Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.03.2011, 17:17:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

...Si daca ati cunoaste manastirile cu adevarat nu ati critica pe cei care " le cunosc "....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 23.03.2011 at 08:35:36.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.03.2011, 08:51:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Avem si noi manastiri care se ocupa de copii ,de ex.man.Marcus.
Cu mare greutate parintele Nil reuseste sa le asigure fetitelor hrana zilnica.
Bine ar fi cei care criticati sa trimiteti un acatist la aceasta sfanta manastire si sa ajutati in acest fel la intretinerea fetitelor.(adresa e pe internet)
Citeam mai devreme cugetarile lui Thales din Milet.Scria ca cel mai usor lucru din lume e sa dai sfaturi.Si cel mai greu sa te cunosti pe tine insuti.
Subscriu la cele spuse de Alin ,daca ne-am cunoaste cu adevarat nu am mai critica manastirile si pe cei de acolo.
Doamne ajuta!
Din 7 acatiste cu donatii,trimise la 7 manastiri mari din tara- adresa luata de pe internet,6 au venit inapoi cu mesajul "adresa incorecta" asa ca m-am lamurit cu adresele de pe net!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.03.2011, 11:33:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Din 7 acatiste cu donatii,trimise la 7 manastiri mari din tara- adresa luata de pe internet,6 au venit inapoi cu mesajul "adresa incorecta" asa ca m-am lamurit cu adresele de pe net!
Cam aiurea asta cu trimisul acatistelor pe Interent.
Dar totusi, o singura manastire nu era suficienta?
Si de ce tocmai 7?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.03.2011, 11:39:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ceea ce iti sare in fata prima data cand urmaresti imaginile acestei manastiri cu copii,este puritatea "personalului" care este aceasi cu a copiilor,parca sunt toti frati,numai ca maicile si preotul sunt frati mai mari!
Inainte de a creea scenarii,ar trebui sa le dam premisa nevinovatiei...
Subscriu la ceea ce a comentat Ory,si anume ca ortodoxia romaneasca ar trebui sa fie mai implicata in actele caritabile ale societatii,gen orfelinate,spitale,azile,oamenii strazii...altfel ce este credinta seaca fara exemple de fapte bune??
Singurele forme de voluntariat care sunt facute de calugari in romania,sunt colectele de bani,donatiile pt constructii de noi manastiri,sau pt reparatiile celor vechi...

Nota:am observat in occident,cum copiii sunt sarutati pe buze de catre parinti,chiar daca sunt de sex diferit-adica tatal isi saruta fata pe gura,sau mama baiatul...nu este nimic erotic,este doar o atingere de sarut,dar eu pt ca am crescut in romania,nu imi pare prea firesc-chestie de traditii...
Ca fapt divers,nici un barbat de aici nu va merge la plaja cu slipuri minuscule,mulate pe posterioare cum se intampla in romania,preferand in schimb pantalonii scurti si largi,iarasi chestie de traditii...
1. Nu toti ofera premiza nevinovatiei, multi cauta nod in papura, chiar si dintre "credinciosi", mai ales cand aud de calugari, calugarie, etc..

2. Pentru 1 calugar cu viata ingereasca mai sunt inca cateva sute care n-au ajuns acolo si poate chiar si vreo cativa neinspraviti care au confundant manastirea cu un soi de oportunitate, sau chiar poate fi trimisi cu un anumit scop.
E suficientul unul singur din asta sa strice imaginea celorlalti nevoitori.
Consider ca de copii ar trebui sa se ocupe exclusiv maicile si binenteles preotul de treburile care revin in sarcina lui de preot.

3. Pentru actele caritabile din societate, exista societatea.
Nu stiu de ce unii au impresia ca viata de calugar inseamna un soi de trandavie si deci ar fi bine sa inlocuiasca trandavia cu ceva acte de caritate.
Mergeti intr-o manastire si incercati o saptamana sa faceti ce fac ei si pe urma mai vorbim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.03.2011, 11:58:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Din Patericul Egiptean

PENTRU AVVA IOAN COLOV

4 ) Zis-a iarasi, ca cel ce se satura si vorbeste cu copil, iata, a curvit in cuget cu dansul.

PENTRU AVVA MATOI

11) Intrebat-a un frate pe avva Matoi, zicand: spune-mi un cuvant. Iar el i-a zis lui: du-te,
roaga-te lui Dumnezeu ca sa-ti dea plangere in inima ta si smerenie si ia aminte totdeauna la
pacatele tale si nu judeca pe altii, ci te fa dedesubtul tuturor! Nu avea prietesug cu copil, nici
cunostinta cu femeie, nici prieten eretic si taie indrazneala de la tine si infraneaza-ti limba si
pantecele si gusta putin vin! Si de va grai cineva pentru orice fel de lucru, nu te certa cu
dansul, ci de va grai bine, zi: asa cu adevarat, iar de va grai rau, zi: tu stii cum vorbesti. Si nu
te contrazice cu dansul pentru cele ce a grait. Si aceasta este smerenia.

PENTRU AVVA PIMEN

175) Zis-a iarasi: omul care are copil impreuna locuitor si se indeamna din pricina lui la orice
fel de patimi ale omului celui vechi si iarasi il tine impreuna cu dansul, unul ca acesta este
asemenea cu omul ce are tarina care este roasa de viermi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.03.2011, 14:15:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In manastirea cu copii se continua ,,prietenia cu lumea''. Acesti copii sunt cazati si hraniti la manastire, dar urmeaza cursurile unei scoli obisnuite. De acolo se intorc cu influente de tot felul cu consecinte mai mult sau mai putin fericite.

In locul maicilor postitoare si rugatoare, de exemplu, sunt preferate maicile viguroase care pot munci mult si care tind spre perfectiune oarecum in sens lumesc: curatenie ireprosabila, lux, mancare buna si aspectuoasa etc. Accentul se muta pe slujirea lumeasca. Nepazind cum se cuvine postul si rugaciunea, sa nu ne miram ca unii monahi mai cad prada patimilor!

Atasamentul fata de copii chiar sincer si nevinovat abate mintea de la rugaciune, orice s-ar spune. Sfanta Dositeea a renuntat la tovarasia cu nepoata ei cand a vazut ca o impiedica la rugaciune.

Mult mai bine ar fi sa existe case de copii in apropierea manastirilor. Cu personal calificat, iar calugarii sa-i asiste religios in primul rand si sa-i ajute si material. Avem nevoie de rugatori puternici in manastiri, altminteri monahismul isi pierde menirea. Nu mi se pare normal sa se conditioneze construiea unei manastiri de o astfel de implicare in plan social.

Incotro se indreapta monahismul? Daca monahii vor dori sa le dea copiilor respectivi o educatie religioasa cu adevarat, se vor invoca, probabil, drepturile omului! Daca vor cadea cu totii in patimi, nu se va mai invoca nimic!

Copiii cresc, iar in manastire vin si maici tinere... Cum le ajutam pe maicile respective sa lupte cu patimile?

Prin urmare, ar fi bine sa lasam monahismul romanesc sa-si continue menirea, fara a se pagubi pe sine. Cu discernamant, avand grija si de sufletele celor care au parasit lumea sa devina ingeri rugatori pentru noi toti. Bine ar fi sa existe un echilibru perfect intre munca si rugaciune.

Societatea chiar nu mai poate sa-si intretina copiii? Trebuie sa-i trimita pe capul manastirilor ca sa le tulbure linistea?

"De esti mirean, indeletniceste-te cu bunatatile ce le poti face in lume; iar de esti calugar, indeletniceste-te cu lucrurile cu care se impodobesc calugarii cei buni. Dar de voiesti sa te indeletnicesti cu amandoua, vei cadea din amandoua". Sfantul Isaac Sirul (citat preluat de pe Crestinortodox.ro)

Last edited by antoniap; 23.03.2011 at 18:26:36.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.03.2011, 00:12:08
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Nu vreau sa deschid un topic pentru aceasta intrebare.Am fost astazi la biserica din Brosteni Ialomita la un preot recomandat de un cunoscut ca ar avea un har deosebit.Si asta a fost si impresia mea in urma spovedaniei.Voi stiti ceva?Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.03.2011, 00:30:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cam aiurea asta cu trimisul acatistelor pe Interent.
Dar totusi, o singura manastire nu era suficienta?
Si de ce tocmai 7?
Simpla coincidenta,nu premeditare!
Am vrut sa trimit mici donatii pt niste manastiri mari din sudul si nordul tarii,asa ca le-am trimis impreuna cu acatistele.Providenta sau nu,numai unul a ajuns cu bine...
Acum trimit la bisericile ortodoxe Romane din USA,adresele lor sunt foarte exacte
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.03.2011, 10:52:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca ai bani de trimis, trimite la Valea Plopului.

La noi manastirirele mai putin cu Internetul, noi mai traditionalisti :)

Exista desigur si exceptii, din pacate mai mult tragice..
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.03.2011, 11:47:56
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Sa nu judecam preotii si calugarii, dar daca vedem ceva ce nu ne place sa ne rugam la Dumnezeu pentru restaurarea creatiei , mantuirea tuturor si pentru indreptare:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/30jdcpreotii.htm
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parinti si copii maria55 Generalitati 36 12.04.2015 10:05:02
Sfinti copii Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 19 22.02.2014 05:25:35
Copii din orfelinate UNNOOM Generalitati 0 20.12.2012 14:10:19
rugaciune pentru copii ginabadea Pocainta 4 19.03.2010 00:38:42
post/ copii blueyesa82 Nunta 20 23.11.2009 12:02:48