Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.09.2016, 14:45:40
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Cugetata obiectualist, intr-o lume rationalista, analitica si impersonala, inchisa in reflexele ei imediate, Crucea apare ca obiect printre altele, fie el si sfintit. E de inteles...
Privita dinlauntrul sau prin prisma teandriei Bisericii, fireste ca si Crucea, alaturi de orice alta realitate a Bisericii, are alte insusiri si alta relevanta.
Unitatea ontologica a Bisericii, in ciuda distinctiei formale intre Biserica Triumfatoare si Biserica Luptatoare, deschide insa perspective nebanuite asupra Crucii. Sfintii si toti cei care cunosc or presimt teandria Bisericii aduc in marturiile lor tocmai valentele ceresti, tainice ale Crucii.
Cand vorbim despre Taina Crucii ne referim tocmai la acea ordine deocamdata cunoscuta prin "ghicituri" - ordinea Imparatiei. La care ne referim si cand spunem "precum in Cer asa si pe pamant".

*
Fara a fi partas cu vreun sfant mai mult de inchipuirea mea simplista si efortul meu penibil de a ma tine la oarece reflectie asupra temei crucii, as adauga urmatoarele:
Cred si marturisesc ca Crucea este vie. A fost este si va fi astfel intotdeauna, ca realitate Cereasca pe care o cunoastem, de obicei, in special prin manifestarea ei pamanteasca asa cum apare in cult.
Cred si marturisesc ca Crucea este Lumina. Una intelegatoare a omului si datatoare de intelesuri omului.
Cred si marturisesc ca Crucea vorbeste. Nu neaparat in cuvinte asa cum ne exprimam noi uzual ci intr-o vorbire mai adanca, adresata direct inimii omului, cu efect tamaduitor si datator de putere ascensionala.
Cred si marturisesc ca Crucea alina, indruma, invata. Sprijina si orienteaza pe crestin in tot periplul sau pamantesc.
Cred si marturisesc ca Crucea este Hristos. Asa cum poate fi El descoperit de catre omul pe care El il trezeste spre a i se infatisa.
Cred si marturisesc ca Crucea este prezenta in viata noastra la fiecare pas, desi nu constientizam mereu aceasta, spontan si explicit.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.09.2016, 13:48:30
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru cei de rit răsăritean, moștenitori ai tradiției bizantine, este sărbătoare de poruncă (participare obligatorie la Sf Liturghie) cu post și ajun.

Și astăzi, creștinii "exaltă" Sfânta Cruce, ca instrument al salvării noastre. Adorarea Sfintei Cruci este adorarea lui Cristos Însuși, după cum explică Sf Toma din Aquino în "Summa".

Te adorăm pe Tine, o, Cristoase și pe Tine te lăudăm, fiindcă prin Sfânta Ta Cruce ai răscumpărat lumea !
Minciuni, Mihnea. Nimic nu-i obligatoriu. Și în orice greșeli și adâncuri cazi, dacă vei căuta pe Hristos, te ridică și te aduce înapoi la starea cea dintâi. Ori de câte ori cazi și vrei să te ridici.

Deci nu-i nicio poruncă să mergi obligatoriu la Sfânta Liturghie. Nu mergi din obligație niciodată, ci din dragoste. Dacă nu mergi la orice slujbă, Hristos nu se supără pe tine și pe nimeni. Ci respectă libertatea tuturor, liberul albitru, voința proprie și discernământul alegerii, înțelegerii și trăirii, la măsura care vrea să o aibe, o înmulțește, o dorește, o dăruiește, fiecare ce se numește "creștin", fie el eretic, sau fără erezie, ortodox.

Hristos îi iubește pe toți, fie ei și atei, toți oamenii, chiar dacă nu toți, ci puțini, vor fi cei care se vor mântui, moștenind pământul cel nou, Împărăția Cerurilor, pe care nu o dă "papa", și nici un apostol și niciun episcop și preot și diacon, și niciun om, ei doar îndrumă și călăuzesc, mai mult sau mai puțin ghidați de câteva interese, prin care lucrează Duhul Sfânt, asupra acelor oameni pentru alți oameni și creația toată, sau demonii, deci nu ei, ci Domnul va da Cerurile, Logosul lui Dumnezeu, în Sfânta Treime.

Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.10.2016, 11:14:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Mihnea, iartă-mi ignoranța,dar acest sfînt nu apare într-o poezie de Coșbuc, ca fiind acel sfînt care a răscumpărat un creștin din turma sa, mergînd în robie în locul său?
Si eu sunt ignorant cu privire la Paulin de Nola, acest sfant atat de vechi si totusi atat de...nou, avand in vedere ca a trait in secolul al IV-lea si a fost canonizat in secolul al XXI-lea, mai precis in 2007 de Papa Benedict. Spunea cineva ca timpul Bisericii este altul decat timpul oamenilor...

Nascut (probabil in anul 353) intr-o bogata familie din Bordeaux, el are o cariera politica (cursus honorum) de invidiat, ajungand guvernator de provincie, apoi consul. Dar renunta la tot si se calugareste. Se retrage langa Neapole, la Nola, acolo unde intemeiase un spital pe vremea cand era guvernator.

De la el s-a pastrat (in mare parte) opera lirica si numeroase scrisori. De exemplu aceasta scrisoare catre Sf Augustin, contemporanul sau, in care sfantul nascut in Galia si retras in Italia ii scrie sfantului din Africa (ca sa ne dam seama ce era Uniunea Europeana pe vremea cand Mediterana era "Marea Interioara"):
"Nu este, oare, un lucru minunat acela ca, separati unul de altul, suntem atat de impreuna si, desi nu ne-am vazut niciodata, ne cunoastem atat de bine ? Fiindca suntem si unul, si altul, membre ale aceluiasi corp, avem acelasi cap, aceeasi gratie curge peste noi, aceeasi paine este hrana noastra. Mergem pe acelasi drum, parcurgand aceeasi calatorie. Si, daca toate acestea sunt adevarate pe pamant, cu cat mai mult vor fi adevarate in cer ?"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.10.2016 at 11:17:27.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.10.2016, 12:15:00
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Si eu sunt ignorant cu privire la Paulin de Nola, acest sfant atat de vechi si totusi atat de...nou, avand in vedere ca a trait in secolul al IV-lea si a fost canonizat in secolul al XXI-lea, mai precis in 2007 de Papa Benedict. Spunea cineva ca timpul Bisericii este altul decat timpul oamenilor...

Nascut (probabil in anul 353) intr-o bogata familie din Bordeaux, el are o cariera politica (cursus honorum) de invidiat, ajungand guvernator de provincie, apoi consul. Dar renunta la tot si se calugareste. Se retrage langa Neapole, la Nola, acolo unde intemeiase un spital pe vremea cand era guvernator.

De la el s-a pastrat (in mare parte) opera lirica si numeroase scrisori. De exemplu aceasta scrisoare catre Sf Augustin, contemporanul sau, in care sfantul nascut in Galia si retras in Italia ii scrie sfantului din Africa (ca sa ne dam seama ce era Uniunea Europeana pe vremea cand Mediterana era "Marea Interioara"):
"Nu este, oare, un lucru minunat acela ca, separati unul de altul, suntem atat de impreuna si, desi nu ne-am vazut niciodata, ne cunoastem atat de bine ? Fiindca suntem si unul, si altul, membre ale aceluiasi corp, avem acelasi cap, aceeasi gratie curge peste noi, aceeasi paine este hrana noastra. Mergem pe acelasi drum, parcurgand aceeasi calatorie. Si, daca toate acestea sunt adevarate pe pamant, cu cat mai mult vor fi adevarate in cer ?"
Atinci da, acela e: cel care, la o invazie gotica sau hunica, nu sint sigur, s-a oferit pe sine ca sa salveze, prin rascumparare, un crestin din turma, unicul fiu al unei mame sarmane. Cosbuc (sa le fi rusine celor ce au dat la spate faptul biografic ca a fost greco-catolic) l-a evocat intr-o poezie care m-a impresionat de cind eram in scoala.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.10.2016, 12:45:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu vad totusi o diferenta aici.
Una este crucea ca obiect si una este crucea ca gest.
Noi veneram crucea de fapt nu pentru ea insasi ca obiect, ci pentru
cel care a fost pus pe ea.
Daca l-ar fi pus pe un bat sau pe o placa, pe acel obiect l-am fi venerat.
Forma obiectului de tortura nu stiu de la ce vine. De ce a fost asa si nu altfel.

Mai importanta mi se pare mie crucea ca gest de inchinare, pentru ca are o anumita semnificatie, aceea a Sf. Treimi.
De ce unii o fac pe stanga si altii pe dreapta, nu stiu.
Oare ce a fost mai intai pentru crestini: crucea sau Sf. Treime?

Crucea este un simbol al credintei prin Mantuitorul si moartea Sa si nu prin ea insasi.
Sf. Imparati au gasit particelele crucii pe care a stat insusi Mantuitorul si de aceea a fost pusa la loc de cinste. Nu au luat orice lemn intalnit.
Niciodata nu ne-am inchinat de ex. la crucea pe care a fost rastignit Sf. Andrei (X), sau Sf. Petru (inversa).

Undeva am citit intrebarea de ce exista un acatist si rugaciuni pentru Sf. Cruce si daca nu este o idolatrie totusi. Si era o discutie intre ortodocsi, cu preot.

Iubind crucea, purtand-o la gat si inchinandu-ne, de fapt iubim pe Mantuitorul in Treimea Sa.

Eu asa vad lucrurile.

P.S. Am o intrebare pentru catolici (mai ales Mihnea, pentru ca vad ca el foloseste aceasta limba pe aici) - la voi
slujbele se tin in limba latina?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.10.2016, 13:14:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Sf. Imparati au gasit particelele crucii pe care a stat insusi Mantuitorul si de aceea a fost pusa la loc de cinste. Nu au luat orice lemn intalnit.
Sfanta Imparateasa Elena a gasit nu particele, ci Crucea insasi, prin vis revelator. Ca aceasta mare relicva a crestinatatii a ajuns...particele, e o alta discutie.

Citat:
Niciodata nu ne-am inchinat de ex. la crucea pe care a fost rastignit Sf. Andrei (X), sau Sf. Petru (inversa).
Nu ne-am inchinat la ele asa cum ne inchinam la Crucea Mantuitorului, dar le-am cinstit, ca fiind legate de mari sfinti, cu semnificatie speciala pentru anumite Biserici Particulare sau chiar anumite popoare. De exemplu, Crucea Sfantului Andrei figureaza pe steagul Marii Britanii. Este aceea in X, mai subtire decat cea in +, care simbolizeaza Crucea Mantuitorului. De asemenea figureaza si pe steagul Scotiei, deoarece Sfantul Andrei, potrivit Traditiei, a fost crestinatorul acestor tari. La fel, crucea Sfantului Petru este simbol papal, prezenta pe tronul papal, fiindca Papa este legat in mod special de Sf Petru.


Citat:
Undeva am citit intrebarea de ce exista un acatist si rugaciuni pentru Sf. Cruce si daca nu este o idolatrie totusi. Si era o discutie intre ortodocsi, cu preot.
Dupa cum spuneam si aratam la inceput de topic, Sfanta Cruce este cinsitita cu gradul maxim de cinste, care este latria (=adorarea). Nu spunem "idolatrie", care se refara la idoli, ci "latrie", deoarece crestinii nu cred in idoli, ci in Unul Dumnezeu: Tatal, Fiul si Spiritul Sfant.
Adorarea Crucii, prezenta din abundenta si in Biserica din Occident, este inca si mai evidenta in Biserica din Orient, deoarece importanta Crucii a fost dumnezeieste si public revelata imparatului roman din Orient, care se numea Constantin, si nu imparatului roman din Occident, care se numea Maxentiu. Dealtfel, ea a fost revelata chiar in contextul dinaintea unei lupte intre acesti doi imparati.

Acelasi lucru este valabil si pentru icoane, doar ca in acest caz vorbim de cinstire (doulia) si nu de adorare (latria), fiindca toata lupta dusa de protestantii avant la lettre din acel timp contra icoanelor s-a dus pe terenul Bisericii Catolice din Imperiul Roman de Rasarit. Victoria in favoarea cinstirii icoanelor a fost o victorie eminamente rasariteana.

Prin urmare, ortodocsii, mostenitori (impreuna cu greco-catolicii) ai traditiei cultice si teologice romane de rasarit, au chiar mai multe motive decat romano-catolicii si sa se inchine la Sfanta Cruce, si sa cinsteasca icoanele.

Citat:
P.S. Am o intrebare pentru catolici (mai ales Mihnea, pentru ca vad ca el foloseste aceasta limba pe aici) - la voi
slujbele se tin in limba latina?
Uneori se tin in latina, fie in intregime, fie in partile lor mai importante (cele din jurul Sfintei Prefaceri). Dar cel mai des, in prezent, se tin in limbile actuale ale natiunilor. Intr-un mic numar de cazuri, se tin in limba slavona, ca de exemplu, uneori, la greco-catolicii din Ucraina.

Eu merg, de regula, la slujbe in limba latina, deoarece sunt mai proprii optiunii si atasamentului meu pentru spiritualitatea traditionala (si, paradoxal si nu prea, mai aproape de liturghiile greco-catolice, dintre care cea mai apropiata e la... 280 de kilometri) Dar slujbele in latina (sau cu parti in latina) reprezinta doar cam 10 % din slujbele din Franta. Pe de alta parte, procentajul lor creste de la an la an, in fiecare an mai castigand cateva puncte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.10.2016 at 13:43:02.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.10.2016, 14:46:06
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Forma obiectului de tortura nu stiu de la ce vine. De ce a fost asa si nu altfel.
Vine de la forma corpului omenesc. Pe care, mai apoi in timp, a avut-o si Mantuitorul prin Intrupare.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.10.2016, 23:20:47
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De exemplu, Crucea Sfantului Andrei figureaza pe steagul Marii Britanii. Este aceea in X, mai subtire decat cea in +, care simbolizeaza Crucea Mantuitorului. De asemenea figureaza si pe steagul Scotiei, deoarece Sfantul Andrei, potrivit Traditiei, a fost crestinatorul acestor tari. La fel, crucea Sfantului Petru este simbol papal, prezenta pe tronul papal, fiindca Papa este legat in mod special de Sf Petru.
Pe steagul Angliei, este Sfânta Cruce normală, iar din mijlocul ei izvorăsc raze de slavă, de aceea acele raze de slavă nu sunt egale, ci sunt unele mai sus sau mai jos, să nu fie confundată cu Sfânta Cruce normală sau x, de pe steagul altor țări.

Nu există, nu figurează Sfânta Cruce a Sfântului Andrei pe steagul Angliei. Asta-i minciună. Atenție la ce înveți pe alții.

Sfânta Cruce mai este pusă și pe steagul celor 5 țări nordice: Finlanda, Norvegia, Suedia, Danemarca și Islanda. Cum este și pe steagul Elveției, Greciei sau Georgiei.

Pentru această "îndrăzneală" a țărilor nordice, de a pune Crucea pe steag, puterile oculte, masoneria și alții, au atacat sistematic prin ideologii seculare și atee, aceste țări, iar astăzi, sunt printre țările cu cel mai slab și mai divizat creștinism de pe pământ.

Iar teoria ta cu Sfânta Cruce a Sfântului Andrei pus pe steagul unor țări, ca tradiție a încreștinării lor de Sfântul Apostol Andrei, nu stă în picioare în cazul Jamaicăi, de exemplu, care-i o țară anglofonă, cărora le-a fost impus prin inchiziție steagul în formă de x, de spaniolii conquiztadori, care i-au cucerit pe băștinașii de acolo prima dată pe la 1490.

Of, Mihnea, numai prostii înveți aici pe forum... Cine te citește, va crede că mai ai și dreptate... :-(

Și ca și cultură generală, de exemplu pe steagul oficial al Vaticanului, nu există Sfânta Cruce, nici pe steagul Italiei, și a absolut pe steagul nici unei țări romano-catolice, nu există Sfânta Cruce.

Iar Anglia a fost ortodoxă, până în 1075, la invazia catolică a armatelor trimise de la Roma...

Dumnezeu să ne ferească de eresurile catolicilor și Dumnezeu să-ți ajute la vindecarea de eresurile lor.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.10.2016 at 23:32:12.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.10.2016, 07:19:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Pe steagul Angliei, este Sfânta Cruce normală, iar din mijlocul ei izvorăsc raze de slavă, de aceea acele raze de slavă nu sunt egale, ci sunt unele mai sus sau mai jos, să nu fie confundată cu Sfânta Cruce normală sau x, de pe steagul altor țări.

Nu există, nu figurează Sfânta Cruce a Sfântului Andrei pe steagul Angliei. Asta-i minciună. Atenție la ce înveți pe alții.
Ia, dom-le, si citeste macar wikipedia. Da-i acolo, "Union Jack" si vezi ce scrie.

Citat:
Și ca și cultură generală, de exemplu pe steagul oficial al Vaticanului, nu există Sfânta Cruce, nici pe steagul Italiei, și a absolut pe steagul nici unei țări romano-catolice, nu există Sfânta Cruce.
De Malta ai auzit ? Ca de Elvetia presupun ca ai auzit: de acolo au venit banii eliberarii Rusiei de sub tirania czarilor odiosi; bani adusi de mult iubitul tovaras Lenin, personal.

Citat:
Iar Anglia a fost ortodoxă, până în 1075, la invazia catolică a armatelor trimise de la Roma...
Asta, cu Anglia ortodoxa invadata de Roma, e perla coroanei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 06.10.2016 at 07:24:32.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.10.2016, 07:59:20
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Union Jack este drapelul Marii Britanii, nu al Angliei.

In alta ordine de idei, Emilianul, dezinformat ca totdeauna, n-a auzit nici de steagul Slovaciei.

Totusi, adevarata perla a coroanei este steagul Jamaicai, despre care Emilianul, chiar MAI dezinformat decat de obicei, sustine ca a fost impus de conquistadori, in conditiile in care el a fost adoptat in 1962...
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 06.10.2016 at 08:06:07.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne amintim semnificatia Postului de Pasti - Via Crucis patinina34 Din Vechiul Testament 7 18.04.2009 10:30:40