Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.04.2016, 16:04:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Razboiul mediatic...

Si uite asa se uita romanul dupa avioane nu dupa panaramele care il conduc.

Nu sunt acum niste subiecte fierbinti prin parlament? Legi cu urmarire generala stil sovieto- securist, etc?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.04.2016, 16:34:46
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Razboiul mediatic...

Si uite asa se uita romanul dupa avioane nu dupa panaramele care il conduc.

Nu sunt acum niste subiecte fierbinti prin parlament? Legi cu urmarire generala stil sovieto- securist, etc?
Pai se leaga.

Last edited by Valkorion; 14.04.2016 at 11:21:03.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.04.2016, 16:57:32
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit Concluzie

Are dreptate Copacel; tot ce a ramas crestinului si nu numai, in aceste vremuri, este rugaciunea/pocainta. Punct. Scriem, ne varsam amarul, veninul, frica, ura, etc., dar asta e maximul ce poate fi deversat in oceanul faptelor reale. Un crestin se lupta doar pentru autoaparare, altfel, la rugaciune si pocainta.
Lasam Cezarul sa bata cimpii, pardon, sa faca ce stie mai bine, dar...scaparea este la Dumnezeu, nu in lupte de strada. De fapt, noi ne-am facut-o singuri ca popor, cind ne-am falimentat propria industrie si agricultura, turism, etc., si mai ales cind ne-am ucis copiii, trimitind apoi fetele si femeile pe la Istanbul, cipru, etc., sa "danseze". Si multe altele strigatoare la cer de felul acesta. Daca stau sa ma gindesc mai bine, in afara de furia/ura normale insticntiv fata de caii troieni de la bruxelles si berlin, si mai ales fata de teroristii din spatele lor, nu putem si mai ales nu trebuie sa facem nimic. In afara de a ne ruga.
Lasam puseul (auto)destructiv al violentei fizice in seama dusmanilor nostri islamisti extremisti. E cam singurul lucru la care se pricep bine acesti nefericiti: sa distruga/ucida. Paote vor voi sa caiasca cind vor vedea gloria martirilor crestini, in Dies Irae, dar...va fi cam tirziu, pocainta va fi imposibila atunci.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.04.2016, 17:01:41
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Scriu acestea, pentru ca militantismul de o culoare atrage altul, de culoarea (aparent) opusa. Singurul debuseu moral valabil este cel al vorbelor, și atît.

Last edited by Valkorion; 14.04.2016 at 11:22:44.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.04.2016, 13:08:24
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Update: in 11.04.2016 Primaria sector 1 a eliberat certificatul de urbanism pt moschee. Conform prevederilor legale certificatul de urbanism este un act de informare obligatoriu prin care autoritatea locala ( adica Primaria sector 1) spune ce este permis sa se construiasca pe un teren, fiind o etapa prealabila emiterii autorizatiei de constructie. Pe scurt: unda verde prealabila.Urmeaza PMB ( prin CGMB) pt aprobare PUZ.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.04.2016, 16:45:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

O sa se faca, nu e nici o indoiala.
Este musai nevoie, pentru niscai inginerie sociala.

Care crede ca a fost doar asa, invarteala lui Ponta ca spaga pentru o operatie derizorie, e naiv.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.04.2016 at 16:59:17.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.04.2016, 17:15:43
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
O sa se faca, nu e nici o indoiala.
Nici bizantinii nu-si inchipuiau ca vor trai ziua cand vor vedea versete din Coran in Hagia Sophia si uite ca sunt acolo si in ziua de azi.Allah o fi cu spatii mici sau mari? Ca sa stiu ce melodie pe tube pregatesc :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.04.2016, 17:38:54
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nici bizantinii nu-si inchipuiau ca vor trai ziua cand vor vedea versete din Coran in Hagia Sophia si uite ca sunt acolo si in ziua de azi.Allah o fi cu spatii mici sau mari? Ca sa stiu ce melodie pe tube pregatesc :)
Nu, e cu bum-bum. :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.04.2016, 18:11:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nici bizantinii nu-si inchipuiau ca vor trai ziua cand vor vedea versete din Coran in Hagia Sophia si uite ca sunt acolo si in ziua de azi.Allah o fi cu spatii mici sau mari? Ca sa stiu ce melodie pe tube pregatesc :)
Si daca stai sa te gandesti bine, cam din aceleasi motive.
Nu s-au gandit sa-si evalueze starea lor morala de fapt, s-au multumit doar cu faptul ca dpdv cultural, erau ortodocsi, the best of the best, crema, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.04.2016, 18:26:21
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alin vroiam sa scriu ceva, avea legatura cu VT, dar prefer sa ma abtin, din mai multe motive. In primul rand pt ca simt,asa, ca sunt foarte aproape sa fac aprecieri personale cu privire la judecatile lui Dumnezeu si mai bine imi vad de treaba mea.Numai bine !
Reply With Quote
Răspunde