Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.06.2009, 23:17:21
bogdan268 bogdan268 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Bogdan268, semeni mult cu un user care a fost banat. Presupunand ca esti sincer interesat de Ortodoxie, deschide-ti inima pentru a-L primi pe Hristos, citeste carti scrise de sfinti si apoi vino cu intrebari din care sa reiasa interesul pentru Ortodoxie. Caci mi se pare ca esti cam ironic.
În primul rând trebuie să/mi mărturisesc stupefacția.
Este cea mai mare lovitură pe care “am primit/o” de ani de zile de când mă preocupă aceste lucruri și de când citesc pe marginea acestui subiect.
Nu/mi vine să cred ce citesc, sunt uluit.
Vă rog să mă credeți că nu sunt deloc ironic când vine vorba despre aceste chestiuni. Le tratez cu cea mai mare seriozitate.
“Semăn cu un user care a fost bannat” ?!
Dacă acesta este criteriul după care siteul acesta își banează userii, atunci îmi ridic pălăria în fața voastră cu tristețe și mâhnire și vă spun la revedere.
Am intrat pe acest site pentru a căuta să înțeleg doctrina și anumite puncte din religia în care m/am născut și interlocutorii mei îmi aruncă ofense ?!
Scuzați/mă dacă nu sunt practicant înverșunat și nu sunt identic până la contopire cu voi în credința pe care o împărtășesc, dar asta denotă doar rea-voință, orgoliu și îndrăznesc să spun absurditate din partea dumneavoastră.
Dacă încerc să cunosc ceva fără să/mi propun aprioric să ACCEPT NECONDITIONAT, înseamnă că trebuie să mă alungați, bannați ?


Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Daca ai venit aici sa cauti ceva, cauta cu smerenie si astfel vei gasii, altfel vom injosii Cuvantul lui Dumnezeu, cea ce deja incepe sa se intample.
Dacă eu vreau să cunosc mai multe lucruri despre Dumnezeu și am intrat aici pentru a face asta înseamnă că “înjosesc cuvântul lui Dumnezeu” ?!
Încă nu/mi revin după ce am citit răspunsurile voastre.

Domnule, dar ce fel de site este acesta ? Are un anumit profil și asta presupune că cine vrea să afle mai multe despre “conținutul” său intră și pune întrebări.
Am întâlnit mulți oameni cultivați care erau triști din pricina așa/zișilor credincioși ortodocși. Spuneau că nu poți să discuți cu ei. Nu să polemizezi, asta nu, doar să discuți și nu poți. Eu, prin firea mea toleranță, le luam apărarea întotdeauna, replicând că nu/i adevărat. Ortodocșii sunt oameni cu care poți să discuți despre Dumnezeu și altele, fără să te jignească dacă nu ești și tu la rându/ți practicant fervent, dacă nu consideri din start credința ortodoxă unica potecă spre Dumnezeu.
Văd că au avut (o oarecare) dreptate.
Dar eu sunt convins în continuare că se poate discuta cu dumneavoastră.
Iar dacă se va dovedi până la urmă că nu acceptați dialogul, înseamnă că rămân și eu cu aceeași impresie tristă că m/am născut într/un neam de fanatici și intoleranți care reclamă că asta este voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.06.2009, 00:09:44
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan268 Vezi mesajul

Dacă eu vreau să cunosc mai multe lucruri despre Dumnezeu și am intrat aici pentru a face asta înseamnă că “înjosesc cuvântul lui Dumnezeu” ?!
Încă nu/mi revin după ce am citit răspunsurile voastre.

Domnule, dar ce fel de site este acesta ? Are un anumit profil și asta presupune că cine vrea să afle mai multe despre “conținutul” său intră și pune întrebări.
Am întâlnit mulți oameni cultivați care erau triști din pricina așa/zișilor credincioși ortodocși. Spuneau că nu poți să discuți cu ei. Nu să polemizezi, asta nu, doar să discuți și nu poți. Eu, prin firea mea toleranță, le luam apărarea întotdeauna, replicând că nu/i adevărat. Ortodocșii sunt oameni cu care poți să discuți despre Dumnezeu și altele, fără să te jignească dacă nu ești și tu la rându/ți practicant fervent, dacă nu consideri din start credința ortodoxă unica potecă spre Dumnezeu.
Văd că au avut (o oarecare) dreptate.
Dar eu sunt convins în continuare că se poate discuta cu dumneavoastră.
Iar dacă se va dovedi până la urmă că nu acceptați dialogul, înseamnă că rămân și eu cu aceeași impresie tristă că m/am născut într/un neam de fanatici și intoleranți care reclamă că asta este voia lui Dumnezeu.

In primul rand am sa te rog sa-ti revii si sa incerci sa nu te mai scurtcircuitezi la raspunsurile noastre, unele dintre ele respecta topica caracteristica postarilor tale. Nu cred ca m-ai inteles, asa ca incearca inainte sa postezi un mesaj, sa mergi sa te calmezi si apoi sa-l mai citesti odata, cred ca atunci o vei intelege mai bine raspunsul lui Antonia, dar si pe mine.

Apoi doresc sa-mi cer scuze daca te-am jignit cu ceva, chiar m-am straduit sa fiu foarte atent si sa-mi cantaresc fiecare cuvant in asa fel incat sa te intampin cu toata dragostea crestineasca.
Despre fragmentul care ti l-ai ales sa-l comentezi, in principiu l-ai ales bine, doar ca puteai incepe cu prima parte, si apoi cu siguranta intelegeai altfel sfarsitul. Nu intamplator am asezat cuvintele in acea ordine.
Cat despre oamenii pe care tu i-ai intalnit... "cultivati".... nu stiu dar, cand aud despre niste asa de grele cuvinte nu am cum sa nu ma gandesc la Pr. Arsenie Papacioc, care ne sugereaza: "In Biserica Ortodoxa ierarhia se alcatuieste in functie de smerenie". Frate, oamenii "cultivati" care i-ai intalnit tu, si care au avut discutii cu "asa/zisi credinciosii ortodoxi"... nu stiu ce cautau defapt in acele discutii, in orice caz, nu smerenia. La noi in Sfanta Biserica, oamenii cultivati sunt cei smeriti, si omul smerit ... stii tu.
Frate drag, putem dialoga cu toata dragostea, doar ca pe un ton mai sperit, altfel nu are rost, repet injosim Cuvantul lui Dumnezeu.

Daca vrei cu adevarat sa cunosti, eu zic sa-ti iei un duhovnic si sa incepi s-o cunosti prin participare, altfel, doar pe "net" nu are nici un farmec.
Vreau sa stii ca nu o sa avem intotdeauna raspuns la toate intrebarile, dar asta nu inseamna ca ca nu exista. Nu la toate intrebarile se raspunde cu vorba, ci se si arata.

Iarta-ma!

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.06.2009, 00:23:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan268 Vezi mesajul
Este cea mai mare lovitură pe care “am primit/o” de ani de zile de când mă preocupă aceste lucruri și de când citesc pe marginea acestui subiect.
Nu/mi vine să cred ce citesc, sunt uluit.
Vă rog să mă credeți că nu sunt deloc ironic când vine vorba despre aceste chestiuni. Le tratez cu cea mai mare seriozitate.
De fapt, daca te vei duce la un duhovnic, va incerca sa te invete sa fii smerit atat cu duhul blandetii cat si prin astfel de ,, lovituri". Nu trebuie sa te miri peste masura. Smerenia se obtine greu, dar este mama tuturor virtutilor. Mandria o intalnesti pe toate drumurile, e boala acestui veac, mama a viciilor si a pacatelor. Prin mandria noastra il suparam pe Dumnezeu cel mai mult. Si eu si tu. Sa cautam sa o tinem sub control.

In Ortodoxie, mai intai esti ucenic si apoi sfatuitor si nu invers. Nu trebuie sa te miri ca e atat de greu sa gasesti sfatuitori adevarati. Sfantul Paisie de la Neamt recomanda ca in astfel de situatii sa ne intoarcem la Scrierile Sfintilor Parinti.

Te rog sa ma ierti pentru ca te-am suparat. De asemenea as vrea sa-ti spun ca, pentru mantuire e necesar sa fim mai ingaduitori cu altii si mai exigenti cu noi insine. Dupa cum vezi, amandoi gresim: si eu si tu. Caci trebuie sa recunosti ca uneori esti cam dur in exprimare. Asta inseamna ca avem nevoie de un duhovnic. Si trebuie sa fim atenti sa nu-L suparam pe Dumnezeu, pazindu-i poruncile.

Iar daca totusi Il suparam, ne marturisim duhovnicului pacatele mari si mici si incercam sa le eliminam in viitor. Cu cat ne vom curata sufletul mai mult, cu atat vom fi mai aproape de Dumnezeu. Dumnezeu sa-ti ajute!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.06.2009, 00:34:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
“Dacă Dumnezeu nu e părtinitor, atunci, a te fi născut creștin/ortodox nu poate aduce niciun avantaj pe care Dumnezeu să/l ofere creștinilor, ținându/i deoparte pe ceilalți născuți într/o altă perioadă și într/alt loc, în afara creștinătății”.
Nu pune logica ta deasupra lui Dumnezeu. Tot ceea ce folosesti nu este al tau.. nici macar logica. Ca sa nu te superi, precizez ca nu am spus-o cu rautate. Este doar o observatie: noi avem mijloace mult prea limitate pentru cunoasterea lui Dumnezeu. De aceea El se dezvaluie noua, daca este cazul.
Revenind la intrebarea ta:
- este inevitabil ca nu toti oamenii sa-l cunoasca pe Hristos. Libertatea noastra de alegere este mult prea importanta pentru ca noua sa ni se "toarne" in cap invatatura despre Hristos. Ca sa ajungi sa cunosti adevarul, trebuie sa-ti doresti asta.. si atunci Ti se va dezvalui. Sfinti ai VT au stiut despre Hristos inaintea venirii Lui. ("Avraam, părintele vostru, a fost bucuros să vadă ziua Mea și a văzut-o și s-a bucurat. " - Ioan 8:56)
- cei care nu L-au acceptat pe Hristos nu vor fi judecati la fel ca cei care nu au auzit de El.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.06.2009, 01:08:20
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

[quote=bogdan268;145400


“Avantajul nostru că suntem ortodocși este nemăsurat” + “Dumnezeu nu este părtinitor” = o tăioasă absurditate.
Dacă noi avem un avantaj net, înseamnă că lui Dumnezeu îi place mai mult “metoda noastră” (ortodoxia) de a ascede la El. În același timp, celelalte “scări” sunt mai puțin plăcute lui Dumnezeu. (Nu există om să poată știi lucrul acesta.) Deci asta înseamnă că Dumnezeu ESTE părtinitor.
“Iubiti-va unii pe altii precum v-am iubit Eu” inițial se referea la cercul restrâns de evrei din jurul lui Iisus; iar ulterior, prin interpretare, a apărut această larghețe.

.................................................. ....

În concluzia primei intervenției mele trebuie să mărturisesc cu tristețe că s/a adeverit scenariul de care mă temeam: interlocutorii mei vor veni cu replici “prefabricate” dogmatic și vor evita să răspundă la cea de/a doua mea întrebare care s/a prezentat sub forma acestei fraze:
“Dacă Dumnezeu nu e părtinitor, atunci, a te fi născut creștin/ortodox nu poate aduce niciun avantaj pe care Dumnezeu să/l ofere creștinilor, ținându/i deoparte pe ceilalți născuți într/o altă perioadă și într/alt loc, în afara creștinătății”.


PS: La prima întrebare, toată lumea s/a pus de acord că “Dumnezeu NU este părtinitor”. A doua întrebare a venit sub forma frazei aceleia cu cei născuți în altă perioadă istorică și în altă țară ne-ortodoxă.[/quote]

Si de ce ma rog frumos dumitale, Dumnezeu NU ar fii partinitor?
Pai daca ar fii asa, crezi ca ar mai exista crestinism, ortodoxism?

Nu cred, chiar ca nu cred asta.

Omul neprihanit/drept - Intelepciunea lui Dumnezeu
Am spus „Intelepciunea lui Dumnezeu” pentru ca in timp ce vom cauta sa descoperim „Omul neprihanit” vom descoperi intelepciunea lui Dumnezeu.1Cor.1.7 Noi propovaduim intelepciunea lui Dumnezeu cea tainica si tinuta ascunsa pe care o randuise Dumnezeu spre slava noastra mai intainte de veci…
[COLOR=red]Imaginea[/COLOR]
[COLOR=red][/COLOR]De data aceasta avem imaginea unui deal- este dealul Golgota. Acolo putem vedea in noapte crucea dintre cruci unde Domnul Isus era rastignit. Nu stim cum sa ni-L imaginam pe Domnul insa ni-i putem imaginea la poalele crucii pe cei trei oameni aflati cu spatele la Domnul.
Pe deoparte omul pagan nu este interesat de o haina curata, moralistul cu degetul condamna in continuare iar omul religios transpira cautandu-si mantuirea prin fapte. Tot aici putem vedea pe Maria Magdalena cea fara de neprihanire inghenunchind la picioarele sangerande ale Domnului Isus.
Pe una dintre cruci un talhar, un gunoi al societatii lipsit de orice merit isi indreapta privirea catre Domnul cu pocainta si credinta ca nu va fi uitat cand va intra in Imparatia Sa.
Un lucru ciudat se intampla acolo: haina murdara de pacate a Mariei devine alb stralucitoare iar trupul talharului asemenea.

Caci n-am venit sa chem la pocainta pe cei neprihaniti ci pe cei pacatosi”- a spus Domnul Isus (Mat.9.13).[COLOR=red][/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.06.2009, 01:09:46
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Poate aici vei gasi raspunsul la intrebarile tale:

[COLOR=red][/COLOR][COLOR=red]1. [/COLOR][COLOR=red]Natura dreptatii lui Dumnezeu[/COLOR]-
Revelata
[COLOR=red]v.21 Dar acum s-a aratat o neprihanire pe care o da Dumnezeu…[/COLOR]
Sa nu uitam ca Evanghelia lui Dumnezeu este o revelatie a lucrarilor lui Dumnezeu. Crestinismul este o religie revelata nu una inventata de om. Evanghelia lui Dumnezeu este galeria de arta a lucrarilor lui Dumnezeu.[COLOR=red] [/COLOR]
[COLOR=red]v.21 Dar acum… [/COLOR]Intelegem ca intr-adevar revelatia lui Dumnezeu este aceea care imparte veacurile, revelatia lui Dumnezeu face diferenta. Revelatia lui Dumnezeu face diferenta intre „atunci” si „acum.” Pana in momentul acesta toti oamenii se aflau inca in perioada condamnarii lui Dumnezeu. Ei ar fi dorit sa faca diferenta in viata lor dar nu omul face diferenta. Prin neprihanirea procurata de ei in mod personal nici unul dintre cele trei tiprui de oameni nu aveau dreptul legal sa rasufle usurat si sa spuna „am fost condamnat dar acum…” Pentru ei nu era nici un „dar” nici o disjunctie, nici o diferenta. In viata lor nu se petrecuse nici o schimbare in bine.
Dar acum… Salvamarul intervine sa te ajute cand tu nu mai crezi ca te poti ajuta singur. Acesta este si momentul in care Dumnezeu produce schimbarea in viata omului prin revelarea neprihanirii Sale in Hristos. Neprihanirea oferita de Dumnezeu este aceea care face diferenta. Ea este aceea care imparte viata omului in doua. Fara ea nu exista schimbare, omul nu va vedea lumina zilei ci va locui in intuneric asteptand ziua maniei si a aratarii dreptei judecati a lui Dumnezeu. Nu faptele omului fac diferenta ci revelatia lui Dumnezeu. Schimbarea, disjunctia, „dar”-ul in viata cuiva vine doar ptrintr-un DAR: Domnul Isus este darul lui Dumnezeu pentru noi.
-Legala
[COLOR=red]v.24 si sunt socototi neprihaniti fara plata…[/COLOR]
[COLOR=red][/COLOR]O declaratie, un act nu un proces. Nu exista trepte ale indreptatirii sau ale justificarii. Foarte important este sa intelegem ca „Dumnezeu nu ne face neprihaniti (drepti) ci ne declara neprihaniti. Justificarea este o problema legala. Dumnezeu pune dreptatea lui Hristos in contul nostru in locul pacatoseniei noastre si nimeni nu poate schimba acest lucru.” [COLOR=#265e15][1][/COLOR]
Mantuirea noastra asa cum bine se stie este la trei timpuri: am fost mantuiti la timpul trecut [Justificarea- eliberarea de sub pedeapsa pacatului], suntem mantuiti la timpul prezent [Sfintirea- eliberarea de puterea pacatului] si vom fi mantuiti la timpul viitor [Glorificarea- eliberarea de prezenta pacatului].
Nu trebuie sa confundam justificarea- indreptatirea cu sfintirea. Sfintirea este un proces prin care omul creste in asemanarea cu Hristos pe cand justificarea este un act, o declaratie prin care omul este socotit neprihanit asemenea lui Hristos. Cand credinciosul se increde in Hristos si jerfa Lui, datorita jertfei desavarsite prin care Domnul Isus a purtat toate pacatele credinciosului „Dumnezeu il priveste pe pcatos ca si cand nu ar fi pacatuit niciodata.”[COLOR=#265e15][2][/COLOR]
-Unica-
[COLOR=red]v.21 …s-a aratat o neprihanire …v.22 …neprihanirea data de Dumnezeu…[/COLOR]
[COLOR=red][/COLOR]Neprihanirea lui Dumnezeu este una singura. Dumnezeu nu are alternative in ce priveste dreptatea. Ea este una singura. Dumnezeu nu este cu doua fete iar dreptatea lui Dumnezeu nu are concurent. Dumnezeu nu este satisfacut decat intr-un singur mod si deci printr-o singura dreptate.
Pentru ca nu este alternativa atunci trebuie sa stim ca noi nu avem de ales. Singura noastra sansa de indreptatire este dreptatea-neprihanirea oferita de Dumnezeu. In afara ei nu exista indreptatire, nu exista justificare si achitare inaintea lui Dumnezeu.
[COLOR=red]2. [/COLOR][COLOR=red]Identificarea Neprihanirii care face diferenta[/COLOR]
[COLOR=red][/COLOR]v.21 …o neprihanire pe care …v.22…si anume…
Inteleg de aici ca aceasta neprihanire, aceasta dreptate oferita de Dumnezeu trebuie identificata clar intrucat exista pericolul sa fie confundata cu altele daca nu cunostem caracteristicile ei distinctive.
· -oferita de Dumnezeu-
[COLOR=red]v.21 …pe care o da Dumnezeu…[/COLOR]
[COLOR=red][/COLOR]Dumnezeu este interesat sa ne ajute. Dragostea lui se arata nu in tolerarea pacatului sau in coborarea standardului ci in faptul ca El ne ajuta sa atingem standardul. Unii inteleg gresit dragostea lui Dumnezeu dar noi vedem dragostea Lui prin faptul ca El ne ridica sa atungem standardul. Doar in felul acesta dreptatea si dragostea isi dau mana.
Doar Dumnezeu poate realiza ceva care sa-I satisfaca asteptarile. Dumnezeu nu are asteptari de la oameni ci El Insusi pregateste omului ceea ce trebuie omul sa-I ofere Lui.
Fratilor haideti sa cautam neprihanirea oferita de Dumnezeu si nimic altceva.
Fil.3. 9 și să fiu găsit în El, nu avînd o neprihănire a mea, pe care mi-o dă Legea, ci aceea care se capătă prin credința în Hristos, neprihănirea, pe care o dă Dumnezeu, prin credință.
Sfanta Scriptura ne aminteste ca unii considera cum ca ar exista mai multe neprihaniri, si intr-adevar mai sunt si eltele insa false:
Rom.10. 2 Le mărturisesc că ei au rîvnă pentru Dumnezeu, dar fără pricepere: 3 pentrucă, întrucît n-au cunoscut neprihănirea, pe care o dă Dumnezeu, au căutat să-și pună înainte o neprihănire a lor înșiși, și nu s’au supus astfel neprihănirii, pe care o dă Dumnezeu. 4 Căci Hristos este sfîrșitul Legii, pentruca oricine crede în El, să poată căpăta neprihănirea.
Ravna nu este suficienta daca nu ai si pricepere. Ravna nu este totdeauna o consecinta a neprihanirii, o confirmare a acesteia. Mai vedem din textul de mai sus ca a nu avea pricepere inseamna sa umbli sa iti faci o neprihanire personala cand Dumnezeu iti ofera neprihanirea Lui. Pot spune chiar ca este o nebunie sa indraznesti sa refuzi ajutorul lui Dumnezeu preferand rezultatul eforturilor umane.
· -independenta de Lege-
[COLOR=red]v.21 …pe care o da Dumnezeu fara Lege…v.28 noi credem ca omul este socotit neprihanit prin credinta, fara faptele Legii.[/COLOR]
[COLOR=red][/COLOR]Neprihanirea oferita de Dumnezeu este independenta de Lege. Ea nu este un produs al Legii si nici nu are nevoie sa fie sprijinita de Lege. Cu alte cuvinta nu trebuie sa fii un implinitor[COLOR=#265e15][3][/COLOR] al Legii ca sa ajungi sa primesti neprihanirea lui Dumnezeu. „…o da Dumnezeu fara Lege…” – Dumnezeu o acorda fara sa o conditioneze de implinirea Legii.
Astfel cei care conditioneaza dreptatea lui Dumnezeu de Lege fara indoiala ca nu prezinta nerihanirea lui Dumnezeu ci o inventie personala, o inventie care nu va face diferenta si nu va aduce odihna in viata omului.
· -confirmata de Scripturi –
[COLOR=red]v.21 …despre ea marturisesc Legea si proorocii.[/COLOR]
[COLOR=red][/COLOR]Neprihanirea oferita de Dumnezeu nu este o inovatie de moment a lui Dumnezeu. Nu este ceva ce Dumnezeu a inventat pe moment intrucat ar fi fost luat prin surprindere de falimentul Legii in vietile oamenilor. Aceasta neprihanire, acesta dreptate fara Lege desi nu este un produs al Legii totusi ea este confirmata de Lege si de profeti. Legea si profetii o sustin, o proclama, o anunta. Cu alte cuvinte Legea si proorocii indreptau privirile oamenilor catre aceasta dreptate-neprihanire pe care Dumnezeu avea sa o ofere omului
Evrei 10:1 ‘n adevăr, Legea, care are umbra bunurilor viitoare, nu înfățișarea adevărată a lucrurilor,
Col.2. 16 Nimeni dar să nu vă judece cu privire la mîncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă, sau cu privire la o zi de Sabat, 17 cari sînt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.
Fratilor haideti sa ramanem in acord cu Scripturile si sa primim neprihanirea-dreptatea care este in acord cu planul lui Dumnezeu prezentat in Scripturi. Sa nu ne facem o neprihanire inventata de noi si sa nu uitam ca Legea este de partea noastra si ea ne incurajeaza sa primim oferta lui Dumnezeu.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.06.2009, 01:18:14
bogdan268 bogdan268 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2009
Mesaje: 27
Implicit

@ClaudiuT
După cum tu spui că există oameni cultivați în sânul Bisericii, trebuie să recunoști că există indivizi la fel de cultivați și în afara ei. Și dintre atei sunt oameni foarte cultivați și cu bun-simț.
Nu simt nevoia să/mi iau un duhovnic pentru că nu m/am decis să îmbrățișez credința ortodoxă, fără mai întâi a mă edifica în toate nelămuririle mele asupra ei.
Iar un duhovnic nu cred că este în măsură să/mi răspundă la întrebări cu vorba, ci cu fapta, iar deocamdată sunt la stadiul discuțiilor, pe când un monah ia în primire DOAR pe cel care s/a hotărât să/L accepte pe Iisus drept adevărul suprem.

@Antoniap
Recunosc că sunt uneori mai dur în modul de exprimare, însă nu este vorba de brutalitate, impulsivitate sau nestăpânire, ci doar de un artificiu stilistic cu care m/am pricopsit de prin cărți.

@Anna21
Bineînțeles că avem mijloace mult prea limitate pentru cunoașterea lui Dumnezeu, din moment de El este transcendental.
Mulțumesc pentru răspunsul tău referitor la cea de/a două întrebare a mea: “cei care nu L-au acceptat pe Hristos nu vor fi judecati la fel ca cei care nu au auzit de El.”

Asta înseamnă că cine nu a auzit de Iisus, puțini oameni cei drept ținând cont de globalizare, va fi judecat diferit (mai blând ?) decât ei care au auzit de Iisus (90% din ceilalți locuitori ai planetei în afara creștinătății) și au rămas în religia lor, neurmând calea Lui (are vor fi judecați mai aspru) ?
Cineva spunea că vor fi judecați după legea firii, adică după legea lor pământească.

@Patinina34
De ce Dumnezeu nu ar fi părtinitor ?
Păi prin definiție Dumnezeu nu trebuie să fie părtinitor. Dumnezeu este întruparea conceptului de bine și de dreptate, ceea ce înseamnă imparțialitate și faptul că este just în judecata lui și ține seama de factorii istorici sau geografici. Păi ce să înțeleg, că cei 1.5 miliarde de chinezi vor coborî scara IADULUI, pentru că nu L/au acceptat pe Iisus, DESI AU AUZIT DE EL (CU SIGURANTA).
Nu cred că Dumnezeu va face asta. Nu poate fi atât de rău. Nu/i va “deporta” pe acești oameni în IAD, cu toate că nu au îmbrățișat Calea lui Iisus. Iar dacă spui că Dumnezeu este părtinitor, atunci dă/mi voie să mărturisesc că nu cred în același Dumnezeu cu tine.
.............................................
Nu trebuie să vă supărați că vă întreb asta. Dacă mă considerați eretic, nu mă deranjează, căci nu mă va opri nicio ofensă sau hulire în această căutare a mea.
Sunt de acord că ar fi fost mult mai ușor să rog un asistent universitare de la Facultatea de Teologie Ortodoxă să/mi acorde timpul necesar edificării mele și aș fi fost scutit de efortul scrierii atâtor texte gratuite, însă am decis că siteul creștin/ortodox.ro poate suplini asta.

Încă o dată nu să simțiți ofensați în credința dumneavoastră dacă vă întreb lucruri la care sunt necesare răspunsuri punctuale nu tocmai plăcute auzului. Este exclusiv un demers epistemologic. O să vină și întrebări mai usturătoare de genul “Este adevărat că Dumnezeu din Vechiul T. are imaginea unui rău, despot, tiranic, extrem de brutal cu copiii etc. ?“ Iar răspunsul din câte am auzit eu, ar trebuie să fie – da, așa este. Și multe alte lucruri care se știu, însă eu nu sunt absolut convins de adevărul lor decât dacă văd că sunt recunoscute de un ortodox care cunoaște bine teologia.

Pun toate aceste întrebări (poate bizare pentru dumneavoastră care sunteți obișnuiți să discutați “în familie”) din pricina gândirii mele mai globale și nu punctuale. Tot nu m/am lămurit asupra a ceea ce se întâmplă cu ceilalți oameni (din celelalte religii) după moarte din viziunea ortodoxă.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.06.2009, 01:43:11
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Dumnezeu nu este partininitor, dar unii ne nastem cu dreptul primului nascut. Realitatea din tarile ortodoxe nu te inspira pentru ca tu vrei sa vezi semne, probabil de profunzime spirituala sau macar reflexii ale acestei spiritualitati la nivel de societate, ceea ce nu e cazul pentru ca multi nu sint constienti de darul primit, iar altii isi vind acest drept pentru un blid de linte. Dreptul primit se transforma astfel in povara pentru ca vor trebui sa dea socoteala si pentru darul pe care nu l-au pretuit. Semnele le cauti mai putin cu ochii si cu mintea pentru ca Imparatia lui Dumnezeu nu apartine acestei lumi.

Dumnezeu nu este partinitor, dar a creat Lumea prin Adevarul Absolut si a raportat-o la adevarul absolut: Isus Cristos (Iisus Hristos – pentru cei ce cintaresc ortodoxia in ortografie). Exista un singur Adevar si o singura Cale pentru mintuire. Biserica Ortodoxa detine invatatura despre Adevar si iti lumineaza drumul pentru ca Isus este Capul Bisericii si Duhul Sfint o umple. Tot ce nu-i de la Isus inseamna minciuna. Acestea sint adevaruri care ni s-au relevat.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.06.2009, 05:04:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan268 Vezi mesajul

Bineînțeles că avem mijloace mult prea limitate pentru cunoașterea lui Dumnezeu, din moment de El este transcendental.
Nu am spus asta intamplator, ci pentru ca in general este f greu de admis ca Dumnezeu poate fi cunoscut doar prin revelatie. Daca Il judecam cu mintea noastra sau cu resursele noastre (stiinta), nu ajungem nicaieri.
Este un lucru f important pt ca raspunde (partial) si la cealalta intrebare: cine vrea sa-L cunoasca pe Dumnezeu, chiar Il va afla. In orice conditii, probabil.
In Vechiul Testament exista referiri la Iisus.
Apoi Iisus Insusi spune ca dupa plecarea Lui va trimite pe pamant Mangaietorul, Duhul Adevarului, Care va INVATA oamenii. El este cel care vorbise prin prooroci si apoi le-a dezvaluit sfintiilor lucruri inaccesibile oamenilor "comuni" (""Cele ce ochiul n-a văzut și urechea n-a auzit, și la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El". - Corinteni 2:9)
Daca ai rabdare, din viata Sf. Maria Egipteanca:
"Auzind Zosima că și de cuvinte din Scriptură pomenește, dela Moisi și dela Proroci și din cartea Psalmilor, a zis către dânsa: Dar Psalmi și alte Scripturi învățat-ai, Stăpână? Iar ea auzind aceasta, a zâmbit și a zis către dânsul: Crede-mă, omule, că n’am văzut alt om de când am trecut Iordanul, fără numai fața ta astăzi, și nici hiară, nici altă jivină am văzut; iară carte niciodată nu m’am învățat, nici pre altul cetind sau cântând nu am auzit. Ci cuvântul lui Dumnezeu cel viu și lucrător învață pre om cunoștința." - http://www.nistea.com/maria_egipteanca.htm


Citat:
Tot nu m/am lămurit asupra a ceea ce se întâmplă cu ceilalți oameni (din celelalte religii) după moarte din viziunea ortodoxă.
Nu am intalnit prea des, un crestin are incredere in dreptatea lui Dumnezeu. Oricum mantuirea in sine este posibila doar prin Hristos, fara jertfa Lui toti am fi mers unde ne duc pacatele noastre. Poate te ajuta linkul:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/12patrulegi.htm
(asta doar pt ca pare f important pt tine)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.06.2009, 11:15:08
bogdan268 bogdan268 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2009
Mesaje: 27
Implicit

@Orthodoxia.i.thanatos
Tu spui “Biserica Ortodoxa detine invatatura despre Adevar si iti lumineaza drumul pentru ca Isus este Capul Bisericii si Duhul Sfint o umple. Tot ce nu-i de la Isus inseamna minciuna. Acestea sint adevaruri care ni s-au relevat. ”
Ce să înțeleg, că un creștin/ortodox autentic consideră că tot ce nu vine de la Iisus este minciună ? Cu alte cuvinte ortodoxia învață că miliardul de hinduși trăiesc IN MINCIUNA ?! Dacă da, vă rog recunoașteți lucrul acesta, pentru a nu mai rămâne în textele acestea circulare și pentru a trece mai departe la următoarea clarificare personală asupra poziției creștin/ortodocșilor asupra lumii, căci mai am întrebări.
Nu vreau să mă submiez credința, nu o să spun niciodată: greșiți, vă respect foarte mult. Nu voi încerca niciodată să încerc să vă conving de ceva anume, departe de mine gândul acesta, fiecare este liber să creadă în ce dorește. Singura idee care animă intervenția mea este DOAR să aflu (să mi se certifice) lucruri știute bine de dumneavoastră – doctrina ortodoxă – chestiune despre care eu am lacune și vreau să o înțeleg în deplinătatea ei prin articulațiile cheie (întrebările puntuale asupra cărora eu am îndoieli de natură personală, din cauza faptului că n/am urmat facultatea de Teologie Ortodoxă sau seminarul).



@Anna21
Foarte interesant acel text. Nu știam că există 4 legi după care va fi judecat un om: firii, zidirii, scrisă și Evanghelia lui Iisus.

Câteva observații pe marginea acestui text scris de Părintele Cleopa dacă nu mă înșel.
1) Avocatul acela necredincios se întreabă cum să/l judece Iisus dacă ar fi chinez sau de alt neam, care n/a auzit niciodată de Christos. “Ei de acolo nu au auzit de Christos”. Iertată fie/mi comparația, dar China se află ea de cealaltă parte a pământului, însă nu în epoca de piatră. China este a treia economie pe planetă, după SUA și Japonia, și peste 15 ani va ajunge pe primul loc din acst punct de vedere. Majoritatea românilor habar n/au cât de avansată este civilizația chineză. Majoritatea chinezilor au acces la informații globale. Deci cum să fim atât de naivi și să mai credem că chinezii NU AU AUZIT DE CHRISTOS ?! Au auzit desigur, cum și noi am auzit de practicile budiste.
2) “Patru legi sunt dupa care Dumnezeu va judeca tot pamantul” – se zice în text. Însă mai jos se clarifică faptul că nu TOT PAMANTUL va fi judecat după toate cele patru legi: “Dupa cea dintai si a doua lege se vor judeca toate popoarele lumii, afara de crestini si de evrei.” Este o contradicție mare.
3) Iar aducerea în discuție a lui Isaac Newton denotă neînțelegerea credinței marelui savant. Biografiile lui îl contrazic flagrant. Cine a citit despre Newton (măcar și de pe Wikipedia) știe că acesta n/a fost creștin/ortodox. Mare parte a vieții a fost a fost adeptul ARIANISMULUI. Iar pe la jumătatea vieții a aderat la o anumită doctrină creștină, care ar fi fost considerată ERETICA de teologia ortodoxă. Isaac Newton a fost anti-Trinitate și, pe lângă asta, nu a recunoscut imortalitatea sufletului și altele. A făcut studii oculte, cum jongla Hașdeu pe la Câmpina, a cochetat cu societățile secrete și a se considera că face parte dintr/un număr restrâns de indivizi care a fost ales de Dumnezeu pentru a descifra sensul scripturilor. Este de altfel adevărat că Newton a crezut că Universul a fost făcut de Dumnezeu, însă nu de un Dumnezeu cum îl percep ortodocșii. Mai mult cum îl percepea Einstein.
4) “Dupa Legea Darului si dupa Evanghelie vom fi judecati noi crestinii, fiindca legea noastra este mai desavarsita decat toate celelalte legi” scrie în text. Adică legea creștinilor este mai desăvârșită întru Domnul mai mult decât legea celorlalte miliarde de oameni de pe planetă ? De ce nu recunoaște nimeni dintre dumneavoastră asta ?!

Să știi Anna21 că lucrul aceste este într/adevăr unul dintre cele mai importante pentru mine. Și întotdeauna am încercat să/l privesc din toate unghiurile. Pentru că presupune un Dumnezeu PARTINITOR, care într/un conflict al civilizațiilor sare într/o tabără (a creștinilor, după dumneavoastră), pe când eu nu cred că face asta și este echidistant, nu a prețuit rasa albă și europenii mai mult decât rasa galbenă sau neagră și oamenii de pe celelalte continente (care știu de Iisus, au auzit de El, cunosc învățăturile Lui, însă nu cred că El este fiul lui Dumnezeu, ci doar un profet). Există miliarde de pământeni în țări precum China, India, Indonezia, Japonia, 70 de milioane de nigerieni, 175 de milioane de pakistanezi și alte sute de milioane răspândiți prin insulele pacificului care (cei mai mulți) au auzit de Iisus Christos, însă nu cred că El este singura și cea mai adevărată dintre toate poteci spre Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunile ortodoxiei pentru ora de religie spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 43 21.03.2014 19:21:41
O alimentatie corecta ovidiu b. Generalitati 469 26.07.2013 19:03:38
Chemare la rugaciune individuala pentru conversia la credinta a dusmanilor ortodoxiei spre_rasarit Generalitati 45 21.07.2011 01:23:02
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Bun simț si intelegere I.Calin Generalitati 7 24.08.2010 20:10:13