Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.03.2011, 17:52:00
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit Depinde

Au fost si preoti caterisiti pe nedrept, din invidia altora. Nu cred ca acestia isi pierd harul, ba din contra, pentru smerenie li se da mai mult.
Insa un preot caterisit care o tine tot pe a lui si continua sa slujeasca si sa indemne la dezbinare si cearta, nu poate aduce vreun folos, din contra.
Eu zic ca inainte de a merge la o biserica, si de a ne marturisi unui parinte, sa incercam sa-i cunoastem viata, sa ne interesam cum e si cum e parohia lui (si de la el, si de la altii).
Acest lucru e foarte important fiindca daca doar credem orbeste, riscam sa fim inselati, si sa gresim.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.02.2012, 19:45:56
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În acest interviu luat de Danion vlădicii Ipolit, acesta din urmă spune la un moment dat că dacă un episcop ecumenist l-ar caterisi pe un preot fiindcă a denunțat ecumenismul drept erezie, cu alte cuvinte fiindcă L-a mărturisit pe Hristos, atunci caterisirea nu ar avea nici o importanță, iar preotul respectiv ar putea să slujească, dar într-un loc retras ca să nu provoace sminteală.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.02.2012, 19:54:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
ce se intampla cu preotii caterisiti, pot ei sa-si faca biserica "pe cont propriu"?

ce valoare, daca se poate spune asa, au slujbele facute de ei?

ce se intampla cu credinciosii care frecventeaza biserica unui asfel de preot, constienti sau nu de statutul lui?
1. Poate atat timp cat nu practica impostura
2. Cel mai probabil, zero
3. Constienti = de rau tare, inconstienti = la mila lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.02.2012, 19:58:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
În acest interviu luat de Danion vlădicii Ipolit, acesta din urmă spune la un moment dat că dacă un episcop ecumenist l-ar caterisi pe un preot fiindcă a denunțat ecumenismul drept erezie, cu alte cuvinte fiindcă L-a mărturisit pe Hristos, atunci caterisirea nu ar avea nici o importanță, iar preotul respectiv ar putea să slujească, dar într-un loc retras ca să nu provoace sminteală.
Eu cred ca acel preot daca face asta, greseste grav.
Unde sa slujeasca "intr-un loc retras"?
Prin apartamente?
Cei care l-ar primi la randul lor ar pacatui grav.

Exact asa a aparut practic stilismul.
De altfel de ce sa ne mai miram de sursa afirmatiei, stim orientarile stiliste ale lui Danion si toate derapajele de cativa ani incoace.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.02.2012, 20:23:47
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu cred ca acel preot daca face asta, greseste grav.
Unde sa slujeasca "intr-un loc retras"?
Prin apartamente?
Cei care l-ar primi la randul lor ar pacatui grav.

Exact asa a aparut practic stilismul.
De altfel de ce sa ne mai miram de sursa afirmatiei, stim orientarile stiliste ale lui Danion si toate derapajele de cativa ani incoace.
vlădica Ipolit nu este stilist, este episcop al Bisericii Moscovei.(Biserica nu îi consideră pe slavi schismatici pt că țin calendarul vechi dar bănuiesc că nici tu nu afirmi asta). În ceea ce privește greșelile lui Danion consider că nu au relevanță pentru discuția în cauză.

Eu unul cred, la fel ca episcopul ucrainian, că o caterisire făcută pt că preotul L-a mărturisit pe Hristos, nu schimbă nimic la nivel duhovnicesc(în afară de faptul că episcopul se încarcă cu un păcat grav). „Duhul bate unde vrea” și în nici un caz nu cred că lucrează împotriva celor care Îl mărturisesc.

Last edited by VladCat; 02.02.2012 at 20:27:58.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.02.2012, 23:06:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai vezi tu, asta e si argumentul principal al stilistilor (nu cei care tin calendarul vechi ci cei care au facut din calendar idol), ca ei au fost respinsi de "biserica oficiala" pe motiv ca ea este ecumenista iar ei nu sunt.

Concluzia lor: ei sunt adevarata Biserica iar Biserica este apostata.
Rezultatul: schisma.

Deci, de ce logica respectivului ar fi buna?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.02.2012, 07:41:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu cred ca acel preot daca face asta, greseste grav.
Unde sa slujeasca "intr-un loc retras"?
Prin apartamente?
Cei care l-ar primi la randul lor ar pacatui grav.
Subscriu.Spre ex, desi a fost caterisit pe nedrept, Pr Arsenie Boca, din cauza unui prieten al baietilor rosii, nu a mai slujit niciodata.
Incalcand ascultarea canonica, chiar si a unui ierarh apostat cazi in neascultare si de aici drumul pana la schisma e scurt.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.02.2012, 07:45:28
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
3. Constienti = de rau tare, inconstienti = la mila lui Dumnezeu.
:) merci de raspuns (dupa 2 1/2 ani)
am ajuns odata din intamplare in biserica respectiva si am vazut multi enoriasi acolo, care chiar pareau multumiti de acel preot.
in fine, mie mi s-a parut ceva ciudat cu el, nu mi-a placut.. dupa ce am plecat mi-am dat seama si ce anume : avea parul vopsit. de asta am cautat mai multe informatii despre el, si asa am aflat ca a fost caterisit etc etc.

Last edited by mirela.t; 03.02.2012 at 07:53:24.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.02.2012, 19:28:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
:) merci de raspuns (dupa 2 1/2 ani)
am ajuns odata din intamplare in biserica respectiva si am vazut multi enoriasi acolo, care chiar pareau multumiti de acel preot.
in fine, mie mi s-a parut ceva ciudat cu el, nu mi-a placut.. dupa ce am plecat mi-am dat seama si ce anume : avea parul vopsit. de asta am cautat mai multe informatii despre el, si asa am aflat ca a fost caterisit etc etc.
Oamenii duhovnicesti nu vor fi niciodata multumiti de o persoana ne-duhovniceasca.

Dar printre credinciosi sunt multi oameni trupesti, de genul carora fac pe atei sa se intareasca si mai mult in convingerile gresite care le au fata de religie si credinciosi, oameni a caror numitor comun este nu credinta, ci superstitia inchegta intr-o forma care aduce a credinta.

Ei pot la fel de bine sa mearga la un vrajitor, la un preot caterisit, stilist, neoprotestanti, etc. nevoile lor spirituale sumare pot fi foarte usor satisfacute cu un hocus-pocus.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.02.2012, 13:58:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Din cate am inteles un preot caterisit poate sluji la cimitire, sau crematorii.

2. Oare un preot care a gresit si se indreapta nu are dreptul la o a doua sansa?
Si mai ales, depinde din ce motiv a fost caterisit. Ca depinde si de severitatea si dreptatea episcopului. Citeam candva pe aici ca un preot divortat ar trebui caterisit. Pai daca asta este un motiv...

Si inainte sa se ajunga la caterisit, ar fi bine sa fie avuta mai multa grija de acel om cand isi alege profesia (daca are chemare pentru preotie) si mai apoi sa fie ajutat cand rataceste drumul. Asta este mai greu si se pierde din vedere.
E usor sa caterisesti si sa dispretuiesti un om...

Ca altfel pedepseti cum s-ar spune omul dupa ce a murit...cam degeaba.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 11:29:51
Preot caterisit Carmen FUNIERU Preotia (Hirotonia) 20 29.07.2010 20:40:46
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58