Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.03.2015, 14:52:39
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Evreii si musulmanii au un Dumnezeu pe care mintile lor il pot cuprinde. Este mult mai usor sa crezi ca un Dumnezeu fiind o singura persoana este cauza tuturor lucrurilor, si desi noi avem acelasi Dumnezeu ca si evreii, ei nu recunosc atributele sale trinitare. Este simplu, un singur Dumnezeu intreit in trei persoane. Trei persoane care au o singura natura si sunt in eterna comuniune una cu alta, dar ele sunt un singur Dumnezeu. La fel ca si noi oamenii, miliarde de oameni sunt pe glob, dar avem toti o singura natura, cea umana. Desi in Sfanta Treime este diferenta de numar, asta nu o face diferenta de fel sau de fapt. Si vei vedea ca toti lucreaza pentru acelasi scop, prin Duhul Sfant descoperim pe Fiul care ni-l arata pe Tatal, aceasta este eterna relatie de iubire in Sfanta Treime.
Deci, mergand pe exemplul dat de tine, sunt 3 oameni care arata diferit dar gandesc la fel?

Eh, evreii o faceau cu mult timp inainte sa o "inteleaga" crestinii, si aparent stiau si ei de asta, din moment ce au scris in Tora ce ai zis Mihnea mai sus? Pai daca evreii au scris asta in cartea lor sfanta, atunci de ce nu cred in asta? Absurzi....
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.03.2015, 15:25:03
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Sunt pasaje in Biblie care denota existenta Sfintei Treimi, spre exemplu: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea NOASTRA" sau "SA COBORAM si sa le INCURCAM limbile", sau cum spun ingerii din cer: "Sfant, Sfant, Sfant" referindu-se la Dumnezeu. Evreii nu cred asta pentru ca ei nu inteleg ca dogma treimii si cred ca noi suntem politeisti, dar faptul ca nu intelegi un lucru nu inseamna ca acesta este de neinteles. Ei cred ca acele pronume sunt un fel de pronume de politete, ca si cum ne referim la "maiestatea Sa", dar Hristos ne-a dezvaluit treimea in Noul Testament.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.03.2015, 15:32:31
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu cred ca o sa inteleg niciodata modul in care o trinitate poate forma o identitate cu trei persoane, si cum functioneaza asta. Dar probabil nici nu este menit sa inteleg...
Cand zici "Nu cred ca o sa inteleg.." de fapt zici "Cred ca nu o sa inteleg", de aici eu trag concluzia ca vrei sa nu intelegi si sa crezi asta; :) totusi eu o sa-ti amintesc cum a explicat aceasta minune Sfantul Spiridon al Trimitundei "În privința minunii de la Niceea, când, luând în mână celebra lui cărămidă, a scos în evidență cele trei elemente care o compun (pământul, apa și focul), această minune era destinată înțelegerii consubstanțialității celor Trei Persoane Treimice - Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt." (sursa http://ro.orthodoxwiki.org/Spiridon_al_Trimitundei) sau alta comparatie ar fi aceasta : apa are trei stari, lichida, gazoasa(nori) si solida(gheata) dar e aceeasi apa; asa si Dumnezeu este unic in fiinta dar intreit in persoane.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.03.2015, 15:56:36
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Sau exemplul pe care l-a pus Sfantul Patriciu atunci cand a crestinizat Insulele Britanice; deoarece populatiile de acolo nu intelegeau nici ele dogma a incercat sa explice cum a putut, asa ca a luat o trefla de jos si a explicat cum trefla, desi are trei frunze, este aceeasi trefla.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.03.2015, 15:57:17
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Cred ca inteleg cu ce problema de confrunti.


Dificultatea intelegerii Trinitatii survine pe fondul neelucidarii dogmatice a naturii “persoanei” si a substantei “fiintei”, doi termeni limita, de frontiera (uzitati dogmatic) in literatura patristica, cu care se opereaza simultan la extremitatile logice.

Din acest punct de vedere, definitia Trinitatii ar putea fi inclusa intr-un curriculum de koan-uri.

In mod normal, unei singure persoane ii corespunde o singura fiinta - o singura baza pe care imputam persoana, care ne face sa ii recunoastem unicitatea.

In lumea noastra obisnuita, atunci cand o singura fiinta este baza mai multor personalitati distincte – afirmam ca aceasta are personalitate multipla. Aceste personalitati se manifesta pe baza aceleasi substante – sunt consubstantiale. Sunt diferite dar impreunate in aceeasi fiinta.

Ideea unui singur Dumnezeu cu personalitate multipla, bineinteles ca nu este confortabila, prin asociere cu ideea de disfunctionalitate a intregului.

Pentru ca in realitatea imediata nu avem exemple de fiinte cu personalitate multipla, pe care sa le catalogam ca normal operationale.

Problema are, in fond, o rezolvare simpla – coerenta multiplului in singularitate poate fi stabilita doar printr-o abordare apofatica a Trinitatii.

Iar daca Trinitatea, in mod necesar, trebuie abordata apofatic, atunci si pilonii cognitivi prin care concepem Trinitatea trebuie abordati apofatic, adica “persoana” si “fiinta” in ambele planuri simultan: divin si uman.
__________________

Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.03.2015, 16:04:44
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Cand zici "Nu cred ca o sa inteleg.." de fapt zici "Cred ca nu o sa inteleg", de aici eu trag concluzia ca vrei sa nu intelegi si sa crezi asta; :) totusi eu o sa-ti amintesc cum a explicat aceasta minune Sfantul Spiridon al Trimitundei "În privința minunii de la Niceea, când, luând în mână celebra lui cărămidă, a scos în evidență cele trei elemente care o compun (pământul, apa și focul), această minune era destinată înțelegerii consubstanțialității celor Trei Persoane Treimice - Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt." (sursa http://ro.orthodoxwiki.org/Spiridon_al_Trimitundei) sau alta comparatie ar fi aceasta : apa are trei stari, lichida, gazoasa(nori) si solida(gheata) dar e aceeasi apa; asa si Dumnezeu este unic in fiinta dar intreit in persoane.
Mersi, asta a ajutat! Perfecta explicatie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2015, 21:33:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu cred ca o sa inteleg niciodata modul in care o trinitate poate forma o identitate cu trei persoane, si cum functioneaza asta. Dar probabil nici nu este menit sa inteleg...
Nicio problema. Sunteti in buna companie a Sf Augustin, care nici el nu a inteles chestia asta.
Intr-o zi, sfantul se plimba pe malul marii, gandind la cum poate fi Dumnezeu unul singur si totusi in trei persoane. Cu asta isi framanta mintea cand da peste un copil, care si el era pe malul marii, dar la joaca. Copilul sapase o groapa cu nisip si, cu o galetusa, o umplea cu apa. Imediat apa disparea in groapa, care redevenea seaca. Neobosit, copilul mergea in mare cu galetusa, si-o reumplea si o varsa iar in groapa. Amuzat de asemenea inocenta dublata de harnicie, sfantul ii spune: "Copile, doar nu vrei sa umpli groapa cu apa! Chiar si o mie de galeti daca ai turna, tot n-ai sa poti sa o umpli!". Dar copilul, cu un aer serios, ii raspunse: "Mai repede am sa mut eu toata marea in groapa, decat ai sa dezlegi tu problema care te framanta".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.03.2015, 22:39:22
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nicio problema. Sunteti in buna companie a Sf Augustin, care nici el nu a inteles chestia asta.
Intr-o zi, sfantul se plimba pe malul marii, gandind la cum poate fi Dumnezeu unul singur si totusi in trei persoane. Cu asta isi framanta mintea cand da peste un copil, care si el era pe malul marii, dar la joaca. Copilul sapase o groapa cu nisip si, cu o galetusa, o umplea cu apa. Imediat apa disparea in groapa, care redevenea seaca. Neobosit, copilul mergea in mare cu galetusa, si-o reumplea si o varsa iar in groapa. Amuzat de asemenea inocenta dublata de harnicie, sfantul ii spune: "Copile, doar nu vrei sa umpli groapa cu apa! Chiar si o mie de galeti daca ai turna, tot n-ai sa poti sa o umpli!". Dar copilul, cu un aer serios, ii raspunse: "Mai repede am sa mut eu toata marea in groapa, decat ai sa dezlegi tu problema care te framanta".
Solutia abandonului (sugerata de aceasta povestioara), prin extrapolare, poate fi aplicata la orice intrebare dificila.
__________________

Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.03.2015, 23:25:57
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Nu avem sa stim daca stia sau nu, probabil vazand trei ingeri venind la el banuia ceva, sau nu, cine stie. Oricum, daca te rogi unui membru a Sfintei Treimi te rogi celorlalti, este principiul numit in greaca "Perichoresis" sau "mutual indwelling".
Daca te referi la cei trei Oameni de la stejarul Mamvri:" privit și iată trei Oameni stăteau înaintea lui" si crezi ca e vorba de Sfanta Treime te inseli.
18
"22. De acolo doi din Oamenii aceia, plecând, S-au îndreptat spre Sodoma, în vreme ce Avraam stătea încă înaintea Domnului."
19
"1. Cei doi Îngeri au ajuns la Sodoma seara, iar Lot ședea la poarta Sodomei. Și văzându-I, Lot s-a sculat înaintea Lor și s-a plecat cu fața până la pământ"

E clar ca cei trei Oameni erau Dumnezeu si 2 Ingeri. Cine a crezut ca e vorba de Sfanta Treime are probleme grave de logica,
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.03.2015, 00:08:36
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Daca te referi la cei trei Oameni de la stejarul Mamvri:" privit și iată trei Oameni stăteau înaintea lui" si crezi ca e vorba de Sfanta Treime te inseli.
18
"22. De acolo doi din Oamenii aceia, plecând, S-au îndreptat spre Sodoma, în vreme ce Avraam stătea încă înaintea Domnului."
19
"1. Cei doi Îngeri au ajuns la Sodoma seara, iar Lot ședea la poarta Sodomei. Și văzându-I, Lot s-a sculat înaintea Lor și s-a plecat cu fața până la pământ"

E clar ca cei trei Oameni erau Dumnezeu si 2 Ingeri. Cine a crezut ca e vorba de Sfanta Treime are probleme grave de logica,
Of of...

Bineinteles ca cei care au mers la Sodoma si Gomora au fost doi ingeri pentru ca TOTI TREI cei care au mers la Avraam erau ingeri, deoarece Sfanta Treime adoptase aceasta infatisare acolo. Sau daca nu, ce infatisare crezi ca avea "Domnul" care statea inaintea lui Avraam? Ce zici de icoana lui Rubleov? Crezi ca toti preotii si parintii bisericii din acesti 2000 de ani au probleme grave de logica?
Reply With Quote
Răspunde