Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.12.2009, 20:56:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Sa traiasca Mos Nicolae <:-P.
" PACE CELOR CE VIN .BUCURIE celor ce raman .BINECUVANTARE celor ce pleaca ." ( Parintele Teofil Paraian ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.12.2009, 21:35:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
" PACE CELOR CE VIN .BUCURIE celor ce raman .BINECUVANTARE celor ce pleaca ." ( Parintele Teofil Paraian ) .
Aha, multumesc. acum stiu cine a zis-o. Stiu ca aceasta binecuvantare se gaseste in biserica Sf. Gheorghe Nou, care cred ca va deveni neincapatoare maine...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.12.2009, 23:23:10
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Sa va daruiasca Sfantul Nicolae liniste si pace sufleteasca...si mantuire...iar eu, mult pacatoasa imi doresc iertare de pacate si curatire a sufletului....
Sa aveti o noapte plina de pace!

Cristi, n-am mai vorbit de mult! Iti multumesc din suflet pentru acatist! Sa fi binecuvantat!
__________________
Faca-se voia Ta!

Last edited by Simona-Marilena; 05.12.2009 at 23:27:11.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.12.2009, 00:45:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Sa va daruiasca Sfantul Nicolae liniste si pace sufleteasca...si mantuire...iar eu, mult pacatoasa imi doresc iertare de pacate si curatire a sufletului....
Sa aveti o noapte plina de pace!

Cristi, n-am mai vorbit de mult! Iti multumesc din suflet pentru acatist! Sa fi binecuvantat!
Și tu Simona să-ți găsești liniștea mult dorită ! Să fi binecuvântată tu și familia ta ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.12.2009, 20:38:11
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astazi, in timpul predicii, cand preotul vorbea atat de frumos despre viata Sf Nicolaie, dar si despre minunile de mai tarziu, m-a cuprins o bucurie pe care nu pot s-o descriu in cuvinte. Aveam pe cei doi fii alaturi de mine, si i-i datoram lui, acestui minunat Sfant Nicolaie, de care am scris pe celalalt topic. Ce s-ar fi intamplat daca in acea seara nu s-ar fi intamplat acel eveniment - pentru unii banal, pentru mine ciudat? Niciodata n-am sa stiu. Atunci, in noaptea de mos Nicolaie, s-au creat imprejurari prielnice, care au dus mai tarziu la casatorie. Mai mult: cu bucurie si smerenie, port numele acestui Sfant, iar intamplarea a fost cu-atat mai minunata. Avem doi copii pentru care avem toate motivele din lume sa multumim Lui Dumnezeu.
OK. N-ar fi fost ea, ar fi fost alta, ar fi fost alti copii, dar oare cu cine ar fi urmat sa-mi impart soarta si pacatul neamului? Continui sa cred ca nimic pe lume nu-i intamplator, iar Mos Nicolaie, pe langa faptul ca e un mare shugubatz, are o mare slabiciune pentru familie si ganduri curate!
Multumesc pentru a nu-stiu-cata oara Sfantului Nicolaie si Lui Dumnezeu ca i-a ascultat rugamintea de a fi mijlocitor!! Sincer doresc oricui o familie unita si vesela ca a noastra, cu copii buni si cuminti, care... inca mai cred in Mos Neculai si Mos Craciun la 12 si 14 ani.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.12.2009, 20:57:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

La multi ani, om bun, sa iti fie mereu alaturi bunul Sf. Nicolae!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.12.2009, 20:26:28
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Sa va spun o intamplare pe care am auzit-o in liceu, o reproduc, cu cuvintele mele:

Intr-o zi niste hoti au intrat in casa unui om cand acesta nu era acasa si l-au jefuit.Omul cand s-a intors si si-a vazut casa jefuita s-a suparat si s-a mahnit.Avea si el niste icoane undeva, dintre care una cu Maica Domnului impreuna cu Pruncul si alta cu Sfantul Niculaie.Mergand la locul unde avea icoanele zice mahnit, Fecioara Maria e femeie , iar Iisus doar un prunc , dar tu Nicolae esti barbat de ce l-ai lasat sa-mi fure casa?Barbatul a reportat jaful , dar nimic.Dupa un timp de cateva luni, cineva a venit la el acasa si i-a zis.Nu mai suport de cateva luni de cand ti-am furat lucrurile astea tot vine un batran si ma bate, uite ti le dau inapoi.Curios omul care a fost jefuit intreaba cum arata batranul.Hotul raspunzand ii zice, ca cel din icoana ta.Era Sfantul Nicolaie.Asta am auzit-o de la profesorul de teologie din Arad.E o intamplare care a avut loc in Arad, aici de unde eu sunt.Am reprodus-o mai mult in amintiri.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.12.2009, 22:58:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Sa va spun o intamplare pe care am auzit-o in liceu, o reproduc, cu cuvintele mele:

Intr-o zi niste hoti au intrat in casa unui om cand acesta nu era acasa si l-au jefuit.Omul cand s-a intors si si-a vazut casa jefuita s-a suparat si s-a mahnit.Avea si el niste icoane undeva, dintre care una cu Maica Domnului impreuna cu Pruncul si alta cu Sfantul Niculaie.Mergand la locul unde avea icoanele zice mahnit, Fecioara Maria e femeie , iar Iisus doar un prunc , dar tu Nicolae esti barbat de ce l-ai lasat sa-mi fure casa?Barbatul a reportat jaful , dar nimic.Dupa un timp de cateva luni, cineva a venit la el acasa si i-a zis.Nu mai suport de cateva luni de cand ti-am furat lucrurile astea tot vine un batran si ma bate, uite ti le dau inapoi.Curios omul care a fost jefuit intreaba cum arata batranul.Hotul raspunzand ii zice, ca cel din icoana ta.Era Sfantul Nicolaie.Asta am auzit-o de la profesorul de teologie din Arad.E o intamplare care a avut loc in Arad, aici de unde eu sunt.Am reprodus-o mai mult in amintiri.

Doamne ajuta.
Frumoasa povestioara ta , Danut ! Multumim frumos !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nicolae dorinastoica14 Diverse Sarbatori 13 18.06.2017 09:16:44
Sfantul Nicolae Velimirovici oana72 Generalitati 2 15.08.2012 17:21:56
Sfantul meu nicolae patricia2006 Intamplari adevarate 11 11.08.2012 23:08:07
Sfantul Ierarh Nicolae Victoria2005 Diverse Sarbatori 17 29.12.2010 16:26:54
Sfantul Ierarh Nicolae volga Moaste 1 30.06.2009 22:22:37