Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.02.2011, 11:22:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Spre deosebire de Iasi sau Bucuresti, in Timisoara nu vedeam caini vagabondand in haite pe strada. Pana nu demult, cand parca au aparut brusc de nu stiu unde.

Daca as putea, i-as impusca pe toti in cap fara vreun regret. Nu vad alta solutie la noi in tara, la modul concret.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #12  
Vechi 18.02.2011, 12:36:41
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca as putea, i-as impusca pe toti in cap fara vreun regret. Nu vad alta solutie la noi in tara, la modul concret.
Bv Florine, te crezi ortodox?
  #13  
Vechi 18.02.2011, 12:54:22
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana.Maria. Vezi mesajul
Bv Florine, te crezi ortodox?
Ați pus degetul pe rană! Și nu e vorba aici de dl Florin, ci de majoritarii (majoritarii dintre ortodocșic-să nu mă interpretați greșit) ce se cred ortodocși în această țară. De aici pleacă toate problemele noastre naționale. Și avem destule, nu ne putem plânge...
  #14  
Vechi 18.02.2011, 13:19:36
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Hmmm... eu am un caine. Am caini din clasa a 7a. In total am avut 4 (luati de pe strada), unul il am de 7 ani. Unul dintre ei a murit ca a mancat otrava pusa de astia care trebuiau sa se ocupe de cainii vagabonzi, dar pana la urma asta a fost.
Iubesc animalele, dar cu cei fara stapan trebuie sa se faca ceva.
La mama mea a sarit o haita de 12 caini, o prietena de-a ei a ajuns la propriu sa se urce pe o masina. Vi se pare normal sa te duci cu "parul" la servici de teama cainilor vagabonzi, sa nu pot iesi din casa pentru ca in fata blocului se mananca intre ei peste 7 caini?
Daca voua vi se pare normal, mie nu mi se pare.
Toti sar in sus ca animalele trebuie protejate. Acum intrebarea mea: ce faceti ca sa le protejati? Participati financiar la hranirea lor, va interesati de soarta lor in adaposturi? Permite-ti-mi sa nu cred.
Un caine care iti rupe mana cand incerci sa pui mana pe el, mai ales sa ii iei mancarea din fata, nu mai are sanse. Nu poate fi adoptat (nu ca s-ar practica la noi asa ceva.), nu poate fi ingirjit. Ce facem cu el?
Am aflat ca maidanezii sunt cele mai plimbate animale. De exemplu, pe raza judetului Bacau se strang cainii si se lasa in judetul Iasi. Acesta din urma practica aceiasi metoda, dar solutii nu sunt.
Sunt de acord cu ONG-urile care incearca sa-i protejeze, dar cum? Ii capseaza in ureche si le da drumul. Ii vaccineaza? Cu ce ma ajuta pe mine ca cetatean acest lucru? Ma musca un caine vaccinat?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #15  
Vechi 18.02.2011, 13:21:24
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana.Maria. Vezi mesajul
Bv Florine, te crezi ortodox?
Dvs. ce ati face?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #16  
Vechi 18.02.2011, 13:24:50
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit categoric impotriva omorarii lor!!!!!!!!!!!!!!

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Asistam neputinciosi de-o vreme, la proliferarea tot mai deranjanta a cainilor fara stapan !


Avem deci printre cetateni doua tabere,mari si late : unii care si-ar dori si ei sa circule in siguranta pe strazi ,la orice ora din zi si din noapte,neriscand sa fie atacati de cainii care-si apara firesc, teritoriul, iar altii care, oplosesc si aciuaza pe acesti caini heberei, pe langa usile lor de bloc, pe langa containere,tinand cu dintii ca aceste nevinovate creaturi sa nu fie luate si eutanasiate !

"ANTIMAIDANEZI.GROUP.YAHOO"
Sunt categoric impotriva omorarii lor. Exista alte metode, sterilizare, adoptie.
Cel care omoara un animal fara aparare intr-o zi va ajunge in stare sa omoare si un om!
Am luat caine pentru fiica mea, care era bolnava. Cat de bine imi pare ca am facut acest lucru!
cat de bine i-a prins fiicei mele, apoi cand ea nu a mai fost, cat de bine mi-a prins mie acest prieten fara grai, nepotului surorii mele pe care l-a luat in primire de cum a ajuns acasa de la maternitate si pe care l-a ocrotit si l-a vegheat ca pe puiutul ei! Nu am cuvinte!
categoric impotriva omorarii lor! Invatati sa va purtati cu animalele, fie ele caini, vaci, cai sau altele!

Last edited by Adriana Cluj; 18.02.2011 at 13:28:01.
  #17  
Vechi 18.02.2011, 13:37:13
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit !!!

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Foarte frumos spus si cu asa mult bun simt.Asta cu cainii vagabonzi e doar inca una din placerile faptului ca traim intr-o tara cu oameni limitati dar inversunati.Nu conteaza impotriva a ce ca se gaseste mereu ceva.E important doar sa nu dispara ura.
Foarte bine ai punctat, asta se intampla la noi: "Nu conteaza impotriva a ce ca se gaseste mereu ceva.E important doar sa nu dispara ura". Azi impotriva unora, maine a altora, poimane a altceva....pensionari, profesori, politisti, vamesi, etc.... apoi musulmani, ortodocsi, catolici, protestanti,etc, apoi galbeni, albi, negri, piei rosii, etc.....apoi, caini, pisici, soareci, etc...... oare cand s-or termina toate "tintele" impotriva a ce o sa ne asmute?

Luati aminte si nu doar in cazul cainilor maidanezi: “În Germania, au venit mai întâi să-i ridice pe comuniști și nu am luat atitudine, pentru că nu eram comunist. Apoi au venit după evrei și nu am luat atitudine, pentru că nu eram evreu. Apoi au venit dupa membrii de sindicat și nu am luat atitudine, pentru că nu eram membru în niciun sindicat. Apoi au venit după catolici și nu am luat atitudine, pentru că eram protestant. Apoi au venit după mine, dar, în acel moment, nu mai rămăsese nimeni care să ia atitudine pentru mine. Martin Nimoeller"

Last edited by Adriana Cluj; 18.02.2011 at 13:52:49.
  #18  
Vechi 18.02.2011, 14:27:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Sunt categoric impotriva omorarii lor. Exista alte metode, sterilizare, adoptie.
Vor veni zile cand nu vom mai putea iesi cu copiii pe strada de teama cainilor vagabonzi. Am vazut destule stiri despre oamenii devorati de cainii din Bucuresti si mi-ajunge.

Alte metode la noi in Romania nu sunt. Din lipsa banilor si a interesului de a face ceva la modul concret. Altfel, vorbim povesti si ramanem cu intentiile nobile.

Daca cei de la putere nu sunt interesati sa faca ceva in privinta copiilor vagabonzi care traiesc prin canale la limita supravietuirii, atunci aceste autoritati nu vor face nimic nici in privinta cainilor. Asta o stiu direct de la Parintele Tanase care a cules de pe strada sute de copii si i-a salvat de la o existenta trista. El a intampinat numeroase piedici in a-i ajuta, din partea Guvernului si a Uniunii Europene. N-a primit un ban de la ei pentru copii. Si voi vorbiti de caini?!

Desi nu-mi place nici mie, solutia ramane una singura pentru dragalasii de catei care maine-poimaine se vor hrani din noi si din copiii nostri.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #19  
Vechi 18.02.2011, 14:35:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana.Maria. Vezi mesajul
Bv Florine, te crezi ortodox?
A fi ortodox presupune printre altele si discernamant. Cateodata suntem pusi in situatii dificile, in care nici una dintre variantele reale, posibile, nu sunt cu final fericit.

Spre exemplu, exista un Sfant pe numele Ioan Valahul, care s-a vazut pus in situatia de a fi violat de stapanul lui si a ales sa-l ucida ca sa scape de sodomizare: http://www.univ-ovidius.ro/btcassian...an_valahul.htm .
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #20  
Vechi 18.02.2011, 14:50:23
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Asistam neputinciosi de-o vreme, la proliferarea tot mai deranjanta a cainilor fara stapan !

Oriunde te-ai deplasa,ca si cetatean onorabil al tarii tale,asupra ta planeaza spectral si vag o amenintare difuza,de care e bine sa tii cont daca nu vrei sa fii clientul cu abonament al centrelor antirabice !
Amenintarea vine, insa, paradoxal,din partea unui animal, numit "cel mai bun prieten al omului ",si care desigur, pe parcursul miilor de ani, si-a dovedit nu de putine ori devotamentul si sincera prietenie !

Avem deci printre cetateni doua tabere,mari si late : unii care si-ar dori si ei sa circule in siguranta pe strazi ,la orice ora din zi si din noapte,neriscand sa fie atacati de cainii care-si apara firesc, teritoriul, iar altii care, oplosesc si aciuaza pe acesti caini heberei, pe langa usile lor de bloc, pe langa containere,tinand cu dintii ca aceste nevinovate creaturi sa nu fie luate si eutanasiate !

Acuma intrebare este,: care este in lumina crestina, mai important, omul sau animalul ???
Trebuie sa ocrotim si sa protajam securitatea si viata omului,sau sa plangem de mila animalului lasat in strada ???

Oamenii care nu mai vor sa fie amenintati la tot pasul de caini, s-au constituit intr-un grup de actiune pe yahoo - "ANTIMAIDANEZI.GROUP.YAHOO"
Pe mine nu mă deranjează câinii maidanezi și n-aș prea vrea să-i omoare sau sterilizeze, numai că s-ar putea să nu fie acest lucru chiar greșit, sunt oameni mușcați de câini la care eu nu mă gândesc, pentru că eu n-am fost mușcată. Am totuși presimțirea și că această aversiune împotriva lor vine de la câteva cazuri izolate, care au fost generalizate, m-ar interesa o statistică a oamenilor mușcați de câini.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Cainii vagabonzi- eterna problema a romanilor ! Radu32 Generalitati 141 15.08.2010 21:57:15
Cainii,prietenii lui Lazar!... 14carol06 Generalitati 0 05.02.2009 16:35:05