Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.07.2008, 22:09:21
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Multumesc Sofiaiuga!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.07.2008, 22:28:24
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

cred ca Apocalipsa din Biblie mai e pana vine dar Apocalipsa facuta cu mana oamenilor numai e mult,cu bombele astea atomice
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.07.2008, 07:49:32
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

nu cred ca tine de noi ce credem cand va fi apocalipsa, nimeni nu stie cand va fi ca altfel ne-am pregati pt mantuire si nu ne-am mai pierde timpul cu tot felul de tampenii si sa spunem ca mai avem timp pt cainta. Noi trebe sa ne gandim ca sfarsitul lumii poate fi chiar in secunda urmatoare, sa fim mereu pregatiti pt Judecata Domnului, sa fim gasiti curati.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.07.2008, 12:10:30
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu cred ca este important si cand va fi sa nu fim luati prin surprindere:D
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.07.2008, 00:24:09
costel333 costel333 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
Vsovi, de unde stii ca "judecata se va face in Romania"? Din profetiile lui Sundar Singh?
Desigur, asa este firea umana, curioasa.
Probabil fiecare dintre noi a incercat sa simta mesajul Apocalipsei, pentru ca de inteles, doar cu mintea, fara o deschidere divina, este mai greu de presupus ca s-ar putea realiza, cel putin in ce ma priveste.
Ziua judecatii va veni atunci cand se va implini toata dreptatea, asa cum spune insusi Dumnezeu si va fi in urma parcurgerii unui intreg sir de evenimente specifice, asa cum desigur stim cu totii.
Exista multe semne mentionate in Sfanta Scriptura prin care sa fim avertizati de apropierea implinirii timpului si, de altfel, observam derularea unora dintre ele chiar acum, in zilele noastre dar sa nu uitam ca, in fata lui Dumnezeu, o zi este ca o mie de ani, iar o mie de ani ca o zi. Asadar nu cred ca e bine sa ne dam cu presupusul asupra datei cand va fi Ziua Judecatii.
De lucrul acesta se ocupa o multime de secte.
Noi sa nu ne ratacim de la Dumnezeu si sa marturisim continuu "Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie". Amin.
Sunt de acord cu Adrian...Sfarsitul va fi rezultatul unui sir de evenimente ,mergand pe principiul cauza si efect....in final cei vinovati de apropierea Sfarsitului suntem tot noi,oameni si cand zic sfarsit ma refer atat la cel de care are parte fiecare om in parte cat si la Judecata de apoi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.07.2008, 09:49:20
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel333
Citat:
În prealabil postat de adrian010155
Vsovi, de unde stii ca "judecata se va face in Romania"? Din profetiile lui Sundar Singh?
Desigur, asa este firea umana, curioasa.
Probabil fiecare dintre noi a incercat sa simta mesajul Apocalipsei, pentru ca de inteles, doar cu mintea, fara o deschidere divina, este mai greu de presupus ca s-ar putea realiza, cel putin in ce ma priveste.
Ziua judecatii va veni atunci cand se va implini toata dreptatea, asa cum spune insusi Dumnezeu si va fi in urma parcurgerii unui intreg sir de evenimente specifice, asa cum desigur stim cu totii.
Exista multe semne mentionate in Sfanta Scriptura prin care sa fim avertizati de apropierea implinirii timpului si, de altfel, observam derularea unora dintre ele chiar acum, in zilele noastre dar sa nu uitam ca, in fata lui Dumnezeu, o zi este ca o mie de ani, iar o mie de ani ca o zi. Asadar nu cred ca e bine sa ne dam cu presupusul asupra datei cand va fi Ziua Judecatii.
De lucrul acesta se ocupa o multime de secte.
Noi sa nu ne ratacim de la Dumnezeu si sa marturisim continuu "Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie". Amin.
Sunt de acord cu Adrian...Sfarsitul va fi rezultatul unui sir de evenimente ,mergand pe principiul cauza si efect....in final cei vinovati de apropierea Sfarsitului suntem tot noi,oameni si cand zic sfarsit ma refer atat la cel de care are parte fiecare om in parte cat si la Judecata de apoi.
Sunt multe vedenii ale unro sfinti depre sfarsitul lumii.Cartea Apocalipsei,ca si vedeniile Sf Prooroc daniel,au in vedere intreaga istorie a omenii,de la Creatie si pana in prezent,deci nu numai sfarsitul lumii actuale.Va recomand sa citit,vedenia Sf.Ioande Kronstadt,este extraordinar de clara,chiar il descrie pe Antihrist(un om inalt,impunator,cu cioc),vedenia Sf Andrei cel nebun pt Hristos,a Sf .Ierarh Nifon de Constantiana,si multe altele.In ceea ce priveste locul Judecatii de apoi,el va fii inValea Iosafat,din Israel,asta spun toti Sfintii Parinti;cat despre "timpul si ziua,Mantuitorul insusi spune ca nimeni,nici ingerii,nici char Fiul nu stie,ci numaiTatal".acum tot Mantuitorul le spune iudeilor"invatati de la smochin pilda:Cand mladita lui se face frageda si odrasleste frunze,cunoasteti ca vara este aproape.Asemenea si voi,cand veti vedea toate acestea ,sa stiti ca este aproape,langa usi."Iar despre faptul ca Judecata se va face in Romani,este o gluma buna.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.07.2008, 11:30:01
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da , judecata va fi in valealui Iosafat cum zic toti sfintii parinti ... insa proorociile lui sundar singh nu sunt adevarate caci el a nu a fost un ortodox curat ci a fost infuentat de credinta budista din care a venit ; si nici nu mai tin minte , dar nu stiu daca nu cumva s-a dus la sectanti ... iar despre mosul de maglavit a fost scrisa si o carte ortodoxa " minuni si falsa minuni " in care s-a aratat ca acel mos a fost diavolul , si toti cei care s-au dus la el au fost inselati de false minuni dracesti ... iar in vedenia sf calinic s-a spus ca sfarsitul incepe in 7500 adica in 1992 , insa s-a spus ca incepe perioada sfarsitului , adica perioada antihristica ; si stim cu totii ca proorocia s-a implinit intocmai , caci a cazut counismul lasand loc extinderii UE si deci venirii lui antihrist ; deasemenea prin caderea dictaturii comuniste , a patruns si in tarile ortodoxe , foste comuniste , libertatile oarbe ale occidentului , adica pacatele , despre care toti stim foarte bine ... iar sf serafim de sarov si sf nil pustnicul au spus ca lumea va tine pana in anul 8000 de la facere , cand va veni si antihristul ; iar Mantuitorul a spus numai " nu stiti ziua nici ceasul " insa anul , precum am vazut a fost aproximat de sfinti ... in vedenia sf ierarh calinic , intr-adevar spune Domnul ca va curma veacul ( mileniul ) al optulea pe la jumatate , insa aceste cuvinte probabil ca au sensul ca la anul 7500 incepe perioada sfarsitului , cum au spus si multi sfinti ...
iar proorociile par ilie cleopa care au descris niste evenimente prin anii 1980 si ceva parca , nu s-au implinit ... asta este ...

insa tot in proorocii se spune despre al treilea razboi mondial care va fi cat de curand si probabil ca noi il vom prinde ; iar dupa acest razboi mai intai va veni la putere imparatul ortodox care va domni 32 de ani peste ortodocsi ; iar apoi se vor uni popoarele lumii intr-un singur stat care va fi condus o vreme de un guvern unic ; apoi , peste ani , vor veni imparati la putere peste lume si la urma va domni antihristul 7 ani ...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.07.2008, 21:13:45
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Parerea mea: sa nu ne mai gandim la Apocalipsa, ci mai cu folos ar fi sa ne gandim la ce facem acum.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.07.2008, 21:56:13
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Parerea mea: sa nu ne mai gandim la Apocalipsa, ci mai cu folos ar fi sa ne gandim la ce facem acum.
Ba din contra sa ne gandim la Apocalipsa si sa ne plangem cu amar pacatele.Sa ne pocaim sa sa incercam din toate rasputerile sa ne indreptam.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.07.2008, 11:26:31
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Pe zi ce trece sunt mai multe dezastre si semne de sfarsit si noi din ce in ce mai rai suntem ,eu cred ca ne meritam soarta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti in minuni? cristina mioara Spiritualitatea ortodoxa 13 23.09.2011 10:29:44
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 17:31:52
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 35 16.01.2008 22:53:38
Cum credeti ca am aparut ? phradmon Intamplari adevarate 9 05.09.2007 21:13:39