Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.10.2008, 12:21:41
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

RUGACIUNE PENTRU PRUNCUL DIN PANTECE
Tu, Cel ce ai zis oamenilor:” Creșteți și vă înmulțiți și stăpâniți pământul”, binecuvântând nașterea de prunci, arată mila Ta acestui prunc ce se află în pântecele maicii sale și ajută-l să se nască la vremea de Tine rânduită. Dă-i lui Doamne creștere firească, sănătate și putere.
Părinte Ceresc, Care porți de grijă păsărilor cerului și înfrumusețezi crinii țarinii, poartă de grijă și acestui copil care n-a văzut încă lumina soarelui. Tu ai purtat de grijă Preacuratei Fecioare care a purtat în pântecele ei Dumnezeiescul Prunc. Nu ne părăsi acum nici pe noi, robii Tăi, ci ocrotește-l cu harul Tău pe pruncul acesta și binecuvintează nașterea lui după mulțimea milostivirii Tale.
Iar mai apoi, luminându-l cu Sfântul Botez, să îl faci pe el mădular ales al Sfintei Tale Biserici, ca să Te binecuvinteze în toată viața lui și în vecii vecilor. Amin
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.10.2008, 12:33:11
maggie maggie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Maggie, stai linistita ca astfel pruncul va fi si el bine, mergi la dr sa iti dea tratament ptr mentinere,roaga-te la Maica Domnului și o sa vezi ca totul va fi in regula...ca doar Ea ti l-a dat...
Eea, iti multumesc pentru vorbele bune si pentru rugaciunea pe care mi-ai scris-o. Nu o stiam, si am citit-o plangand. Pentru mine nu m-am rugat niciodata pana acum plangand...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.10.2008, 14:15:03
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Iubita sora! Ma bucur ca imi dai prilejul sa te indrum catre un sfant care face minuni dumnezeiesti! Acest Mare sfant este [COLOR=red]SFANTUL NECTARIE DIN EGHINA!!![/COLOR]
Acest minunat Sfant, a ajutat N femei la nastere, ba unele care aveau GRAVE probleme ba chiar si pruncule era extrem de afectat! Disperarea acestor femei a fost indreptata catre Sf.Nectarie care le-a ajutat sa nasca PERFECT SI SANATOS!!! Chiar un caz in care mama avea o hepatita ce era atat de grava ca ii spusese doctorul ca si pruncul e afectat si nu se stie daca va mai ajunge sa nasca si sa traiasca... In disperarea ei a zis ca numai Dz o poate salva... l-a vista pe Sf.Nectarie si i-a spus: "Nu teme copila mea, va fi bine!" si asa a fost, a nascut copilul perfect sanatos si ea nu mai avea nicio boala! Toti doctorii spitalului au ramas socati de minunea Sf.Nectarie...

Ceea ce te rog, este sa faci Acatistul Sf.Nectarie zilnic, sa ai o icoana cu Sf.Nectarie si sa aprinzi o candela in fata ei, sa arda necontenit si sa va miruiti cu ulei din candela in fiecare zi si o sa vedeti minunile lui Dumnezeu prin Bineplacutul Sau, Sfantul Nectarie!!! E bine sa mergi si sa te spovedesti, si de poti, mergi si te impartaseste lunar pana la nastere! Vei vedea MINUNILE LUI DUMNEZEU!!!

Toata Familia mea avem mare evlavie la acest Mare Sfant! Si am trait N minuni cu dansul de putem scrie o carte numai noi!

Deci, sora mea, te rog, ai nadejde la Dumnezeu si roaga-te la Sf.Nectarie ca te va ajuta enorm!

Sa fii binecuvantata!!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.10.2008, 15:22:50
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Si Acatistul Sfantului Stelian,ocrotitorul copiilor,ajuta foarte mult.Eu l-am citit chiar si cand eram la spital in travaliu si imediat ce am terminat de citit durerile s-au domolit si in 10 minute mi-am vazut pentru prima data baietelul meu drag,pe Marian..Ai sa vezi ca va fi bine si o sa ne scrii numai vesti bune...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.11.2008, 14:27:21
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Maggie , eu aveam un copil dar mi-am dorit f mult un al doilea care nu venea.....doi ani m-am chinuit cu tratamente si nimic .....dar am inteles ca numai rugaciunea ne poate ajuta si atunci m-am rugat Maicii Domnului mult ....am fost si in nordul moldovei in pelerinaj...asta se intimpla in postul Maicii Domnului.....luna urmatoare pelerinajului am aflat cu bucurie ca sunt insarcinata......asa ca iti doresc sa fi sanatoasa iar rugaciunea sa-ti umple sufletul de bucurie...
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.04.2009, 11:57:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cunoaste careva rugaciuni concrete pentru nasterea de prunci ?
Catre Sfantul Nectarie, Sfantul Stelian, Maica Domnului sau oricare alt sfant.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru un suflet de copil.... silvia55 Umanitare 15 28.12.2010 22:15:10
Un crestin daruieste unui copil mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.11.2009 20:11:26
Povestea unui copil RaduIoan Intamplari adevarate 5 22.05.2009 14:28:02
Mila lui Dumnezeu si a oamenilor pentru salvarea unui copil sfantul_calinic Umanitare 0 15.10.2008 22:17:54
Slujbele la nasterea unui copil costel Generalitati 2 04.09.2008 16:06:20