Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.04.2010, 01:01:09
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
SUB NICI O FORMA! ! !
Patriotismul, fluturarea stegurilor si lozincile soviniste cu tente legionare este o incremenire a spiritului crestin, a sufletului, o ADORMIRE totala, o adevarata sforaiala a constientei pe care Hristos o vrea viguroasa si treaza( ca conditie ESENTIALA pentru MINTUIRE), deci ca urmare trebuie cu orice pret evitata! ! !

Militantismul patriotic, fanatic si de orice fel trebuie ras din Biserica!...in caz ca o vrem viguroasa si mai ales VIE
Hristos a inviat! Andrei nu confunda lucrurile,nu confunda a fi patriot cu a fi extremist.Ca un bun crestin, ce banuiesc ca esti,ar trebui sa sti ca insusi Domnul IIsus a dat cuvintul mai intai poporului sau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.04.2010, 02:51:20
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Adevarat, A Inviat !
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.04.2010, 03:12:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Depinde ce soi de patriotism, ala care il vedem fluturat pe bloguri si ameninta Biserica cu schisma daca nu trece de partea lui, categoric nu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.04.2010, 11:27:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Un raspuns:
Parintele Justin Parvu.
Si Mihai Eminescu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.04.2010, 12:15:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Cred ca ortodoxia este mai presus decat iubirea de tara (asta fiind definitia corecta a patriotismului).
Ortodoxia nu cunoaste granite, state.
Exista in mai multe tari si zone: in Israel, in Romania, in Eritreea, in Grecia, Rusia, S.U.A etc.
La fel se intampla de altfel si cu alte confesiuni si religii care sunt raspandite in intreaga lume.
Acum faptul ca de-alungul istoriei au existat oameni care au luptat si pentru apararea ortodoxiei si a neamului, este altceva.
Ortodoxia in acest din urma caz trebuie vazuta ca o componenta a neamului.
Si se intampla intr-un conflict cu un alt neam care avea si alta credinta.
Ca nu poti sa lupti sa-ti aperi patria, dar limba sau religia poporului sa o lasi balta, alea poate sa le ia dusmanul.
Depinde de context, de perspectiva.
Mi s-ar parea corect de altfel sa existe o singura biserica ortodoxa si ca denominatie. Ca se tine slujba in limba poporului respectiv este altceva, dar atatea separari si diferente si rit vechi si rit nou si cate mai sunt, nu-si au rostul. Ortodoxia ar trebui sa fie una.
La acest subiect am si oarece probleme.
La noi exista ortodoxii greci, rusi, au fost si sarbii mai inainte, dar s-au mutat.
Si nu reusim sa fim impreuna, uniti in ortodoxie.
In plus m-a tentat de multe ori sa merg la unele slujbe la fratii greci mai ales.
Chiar si acum pentru Inviere, pentru ca ei o fac dupa amiaza (se fac trei Invieri intr-o biserica si nu mi se pare normal - oare de ce nu se poate ca la Ierusalim, sa fie o slujba comuna, pentru toti Ortodoxii, ca Iisus a fost "Unul sfant" a murit si a inviat o singura data pentru toti), m-as fi dus. Dar am zis, hai sa merg la ai mei...
Ar trebui sa fim "una", dar ne despart limbile vorbite...Of.
(Romano)Catolicii au in acest caz o solutie - limba latina e buna pretutindeni. La noi ce solutie ar putea fi?
Desi nici limba n-ar trebui sa conteze...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 05.04.2010 at 12:18:21.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.04.2010, 12:30:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu nu văd nici o incompatibilitate între a fi creștin și a fi român. Sigur că identitatea mea creștină și catolică trece înaintea identității românești, asta însă nu înseamnă că soarta neamului meu și a casei mele îmi este indiferentă. Una este să spunem că suntem mereu cu mintea și cu sufletul ațintite spre adevărata noastră Patrie, din care suntem plecați în delegație pentru o vreme, care ni se va părea extrem de scurtă din perspectiva veșniciei și unde vom ajunge negreșit, dacă se va îndura Dumnezeu să ne primească, și alta e să spunem că ne doare fix în fund de ce se petrece în patria noastră provizorie, care este România și lumea. Căci misiunea nostră în lume exact aceasta este și exact pentru aceasta suntem în delegație, pelerini pe pământ: ca să legăm lumea de rădăcina ei și să ne rugăm și să lucrăm neîncetat ca să Îl încoronăm pe Cel care ne-a trimis și ai cărui agenți suntem, Regele nostru.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.04.2010, 12:33:18
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dumnezeu Iisus Hristos a venit sa ne mantuiasca de pacatele noastre,nu de a fi persoane diferite si unice fiecare si de a fi roman,bulgar,grec ca doar Preasfanta Treime ne-a creat asa.
Cum pot fi toti oamenii dupa chipul lui Dumnezeu dar diferiti si unici?
Pentru ca Dumnezeu e fara sfarsit,de aceea.
Vedeti un exemplu de patriotism si crestin ortodoxie la Sfantul Calinic de la Cernica care a ajutat la unirea Tarii Romanesti cu Moldova.
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...ica-73049.html
"Episcopul Calinic a fost si un insufletit patriot. In calitatea sa de episcop a luat parte la lucrarile Adunarii obstesti a tarii, apoi a fost ales deputat in Divanul Ad-hoc, care a pregatit unirea celor doua tari romanesti. Inca din primavara anului 1857 a trimis o circulara catre protopoi si egumeni, prin care le cerea ca in toate bisericile sa se faca rugaciuni "pentru unirea romanilor intr-o singura vointa si cuget, ca sa ceara pe cale legiuita viata patriei lor". A facut parte si din Adunarea electiva a tarii, care a ales domn pe Alexandru Ioan Cuza. Atasamentul sau fata de domnul unirii reiese si dintr-o pastorala adresata protopopilor si preotilor din eparhie, prin care-i indemna sa cinsteasca patria si pe carmuitorii ei si sa nu crute nici o jertfa pentru binele obstesc, pentru ca "cine este bun crestin este si bun patriot"."

Nu ati auzit de slujbe panortodoxe la care se slujeste pe mai multe limbi?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.04.2010, 21:44:08
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

sunt 2 lucruri diferite...poti fi crestin fara sa fi patriot dar deasemenea poti fi patriot fara sa fi crestin
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.04.2010, 21:51:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
sunt 2 lucruri diferite...poti fi crestin fara sa fi patriot dar deasemenea poti fi patriot fara sa fi crestin
Da si nu , Luminita draga !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.04.2010, 21:59:11
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da si nu , Luminita draga !
ai dreptate,dar asta e parerea mea...eu una sunt ortodoxa dar patrioata nu prea...adica daca cineva m-ar forta sa renunt la religie nu as face-o,dar in schimb daca ar fi sa ma sa ma duc in alta tara m-asi duce,oricum in Romania nu prea se poate realiza nimic
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
convertiri la ortodoxie Timis1 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 22 03.09.2017 16:43:21
Calatoria spre Ortodoxie si dinspre Ortodoxie ioanna Morala Crestina 76 14.06.2015 08:40:05
patriotism=rasism padrevicentiu Generalitati 40 16.06.2010 11:08:40
Taranie si patriotism eduardd Generalitati 0 24.05.2009 10:02:44