Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.04.2012, 21:41:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Sfânta Lumină e un dar pentru credincioși mai mult în scopul simțirii mai puternice a Învierii, pe care o și prevestește. Din câte știu au fost mulți oameni care s-au așezat cu fața spre Domnul în urma unui pelerinaj la Ierusalim, de Sâmbăta Mare. Alții însă au inima împietrită așa de tare că ”nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți. ” (Luca 16:31).
Credința nu are nevoie de minuni, altfel ar fi o simplă constatare a unor fapte evidente, deci s-ar numi cunoaștere. Duminica următoare Îl vom auzi pe Domnul spunând: ”Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!”. (Ioan 20:29).
E adevarat ce spui, in sensul ca un credincios nu are nevoie pentru a crede si de minuni. Totusi, sunt mai multe sensuri si planuri. Daca nu ar fi nevoie si de minuni Dumnezeu nu ne-ar da si minuni, deci e nevoie de toate, inclusiv de minuni. Mantuitorul a facut si minuni, tot timpul au existat si minuni. Minunile pot ajuta pe credinciosi, pentru intarirea credintei, pe cei slabi in credinta, ca sa nu se mai indoiasca, dar si pe cei care nu sunt in adevar, pot vedea adevarul.
De multe ori minunile au fost pentru adeverirea adevarului, prin aceasta arata Dumnezeu unde e adevarul. A fost in timpul lui Moise, in timpul Sf. Ilie, la sinoadele ecumenice (minunea sf. Spiridon la sinodul I, minunea sf. Eufimia de la Calcedon), dar si in timpul nostru minunea din timpul voievodului Mihai Viteazu, fata de catolici.
Minunea Sfintei Lumini e cea mai cunoscuta, dar sunt si la alte sarbatori mari minuni (intoarcerea raului Iordan, etc.). Ceea ce putem observa e ca aceste minuni au loc doar la ortodocsi, doar cand patriarhul ortodox face slujba. Din ce am observat, si asa am ajuns sa cred, in afara ortodoxiei nu exista minuni divine, doar la cei care sunt luminati inainte sa ajunga in Biserica sau la cei ce se roaga tot la ortodocsi (exemplu musulmani din Siria).
Chiar si cei ce au ajuns pe drumul sfinteniei ajung sa aiba parte tot timpul de minuni, primind unii din ei harisme, desi ei nu mai au nevoie de minuni pentru intarirea credintei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.04.2012, 22:31:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E adevarat ce spui, in sensul ca un credincios nu are nevoie pentru a crede si de minuni. Totusi, sunt mai multe sensuri si planuri. Daca nu ar fi nevoie si de minuni Dumnezeu nu ne-ar da si minuni, deci e nevoie de toate, inclusiv de minuni. Mantuitorul a facut si minuni, tot timpul au existat si minuni. Minunile pot ajuta pe credinciosi, pentru intarirea credintei, pe cei slabi in credinta, ca sa nu se mai indoiasca, dar si pe cei care nu sunt in adevar, pot vedea adevarul.
De multe ori minunile au fost pentru adeverirea adevarului, prin aceasta arata Dumnezeu unde e adevarul. A fost in timpul lui Moise, in timpul Sf. Ilie, la sinoadele ecumenice (minunea sf. Spiridon la sinodul I, minunea sf. Eufimia de la Calcedon), dar si in timpul nostru minunea din timpul voievodului Mihai Viteazu, fata de catolici.
Minunea Sfintei Lumini e cea mai cunoscuta, dar sunt si la alte sarbatori mari minuni (intoarcerea raului Iordan, etc.). Ceea ce putem observa e ca aceste minuni au loc doar la ortodocsi, doar cand patriarhul ortodox face slujba. Din ce am observat, si asa am ajuns sa cred, in afara ortodoxiei nu exista minuni divine, doar la cei care sunt luminati inainte sa ajunga in Biserica sau la cei ce se roaga tot la ortodocsi (exemplu musulmani din Siria).
Chiar si cei ce au ajuns pe drumul sfinteniei ajung sa aiba parte tot timpul de minuni, primind unii din ei harisme, desi ei nu mai au nevoie de minuni pentru intarirea credintei.
Nevoia de minune e un simptom al slăbirii credinței, dar e adevărat și faptul că există modalități infinite prin care Dumnezeu încearcă să stabilească o relație cu fiecare dintre noi pentru a-o zidi pe aceea cu toți laolaltă. Trebuie observat faptul că minunea Sfintei Lumini e dar pentru Biserică, și nu depinde de vrednicia vreunei persoane (patriarhul Ierusalimului sau altcineva). Se poate spune chiar că nici nu e o minune, ci un eveniment eclezial excepțional dar totuși repetat an de an în spirala ascendentă a timpului liturgic. Am întâlnit o intepretare teologică a Sfintei Lumini care merge spre o angelofanie, o reiterare a unui fapt relatat în Evanghelia Utreniei Învierii: ”Și iată s-a făcut cutremur mare, că îngerul Domnului, coborând din cer și venind, a prăvălit piatra și ședea deasupra ei. Și înfățișarea lui era ca fulgerul și îmbrăcămintea lui albă ca zăpada.” (Matei 20:2,3). O tradiție cvasiapocrifă îl identifică pe Gavriil, solitorul marilor evenimente eshatologice.

Și încă ceva... Hristos ne-a învățat că credința produce minunea și nu invers: ”Dacă veți avea credință în voi cât un grăunte de muștar, veți zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, și se va muta; și nimic nu va fi vouă cu neputință.” (Matei 17:20).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.04.2012, 22:37:08
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu eram nedumerita de oamenii aceia, e ca si cum ar rasari soarele numai in curtea lor in fiecare an si ei nu-l vad! sau ar izvori apa din piatra seaca si ei nu vad, sau nu cred...se uita si nu vad...vad si nu cred....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.04.2012, 22:46:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nevoia de minune e un simptom al slăbirii credinței, dar e adevărat și faptul că există modalități infinite prin care Dumnezeu încearcă să stabilească o relație cu fiecare dintre noi pentru a-o zidi pe aceea cu toți laolaltă.
Asa este, nu trebuie sa cautam minuni daca avem credinta.
In schimb lipsa minunilor este datorata putinatatii harului si credintei noastre. Mantuitorul ne spune ca daca avem credinta cat un bob de mustar putem face noi o minune, iar daca ii vom urma Lui putem face aceleasi minuni. Iar cei induhovniciti ajung sa faca asta si practic, primind harisme. Noi avem mai putina credinta si mai putina induhovnicire, nu putem observa decat pe cei ce le au si pot face minuni.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.04.2012, 14:16:54
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Eu eram nedumerita de oamenii aceia, e ca si cum ar rasari soarele numai in curtea lor in fiecare an si ei nu-l vad! sau ar izvori apa din piatra seaca si ei nu vad, sau nu cred...se uita si nu vad...vad si nu cred....

E foarte trist, au inima impietrita, au ochi dar nu vad! Exact acelasi lucru vorbeam cu o ruda de-a mea, despre Lumina de la Ierusalim persoana era atee, a zis ca sigur trebuie SA EXISTE o explicatie pentru ce se intampla si nu poate sa fie de la Dumnezeu, aceste lucruri ma intristeaza foarte, nici cu adevarul in fata si nu vor sa creada, azi a venit cineva la mine am spus Hristos a inviat si mi-a raspuns eu cred in zeul dacilor, m-a intristat!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.04.2012, 14:57:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
azi a venit cineva la mine am spus Hristos a inviat si mi-a raspuns eu cred in zeul dacilor, m-a intristat!
Unii s-au prostit de la un timp si au inceput sa creada in religia dacilor. Nationalismul fanatic poate duce si la asemenea confuzii.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.04.2012, 14:57:58
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aici mai multe documentare despre Sfanta Lumina.
In unul din primele filme se vede un glob luminos care trece pe langa capetele oamenilor apoi se duce inspre stalp, e atat de clar vizibil!
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...alim-marturii/
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.04.2012, 21:15:19
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am fost în țara Sfântă între 2-9 aprilie anul acesta. Trăirile sunt greu de descris în cuvinte.
Lumina Sfântă vine fără doar și poate în mod miraculos la Sfântul Mormânt atunci când se sărbătorește Paștile ortodoxilor și nu în altă zi.

Nelămurirea mea este însă următoarea:
Cum este adusă cu avionul când în avion ESTE INTERZIS FOCUL DESCHIS.
Flacăra olimpică era adusă pe jos!
Dacă poate cineva să explice i-aș fi profund recunoscător.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.04.2012, 21:31:54
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am fost în țara Sfântă între 2-9 aprilie anul acesta. Trăirile sunt greu de descris în cuvinte.
Lumina Sfântă vine fără doar și poate în mod miraculos la Sfântul Mormânt atunci când se sărbătorește Paștile ortodoxilor și nu în altă zi.
Hristos a inviat!

Bine ai revenit!
Atunci cand am postat despre venirea Sfintei Lumini, sambata, m-am gandit ca esti acolo si pentru noi, cei care nu am putut ajunge! Dar n-am indraznit sa scriu...Credeam ca mergi exact in Saptamana Mare...Cum a fost?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.04.2012, 21:34:57
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nelămurirea mea este însă următoarea:
Cum este adusă cu avionul când în avion ESTE INTERZIS FOCUL DESCHIS.
Flacăra olimpică era adusă pe jos!
Dacă poate cineva să explice i-aș fi profund recunoscător.
Presupun ca este vorba de un zbor privat, nu public.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Anul 2012: planuri, dorinte, sperante laurastifter Generalitati 25 29.12.2012 18:53:53
Anul mântuirii 2012 laurastifter Alte Religii 1 26.11.2011 19:15:20
Dumnezeu Iisus Hristos ne-a miluit si anul asta si a pogorat Sfanta Lumina mihailt Generalitati 359 25.04.2010 13:13:28