Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.12.2012, 21:30:53
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am ramas impresionat cand am vazut-o rugandu-se, cu atat mai mult cu cat era ultimul lucru la care ma asteptam din partea ei. (...) Am undeva fotografia ei, surprinsa chiar la ceasul cand se ruga. Maine am sa o gasesc si am sa v-o arat si voua.
Cand ati surprins pisica in ipostaza asta? Cand d-voastra va rugati ?
Animalele tind sa-si imite stapanii.

Priviti-l pe catelusul Conan, cum se "roaga" intr-un templu sintoist, alaturi de stapan.


Last edited by ioanna; 26.12.2012 at 21:40:16.
  #12  
Vechi 26.12.2012, 21:37:34
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Mai frate, mai doctore , ce este asta ?
Nu ma refer la postare ci la amestecul ciudat din tine .
Esti bine pus la punct cu mare parte din teologie (sau sa zicem cu toata teologia , deoarece nu voiesc sa te jignesc !), sti sa o comentezi, sa o explici si altora, ai un bun antrenament in a vedea , a simti, buna rinduiala a lucrurilor , drumul drept ... sti sa sfatuiesti ... sti sa faci bine multe lucruri .
Dar din cind in cind trintesti cite o flegma drept in mijlocul strazii , in vazul tuturor, de ne dai pe spate . Sau cel putin pe mine .
Asa ai facut cu grozava pledoarie , cu temei teologic, despre sexul oral al sotilor . Proasta inspiratie si rau lucru ca ai facut asa ceva !
Mai daunazi trintisi o rugaciune catre Maica Domnului , plina de protocol si de ghiata incit nu s-a putut vedea deloc fierbinteala inimii tale care a produs-o .
Acum ai introdus amaraciunea cu mita asta care vezi doamne , este capabila de mare traire ... din constiinta ei ! Ce sa-ti spun ce emotionant este !

Si te mai superi cind esti pus la punct !
Tu crezi cumva ca ar trebui sa ne lasm dati pe spate de draciile astea ?

Pacat de tine ca in general esti baiat bun !
Desi imi placi , eu am evitat sa ma dau prieten cu tine si sa intru in aprecieri si discutii jenante . Am preferat sa stau de-o parte si sa te lecturez . Dar vad ca nu esti sanatos daca din cind in cind nu dai cu diliboasca in gildau (vorba paisanului roman).

Eu nu am scris acestea ca sa te mustru, ca sa te cert , doar sa te sesizez ca ciclicitatea asta a ta (care nu este patologica ci tine de bunul simt) nu este bine venita .
Si sti cum se intimpla in realitate : daca stranuti de 2-3 ori acolo unde nu trebuie , inafara de faptul ca esti luat la suturi oamenii mai vad ca ai si mustata prea mare , ca nici freza nu iti sta bine , ca dintii nu sunt suficienti de albi , s.a.m.d. pina iti gasesti unul care te face praf din temiri ce !

Parerea mea este ca trebuie sa schimbi putin starea de "exaltare" care te impinge sa fi uneori "prea pe fata ".
In rest lucrurile , din punctele mele de vedere, merg bine !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 26.12.2012 at 21:40:43.
  #13  
Vechi 26.12.2012, 23:02:31
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit Exista o explicatie!

Din vasta mea experienta referitoare la neamul pisicesc pot spune cu aproximativa certitudine ca da, acest pui de pisica a... prins o musca in zbor! Dupa expresia ochilor, pare chiar ca este prima lui musca prinsa si este chiar foarte fericit! Un pui de pisica zbarlit nu poate fi decat fericit sau speriat dar ACEST pui de pisica este fericit si da, cauza este o musca. Daca ar fi fost gandac, gestul de prindere era similar, doar ca se manifesta la sol. Fiind in aer, se adreseaza unei vietati zburatoare si este putin probabil ca insecta sa fi fost tantar pentru ca tantarul de obicei bazaie si enerveaza puiul de pisica in timp ce musca face un zgomot mult mai putin agasant, ea iritand prin miscare. Puiul de pisica este la prima lui vanatoare si vrea sa arate mamei lui ca si el poate sa prinda musca!
Foarte expresiva poza. Interpretata gresit rau de catre dl Mihnea Dragomir, probabil mai degraba cunoscator de caini decat de pisici, dar foarte frumoasa intr-adevar :)
Craciun fericit!
  #14  
Vechi 26.12.2012, 23:11:50
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Poza putea fi postata la categoria "diverse" si nu cred ca avea nevoie de niciun comentariu. Colegul poate ca a fost in plina creatie literara... auzi " fervoare religioasa..."
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul

Last edited by Zeytin; 26.12.2012 at 23:14:54.
  #15  
Vechi 27.12.2012, 01:04:19
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Eu cred ca si mîța și cățelul pălesc la rugăciune in fața acestui gingaș crocodil care cu lacrimi in ochi bate mătănii!...
Iar dintr-un search pe google am reusit sa si traduc rugaciunea din limba crocodileasca: "Doamne, Tu pe toate le stii! Tu stii cat de mult ii iubesc pe cei care-mi sunt aproape!..."
Attached Images
File Type: jpg crocodil rugandu-se.jpg (64,1 KB, 18 views)
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #16  
Vechi 27.12.2012, 01:34:20
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Smile

Mai mult ca sigur, domnul Mihnea deja regreta acest neinspirat incident! sa-i acordam circumstante atenuante :)
  #17  
Vechi 27.12.2012, 02:50:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ne-am infierbantat cam tare, trecerea rapida de la post la carnita se pare ca nu este benefica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #18  
Vechi 27.12.2012, 07:53:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ne-am infierbantat cam tare, trecerea rapida de la post la carnita se pare ca nu este benefica.
Imi amintesc cand faceam trecerea asta,eram letargica vreo 2-3 zile :))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #19  
Vechi 27.12.2012, 09:46:32
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Pe internet exista multe poze cu animale in diverse pozitii, cum e si wallpaper-ul cu pisica postat de dl. Dragomir.
Dar tot mai funny mi se pare cainele asta, care in doua zile a invatat pozitia de rugaciune :)

Last edited by ioanna; 27.12.2012 at 09:49:40.
  #20  
Vechi 27.12.2012, 09:48:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

'Un prost aruncă o piatră...'
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune, va rog VelvetSky Rugaciuni 11 13.06.2012 19:33:24
Rugaciune dianaparis Biserica Ortodoxa Romana 8 25.02.2010 19:18:10
Rugaciune anirod Umanitare 3 05.05.2009 14:25:12
La rugaciune Hartford Stiri, actualitati, anunturi 10 09.08.2008 20:31:49
Rugaciune jenica Rugaciuni 16 07.11.2007 19:55:02