, zice Domnul Dumnezeu. Întoarceti-va dar la Dumnezeu, si veti trai.``
Psalmi 145:9 ~Domnul este bun fata de toti, si îndurarile Lui se întind peste toate lucrarile Lui.
1Timotei 2:4 ~ pentru împarati si pentru toti cei ce sînt înaltati în dregatorii, ca sa putem duce astfel o viata pacinica si linistita, cu toata evlavia si cu toata cinstea.
1Ioan 4:16 ~Si noi am cunoscut si am crezut dragostea pe care o are Dumnezeu fata de noi. Dumnezeu este dragoste; si cine ramîne în dragoste, ramîne în Dumnezeu, si Dumnezeu ramîne în el.
Psalmi 25:8~Domnul este bun si drept: de aceea arata El pacatosilor calea.
Aici trebuie sa facem deosebirea intre lumina materialnica si lumina nematerialnica. Anume, ca Dumnezeu este Lumina din Lumina cea nevazuta, pe cand ceea ce vezi tu aici in plan fizic este doar praf si pulbere. Dumnezeu este omniprezent, se afla pretutindeni si in orice ceas. Adica ce, ca vine noaptea inseamna ca ne paraseste Domnul ca e intuneric?

Din nou, Dumnezeu domnneste in Lumina cea nematerialnica a Imparatiei Cerurilor, care nu trebuie sa fie confundata cu notiunea de lumina pe care o cunoastem noi atunci cand rasare soarele si pamantul se scalda in razele lui.

Adevaratul Psalmi 17:11 spune de fapt "Și a plecat cerurile și S-a coborât și negură era sub picioarele Lui.". Aici Dumnezeu ne vorbeste despre mania sa asupra celor pacatosi care necajesc pe cei credinciosi. Dumnezeu poate fi si milostiv, dar poate fi si manios. Asta in functie de cum te comporti tu si cum iti traiesti viata. Spre exemplu, mult-pacatosii de la Somora si Gomora, caci nu L-au ascultat pe Domnul Dumnezeu lor, au pierit in flacari si in chinuri, pe cand norodul de mii de oameni care-L urmau pe Hristos a fost hranit cu doar cateva paini (inmultirea painilor) pentru ca Ii urmau invataturile. Domnul se poarta cu tine la fel cum te porti si tu cu poruncile sale.

Adevaratul Psalmi 96:2, din nou face referire la mania Domnului fata de cei ce comit pacate. Caci pacatosii vor arde in iad, inconjurati de negura, din pricina pacatelor lor, pe cand crestinii adevarati se vor desfata cu bunatatile Raiului celui de Sus.

De asemenea, vezi ca Vechiul Testament reprezinta randuiala data oamenilor de acum 2000 de ani, nu de acum. Caci pentru noi a venit Hristos pe pamant si a schimbat complet mentalitatea omenirii, daruindu-ne Noul Testament. Pe acesta sa-l citim si sa-l urmam, caci reprezinta Legea cea Noua, actuala, curenta. In VT, Domnul Si-a aratat mai mult latura manioasa, caci asa a fost randuit de El. Nu mai este cazul, insa, caci S-a pogorat Fiul sau Iisus Hristos, care a daruit neamului omenesc posibilitatea Mantuirii.

Sper ca ti-am raspuns cat de cat la intrebarile tale. Dar vezi ce faci cu biblia aia ca nu-i in regula!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.05.2010, 00:14:20
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

.......................
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.05.2010, 00:31:40
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
.......................
Vezi ca s-ar putea sa ai tastatura stricata, cred ca vroiai sa scrii ceva dar ... nu stiu ceva vreun circuit intrerupt pe undeva si au aparut punctele astea.

Sau cumva "protestezi" la adresa postarii mele de mai sus?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.05.2010, 00:44:24
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Vezi ca s-ar putea sa ai tastatura stricata, cred ca vroiai sa scrii ceva dar ... nu stiu ceva vreun circuit intrerupt pe undeva si au aparut punctele astea.
Multumesc frumos pentru purtarea de grija, Colaps.

Inca toate circuitele merg strong doar ca ma mai razgandesc din cand in cand. Asta e singura fisura.
Am vrut sa-i scriu Mariei ceva dar m-am lasat pagubas.

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Sau cumva "protestezi" la adresa postarii mele de mai sus?
Nu protestez deloc pentru ca si tu si bataiosu pareti a fi irecuperabili :))

P.S. Cu toate astea explicatiile din Biblie sunt faine.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.05.2010, 00:51:31
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Nu protestez deloc pentru ca si tu si bataiosu pareti a fi irecuperabili :))
Aha, asadar, pentru ca am furnizat si eu un link catre un articol care compara biblia ortodoxa cu cea sectanta, tu zici ca-s in 'gasca' cu bataiosu?

Asta in nici un caz, mai ales ca are niste idei foarte aiurite in ultima vreme (ecranarea rugaciunilor si alte bazaconii), insa articolul cela este bun si nu are nimic ciudat in el.

Apropo, irecuperabili? Adicalea sa ma recuperezi de unde ??

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Multumesc frumos pentru purtarea de grija, Colaps.

Inca toate circuitele merg strong doar ca ma mai razgandesc din cand in cand. Asta e singura fisura.
Am vrut sa-i scriu Mariei ceva dar m-am lasat pagubas.
Ma bucur, bine ca nu trebuie sa cumperi alta tastatura. Asta ar insemna sa cheltui bani, mersul la magazin, mai ales ca pe caldura asta n-ai de unde sa stii ce se poate intampla.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.05.2010, 00:53:08
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Sau cumva "protestezi" la adresa postarii mele de mai sus?
Cine sa mai protesteze in fata ta cand il vede ba pe Stefan , ba pe Antonescu ... :)) Oricine s-ar intimida...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 28.05.2010 at 00:56:56.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.05.2010, 05:43:21
julline julline is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de innocentul Vezi mesajul
mai, mai sunteti multi.. astia nu se mai termina cu ineptiile pe cuvantul meu! nu-l lamuresti bine pe unul ca hop top apare alt destept.. auzi p-asta "Ajutati-ma" ca vezi Doamne asa defecta e biblia, ca e clar... abia a inceput si s-a stricat maioneza baiatului.. te bufneste rasu-plansu.. ce deghizare de doi lei.. spune taica "sunt ateu" pe fata! nu mai lua haine de oaie speriata si ratacita! nu biblia are nevoie de a fi explicata ,numai dracu o invata pe dinafara si o talmaceste pe dos pe toata.. adica el e talmaciul tau dragule.. mai bine te-ai smeri .. ca e grav ce faci.. ia citeste versetul asta" vai de cel prin care vine sminteala.."nu raspunde.. pe bune, daca raspunzi esti chiar de rahat...
nu judeca si nu vei fi judecat
poti sa ma lamuresti mai bine?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.05.2010, 07:46:22
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
=>dar stii de ce nu e o carte tocmai usoara ? pentru ca nu se citeste pe sarite , nu trebuie sa sari de la 1Timotei 6:16 tocmai la 1Imparati 8:12 ca poti sa faci entorsa sau o intindere de sinapse , Biblia ta probabil e mai veche si nu are foile in ordine ci are foile evoluate dupa modelul darwinist o foaie din Vechiul Testament evolueaza intr-o alta foaie din Noul Testament ,algoritmii genetici dovedesc foarte clar ca evolutia foilor Vechiului Testament are loc cu schimbari la fel de drastice ca si evolutia darwinista adica dintr-un crocodil e musai sa evolueze intr-o pasarica

=>deci nu e nici o contradictie intre VT si NT (sau intre versetele aceluiasi Tetament) ci se intampla acelasi lucru ca si cu evolutia darwinista din sobolan iese firesc o capra ,nu trebuie sa ai pretentia ca capra sa fie sobolan ,caci e un sobolan evoluat in capra...sper ca m-a intelegi. sau alta analogie ar fi o capuse sau un paduche se logheaza sub un alt nume si posteaza un articol ,capusa e aceeasi dar a evoluat in alt nume de utilizator (vezi algoritmii genetici daca nu intelegi)
Iar ai picat la evolutionism! Si te mai si lauzi cu asa ceva. Fudulia coana mare!
Tu nici macar nu stii ce ataci dar esti perseverent. Don Quixote v2
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.05.2010, 08:09:05
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Sunt siteuri intregi dedicate contradictiilor biblice cu multe argumente si explicatii.
Poate ar trebui sa se faca o lista cu acestea si sa se dea un raspuns oficial la ele?Asta ar fi ca un faq pentru incepatori.
ce vorbiti voi falsi traducatori,falsi interpreti biblia nu este o carte literara ci una duhovniceasca scrisa de la capul locului sa o priceapa doar cei cu dragoste de Dumnezeu si lucrarea sa ,celelalte gize fac vint cu aripile si stirnesc praful necunostintei de Dumnezeu doar mai pot aciua pe cineva in roiul lor de risuplinsului.dintisorii mici si de lapte nu pot a roade asemenea hrana tare si savura intelepciunea lui Dumnezeu.se cred ca au o misiune speciala de reintoarcere la paginismul ateist sunt emanatia comunismului inflacarat pregatind calea "uriciunii pustiiri"cel ce le va da [trofeie]peste ochi,veti fi tratati ca niste tradatori ce si sunteti crezindu-va oameni f. destepti sfidind pe oameni mari de stinta care in cele din urma dupa toate calculele lor si-au dat seama ca la originea lucrurilor EXISTA DUMNEZEU.dar pentru uni mai exista o cale de intoarcere.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.05.2010, 08:32:29
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

penticostica imediat reactionezi cind auzi o litera ca ar fi impotriva excelentei voastre se umfla parul ca pe motan scoti ghiarele si esti pregatit sa,sari la gitul orcui nu iti impartases-te umilele idei ale tale dl.teolog penticostag.ma uimeste faptul ca nu degeaba secta voastra vine din america lucrati in echipa femeie+barbat ai la remorca vagonul nr1care este chear pleazna umilului tau bici facut dintr-un fir de papiota legat la un bat din fir de iarba. vizite cu multe binecuvintari
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Versete si pasaje Biblice care v-au impresionat danyel Despre Sfanta Scriptura 70 01.02.2015 16:45:29
Contradictii in Sfanta Scriptura? Sergiu_B Despre Sfanta Scriptura 119 01.02.2015 16:13:57
Contradictii in Biblie NeInocentiu Teologie si Stiinta 0 06.09.2011 11:39:26
Despre betie - referiri biblice patinina34 Din Vechiul Testament 9 31.05.2009 01:49:13
Contradictii in SF Scriptura? danyel Generalitati 33 01.01.2007 00:34:52