Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.12.2012, 20:22:10
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Cred ca Alin are dreptate, fara dovezi nu au ce sa faca. O alternativa ar fi sa mai stea intr-un centru in Bucuresti. Ei sunt casatoriti legal? Tiberiu a recunoscut copiii? Sunt multe cupluri aflate in aceasta relatie de dependenta, eu cred ca ei nu se vor desparti cu adevart, chiar daca o vor tine asa ani sau toata viata. Daca Alexandra nu are o sursa de venit este mult prea dependenta de Tiberiu, dar cred ca dependenta e mai mult emotionala. Daca vorbesti cu ea intreab-o direct daca se duce dupa el si prezinta-i eventuale riscuri. Autoritatile pot cel mult, in situatii mai clare, sa le ia copiii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.12.2012, 20:31:16
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Cred ca Alin are dreptate, fara dovezi nu au ce sa faca. O alternativa ar fi sa mai stea intr-un centru in Bucuresti. Ei sunt casatoriti legal? Tiberiu a recunoscut copiii? Sunt multe cupluri aflate in aceasta relatie de dependenta, eu cred ca ei nu se vor desparti cu adevart, chiar daca o vor tine asa ani sau toata viata. Daca Alexandra nu are o sursa de venit este mult prea dependenta de Tiberiu, dar cred ca dependenta e mai mult emotionala. Daca vorbesti cu ea intreab-o direct daca se duce dupa el si prezinta-i eventuale riscuri. Autoritatile pot cel mult, in situatii mai clare, sa le ia copiii.
Nu sunt căsătoriți legal. El a recunoscut copiii, de fapt băiețelul este din altă relație.
Se pare că se duce la Suceava pt scurt timp, urmând ca în câteva săptămâni să vină și el, de pe unde-o fi, după ei. Alexandra zice că va încerca să-l convingă să nu se lase târât într-un anturaj dăunător, dar nu știu ce șanse de reușită are.
Păcat, aș fi vrut ca ajutorul meu să fie vizibil, nu o picătură într-un sac fără fund...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.12.2012, 20:48:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Din pacate "karma" unor oameni este ca un sac fara fund.

Si pur si simplu nu se pot opri si sa incerce un nou inceput, altfel.

Femeia respectiva nu o sa-ti zica tot ce gandeste, de ce e dependenta de un tip atat de problematic, de ce nu incearca sa se descurce pe cont propriu si risca atat de mult intorcandu-se sistematic la el.

N-ai intrebat-o daca nu se gandeste sa lase macar o perioada copiii in plasament ca mai apoi, dupa 1-2 ani cand isi face un rost, si poate isi gaseste un barbat de treaba, sa-i ia inapoi?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.12.2012, 21:05:07
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din pacate "karma" unor oameni este ca un sac fara fund.

Si pur si simplu nu se pot opri si sa incerce un nou inceput, altfel.

Femeia respectiva nu o sa-ti zica tot ce gandeste, de ce e dependenta de un tip atat de problematic, de ce nu incearca sa se descurce pe cont propriu si risca atat de mult intorcandu-se sistematic la el.

N-ai intrebat-o daca nu se gandeste sa lase macar o perioada copiii in plasament ca mai apoi, dupa 1-2 ani cand isi face un rost, si poate isi gaseste un barbat de treaba, sa-i ia inapoi?
Nu am întrebat-o, mi s-a părut o idee bună să nu se despartă de fetiță. Băiatul, până la urmă, nici nu e al ei. A avut posibilitatea să stea într-un centru din sectorul 5, ea și Erika, dar a fost de părere că nivelul de disciplină cerut acolo este greu de suportat, și a plecat la el!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel umanitar Joulie Umanitare 3 05.09.2012 20:26:17
Apel umanitar petre uta Umanitare 0 29.04.2010 14:32:46
apel umanitar monicalivia81 Umanitare 0 21.11.2009 13:19:14
apel umanitar fratica Umanitare 0 14.04.2008 20:55:41