Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.04.2009, 08:45:51
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pentru ca atunci cand bisericile locale ortodoxe care schimbasera calendarul (din iulian in gregorian) in 1924 au vazut ca unele nu il schilbasera (inca?) au hotarat sa serbeze totusi Pastele dupa calendarul iulian, ca sa slujeasca toti ortodocsii Pastele impreuna.
Si eu cred ca ar fi normal sa serbam totul dupa calendarul gregorian (care este mai corect dpdv astronomic), dar pana nu trec si rusii, sarbii, Ierusalimul si Athosul (precis am uitat pe cineva) la calendarul asta, probabil n-o sa se schime.
Conceptia ta despre normal are vreo baza (aici ca si pe alte topicuri nu aduci argumente)? De ce ar trebui o sarbatoare religioasa sa urmeze timpul terestru?

Parerea mea este ca tot ce face Biserica trebuie sa fie inspirat de Dumnezeu, nu dupa mintea noastra.

Si apoi, de ce vine Sfânta Lumina dupa calendarul iulian si nu dupa cel greogorian?

Oricum, Biserica nu are de gând sa schimbe data Pastilor, mai informeaza-te.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.04.2009, 10:47:29
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Conceptia ta despre normal are vreo baza (aici ca si pe alte topicuri nu aduci argumente)? De ce ar trebui o sarbatoare religioasa sa urmeze timpul terestru?

Parerea mea este ca tot ce face Biserica trebuie sa fie inspirat de Dumnezeu, nu dupa mintea noastra.

Si apoi, de ce vine Sfânta Lumina dupa calendarul iulian si nu dupa cel greogorian?

Oricum, Biserica nu are de gând sa schimbe data Pastilor, mai informeaza-te.
Pe alte topicuri aduc argumete foarte multe (chiar prea multe), dar cine nu e e acord cu ele sau nu intra in logica lor nu le ia in seama. E drept, nici pe mine nu ma conving argumentele altora intotdeauna :-)

Nu am folosit cuvantul normal pentru schimbarea de calendar. Am spus doar ce au hotarat o parte din bisericle locale la un moment dat.
Nu am zis ca biserica are de gand sa schimbe datele in momentul de fata. Am spus ca mi s-ar parea si mie mai consecvent - daca tot se serbeaza celelalte sarbatori, cele fixe, dupa calendarul gregorian in unele biserici (dintre care cea romana si cea de Constantinopol, de care tin eu).
Nu am de gand sa spun ca este necrestineste sa pastrezi calendarul iulian. Cei care vor sa o faca, nu ar trebui fortati sa il schilbe. Nici invers, de altfel, cum spun multi stilisti convinsi.

De ce ar trebui ca o sarbatoare religioasa sa urmeze timpul terestru? Pentru ca noi crestinii nu traim intr-un timp separat, traim in timpul asta, terestru, pe el trebuie sa-l transfiguram. Nu facem o lume paralela 'sfanta' care s-ar opune lumii normale, 'profane'. Pentru crestin nu exista sacru si profan, exista imparatia lui Dumnezeu in lumea aceasta. Asta e parerea mea.
Aici il citez pe parintele Alexandru Schmemann, de ex. in Euharistia, Taina Imparatiei, Postul Mare, - pe care il admir foarte mult. El nu vorbea de calendar cand zicea asta, cred, dar cred ca se potriveste si aici.

De ce apare lumina la Ierusalim la data asta? Simplu, probabil (caci ce stiu eu?) pentru ca atunci serbeaza ortodocsii (in fine, in afara de finlandezi si unii mexicani) Pastele in general si mai ales a Ierusalim. Timpul liturgic actualizeaza ceea ce sarbatoreste. De asta se spune mereu 'astazi' (astazi s-a rastignit pe cruce.. astazi este inceputul mantuirii noastre.. astazi s-a botezat in Iordan etc) in textele liturgice.

Dar sa ma iertati, nu am urmarit cu atentie tot ce s-a scris in acest topic si am intrat in discutie la mijloc, pentru ca cineva a pus o intrebare la care stiam un raspuns.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.04.2009, 21:48:11
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pentru ca noi crestinii nu traim intr-un timp separat, traim in timpul asta, terestru, pe el trebuie sa-l transfiguram. Nu facem o lume paralela 'sfanta' care s-ar opune lumii normale, 'profane'. Pentru crestin nu exista sacru si profan, exista imparatia lui Dumnezeu in lumea aceasta.

De ce apare lumina la Ierusalim la data asta? Simplu, probabil (caci ce stiu eu?) pentru ca atunci serbeaza ortodocsii (in fine, in afara de finlandezi si unii mexicani) Pastele in general si mai ales a Ierusalim. .
Crestinul traieste concomitent în doua lumi, în cea de acum si în cea vesnica. A le face pe toate în opozitie cu vremurile nu este un obiectiv si de aceea a face majoritatea sarbatorilor dupa timpul trecator e potrivit, dar macar o sarbatoare poate sa nu se supuna calendarului obisnuit.

Sfintii Parinti au stabilit data Pastelui în asa fel încât sa nu se suprapuna cu pastele iudaic iar dupa introducerea calendarului gregorians-a considerat ca serbarea Pastelui pe stil vechi e potrivita atât pentru a nu serba Pastele o data cu catolicii, inclusiv pentru motivul slujbelor de Înviere la Biserica Sfântului Mormânt. Deci stabilirea datei Pastelui urmreste tocmai diferentierea de alte culte.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.04.2009, 23:04:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Crestinul traieste concomitent în doua lumi, în cea de acum si în cea vesnica. A le face pe toate în opozitie cu vremurile nu este un obiectiv si de aceea a face majoritatea sarbatorilor dupa timpul trecator e potrivit, dar macar o sarbatoare poate sa nu se supuna calendarului obisnuit.

Sfintii Parinti au stabilit data Pastelui în asa fel încât sa nu se suprapuna cu pastele iudaic iar dupa introducerea calendarului gregorians-a considerat ca serbarea Pastelui pe stil vechi e potrivita atât pentru a nu serba Pastele o data cu catolicii, inclusiv pentru motivul slujbelor de Înviere la Biserica Sfântului Mormânt. Deci stabilirea datei Pastelui urmreste tocmai diferentierea de alte culte.
- Cu prima parte (cu sarbatorile fixe) suntem deci de acord. Ma bucur!

- Uneori se suprapune totusi Pastele la noi cu Pastele iudaic (sau in fine, joia mare se suprapune de ex., ca nu cade la ei duminica neaparat) pentru ca noi serbam Pastele folosind calendare lunare de acum 2000 de ani, care nu corespund intotdeauna cu cum e luna pe cer, si calculam cand ar trebui sa cada Pastele la evrei altfel decat ei! Daca nu ma insel in 1990 a fost asa.

- regula la Sinodul din Niceea era sa nu se calculeze Pastele ca la evrei (15 Nissan) cum faceau unii, ci 'prima duminica dupa prima luna plina dupa echinoxiu' (poti sa cauti sursa), astfel incat, simbolic, si ziua sa fie mai mare decat noaptea, si noaptea sa fie maxim luminata (stapanirea luminii -> Hristos inviat) (insa explicatia asta nu mai stiu de unde am citit-o). Or asa cum serbam noi acum, dupa calendarul iulian, uneori serbam mult dupa echinoxiu si dupa a doua luna plina, deci nu ne conformam exact sursei.

- Totusi, cam odata la 3 ani Pastele se suprapune la toti crestinii. Ba chiar in urmatorii DOI ani o sa se suprapuna (in 2010 si 2011) - spre bucuria noastra, a celor care ne dorim aici in vest vacanta de Paste ;-).

- Acestea fiind zise, de fapt nici nu conteaza asa mult toate astea.. Cel mai bine ar fi sa SERBAM Pastele cu adevarat. Chiar daca data nu e prea corecta..
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.04.2009, 00:14:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=Fani71;132252]-

- Totusi, cam odata la 3 ani Pastele se suprapune la toti crestinii. Ba chiar in urmatorii DOI ani o sa se suprapuna (in 2010 si 2011) - QUOTE]

Slava Domnului ca se mai si suprapun din cind in cind.

Astfel, nu or sa mai rida celelalte religii de noi crestinii zicind ca la noi Hristos se naste, moare si invie de cite doua trei ori pe an.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.04.2009, 00:21:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

[quote=andreicozia;132276]
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
-

- Totusi, cam odata la 3 ani Pastele se suprapune la toti crestinii. Ba chiar in urmatorii DOI ani o sa se suprapuna (in 2010 si 2011) - QUOTE]

Slava Domnului ca se mai si suprapun din cind in cind.

Astfel, nu or sa mai rida celelalte religii de noi crestinii zicind ca la noi Hristos se naste, moare si invie de cite doua trei ori pe an.
:-D

Da, aspectul asta il uitasem. Nu stiu daca criteriul asta de care zicea Traditie1 ca sa nu serbam odata cu catolicii a fost evocat atunci in 1924, dar daca a fost, erau alte vremuri dinainte de ecumenism cand nu prea vorbeau crestinii intre ei, si intre timp cred ca ar fi chiar bine sa serbam toti odata. Daca tot avem in comun credinta in moartea si inviera lui Hristos!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.08.2009, 19:54:03
miki22 miki22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2009
Mesaje: 5
Smile Am si eu o intrebare:De ce se imbulzeau preotii la Ierusalim sa ieie lumina?

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare:De ce se imbulzeau preotii la Ierusalim sa ieie lumina?
Ca sa ia lumina Sfinta, lumina cea necreata, care nu arde si nu pirjoleste!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.08.2009, 20:55:19
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miki22 Vezi mesajul
Ca sa ia lumina Sfinta, lumina cea necreata, care nu arde si nu pirjoleste!
timp de 33 de minute ...

Last edited by LapetiteMoc; 13.04.2010 at 17:16:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 17:03:23
Lumina sfanta speranta1970 Pelerinaje la locuri Sfinte 2 15.02.2010 11:27:42
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11
Sfanta Lumina Laurentiu Generalitati 11 15.04.2007 21:08:43