Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.10.2009, 18:14:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit o carte minunata cu un subiect asemanator. Unei fete foarte bogate, dar care avea o cocoasa considerabila i se fac, pe rand, propuneri de casatorie de catre trei pretendenti. Fiecare ii cere ajutor foarte mare pentru a-si rezolva anumite probleme personale ( studii, afaceri), apoi fiecare da bir cu fugitii, caci fiecaruia ii era rusine sa se insoare cu o cocosata.

Dupa a treia experienta neplacuta, fata, care intre timp ramasese orfana, cu nervii la pamant ii cere sfatul duhovnicului. E vorba despre cartea Casiana, de Sfantul Episcop Nicolae Velimirovici. Duhovnicul, cu multa intelepciune, o povatuieste catre un alt tip de fericire: cea duhovniceasca. Nefiind ispititoare ca femeie, intra intr-o manastire de calugari, fiind mana dreapta a staretului, caci era deosebit de inteleapta si de inteligenta.

Inaintand pe scara virtutilor, ea devine sfanta si toti pretendentii ii cer, tot pe rand, ajutorul. Unul dintre ei, care trecuse la religia musulmana si care innebunise intre timp, isi afla vindecarea la mormantul Sfintei.

Cere si tu sfatul duhovnicului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Probleme in a-mi gasi o partenera.... Blestem? mirceab26 Sectiune dedicata profesorilor de religie 32 28.04.2014 13:30:37
Blestem in molitfele Sfantului Trifon costel Generalitati 14 31.01.2013 15:34:04
Cum sa-mi apar fratele de Blestem Ovidiu_26 Rugaciuni 4 25.05.2012 10:57:46
Blestem?Tribut? Ioan-Victor Generalitati 38 10.12.2009 21:03:47
Despre blestem hmiron Generalitati 16 13.10.2009 09:43:09