Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.06.2009, 16:40:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Sunt o multime de exemple de limba de lemn in Biserica.
Va recomand articolul lui Radu Preda despre asta si altele asemanatoare, este pe sit.
Limba de lemn este asa cum a descris-o Costel, si apare cand cineva vorbeste cu raspunsuri prefabricate la intrebarile altora, de ex. Poate expresiile folosite nu sunt la origine de "lemn", ci vii, in general sunt, dar limba este un instrument care are nevoie de duh ca sa traiasca. Nu exista expresii sfinte prin ele insele.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.06.2009, 22:03:27
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

[quote=Anca-Miha;148673]"Limba de lemn" e mai degraba expresia lipsei de intelegere a auditoriului... Niciodata versetele din biblie, sau scrierile Sfintilor Parinti, sau alte scrieri inspirate din acestea, nu se vor transforma in "limba de lemn", daca vor fi intelese; dar ele sunt "limba de lemn" pentru cei, care nu le inteleg sau nu le acorda toata atentia necesara. Parerea mea....


Perfect de acord! Cred ca acesta este raspunsul corect. E o problema de receptor, nu de emitator.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.06.2009, 23:32:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/editori...sului-teologic

Este articolul asta vorbeam. L-am citit mai demult si mi s-a parut foarte interesant.
Din pacate cred ca insasi limba bibliei si a parintilor se poate transforma in limba de lemn. Nimic din ce e omenesc nu este incoruptibil. Putem folosi orice in mod mecanic si gresit.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.06.2009, 00:03:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cand spunem "limba de lemn" [COLOR=darkred]nu jignim in nici un fel lemnul[/COLOR], ci spunem doar ca nobletea limbii, ca ceva ce este cu mult superior naturii vegetale, este coborata la nivelul unei plante, la nivelul unei materii lemnoase, inferioara nobletei persoanei umane.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.06.2009, 11:24:27
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea Vezi mesajul
[SIZE=3]Domnule Adrian Cocoșilă,[/SIZE]
[SIZE=3]Am scris, încă de prin 1991-1992 cîteva articole pe tema... jignirii lemnului - așa cum și d-ta faci aici...[/SIZE]
[SIZE=3]Lemnul este un material viu, sfînt chiar. A folosi expresii de tipul acesta, după acel franțuz sfertodoct, care a introdus sintagma, fără a fi trăit însă comunismul, fără a fi fost vreodată terorizat de ședințele de sindicat ori de acelea, tot obligatorii, destinate învățămîntului ideologic constituie o simplă pălăvrăgeală... [/SIZE]
[SIZE=3]Am propus, așadar, prin acele intervenții - o propun din nou, nu numai d-tale, ci și cititorilor acestor rînduri - dacă tot ar fi nevoie de o sintagmă referitoare la încremenire stilistică, la împietrire sufletească și sterilitate ideatică - LIMBA DE PLASTIC.[/SIZE]
[SIZE=3]À bon entendeur salut![/SIZE]
Problema aceasta a numelui folosit, mi se pare una secundara si irelevanta. Fie ea limba "de lemn", "de plastic", sau oricum am numi-o, in esenta ramane aceeasi, o trista realitate.

Cheia rezolvarii problemei o avem fiecare dintre noi, deoarece cuvantul poate via sau muri prin noi. Nu stim oare ca la Judecata vom da seama pentru orice cuvant rostit in desert? Daca prin "desert" intelegem lipsit de miez, de consistenta, de esenta, atunci cuvintele Scripturii se refera si la asa numita "limba de lemn".

Ar fi absurd sa afirm ca limba de lemn in Biserica este inexistenta. Mai mult, traim vremea cand in Biserica, "limba de lemn" pare ca a luat locul "cuvantului cu putere multa".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.06.2009, 12:30:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Cheia rezolvarii problemei o avem fiecare dintre noi, deoarece cuvantul poate via sau muri prin noi. Nu stim oare ca la Judecata vom da seama pentru orice cuvant rostit in desert? Daca prin "desert" intelegem lipsit de miez, de consistenta, de esenta, atunci cuvintele Scripturii se refera si la asa numita "limba de lemn".
Exact, asta am vrut si eu sa spun mai sus! Daca si numele lui Dumnezeu il putem lua in desert, apoi orice cuvant din teologie il putem lua, transformandu-l in cuvant mort. Trist, dar adevarat.
'cuvantul poate via sau muri prin noi', ce bine zis!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.06.2009, 14:52:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/editori...sului-teologic

Este articolul asta vorbeam. L-am citit mai demult si mi s-a parut foarte interesant.
Din pacate cred ca insasi limba bibliei si a parintilor se poate transforma in limba de lemn. Nimic din ce e omenesc nu este incoruptibil. Putem folosi orice in mod mecanic si gresit.
In ce conditii? Asa cum scrie si autorul articolului, Radu Preda, lumea apostaziata, lipsita de intelegerea discursului religios, poate percepe tot ceea ce e legat de Dumnezeu, ca fiind limba de lemn, adica neinteleasa. Deci, inca odata, este o lipsa a receptorului.

Dar si discursul religios poate fi imbunatatit, daca din simplu discurs el se transforma in rugaciune; intelectului trebuie sa i se alature inima.
Tinta articolului este mai ales lumea vestica apostaziata, care traieste numai partea materiala a lumii, lipsindu-se fara sa stie de jumatatea nevazuta, cea spirituala, care e legata de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.06.2009, 17:03:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
In ce conditii? Asa cum scrie si autorul articolului, Radu Preda, lumea apostaziata, lipsita de intelegerea discursului religios, poate percepe tot ceea ce e legat de Dumnezeu, ca fiind limba de lemn, adica neinteleasa. Deci, inca odata, este o lipsa a receptorului.

Dar si discursul religios poate fi imbunatatit, daca din simplu discurs el se transforma in rugaciune; intelectului trebuie sa i se alature inima.
Tinta articolului este mai ales lumea vestica apostaziata, care traieste numai partea materiala a lumii, lipsindu-se fara sa stie de jumatatea nevazuta, cea spirituala, care e legata de Dumnezeu.
Este lumea in care traim, si tu, si eu. Nu putem si nu ar fi crestineste sa ne izolam intr-un turn de fildes.
Ei bine, lumea asta rea si apostaziata cum este, adica oamenii, ca de ei vorbim, au nevoie de dragostea noastra si de cuvintele noastre VII, nu de formule pe care nu le pot intelege cu educatia lor de acum. daca ei, nestiind mai bine, ne pun intrebari ce provin din spiritul deformat al lumii de azi, iar noi le raspundem cu formule din Biblie si sf. parinti, fara sa tinem seama de ''receptor' si de bruiajele inevitabile ale culturii de azi, fara sa incercam sa le explicam pe intelesul lor actual, problema nu este doar de receptor ci si de emitator.. Si mai ales daca le raspundem acru si fara dragoste. Atunci cuvintele pot fi ele cat de corecte, tot de lemn este limbajul nostru.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.06.2009, 17:32:10
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este lumea in care traim, si tu, si eu. Nu putem si nu ar fi crestineste sa ne izolam intr-un turn de fildes.
Ei bine, lumea asta rea si apostaziata cum este, adica oamenii, ca de ei vorbim, au nevoie de dragostea noastra si de cuvintele noastre VII, nu de formule pe care nu le pot intelege cu educatia lor de acum. daca ei, nestiind mai bine, ne pun intrebari ce provin din spiritul deformat al lumii de azi, iar noi le raspundem cu formule din Biblie si sf. parinti, fara sa tinem seama de ''receptor' si de bruiajele inevitabile ale culturii de azi, fara sa incercam sa le explicam pe intelesul lor actual, problema nu este doar de receptor ci si de emitator.. Si mai ales daca le raspundem acru si fara dragoste. Atunci cuvintele pot fi ele cat de corecte, tot de lemn este limbajul nostru.
Da, asa este, pentru ca acum oamenii nu mai marturisesc, ci vorbesc.
Nu limbajul este de lemn, ci inimile noastre sunt de lemn, ai celor care vorbim de parca am fi Sfinti Parinti la Sinoadele Ecumenice, nu bieti cersetori ai mantuirii.

Da-ne, Doamne, inima de carne!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.06.2009, 17:53:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Da, asa este, pentru ca acum oamenii nu mai marturisesc, ci vorbesc. Nu limbajul este de lemn, ci inimile noastre sunt de lemn, ai celor care vorbim de parca am fi Sfinti Parinti la Sinoadele Ecumenice, nu bieti cersetori ai mantuirii.

Da-ne, Doamne, inima de carne!
Bine spus. Nu intamplator in cadrul acestui avant comunicational prilejuit de tehnologia de care dispunem astazi, paradoxal, suferim de o criza a comunicarii. Suntem niste "robotei" transmitatori de informatii, prea grabiti pentru a mai pune si suflet in cuvinte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Articolul de azi: "Schimbarea sexului" sophia Intrebari utilizatori 14 02.08.2012 17:43:34
Referinta pentru articolul "Patimile si facultatile sufletului" Simonac Spiritualitatea ortodoxa 0 16.02.2012 00:03:18
Comentariu rugaciune "Cuvine-se cu adevarat" Ludescu Despre Biserica Ortodoxa in general 17 26.05.2011 04:17:42
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42