Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.12.2011, 09:03:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Pt moment am crezut ca vrei sa cauti o persoana ca de genul celor cautati de politie.Chiar ma interesa subiectul caci si eu caut o persoana...

In fine,ceea ce cauti tu se afla aproape,adica la biserica din apropierea casei tale.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.12.2011, 09:52:00
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt deacord cu acei care îi recomandă acestui user să meargă la biserică. Mântuirea și iertarea păcatelor nu se poate realiza în altă parte decât în biserică prin preotul care mijlocește între penitent și Iisus Hristos care iartă păcatele.
Totuși...Cunosc atâtea persoane care deși merg la biserică, se spovedesc și se împărtășesc dar care nu sunt pe drumul cel bun. Cum aud de un preot care face "minuni" aleargă la acesta să le deschidă cartea sau să le faciliteze rezolvarea unor cerințe lumești.
Există o sungură cale dreptă. Dacă nu ți se descoperă acesta prin lecturi sau prin participarea la slujbele bisericii, ori nu ai întâlnit persoane înduhovnicite care să-ți răspundă la miile de întrebări pe care cel care își ia în serioas sufletul și le pune (în mod firesc), atuci poți să te pierzi lesne sau să cazi în deznădejde din cauza ispitelor.
Citeam undeva că a fi credincios înseamnă a accepta ceea ce pentru cei care sunt în afara credinției (pentru atei) poate părea nebunie.
Dacă va avea înțelepciunea să discute doar cu persoanele care îi vor da răspunsuri duhovnicești în spititul învățăturii Sfinților Părinți, atunci se va folosi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.12.2011, 10:25:25
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Probabil ca acum nu dorinta neaparata de mintuire este primordiala, arzatoare la tine si deci nu din aceasta cauza ai pus aceasta intrebare ci pur si simplu din dorinta de cunoastere, de informare .
In al doilea rind , tu ai pus tintit o intrebare (f. greoaie in aparenta ) si uite unde s-a ajuns, la sfaturi de o cu totul alta factura .
Daca ai fi fost un pic mai abil si ai fi dorit sa cercetezi un pic suprafata vizibila a cunostintelor userilor , adica de ce calitate este, trebuia sa pui direct intrebarea si atunci ai fi vazut ca falsa pudoare sau , ca sa fim drepti si cu adevar, falsa smerenie care s-a revarsat ar fi disparut ca prin minune si ar fi fost , in cele din urma,concurenta de useri care sa iti raspunda . Dar asa nu ai facut decit sa deturnezi tu insuti sensul threadului de la scopul prorpriuzis fara sa iti dai seama dar folosind o tehnica gresita si defapt sa declansezi un concurs de ,,smerenie" binevoitoare . Nu vezi ca nimeni nu are curaj sa zica direct ,,eu cunoasc intr-un anume grad urmatorul subiect ..." dar daca rasfoiesti orice fir al forumului constati o absolut cu totul si cu totul alta atitudine generala a tuturor userilor !

Sigur ca da, orice vrei sa inveti , viata teoretic crestina sau practica , nu o inveti decit de la duhovnic si in biserica dar aici pe forum lucrurile stau altfel decit si-ar putea inchipui cineva deoarece aici vei intilni un spatiu absolut controversat si exact cu susul in jos astfel incit rare ori cineva se poate folosi cu certitudine de timpul pierdut pe net .
De obicei threadul este locul unde se liciteaza nu virtutiile crestine (desi asta ar fi de asteptat si mai ales pt ca asa se profereaza neincetat !) ci din contra, orgoliile si vanitatile , de multe ori necunoascute nici chiar de posesori .

Eu nu pot decit sa iti confirm ca in mod absolut neintentionat si surprinzator ai aflat cum se poate declansa intr-un spatiu public religios un concurs de altceva decit doresti in aparenta .
Pt. cei cu mintea si sufletul la locul lor aceasta situatie poate fi un exemplu graitor si serios la care se poate lua aminte . Un exemplu legat de proverbul : ce spun eu si ce-mi raspunzi tu sau unde dai si unde crapa !

Eu asa vad lucrurile !

Da, este de luat aminte !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.12.2011, 10:43:04
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Probabil ca acum nu dorinta neaparata de mintuire este primordiala, arzatoare la tine si deci nu din aceasta cauza ai pus aceasta intrebare ci pur si simplu din dorinta de cunoastere, de informare .
In al doilea rind , tu ai pus tintit o intrebare (f. greoaie in aparenta ) si uite unde s-a ajuns, la sfaturi de o cu totul alta factura .
Daca ai fi fost un pic mai abil si ai fi dorit sa cercetezi un pic suprafata vizibila a cunostintelor userilor , adica de ce calitate este, trebuia sa pui direct intrebarea si atunci ai fi vazut ca falsa pudoare sau , ca sa fim drepti si cu adevar, falsa smerenie care s-a revarsat ar fi disparut ca prin minune si ar fi fost , in cele din urma,concurenta de useri care sa iti raspunda . Dar asa nu ai facut decit sa deturnezi tu insuti sensul threadului de la scopul prorpriuzis fara sa iti dai seama dar folosind o tehnica gresita si defapt sa declansezi un concurs de ,,smerenie" binevoitoare . Nu vezi ca nimeni nu are curaj sa zica direct ,,eu cunoasc intr-un anume grad urmatorul subiect ..." dar daca rasfoiesti orice fir al forumului constati o absolut cu totul si cu totul alta atitudine generala a tuturor userilor !

Sigur ca da, orice vrei sa inveti , viata teoretic crestina sau practica , nu o inveti decit de la duhovnic si in biserica dar aici pe forum lucrurile stau altfel decit si-ar putea inchipui cineva deoarece aici vei intilni un spatiu absolut controversat si exact cu susul in jos astfel incit rare ori cineva se poate folosi cu certitudine de timpul pierdut pe net .
De obicei threadul este locul unde se liciteaza nu virtutiile crestine (desi asta ar fi de asteptat si mai ales pt ca asa se profereaza neincetat !) ci din contra, orgoliile si vanitatile , de multe ori necunoascute nici chiar de posesori .

Eu nu pot decit sa iti confirm ca in mod absolut neintentionat si surprinzator ai aflat cum se poate declansa intr-un spatiu public religios un concurs de altceva decit doresti in aparenta .
Pt. cei cu mintea si sufletul la locul lor aceasta situatie poate fi un exemplu graitor si serios la care se poate lua aminte . Un exemplu legat de proverbul : ce spun eu si ce-mi raspunzi tu sau unde dai si unde crapa !

Eu asa vad lucrurile !

Da, este de luat aminte !
Daca ati fi citit cu atentie postarile ati fi vazut ca a fost o singura recomandare directa de a se adresa direct preotului. Si aceea a unei persoane de alta confesiune. Dar dvs va este usor sa nu fiti atent, sa va erijati in cel mai corect si mai rational. Eu, de exemplu, am luat atitudine la faptul ca dumnealui a spus ca nu are timp de Biserica. Dupa cum se vede inclusiv din acesta postare sunt reparte de a simula falsa smerenie. Nu cred ca am simulat smerenia, pentru ca nu m-am aratat astfel. Si daca ar fi adresat o intrebare, da si-ar fi dat multi cu parerea. Dar era vorba tocmai despre asta: despre pareri. Tocmai de accea initiatorul topicului a intrebat de o persoana avizata.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.12.2011, 11:22:05
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca ati fi citit cu atentie postarile ati fi vazut ca a fost o singura recomandare directa de a se adresa direct preotului. Si aceea a unei persoane de alta confesiune. Dar dvs va este usor sa nu fiti atent, sa va erijati in cel mai corect si mai rational. Eu, de exemplu, am luat atitudine la faptul ca dumnealui a spus ca nu are timp de Biserica. Dupa cum se vede inclusiv din acesta postare sunt reparte de a simula falsa smerenie. Nu cred ca am simulat smerenia, pentru ca nu m-am aratat astfel. Si daca ar fi adresat o intrebare, da si-ar fi dat multi cu parerea. Dar era vorba tocmai despre asta: despre pareri. Tocmai de accea initiatorul topicului a intrebat de o persoana avizata.
Atita vreme cit eu nu am facut referire la un nume precis sau altul raspunsul dvs. nu este intemeiat , ba chiar mai mult , nu va face cinste.
Dar ca dvs. insiva va simtiti vizat ... asta este altceva.
Va propun si va recomand pt. viitor,ca ori de cite ori gasiti raspunsuri /postari care nu incrimineaza direct si precis pe nimeni sa va vedeti de treaba dvs. si sa renuntati in a va constitui parte lezata si a raspunde de genul... Este mult mai politicos si mai drept atita timp cit numele dvs. nu este pomenit . Altminteri, cel putin pt. mine , deveniti ridicol , jenant .
Cei care au trebuit sa inteleaga interventia mea probabil ca au si facut-o si in mod tacit renunta la atitudini asemea sau ignora mesajul meu . Este insa adevarat si faptul ca ,,fiecare pasarica pe limba ei piere".

Va ramine la latitudine ce atitudine sa alegeti !

Totusi reiau, acest fir este un exemplu plin de intelesuri !


ALWA YSPRO VERBS : ,, Arata-le oamenilor adevarul si te vor umple de mizerii"
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.12.2011, 12:27:41
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca ati fi citit cu atentie postarile ati fi vazut ca a fost o singura recomandare directa de a se adresa direct preotului. Si aceea a unei persoane de alta confesiune.
Și pe bună dreptate. Pentru că userul a specificat foarte clar că dorește să discute cu o persoană care cunoaște învățătura ortodoxă, și , mai mult, că are "întrebări delicate". Unde doreați să-l îndrum, la decanul facultății de teologie ? Dacă nu avem încredere că un preot este cel mai potrivit pentru a răspunde unor asemenea chestiuni......

În fine, făcând abstracție de cele de mai sus, mai există și posibilitatea ca userul să fie un troll dintre aceia care au cam năpădit forumul în ultima perioadă.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.12.2011, 12:32:26
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pt. cei cu mintea si sufletul la locul lor aceasta situatie poate fi un exemplu graitor si serios la care se poate lua aminte . Un exemplu legat de proverbul : ce spun eu si ce-mi raspunzi tu sau unde dai si unde crapa !

Eu asa vad lucrurile !

Da, este de luat aminte !
Nici nu ai idee cata dreptate ai. Mai ales ca toate postarile tale sunt pline de "daca" si "dar".
Vine omul "nou", necajit si prins de un gand ce il framanta, si gaseste ca e bine sa intrebe pe altii care au mai trecut poate prin asa ceva si au ceva experienta. NU ARE TIMP sa vada ce-au scris altii si nici nu cauta "personalitati". El vrea sa afle si sa primeasca un raspuns. Ei, tu nu! "Dom'ne, uite cum sta treaba... Noi nu suntem adunatura de tzatze, la coltul ulitii... Daca ai fi cercetat cu atentie ca sa te convingi..." si tot asa, si tot asa. Exact unde dai si unde crapa. Daca vrei sa-i spui omului ceva, nu-l lua pe dupa sura, nu-l boscorodi, nu face bascalie fara temei (cazul recent cu "ecaterina7") fii bun si curat cu inima, pe cat iti sta tie in putere. NU TE VANEZ, frate Zaharia, dar de la o vreme parca vrei sa arati altceva decat speri sa aduca mesajele tale in sufletule celor care citesc. Stiu ca nu-mi dai dreptate, dar nu-mi dai fiindca nu vrei sa te recunosti astfel, nu fiindca eu sau ceilalti care vad acelasi lucru, n-am avea. Eu nu vorbesc nici de frustrari, nici de alte metehne omenesti la urma urmei, ci de faptul ca suntem in mare inselare si nici nu vrem sa intelegem asta, chiar daca ni se spune mereu acelasi lucru...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.12.2011, 12:33:44
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Atita vreme cit eu nu am facut referire la un nume precis sau altul raspunsul dvs. nu este intemeiat , ba chiar mai mult , nu va face cinste.
Dar ca dvs. insiva va simtiti vizat ... asta este altceva.
Va propun si va recomand pt. viitor,ca ori de cite ori gasiti raspunsuri /postari care nu incrimineaza direct si precis pe nimeni sa va vedeti de treaba dvs. si sa renuntati in a va constitui parte lezata si a raspunde de genul... Este mult mai politicos si mai drept atita timp cit numele dvs. nu este pomenit . Altminteri, cel putin pt. mine , deveniti ridicol , jenant .
Cei care au trebuit sa inteleaga interventia mea probabil ca au si facut-o si in mod tacit renunta la atitudini asemea sau ignora mesajul meu . Este insa adevarat si faptul ca ,,fiecare pasarica pe limba ei piere".

Va ramine la latitudine ce atitudine sa alegeti !

Totusi reiau, acest fir este un exemplu plin de intelesuri !


ALWA YSPRO VERBS : ,, Arata-le oamenilor adevarul si te vor umple de mizerii"
Asta e chiar mai grav sa sugerezi ceva si sa nu iti asumi raspunderea. Sa lasi sa inteleaga oricine ce vrea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 22.12.2011 at 12:37:51.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.12.2011, 12:39:29
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Și pe bună dreptate. Pentru că userul a specificat foarte clar că dorește să discute cu o persoană care cunoaște învățătura ortodoxă, și , mai mult, că are "întrebări delicate". Unde doreați să-l îndrum, la decanul facultății de teologie ? Dacă nu avem încredere că un preot este cel mai potrivit pentru a răspunde unor asemenea chestiuni......

În fine, făcând abstracție de cele de mai sus, mai există și posibilitatea ca userul să fie un troll dintre aceia care au cam năpădit forumul în ultima perioadă.
Doamne fereste eu nu v-am acuzat pe dvs. Aveti perfecta dreptate. Doar ca atunci cand unii fac afirmatii neconforme cu realitatea nu am putut sa nu iau atitudine.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.12.2011, 13:46:00
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Nici nu ai idee cata dreptate ai. Mai ales ca toate postarile tale sunt pline de "daca" si "dar".
Vine omul "nou", necajit si prins de un gand ce il framanta, si gaseste ca e bine sa intrebe pe altii care au mai trecut poate prin asa ceva si au ceva experienta. NU ARE TIMP sa vada ce-au scris altii si nici nu cauta "personalitati". El vrea sa afle si sa primeasca un raspuns. Ei, tu nu! "Dom'ne, uite cum sta treaba... Noi nu suntem adunatura de tzatze, la coltul ulitii... Daca ai fi cercetat cu atentie ca sa te convingi..." si tot asa, si tot asa. Exact unde dai si unde crapa. Daca vrei sa-i spui omului ceva, nu-l lua pe dupa sura, nu-l boscorodi, nu face bascalie fara temei (cazul recent cu "ecaterina7") fii bun si curat cu inima, pe cat iti sta tie in putere. NU TE VANEZ, frate Zaharia, dar de la o vreme parca vrei sa arati altceva decat speri sa aduca mesajele tale in sufletule celor care citesc. Stiu ca nu-mi dai dreptate, dar nu-mi dai fiindca nu vrei sa te recunosti astfel, nu fiindca eu sau ceilalti care vad acelasi lucru, n-am avea. Eu nu vorbesc nici de frustrari, nici de alte metehne omenesti la urma urmei, ci de faptul ca suntem in mare inselare si nici nu vrem sa intelegem asta, chiar daca ni se spune mereu acelasi lucru...
Vazind ardoarea aceasta nestavilita ma gindesc ca o asemenea pledoarie , sincera si dezinteresata dealtfel, ar fi buna la tinerii muncitori inflacarati de idealul luminos al comunismului . Si acolo sa incerci sa manevrezi psihologic dupa intentiile ,,sugubete" si sa vezi rezultate .
Toate le sti ca un om mare fara insa a te indoi macar putin de ceva : si ca fac bascalie de cineva (pt. ca asa sunteti in stare sa intelegeti voi !) si ca vreau sa arat ceea ce defapt nu arat, aratind spre aratare altceva de aratat, si ca sunt in mare inselare dar cum ca nici nu vreau sa inteleg asta , si tot asa pina se gretaleste omul . Te rog sa incetezi daca poti cu manevraria psihologica de proasta calitate si cu portretistica mistica nevinovata vis-a-vis de mine . Sunt convins ca iti debordeaza sufletul de sinceritate si iubirea aprioapelui dar evita aceste stratageme cu mine .Sunt destui care te apreciaza la justa ta valoare, nu de mine ai nevoie !
Daca ai de spus ceva , spune , daca nu, lasa-neee ! lasa-neee !

Si fiindca ai pomenit de iubita sora ,,ecaterina7" cred ca ai constatat lesne(adica mi-as fi dorit sa vrei sa constati) ca desi striga la mine ,,cu ce drept ma judeci" ,. ea insasi mi-a aplicat o judecata de numa-numa , pina si-a varsat tot poisonul din suflet, neintelegind nici in cele din urma ce am voit sa ii spun. Parca se si spune in popor ca hotul striga : ,,hotii baaaa! "
Dar am sesizat ca nici habar nu ai avut de aceasta fata a ei . Este insa de inteles deoarece erai preocupat cu iubirea aproapelui !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 22.12.2011 at 13:55:04.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Ce este o persoana? florin.oltean75 Generalitati 4 19.12.2011 13:07:31
casatoria cu o persoana nebotezata alecram Nunta 100 07.08.2011 03:36:10
o scurta ruga pt persoana mea VladCat Stiri, actualitati, anunturi 28 22.01.2011 12:51:19