Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.09.2008, 15:02:40
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de alexa.oni
i-am cerut scuze Lui Dumnezeu pt comportamentul meu.
:) e tare asta! vorba lui silverstar, mai lucreaza un pic la exprimare.

iar ideea cu "sa ma rog sa ii arate Dumnezeu cum e sa fii handicapata" a fost clar de la cel rau.

legat de tltlul topicului: nu neaparat adevarul doare, ci felul cum il spunem.
oooo mirelat cui datoram intelepciunea ta?

cui trebuie sa multumim ca un zeu ca tine a venit printre noi muritorii si "gresitorii"?

oooo mirelat cum de ai venit la noi sa ne luminezi si ai plecat de langa atena, zeus si ahile?
tu colos al bunatatii si izvorator de intelepciune, cum ai ajuns la concluzia ca e ceva rau sa se roage ca sa afle celalalt cum este sa fie handicapata?

sa inteleg inteleptule povatuitor ca Sf. Ilie, Mihail, Sf. Vasile cel Mare, Sf. Gheorghe si multi altii erau inspirati rau cand doreau dreptatea?

Poate ca si Hristos trebuie sa ia lectii de la tine, de gramatica, de exprimare, si niste limbi straine, ca sa ajunga la masura ta, cELA CE NU ESTI . :))

Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.09.2008, 15:26:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa.oni
Am sa va spun pe scurt ce am patit cu un coleg de serviciu .
El a luat ceva bani care nu erau ai lui si cand i-am spus a negat mai rau e ca ma facut "handicapata".
Vreau sa va rog sa imi spuneti parerea voastra si sa va rugati pt mine .
va multumesc!
Cind am descoperit acest forum am fost tare bucuroasa si am postat si eu o intimplare care m-a marcat la un moment dat si am vrut sa aud niste pareri in legatura cu problema mea dar am primit atitea intepaturi incit rana care abia se vindecase putin s-a deschis din nou.
Sunt oameni care nu au nici un fel de scrupule care fac rau,care fura, insulta,care slujesc celui rau si totusi le merge bine.Nu stiu de ce,iar altii care la cea mai mica greseala sunt judecati si pedepsiti.
Stiu ca e greu,am trecut si eu prin asa ceva,am fost insultata alungata pagubita.
Mergi la biserica Sf,Mina,care este ocrotitorul celor pagubiti,spune preotului de acolo ce problema ai si citeste acatistul.S-ar putea intr-o zi sa-ti inapoeze banii si sa-si ceara iertare,dar ai credinta multa si mai ales nu uri pe cel care te-a pagubit!Daca imi spui numele tau ma voi ruga pentru tine la bis.sf.Mina din loc.mea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.09.2008, 20:49:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa.oni
Multumesc pt observatie .
Si am o intrebare tie nu ti s-a intamplat sa reactionezi asa?
:) nu, sincer nu m-am gandit SA-I CER SCUZE LUI DUMNEZEU... cel mult, i-am cerut iertare.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.09.2008, 20:50:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

podolski frate, las-o mai usor ca te infierbanti degeaba..
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.09.2008, 21:47:16
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Haideti sa fim in pic mai ingaduitori unii cu altii.Fiecare dintre noi mai gresim,de multe ori fara sa ne dam seama.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.09.2008, 00:30:28
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

ooooo podolski

ooooo...f podolski

E dintr-o piesa de teatru...

draga Alexa,

Noi oamenii sintem uneori mai in lume asa,Dumnezeu ne spune ca pe cine il iubeste pe acela il si mustra...iar noi in loc sa ne bucuram de iubire ne intristam de mustrare.

Si eu am ceva probleme cu sotia mea,care ma mustra de multe ori(pe zi) si pe buna dreptate,ce de ginduri negre imi mai vin,ce prostii mai zic,le si spovedesc mereu...cred ca daca imi spunea mie colegul tau handicapat...cred ca ii luam toti banii furati inapoi.

Spune pe undeva psalmistul(cred ca el,nu sint sigur)...ca pe cel care nu se smereste de buna voie( adica care se incrinceneaza in mindria sa ca ar fi cineva ) il smereste Dumnezeu prin mici necazuri(la inceput,ca apoi...),vorbe urite(asa le vedem noi) de pe la altii,chiar si boli...toate acestea ca sa iasa martienii cu 2 antene din noi,sa ne curatam,sa ne smerim si mintuim.

Parca si in scriptura scrie ca cine se va inalta,acela se va cobori si cine se va cobori acela se va inalta.

PS.ma bucur ca nu te-ai suparat prea tare,eu am mari probleme aici...bine macar ca nu ma lauda cineva,caci as fi pierdut.



Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.09.2008, 00:44:50
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

draga podolski,

abia acum am observat ca tu scrii cu miinile pe fata,care-i chinul ?
sper ca nu te-ai suparat si sa ma smereasca Dumnezeu
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.09.2008, 10:20:06
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes

Si eu am ceva probleme cu sotia mea,care ma mustra de multe ori(pe zi) si pe buna dreptate,ce de ginduri negre imi mai vin,ce prostii mai zic,le si spovedesc mereu...cred ca daca imi spunea mie colegul tau handicapat...cred ca ii luam toti banii furati inapoi.

Spune pe undeva psalmistul(cred ca el,nu sint sigur)...ca pe cel care nu se smereste de buna voie( adica care se incrinceneaza in mindria sa ca ar fi cineva ) il smereste Dumnezeu prin mici necazuri(la inceput,ca apoi...),vorbe urite(asa le vedem noi) de pe la altii,chiar si boli...toate acestea ca sa iasa martienii cu 2 antene din noi,sa ne curatam,sa ne smerim si mintuim.

Parca si in scriptura scrie ca cine se va inalta,acela se va cobori si cine se va cobori acela se va inalta.

PS.ma bucur ca nu te-ai suparat prea tare,eu am mari probleme aici...bine macar ca nu ma lauda cineva,caci as fi pierdut.


Zici ca daca iti zicea handicapat ai fi luat banii furati inapoi.
Bun exemplu de smerire. Foarte bun. Reprezentativ pt tine.Ciudat sa vb de smerirre si sa actionezi ca un om lumesc.
In plus o femeie nu este un barbat. Dar probabil "smerenia" ta te-a "luminat".

Apoi Sfantul Ioan Gura de Aur a zis ca la nimic nu ii foloseste omului dreapta credinta daca nu are si fapte. In traducere, ca poti intra foarte usor in iad si spovedit si cu figuri de ortodox, figuri de smerire si alte asemenea.

Ia zi-mi si mie, alexa-oni vine dupa ajutor, sfat bun (stiu ca nu intelegi cei ala) si tu si mirelat radeti si acuzati ca e mandra.

Acum fie vorba intre noi. Daca te duceai la un preot ca ai patit ceva si preotul acela radea de tine ca nu stii sa vb, zii si tu desteptule, ce ai fii zis. Ai fii zis ca e al dracu preotu, ca e jigodie si necioplit.
EEe frate asa a fost mirelat cand a ras de cineva care cerea ajutor si asa esti si tu ca ii zici ca e mandra.

Da, sa te superi pe cuvintele oamenilor este mandrie. Da, asa este. Dar TU, nu te superi pt cuvintele oamenilor? Daca eu te fac cretin din cale afara si ipocrit , tu acum nu esti tulburat si nervos din cauza asta? Esti!
Si stii de ce esti tulburat si revoltat ca un prost ca mine te jigneste(chiar daca vei imbraca o haina ironica si calma pe forum)?
Pt ca esti la fel de mandru ca alexa.oni. Pt ca mandria asta o avem toti. Pt ca nu vrei sa vezi asta tocmai pt ca nu esti smerit.
PT CA ALEXA.ONI NU ESTE CU NIMIC MAI MANDRA DECAT NOI TOTI.
Dar vezi tu, smeritule, ai fii inteles toate astea daca le raportai la tine.

dute si te spovedeste si fii la fel de smerit pe cat te dai, ca o sa sezi langa sutele de mii de preoti si monahi care se imbracau cu haine de smerire si credinta afara si rupeau pe fratii cu prima ocazie.

iar nesitirea mea este ca raspuns al nesimtirii tale. prefer sa fiu pacatos decat sa fiu fatarnic.

adevarul este ca atitudinea voastra fata de alexa-oni a fost...

daca Dumnezeu ar fii fost de fata, ar fii facut ca la Sf. Iov. acuzatorii ar fi primit iertare numai daca acuzatul dorea sa lupte pt iertarea lor. de ce? pt ca nu au stiut sa fie frati mai intai de a fii judecatori.
intelegere 0, dragoste pt frate 0, intelepciune 100.
tocmai intelepciunea de 100 v-a tradat mandria. si a ajuns mandrul sa se dea smerit si sa acuze pe mandrii.




Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.09.2008, 10:49:04
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am mai intalnit reactii negative la cuvantul "scuza". Dar sa vedem ce inseamna acest cuvant:

SCUZÁ, scuz, vb. I. 1. Refl. A cere scuze (2), a-si exprima (în fata cuiva) părerea de rău pentru o greseală făcută; a se dezvinovăti, a se justifica. ♢ Expr. (Tranz. absol.) Scuzati! formulă de politete prin care cineva îsi cere iertare pentru o greseală, o stângăcie etc. 2. Tranz. A accepta, a primi scuzele (2) cuiva; a ierta. – Din it. scusare. Cf. fr. e x c u s e r.

A SE SCUZÁ mă scuz intranz. A-si cere scuze (pentru o greșeală, pentru un deranj etc.); a cere iertare; a-si exprima regretul. ♢ Scuzati (vă rog)! formulă de politete prin care cineva îsi cere iertare pentru o greseală, pentru un deranj etc. /<fr. excuser.

IERTÁRE, iertări, s.f. Acțiunea de a ierta și rezultatul ei; iertăciune. ♦ Scuză. ♢ Expr. Să avem iertare! = a) să ne scuzați! b) cred că nu ai dreptate! – V. ierta.

Din cele de mai sus reiese, ca scuza nu e mai prejos de iertare, fiind chiar sinonime. Ce-i drept, in vocabularul bisericesc se foloseste cu precadere "iertare".


Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.09.2008, 00:58:37
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Citat:
În prealabil postat de alexa.oni
Am sa va spun pe scurt ce am patit cu un coleg de serviciu .
El a luat ceva bani care nu erau ai lui si cand i-am spus a negat mai rau e ca ma facut "handicapata".
Vreau sa va rog sa imi spuneti parerea voastra si sa va rugati pt mine .
va multumesc!
Cind am descoperit acest forum am fost tare bucuroasa si am postat si eu o intimplare care m-a marcat la un moment dat si am vrut sa aud niste pareri in legatura cu problema mea dar am primit atitea intepaturi incit rana care abia se vindecase putin s-a deschis din nou.
Sunt oameni care nu au nici un fel de scrupule care fac rau,care fura, insulta,care slujesc celui rau si totusi le merge bine.Nu stiu de ce,iar altii care la cea mai mica greseala sunt judecati si pedepsiti.
Stiu ca e greu,am trecut si eu prin asa ceva,am fost insultata alungata pagubita.
Mergi la biserica Sf,Mina,care este ocrotitorul celor pagubiti,spune preotului de acolo ce problema ai si citeste acatistul.S-ar putea intr-o zi sa-ti inapoeze banii si sa-si ceara iertare,dar ai credinta multa si mai ales nu uri pe cel care te-a pagubit!Daca imi spui numele tau ma voi ruga pentru tine la bis.sf.Mina din loc.mea.
Ca sa va fac sa ma intelegeti eu m-am nascut cu o boala,dar am invatat sa imi ridic fruntea sus si sa merg mai departe.
Multi copi de varsta mea ma priveau cu ochiii ciudati si ma barfeau prin spate spunand"uite aia cum e"au trecut ani si am invatat sa ingnor pe acei oameni care nu stiau ce inseamna sa fi handicapata,dar cu toate astea am terminat liceeul printre primi in clasa si acum sunt in ultimul an la facultate pot sa spun ca am tot ce imi doresc,pt un timp am uitat de boala pe care o port si acum cand colegul meu ma facut asa rana sa deschis din nou seara stau si plang.Si singura alinare pe care o primesc e de la Dumnezeu ,El imi da putere sa merg mai departe si sa zambesc in fiecare zi desi sufletul imi plange.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma gandesc uneori sa-mi dau demisia si nu stiu ce sa fac cred_cu_adevarat Generalitati 7 07.11.2011 14:28:13
prostia nu doare: algoritmii genetici si evolutia flying Teologie si Stiinta 41 30.03.2011 20:08:02
Niciodata nu e prea tarziu...si totusi uneori este! Ana-Maria N Generalitati 8 28.10.2010 16:10:11
Adevarul georgeval Generalitati 7 07.09.2009 22:17:16
CLD: "De ce nu ne doare pacatul?" vsovi Generalitati 32 06.04.2008 18:59:57