Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.12.2010, 01:17:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Am putea intelege ca sambata a ramas zi a odihnei, iar duminica - ziua in care a inviat Mantuitorul nostru - e zi a bucuriei.
Personal, imi place sa incep saptamana cu duminica, intrucat socotesc ca-mi "incarc bateriile" pentru restul saptamanii.
Pai ce putea fi mai frumos pentru noi romanii,o natie atat de obosita de munca,decat sa incepem saptamana cu o zi de pauza..:-)) si sa o terminam cu o zi de odihna..:-))
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.12.2010, 11:33:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Duminica este prima zi a saptamanii, dupa invatatura iudaica si cea crestina.

Pana venirea lui Hristos, Evreii serbau sambata, ca zi de odihna si de inchinare lui Dumnezeu.

Pentru noi crestinii, prima zi a saptamanii, Duminica (care se traduce prin "ziua Domnului") este ziua in care ne intalnim cu Hristos cel inviat din morti la Sfanta Liturghie. Asadar este o zi de bucurie deplina, profetita si in Psalmul 117:
"Piatra pe care n-au băgat-o în seamă ziditorii, aceasta s-a făcut în capul unghiului.
23. De la Domnul s-a făcut aceasta și minunată este în ochii noștri.
24. Aceasta este ziua pe care a făcut-o Domnul, să ne bucurăm și să ne veselim întru ea.
25. O, Doamne, mântuiește! O, Doamne, sporește!
26. Binecuvântat este cel ce vine întru numele Domnului; binecuvântatu-v-am pe voi, din casa Domnului.
27. Dumnezeu este Domnul și S-a arătat nouă. Tocmiți sărbătoare cu ramuri umbroase, până la coarnele altarului. "


Aceasta profetie arata foarte clar ca noua zi de odihna si de adorare a lui Dumnezeu, care "se face din voia Domnului in chip minunat" (nu din voia omului), este prima zi a saptamanii, Dumnica devenind ziua cand noi "trebuie sa ne bucuram si sa ne veselim intru ea" pentru ca Hristos cel invitat "se arata noua si ne binecuvineaza din casa Domnului" (nu de oriunde) si in aceasta zi noi trebuie sa "tocmim sarbatoare pana la Altar" adica sa savarsim Taina Sfintei Liturghii multumind lui Dumnezeu Tatal intru Iisus Hristos prin Duhul Sfant.

Doamne ajuta
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.12.2010, 11:37:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai, trebuia sa ne asteptam si la asa ceva. Ar fi bine chiar sa propunem un premiu pentru astfel de inventii ,,benefice'' Ortodoxiei! Va trebui sa ne asteptam sa se elimine si Noul Testament! Ca sa nu se supere nimeeni si sa putem face slujbe comune in Catedrala Mantuii Neamului!

Sa nu se supere Dumnezeu si sa ne zgaltaie de sa nu ne vedem!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.12.2010, 11:45:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Au iesit de sub tipar calendarele ortodoxe romane pentru anul 2011, cu PRIMA ZI A SAPTAMANII DUMINICA, NU ziua de luni cum era pana acum.
Dumnezeu ne-a lasat 6 zile pentru munca si a 7-a zi pentru odihna si pentru slava Lui.Acum in calendar, a 7-a zi este SAMBATA!!!

Nu inteleg la ce se face referire.
Orice calendar incepe cu 1 ianuarie al anului respectiv, indiferent in ce zi cade.
M-am uitat pe calendare online si pe al meu de la preot si tot asa este.
Vreti sa explicati putin, ca sa nu se sperie lumea?
1 si 2 ianuarie sunt cu rosu ca fiind sarbatori (Sf. Vasile si duminica). Duminicile sunt intotdeauna cu rosu.
Unde este aratat inceputul saptamanii?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.12.2010, 12:00:16
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Da, va explic :-)

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu inteleg la ce se face referire.
Orice calendar incepe cu 1 ianuarie al anului respectiv, indiferent in ce zi cade.
M-am uitat pe calendare online si pe al meu de la preot si tot asa este.
Vreti sa explicati putin, ca sa nu se sperie lumea?
1 si 2 ianuarie sunt cu rosu ca fiind sarbatori (Sf. Vasile si duminica). Duminicile sunt intotdeauna cu rosu.
Unde este aratat inceputul saptamanii?
Priviti un calendar crestin-ortodox 2011.Veti observa ca fiecare saptamana este delimitata cu o dunga orizontala de obicei de culoare neagra,subtire.Prima zi a saptamanii este ziua de Duminica,nu ziua de luni cum era pana acum.Deci saptamana se incheie cu ziua de sambata.
Spunea cineva aici ca patriarhia a facut un comunicat in sensul asta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.12.2010, 12:02:35
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu inteleg la ce se face referire.
Orice calendar incepe cu 1 ianuarie al anului respectiv, indiferent in ce zi cade.
M-am uitat pe calendare online si pe al meu de la preot si tot asa este.
Vreti sa explicati putin, ca sa nu se sperie lumea?
1 si 2 ianuarie sunt cu rosu ca fiind sarbatori (Sf. Vasile si duminica). Duminicile sunt intotdeauna cu rosu.
Unde este aratat inceputul saptamanii?
se refera la faptul ca pana acum, in calendarele ortodoxe, saptamana incepea cu "luni" si se termina cu "duminica" (asa cum este impartirea si in calendarele oficiale ale Statului Roaman) iar de acum inainte saptamana bisericeasca incepe cu ziua de odihna "Duminica" si se termina cu "sambata" (desi in calendarele oficiale ale Statului Roman raman pe vechea impartire comunista a saptamanii care incepe cu "luni" si se terminca cu "Duminca").

sa nu uitam ca unul este anul Bisericesc si altul este anul autoritatilor statale.
Anul Bisericesc nu incepe la 1 ianuarie ci la 1 septembrie (conform cu invatatura Sfintei Scripturi si a Sfintilor Parinti).

sa nu uitam ca nici ziua liturgica nu incepe cu 12 noaptea (ca ziua oficiala a autoritatilor statale) ci incepe cu ora 6 seara din ziua precedenta (conform cu invatatura Sfintei Scripturi si a Sfintilor Parinti).

Astfel prin aceasta decizie, de a se incepe saptamana cu Duminica si a se termina cu sambata, se revine la impartirea saptamanii conform cu Sfanta Scriptura si invatatura Sfintilor Parinti.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.12.2010, 12:18:27
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Saptamana trebuie sa inceapa cu Hristos, cu Sfanta Liturghie, pentru ca astfel toata saptamana ce urmeaza sa fie binecuvantata.

Noi crestinii ortodocsi il punem pe Iisus Hristos inceput bun la toate caci fara EL nu putem face nimic (Ioan 15,5).

Asadar, Duminica nu trebuie sa fie ultima zi a saptamanii in care ii multumim lui Dumnezeu pentru zilele trecute in care am asteptat sa ne intalnim cu EL la Sfanta Liturhie, ci dimpotriva, Duminca trebuie sa fie inceputul saptamanii in care noi ii multumim lui Dumnezeu la Sfanta Liturhie si pentru saptamana care va urma in care stim ca Hristos este cu noi si ne ajuta intru toate.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.12.2010, 13:59:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

M-am uitat din nou la calendarul pe 2010 si pe 2011 si tot n-am vazut diferenta.
Este delimitata duminica, si anume partea unde se da titlul duminicii, evanghelia din duminica respectiva, ca sa
nu se amestece cu lunea.
In rest calendarul este normal.
Incepe fiecare luna cu 1 a ei.
Nu inteleg unde vedeti voi ca incepe saptamana si unde se termina.

Si exact ce spune Eugen: de fapt anul bisericesc incepe la 1 septembrie, deci nu are nici o legatura. Noi tot dupa un calendar laic lucram de fapt si la biserica, pe el avem trecute sarbatorile asa cum urmeaza.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.12.2010, 14:19:22
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

sophia,stai linistita,si calendarul meu pe 2011 este ca al teu. Delimitarea este la duminica,dar nu la ziua propriu-zisa,ci este incercuit (cum ar fi subliniat) textul cu Evanghelia ce se citeste si sarbtoarea aferenta,sfintii cinstiti etc. In rest este destul de clar: saptamana incepe de luni si se termina duminica! Ia faceti si voi poza la calendarele voastre ca prea va sustineti cu atata tarie punctul de vedere. Nu de alta dar sunt curios... Calendarul meu e cumparat de la Lainici.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.12.2010, 15:04:26
canarias canarias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2010
Mesaje: 26
Implicit

Sa ma ierti te rog,dar cunoasterea si educatia nu se face pe forum.Te-ai chinit mult in timpul noptii ca sa inscrii aceasta intrebare si sa te faci cunoscut ?Te-as sfatui sa incepi sa afli cat se poate intr-o viata,prin a citi cu discernamant carti teologice si nu numai ,caci reala ta valoare o da cunoasterea si nu discutiile in contradictoriu de pe forum.E un sfat ca de la prieten,caci intrebarea ta cere un astfel de sfat.Iti doresc succes si ,burta pe carte >,dar ai grija,burta sa nu fie plina ca te prinde somnul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mosii de vara 11.06.2011 mara2008 Slujba inmormantarii 1 09.06.2011 22:15:14
Ritualul 2011 Eugen7 Teologie si Stiinta 9 17.05.2011 15:38:23
1 Aprilie 2011 andreicozia Generalitati 1 13.01.2011 23:30:06
Pelerinaj in israel ianuarie 2011 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 04.11.2010 09:54:44