Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.08.2013, 13:04:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Serios? Pe ce te bazezi?
Nu stiu la ce te referi prin "pe ce te bazazi", la mesaje? Ti-am trimis un mesaj privat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.08.2013, 13:12:37
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cataline si tu ai partea ta de vina certa in toate aceste conflicte.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.08.2013, 13:44:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Cataline si tu ai partea ta de vina certa in toate aceste conflicte.
Nu am spus ca nu am, daca n-as scrie nimic nu as avea nicio disputa. Daca scrii ceva adevarat si cineva nu e de acord cu acel adevar nu o sa-i placa nicicum ce scrii. Practic pana acum nu am initiat o cearta cu nimeni de cand am intrat pe forum, doar ca eu scriam ceva, cuiva nu-i placea (pentru ca ori era penticostal ori catolic, ori cu idei moderniste, etc.) si incepea sa se contrazica si apoi sa se certe cu mine. Cand se ajungea la asa ceva incercam eu sa impac lucrurile sau sa ignor, cat reuseam si eu.
De asemenea, nu am avut conflicte chiar cu eterodocsi, din aceia care nu incercau sa impuna o gandire modernista (exemplu Mihnea Dragomir sau chiar adventistul mult banat). Legat de Cezar, cred ca i-am dat vreo zece sanse, dar el incepea de fiecare data sa se certe, pentru ideile lui. Parerea mea e ca nu se va putea schimba si va continua la fel cat va sta pe forum.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.08.2013, 13:57:41
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cata forumul nu este rau sau violent,sau daca este asa inseamna ca toti suntem asa,este vina tuturor.Admin v-au dat sansa unei depline libertati,asa vad eu lucrurile.Cum intelege fiecare asta este o alta poveste si un etalon al nivelului nostru.Eu sunt mai mult decat convins ca daca ati avea un forum moderat mai sever multi nu ar mai veni.Este un paradox dar efectiv depinde de voi cum va aranjati casa.Poate totusi ajungeti la un acord cumva,pe cat posibil si poate cu timpul,cu rabdare,lucrurile vor fi mai bune.Banarile nu vor schimba lucrurile,cum se si vede,voi in schimb puteti sa le schimbati,tine de voi,este in puterea voastra.Problema care se pune este cine poate ierta mai mult si cu cat mai multa dragoste si rabdare sa-l ajute pe cel din fata lui.Dragostea este mai puternica decat orice,eu sunt convins ca veti fi reusi cumva.Trebuie sa reusiti parca nu va dati seama de ce este atat de important.Dumnezeu sa va ajute.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 17.08.2013 at 14:02:02.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.08.2013, 14:01:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cătălinee, multe iti mai trebuie, multe...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.08.2013, 14:20:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Cata forumul nu este rau sau violent,sau daca este asa inseamna ca toti suntem asa,este vina tuturor.Admin v-au dat sansa unei depline libertati,asa vad eu lucrurile.Cum intelege fiecare asta este o alta poveste si un etalon al nivelului nostru.Eu sunt mai mult decat convins ca daca ati avea un forum moderat mai sever multi nu ar mai veni.Este un paradox dar efectiv depinde de voi cum va aranjati casa.Poate totusi ajungeti la un acord cumva,pe cat posibil si poate cu timpul,cu rabdare,lucrurile vor fi mai bune.Banarile nu vor schimba lucrurile,cum se si vede,voi in schimb puteti sa le schimbati,tine de voi,este in puterea voastra.Problema care se pune este cine poate ierta mai mult si cu cat mai multa dragoste si rabdare sa-l ajute pe cel din fata lui.Dragostea este mai puternica decat orice,eu sunt convins ca veti fi reusi cumva.Trebuie sa reusiti parca nu va dati seama de ce este atat de important.Dumnezeu sa va ajute.
Asa ar fi frumos daca toti oamenii ar fi buni si iubitori de adevar. In aceeasi idee nu ar mia trebuie sa existe legi si justitie. Sau trebuie?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.08.2013, 14:23:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cătălinee, multe iti mai trebuie, multe...
Asta spuneam si eu: Din pacate este incurajata aceasta atitudine si prin pasivitatea unor useri (care si gasesc scuze). Din pacate la tine nu pare a fi doar ignorare, ci aprobare si incurajare, pe baza unei mai bune intelegeri. Daca tie iti place acest fel de comportament si esti incantat e problema ta, acum stiu si eu cu cine sa schimb mesaje si cu cine nu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.08.2013, 14:41:12
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa ar fi frumos daca toti oamenii ar fi buni si iubitori de adevar. In aceeasi idee nu ar mia trebuie sa existe legi si justitie. Sau trebuie?
Sa stii ca justitia umana nu confirma mereu asteptarile noastre,cateodata putem avea surpriza sa constatam ca viziunea noastra nu este impartasita de majoritate si nici de cel ce infaptuieste actul de a face dreptate.In fine simt ca sunt pe punctul sa spun mai multe decat mi-as dori si ca sa evit acesta eroare aducatoare de dispute voi incheia cu un simplu gand:Dumnezeu pune ordine in lucruri altfel decat ne imaginam sau consideram noi si poate este mai bine asa pt ca EL sigur nu greseste :) Numai bine.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.08.2013, 15:52:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Dragii mei, ce parere aveti de impartasania la 33 ani, stiu ca e 33 nu e o varsta oarecare, despre impartasania la 33 de ani o aud din ce in ce mai des. Voi ati facut asta? Sau aveti de gand? Ce parere aveti?

O mica clarificare: nu ma refer la impartasanie DOAR la 33 ani ci in mod special, indiferent cum pica (ca e luni, marti etc).
Unde si ce anume ai citit despre asta? Si de ce anume 33 ani? Din cauza cifrei?
Este ceva special?
Imi vine in minte doar ca Iisus s-a botezat in Iordan la 33 ani. Parca asa scria undeva. In rest nu mai stiu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.08.2013, 17:39:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mantuitorul a fost botezat la 30 de ani.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde