Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.10.2015, 15:34:25
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.211
Implicit

O, Doamne, e un topic cu o întrebare simplă și răspuns punctual, n-are nevoie omul de teoria chibritului și discuții anapoda despre angoasa neprevăzutului.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.10.2015, 15:52:40
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
O, Doamne,
Eu doar am zis ca pana la 30 Iulie 2016 se pot intampla multe.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.10.2015, 15:56:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Eu doar am zis ca pana la 30 Iulie 2016 se pot intampla multe.
Și până mâine se pot întâmpla multe.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.10.2015, 16:01:02
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Și până mâine se pot întâmpla multe.
Dar pana maine nu-ti faci planuri ca pana pe 30 Iulie 2016
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.10.2015, 16:08:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar pana maine nu-ti faci planuri ca pana pe 30 Iulie 2016
Și dacă-și face cineva planuri până în 2020, ce treabă ai tu? Până nu-și propune să defrișeze boscheții paraziți, n-ai de ce să te temi.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 11.10.2015 at 16:24:45.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.10.2015, 16:19:41
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Și dacă-și face cineva planuri până în 2020, ce treabă ai tu?
Am, pt ca in ziua de azi, tinand cont de dinamica relatiilor sociale, etc este
fantezist/copilaresc sa-ti faci planuri mari in care sa investesti bani si alte
resurse.
Citat:
Până nu-și propune cineva să defrișeze boscheții paraziți, n-ai de ce să te temi.
Ti-e frica ca te lasa astia fara casa de vacanta si nu stii unde o sa-ti mai
platesti impozitul, eh.. ?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.10.2015, 16:21:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Gata măi nene, potoliți-vă, vă rog!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.10.2015, 08:56:07
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nu e chiar asa de simplu frate.Nimic nu-i batut in cuie.Dumnezeu respecta
liberul arbitru,iar daca liberul arbitru al unui mire se schimba Dumnezeu
nu poate trece peste.
Apoi se pot intampla multe din afara.
Uite poftim exemplu(desi, n-ar trebui sa fac asta ):Vine razboiul, pleaca pe
front si nu se mai intoarce.Sau are un deces in familie pe o data apropiata
caz in care ti-a zburat cheful de nunta pe 30 Iulie 2016.
Niciodata nu-i bine sa-ti faci planuri pt o data fixa cu an inainte in conditiile
in care nu poti controla toate variabilele.

Nu, ar trebui ca planurile sale inceapa din 29 august, nu? Ca doar ...neprevazut...

Si noi si multi altii si-au facutplanurile de nunta cu un an, aproape un an sau chiar mai mult de un an inainte; pentru ca o nunta, pe langa faptul ca mergi la starea civila si te cununi la Biserica, mai are si partea cealalta, cea blamata de unii (dar care e facuta de majoritatea-poate si e catre unii care o blameaza), petrecerea de dupa, cu familia si prietenii. Acea petrecere de dupa are nevoie de organizare, si local n-o sa iti gasesti tu inainte cu cateva aptamani sau 2-3 luni inainte de eveniment; localul ai noroc daca il poti rezerva cu un an sau mai mult inainte, pentru data pe care O DORESTI.
Noi ne-am apucat de cautat restaurant in octombrie pentr nunta in august; si data am ales-o in funtie de zilele libere ale localului; stiam doar ca vrem intr-o sambata, in august si clar, dupa Sf. Marie. Asa am ajuns la data de 17 august, ca nu am avut pretentii de a alege noi ziua exacta.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.10.2015, 12:25:26
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Nu, ar trebui ca planurile sale inceapa din 29 august, nu? Ca doar ...neprevazut...

Si noi si multi altii si-au facutplanurile de nunta cu un an, aproape un an sau chiar mai mult de un an inainte; pentru ca o nunta, pe langa faptul ca mergi la starea civila si te cununi la Biserica, mai are si partea cealalta, cea blamata de unii (dar care e facuta de majoritatea-poate si e catre unii care o blameaza), petrecerea de dupa, cu familia si prietenii. Acea petrecere de dupa are nevoie de organizare, si local n-o sa iti gasesti tu inainte cu cateva aptamani sau 2-3 luni inainte de eveniment; localul ai noroc daca il poti rezerva cu un an sau mai mult inainte, pentru data pe care O DORESTI.
Noi ne-am apucat de cautat restaurant in octombrie pentr nunta in august; si data am ales-o in funtie de zilele libere ale localului; stiam doar ca vrem intr-o sambata, in august si clar, dupa Sf. Marie. Asa am ajuns la data de 17 august, ca nu am avut pretentii de a alege noi ziua exacta.
S-a intamplat sa nu se intample ceva major, dar la fel de bine se putea
intampla ceva major.In ambele situatii oricum se merge la risc.

Avantajul pe care-l are atitudinea descrisa de mine este ca daca se intampla ceva major pana atunci si
nu te poti casatori, nu ai soc, nu intri in soc emotional, stiai ca se poate intampla ceva si mergi mai departe.

Pe celalata parte, daca se intampla ceva intre timp sa zicem in cazul tau, cel mai sigur ai avut soc emotional
puternic, luata pe nepregatite, cel mai probabil in urma socului emotional suprarenalele declanseza adrenalina.
De obicei voi femeile aveti fixati cu curele de slabire.In curele de slabire glicemia poate fi influentata foarte repede
de starea emotionala.Adrenalina descarcata in urma socului emotional pe fondul unei cure de slabire, produce la randul sau soc insulinic (neliniște, foame, sentimente de teama sau confuzie, piele rece si umeda, transpiratii abundente, pierderea constientei sau convulsii) care poate antrena un atac de panica care foarte bine poate mima infarctul.
Si uite asa ajungi pe la urgente la Cardiologie , din cauza aparitiei unui eveniment neasteptat pe un fond de stres
continuu.
Apoi mai este o chestie: ce te faceai daca te lasa balta la altar si spunea NU ?!
Iti zic eu: soc emotional->soc insulinic->atac de panica->Salvare->Camera de garda Cardiologie, unde cel mai
probabil fiind inca sub stres emotional chiar daca cardiologul iti spune ca nu ai nimic la inima, incepeai sa te contrazici
cu el(este normal, ai fii inca sub soc emotional puternic).

PS:zicala ca "a murit de inima rea" este perfect adeverata.Chiar se poate muri din cauza emotionalului.Emotiile foarte
puternice pot zapacii sistemul endocrin care este responsabil cu managementul hormonilor tai, adica inclusiv cu
adrenalina si insulina.
Multe "donshoare'" au facut diabet pe fond nervos, datorita unor astfel de socuri emotionale.
Multe "donshoare'" au facut atacuri de panica datorita unor astfel de socuri emotionale.

Ei, daca esti pregatit ca orice se poate intampla oricand si oricand orice situatie se poate intoarce la 180 de grade
intr-o secunda, chiar si "cea mai batuta in cuie situatie" atunci nu mai apare acel soc emotional si nici cel insulinic.
Sigur ca te influenteaza noul eveniment si te afecteaza insa nu in masura in care sa-ti produca socuri extrem de
puternice, si asta pt ca iti educi creierul ca pot aparea astfel de situatii.Astfel psihicul tau stie "este pregatit" pentru evaluarea unor astfel de situatii care apar si stie cum sa le gestioneze.
Are "training" poftim.

Last edited by Copacel; 12.10.2015 at 12:46:05.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.10.2015, 15:26:05
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Potri sa te pregatesti emotional de orice si daca continui cu planurile. Nu cred ca are nimeni garantia 100% ca vei zice sau persoana cu care vrei sa "te iei" va zice da in fata starii civile, respectiv a altarului.

Poa' sate calce masina in 10 minute, dar asta nu inseamn ca stai ca balega si nu te mai gandesti la ziua, luna, anul viitor doar pentru ca "poate". Nu poti sa treci prin viata ca gasca prin balta...n-are sens.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
nunta 2016