Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.09.2010, 17:00:15
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
E adevarat ce spui,dar iarasi e o modalitate de a devia discutia de la subiect,asa cum se procedeaza pe toate topicurile,din pacate.
Nu asa raspunzi la intrebare! Tu ai raspuns la o intrebare pe care nu am pus-o! Intrebarea ar fi fost: Cum sa facem ca sa postim si noi ca ei? Dar intrebarea nu a fost asta,ci de ce faceau acel lucru ,nu de cine ascultau,sau unde traiau,sau in ce secol vietuiau...
Atentie la intrebare si raspuns! Nu mai raspundeti la intrebari care nu s-au pus,care le considerati implicte subiectului,si care de fapt ascunde adevaratul raspuns.
Imi cer iertare, Daniel, dar mi-am permis sa merg cumva inaintea timpului. Eu cred ca este foarte simplu: cand te apropii de Dumnezeu te desparti incet incet de lume, de legaturile cu ea.

Dar foarte foarte multi s-au ratacit vazand in aceste nevointe doar partea lor oarecum exterioara, intr-un fel in mod mecanic (fac asta/ma mantuiesc). Parintii cautau evident dragostea lui Dumnezeu.

De aceea mi-am permis sa atrag intr-un fel atentia (celor ce citesc) ca nu trebuie sa uitam ca totul era facut sub indrumarea duhovnicului, singurul in masura sa cunoasca masura fiecaruia, bineinteles prin iluminarea Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.09.2010, 17:06:09
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Imi cer iertare, Daniel, dar mi-am permis sa merg cumva inaintea timpului. Eu cred ca este foarte simplu: cand te apropii de Dumnezeu te desparti incet incet de lume, de legaturile cu ea.

Dar foarte foarte multi s-au ratacit vazand in aceste nevointe doar partea lor oarecum exterioara, intr-un fel in mod mecanic (fac asta/ma mantuiesc). Parintii cautau evident dragostea lui Dumnezeu.

De aceea mi-am permis sa atrag intr-un fel atentia (celor ce citesc) ca nu trebuie sa uitam ca totul era facut sub indrumarea duhovnicului, singurul in masura sa cunoasca masura fiecaruia, bineinteles prin iluminarea Duhului Sfant.
Ar fi fost folositor sa atragi atentia dupa un raspuns frumos! Ti-am raspuns o data,ca nu am vazut avertizari in Vietile Sfintilor,nu stiu de ce te grabesti sa atragi atentia,atat timp cat nu am propus un post in grup,sau altceva de acest gen.
Am pus o intrebare si tu te simti dator,ca si IonelS sa atragi atentia! Cu ce autoritate atragi atentia atat timp cat nu ai raspunsul la intrebarea pusa de mine?! Esti duhovnic incercat sau ce? Crezi ca in urma intrebarii mele o sa se apuce oamenii de postit sau sa nu doarma? Si te simti "dator" sa le atragi atentia?

Uite asa se distruge un topic,cu oameni "bine intentionati"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.09.2010, 17:08:00
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ar fi fost folositor sa atragi atentia dupa un raspuns frumos! Ti-am raspuns o data,ca nu am vazut avertizari in Vietile Sfintilor,nu stiu de ce te grabesti sa atragi atentia,atat timp cat nu am propus un post in grup,sau altceva de acest gen.
Am pus o intrebare si tu te simti dator,ca si IonelS sa atragi atentia! Cu ce autoritate atragi atentia atat timp cat nu ai raspunsul la intrebarea pusa de mine?! Esti duhovnic incercat sau ce? Crezi ca in urma intrebarii mele o sa se apuce oamenii de postit sau sa nu doarma? Si te simti "dator" sa le atragi atentia?

Uite asa se distruge un topic,cu oameni "bine intentionati"
Draga Daniel, cred ca te invartosezi degeaba. Am ignorat "atentionarile" tale mai devreme si ti-am raspuns cat am putut de bland. Acum deja intreci masura, asa incat imi permit sa ma retrag de pe topicul asta, lasandu-te sa te conversezi cu tine insuti, daca iti face mai mult placere.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.09.2010, 17:13:14
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Draga Daniel, cred ca te invartosezi degeaba. Am ignorat "atentionarile" tale mai devreme si ti-am raspuns cat am putut de bland. Acum deja intreci masura, asa incat imi permit sa ma retrag de pe topicul asta, lasandu-te sa te conversezi cu tine insuti, daca iti face mai mult placere.
Eu ti-am atras atentia unde ai deviat de la subiect! Daca nu iti vezi erorile ,e problema ta.Nu vreau sa vorbesc singur,insa nici nu vreau sa divaghez de la subiect! Daca raspunzi la intrebare bine,daca nu ,si nu mai este nimeni care sa raspunda,foarte bine,sa se termine cu acest subiect.E mai bine asa,decat sa se vorbeasca pe el aiureli.Mai bine sa se stinga si sa moara singur,decat sa i se dea in cap.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.09.2010, 17:17:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
V-ati intrebat de ce oamenii care incercau sa duca o viata imbunatatita,printre primele masuri pe care le luau ,erau sa manance cat mai putin,cel mult o data pe zi,iar orele de somn sa le reduca la 1-2 sau 4 ore cel mult pe noapte?!
Cand dragostea dumnezeiasca arde in om, esti precum acel rug ce ardea si nu se mistuia, daca dragostea dumnezeiasca nu este in om, putem vorbi de foc, dar de unul care doar distruge, ca cel din Sodoma si Gomora. Ce vreau sa spun prin asta? Ca nu trebuie sa postim asemeni celor din pustiu, ca nu am ajuns la desavarsirea lor. Daca dorim sa postim ca ei, atunci trebuie sa facem intru totul ce faceau ei, nu doar in parte.

Daniel, nu m-am intrebat de ce posteau atat de mult si de ce dormeau asa putin, pentru ca stiu ca iubeau mult.

Iti impartasesc punctul de vedere Lavrentiu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.09.2010, 17:19:01
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cand dragostea dumnezeiasca arde in om, esti precum acel rug ce ardea si nu se mistuia, daca dragostea dumnezeiasca nu este in om, putem vorbi de foc, dar de unul care doar distruge, ca cel din Sodoma si Gomora. Ce vreau sa spun prin asta? Ca nu trebuie sa postim asemeni celor din pustiu, ca nu am ajuns la desavarsirea lor. Daca dorim sa postim ca ei, atunci trebuie sa facem intru totul ce faceau ei, nu doar in parte.

Daniel, nu m-am intrebat de ce posteau atat de mult si de ce dormeau asa putin, pentru ca stiu ca iubeau mult.
Daca nu te-ai intrebat inseamna ca nu stii raspunsul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.09.2010, 17:23:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca nu te-ai intrebat inseamna ca nu stii raspunsul.
Raspunsul este scris spre final "stiu ca iubeau mult". Se pare ca nu esti odihnit, nu stiu ce este cu tine ca vad ca te iei de orice postare. Te las si eu sa vorbesti cu tine.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.09.2010, 17:27:11
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Raspunsul este scris spre final "stiu ca iubeau mult". Se pare ca nu esti odihnit, nu stiu ce este cu tine ca vad ca te iei de orice postare. Te las si eu sa vorbesti cu tine.
De ce nu poti sa iubesti si sa mananci si sa dormi la fel ca ceilalti?
Ce are somnul sau mancarea cu dragostea de Dumnezeu?

Vrei sa spui si tu ca aveau pre mult Duh Sfant si de asta faceau acele lucruri? Nu ,tu spui ca aveau prea multa dragoste!
Ma scuzati ca va raspund asa,insa ma enerveaza aceste ineptii!

Va rog frumos,nu mai raspundeti!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.09.2010, 17:42:16
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
De ce nu poti sa iubesti si sa mananci si sa dormi la fel ca ceilalti?
Ce are somnul sau mancarea cu dragostea de Dumnezeu?

Vrei sa spui si tu ca aveau pre mult Duh Sfant si de asta faceau acele lucruri? Nu ,tu spui ca aveau prea multa dragoste!
Ma scuzati ca va raspund asa,insa ma enerveaza aceste ineptii!

Va rog frumos,nu mai raspundeti!
Randul meu sa spun ineptii (pareri absolut personale).
Cred ca orice satisfacere a simturilor/ necesitatilor fiziologice (foame, somn, sete) ascunde o placere (deci o sursa de ispitire, de intoarcere spre iubirea de sine etc.)
Ma gandesc ca pt a desprinde necesitatea fiziologica de placere (si ispitire) este necesar sa oferi organismului strictul necesar pt a trai.
Nu se stie care este "strictul necesar".. Mie mi se pare ca este mult (de ex. acum este 9 dimineata la mine si mi-e f foame.. desi stiu ca daca rezist - cu mare greutate - pana pe la ora 13, foamea dispare chiar daca eu nu mananc).. in realitate avem nevoie de f putin pt a trai. Eu nu m-am fortat niciodata sa vad ce se intampla daca rezist sa nu mananc/beau mai mult timp.
Dar suntem inselati sa ne consumam practic toata viata in satisfacerea poftelor (muncesti ca sa ai multa mancare, confort, masina etc.. pana ajungi sa ignori total ca doar Dumnezeu te tine in viata, nu mancare, bautura etc..

Cred ca renuntarea la mancare/ apa/ somn te face sa constientizezi f clar acest adevar: ca Dumnezeu te tine in viata atat trupeste cat si sufleteste.

(ma gandesc ca aceasta este lectia pe care a oferit-o Dumnezeu poporului hranit cu mana in pustie: la Mine este viata, nu in alta parte).

Last edited by anna21; 03.09.2010 at 17:45:05.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.09.2010, 18:00:29
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

De acord cu cele scrise de tine, Anna21, insa problema noastra, a celor "din lume" este ca suntem inregimentati intr-un sistem de la regulile caruia ne putem sustrage cu greu: trebuie sa muncim pentru ca avem nevoie de acoperis deasupra capului, mancare, haine, etc. Daca am incerca sa ne lepadam progresiv de cele ce tin de trup si de firea sa pacatoasa, ar insemna sa nu ne mai putem exercita cum trebuie rolul in societate (ca angajati, ca parinti, etc.) pentru ca nu cred ca cineva se poate duce dimineata la serviciu dupa 2 ore dormite pe noapte.
Impartasesc de asemenea parerile fratilor Costel si Lavrentiu; cu binecuvantarea duhovnicului, sa se nevoiasca fiecare dupa putinta.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putin monofizitism NP? Patrie si Credinta Secte si culte 88 07.03.2012 09:11:12
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
vorbiti-mi putin! anaecaterina Generalitati 86 21.07.2010 10:13:39
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 19:20:00