Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.06.2009, 16:24:46
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Mary Boo, sprijin si mangaiere gasesti doar la Dumnezeu si la Sf. Maica a Domnului.
Un sfat: data viitoare roaga-te ca sa-ti apara in cale persoana potrivita. Casatoria este o cale spre mantuire, nu poti sa faci casa chiar cu oricine. Trebuie un pic de intelepciune cand alegi, altfel ajungi sa suferi toata viata.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.06.2009, 17:50:04
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

[COLOR=blue][quote=mary-boo;]...simt ca ma sfarsesc si nu stiu ce sa fac...pe ce drum sa o iau..parca nu mai am nici [COLOR=black]un[/COLOR] rost nikaeri p lumea asta...[/COLOR]


[COLOR=black]Mary , cum nu stii ce sa faci ? Intai de toate anunta-l sa nu te mai sune , apoi schimbi nr de telefon ,apoi plangi pana simti ca ti-a trecut si -ti vezi de viata . Cum adica nu mai ai nici un rost pe lume ? Crezi ca acesta era rostul tau ?! Capul sus si incredere in Dumnezeu si totul va fi bine dar ..cu conditia sa vrei si tu . A spus Patinina ca ti s-a descoperit adevarul si are mare dreptate ..deja ai primit ajutor si-ar trebui sa stii proverbul acela ,,Dumnezeu iti da dar nu-ti pune si in traista ,[/COLOR]
[COLOR=black]Decizia este a ta cum vrei sa traiesti ..Dumnezeu ti-o va respecta. Ai incredere-n tine ca vei reusi sa lasi in urma totul .Viata e frumoasa daca noi n-o complicam asa ca te rog , macar incearca sa iesi din ,,telenovela ,, asta ca tu n-ai ce cauta in ea.[/COLOR]
Curaj ! Domnul sa te ajute ! !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.06.2009, 18:10:34
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit bravo

[quote=sia;146134][COLOR=blue]
Citat:
În prealabil postat de mary-boo;
...simt ca ma sfarsesc si nu stiu ce sa fac...pe ce drum sa o iau..parca nu mai am nici [COLOR=black]un[/COLOR] rost nikaeri p lumea asta...
[/COLOR]
Citat:
În prealabil postat de mary-boo;


[COLOR=black]Mary , cum nu stii ce sa faci ? Intai de toate anunta-l sa nu te mai sune , apoi schimbi nr de telefon ,apoi plangi pana simti ca ti-a trecut si -ti vezi de viata . Cum adica nu mai ai nici un rost pe lume ? Crezi ca acesta era rostul tau ?! Capul sus si incredere in Dumnezeu si totul va fi bine dar ..cu conditia sa vrei si tu . A spus Patinina ca ti s-a descoperit adevarul si are mare dreptate ..deja ai primit ajutor si-ar trebui sa stii proverbul acela ,,Dumnezeu iti da dar nu-ti pune si in traista ,[/COLOR]
[COLOR=black]Decizia este a ta cum vrei sa traiesti ..Dumnezeu ti-o va respecta. Ai incredere-n tine ca vei reusi sa lasi in urma totul .Viata e frumoasa daca noi n-o complicam asa ca te rog , macar incearca sa iesi din ,,telenovela ,, asta ca tu n-ai ce cauta in ea.[/COLOR]
Curaj ! Domnul sa te ajute ! !
Hai ca ai fost comica cu telenovela, asa este Mary nu se merita sa suferi pentru un barbat mincinos, care sa gindit numai la el si a ranit doua suflete, poi tu nu ai capul pe umeri? inchide-i usa si la revedere, ca el gasesti cu gramada dar eu te sfatuiesc sa mai stai o clipa ai grija de tine intii, ca sanatatea e mai scumpa decit toate.Nu mai plinge dupa cine nu te merita. Succes si sa ne tii la curent cu vesti.
vp
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.06.2009, 19:29:29
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mary-boo Vezi mesajul
tin sa mentionez..ca el este insurat doar in fata starii civile....nu in fata biserici sau cu un preot de fata ...lucru asta facand-ul tot din interes...dar nu inteleg cum poate sa-ma sune si sa-mi vb de parca nimik nu sa intamplat..si culmea...sa-mi vb de parca eu a-si fii vinovata...fara pik de regret..in suflet pentru cea ceea ce a facut.....si imi cere sa uit,sa iert...dar nu face nimik pentru a uita ce a facut...din contra el vrea sa continue ca sa aibe in continuare sprijinul ei maaterial dar si iubirea mea.
Mary, caute un duhovnic bun, poate dintr-o manastire (roaga-te lui Dumnezeu cu toata sinceritatea sa te ajute sa gasesti unul).

Biserica are anumite reguli pentru apropierea si relatiile dintre un baiat si o fata. Incalcarea acelor reguli e un pacat care poate avea urmari urate...

Orice ai face, nu dispera. Intoarce-te cu toata inima spre Dumnezeu care este Atotputernic si Atotbun si iubitor de oameni si care te va ajuta negresit. (Te va ajuta sa ta mantuiesti).

Bogdan.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.06.2009, 20:24:59
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Tu gandeste-te acum cam ce relatie are cu acea femeie. Crezi ca i-a spus hai sa ne casatorim ca am nevoie de bani, sa ma intretii material? E clar ca i-a impuiat capul de declaratii de iubire nemarginita, nesfarsita si nemuritoare. Si daca tie iti spune acelasi lucru...unde e adevarul? Cu tine e sincer sau cu ea? Iar cu un om in care nu poti avea incredere nu poti continua...Ai grija, esti intr-o situatie periculoasa, asa cum ai spus psalmul acela, mai citeste o rugaciune sa te lumineze Dumnezeu...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.06.2009, 03:59:46
mary-boo mary-boo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Exclamation ras...

am avut o cadere nervoasa iar....nu mi-am mai luat medicamentele...am facut trahicardi...crize de nervii...supradoze de calmante iar...si nu m-am mai dus nici la psihiatru...viata mea e un calvar...sincer nu am crezut in iubire si nu am crezut ca am sa iubesc vreodata....dar acum....ma simt ca o zombie....vie dar fara suflet...ce sa fac....nu suport nici sa ma atinga cineva....singurele pers cu care vb sunteti voi....iar cei ce ma iubesc ii vad ca sufera...si el totusi vorbeste si se intereseaza de maine la 2-3 zile sunan-d pe cineva din familie...ce sa ma fac ca ma simt pustiita...si simt ca din cauza mea se intampla toate...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.06.2009, 06:01:13
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mary-boo Vezi mesajul
am avut o cadere nervoasa iar....nu mi-am mai luat medicamentele...am facut trahicardi...crize de nervii...supradoze de calmante iar...si nu m-am mai dus nici la psihiatru...viata mea e un calvar...sincer nu am crezut in iubire si nu am crezut ca am sa iubesc vreodata....dar acum....ma simt ca o zombie....vie dar fara suflet...ce sa fac....nu suport nici sa ma atinga cineva....singurele pers cu care vb sunteti voi....iar cei ce ma iubesc ii vad ca sufera...si el totusi vorbeste si se intereseaza de maine la 2-3 zile sunan-d pe cineva din familie...ce sa ma fac ca ma simt pustiita...si simt ca din cauza mea se intampla toate...
Draga mea, nu te mai invinnovati atata, deoarece nu exista suflet pe pamintul asta sa nu fii gresit.

Ai gresit.

Acu in loc sa iei pastile , sa-ti otravesti si copul, ca parca nu ajungea sufletul, mai bine sa cauti un preot, un calugar, du-te undeva, spovedeste, apoi fa canonul care-ti va fii dat, ca vei fii bine.

Nu uita ca asa cum el a inselat-o pe femia respectiva, mai repde sau mai tarziu te va insela pe tine, spunind acelasi lucru unei terte persoane.
Deschide-ti ochii, roaga-te, ca doar Bunul Dumnezeu ne ajuta pe toti, nu oamenii.
Dumnezeu sa te intareasca!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.07.2009, 21:08:05
alina73 alina73 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 4
Unhappy :(

am crezut ca pot sa-l uit insa nu pot....el nu mai e cu fata aia...din contra e cu mai multe...nu mai e in viata mea...dar traim..in cartier comun...un prieten vb la tel cu el...i-am auzit vocea si ma cutremurat....il iubesc la fel de mult si chiar daca vreau sa il urasc nu pot....ma doare ca nu si-a aratat regretul pentru ce a facut da a azis ca asta imi e pedeapsa pentru ca am fost curioasa ca nu ma uit in juru meu chiar cred ca am sa gasesc perfectiunea?ca tot eu sunt vinovata si tot pe mine ma va bate Dumnezeu ca l-am abandonat si nu am luptat ca sa-l atrag pe drumul bun.....De la calmante mi-am distrus viata am ajuns sa ma internez la dezintocxicare pentru ca ajunse-se-m la sevraj...preotul mi-a spus ca ar trebui sa-i mai dau o sansa poate asta mie crucea care trebuie sa o duc..
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.07.2009, 23:43:03
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina73 Vezi mesajul
am crezut ca pot sa-l uit insa nu pot....el nu mai e cu fata aia...din contra e cu mai multe...nu mai e in viata mea...dar traim..in cartier comun...un prieten vb la tel cu el...i-am auzit vocea si ma cutremurat....il iubesc la fel de mult si chiar daca vreau sa il urasc nu pot....ma doare ca nu si-a aratat regretul pentru ce a facut da a azis ca asta imi e pedeapsa pentru ca am fost curioasa ca nu ma uit in juru meu chiar cred ca am sa gasesc perfectiunea?ca tot eu sunt vinovata si tot pe mine ma va bate Dumnezeu ca l-am abandonat si nu am luptat ca sa-l atrag pe drumul bun.....De la calmante mi-am distrus viata am ajuns sa ma internez la dezintocxicare pentru ca ajunse-se-m la sevraj...preotul mi-a spus ca ar trebui sa-i mai dau o sansa poate asta mie crucea care trebuie sa o duc..
Alina, o asemenea relatie nu ar avea niciun viitor? Iti doresti ca acest om sa-ti faca viata un calvar, toata viata ta? El din nefericire se pare ca este cam usuratic, de umbla cu mai multe tipe. Pe deasupra, te mai si invinuieste. De parca tu ai avea vreo vina! Lasa-l in plata Domnului.
Cum sa-ti spuna ca tu esti de vina ca nu l-ai adus pe calea cea buna? Asta e chiar comic! Cati ani are tipul asta? 15 ani? De are nevoie de altcineva ca sa-i arate calea cea buna?
Ai o viata si chiar vrei sa ti-o irosesti pentru cineva care nu a facut nimic bun pentru tine?
Daca da, atunci iti spun cu parere de rau, ca tu esti de vina pentru tot ce ti se intampla. Cauta vointa si ratiunea si gandeste-te bine ce vrei! Vrei un stapan sau un iubit?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.03.2010, 20:26:34
moment31 moment31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mary-boo Vezi mesajul
am vorbit cu un baiat aproape un an...care era inchis... cunoscandu-ne de afara...de zile si m-am rugat la dzeu pentru ca ne certam mereu...am citit psalmul pentru ca atunci cand 2 indragostiti se cearta dumnezeu sa scoata la iveala problema dintre cei doi....l-am sunat a vrut sa-mi redictioneze apelu dar l-a redictionat pe numarul celelalte femei...asa am aflat ca era insurat cu ea de 2 ani ...sa insurat la puscarie...si se folosea de ea ca sa-l intretina...de la mine nu a vrut nimik niciodata ...spunand ca ma protejeaza....era gelos,imi zicea cate in luna si stele...dar acelea-si lucruri le zicea si ei..se purata la fel cu amandoua...a spus ca renunta lla ea..ca ma iubeste pe mine...ca a fost egoist a vrut si banii si pe mine...dar in acelasi timp simteam ca nu vrea...ma simt pustiita...ca un om fara suflet...simt ca ma mintit cu tot....ca ma tradat...ma simt....fara cuvinte...o durere imensa...in acelasi timp stiu ca il si iubesc...dar nu il simt ai pare rau...ci mai repede ca ii pare rau ca a pierdut banii ei...si imi cere sa-l iert...in acelasi timp...imi pune si conditi...si tipa la mine...ca si cum eu a-si fi facut ceva...eu am facut tot....nu-am iesit din cuvantu lui...m-am rugat pentru el mereu..am renuntat la mine pentru el...ii suportam tote iesirile...si taceam si strangeam toate problemele in mine...luam calmante de am ajuns pana la urma la spitalu de pshiatrie...ca nu mai puteam si tot ...nu-i ziceam ca sa-l protejez....iar el ma iubea cum....simt ca ma sfarsesc si nu stiu ce sa fac...pe ce drum sa o iau..parca nu mai am nici un rost nikaeri p lumea asta...
NISTE INREGISTRARI BUNE PT SUFLET http://www.crestinortodox.ro/conferi...ate-97522.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa ma ajutati!:( nectariepv Generalitati 0 21.07.2011 12:00:04
va rog ajutati-ma florentina_bl Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 16:39:30
ajutati-ma va rog paulika Generalitati 2 07.06.2010 21:26:40
ajutati galeryiu Umanitare 0 25.04.2008 19:39:24
Ajutati-ma ioanhodean Pocainta 1 30.03.2008 23:25:17