Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.06.2006, 12:12:31
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

vorbeam de patima asta in general, nu de tine.
la tine poate ca e o distractie inofensiva, dar in multe cazuri ea devine o patima.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.06.2006, 00:52:57
masha masha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2006
Mesaje: 3
Implicit

Iarta ,t-bone paremi-se (citind ce ai postat) ca mai degrab incerci sa covingi ca nu-i pacat decat sa afli raspuns la a ta nedumerire.ca si cum cautai un raspuns care sa iti convina si tie.
de n-a fost asa te rog iarta-mi si nu lua in nume de rau .


doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.06.2006, 10:08:38
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de masha
Iarta ,t-bone paremi-se (citind ce ai postat) ca mai degrab incerci sa covingi ca nu-i pacat decat sa afli raspuns la a ta nedumerire.ca si cum cautai un raspuns care sa iti convina si tie.
de n-a fost asa te rog iarta-mi si nu lua in nume de rau .


doamne ajuta!
Nu am de ce sa te iert, nu ma supara intigra si nici adevarul :thumbsup:, nu incerc neaparat sa demonstrez ca nu e pacat, dar dupa cum am zis si mai sus (prin primele mesaje) daca nu mi se dau niste argumente solide eu raman la parerea mea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.06.2006, 01:37:52
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

un argument destul de solid din prisma mea: pentru persoana despre care ti-am vorbit a inceput tot ca ceva nevinovat. In timp patima a evoluat (cred ca doar patimile evolueaza... :D) si a ajuns sa-i faca rau si persoanei respective dar si celor din jurul sau.

Daca tu crezi ca poti controla fenomenul e bine, dar DACA o sa calci un anumit prag si faci pe cineva sa sufere (tu, cineva apropiat etc) sa iti aduci aminte de topicul asta si sa incepi rezistenta impotriva unui hobby care in acel moment a atins "rangul" de patima.

Daca vezi hobbyul asta ca merge in directia de care iti vorbesc eu - sa iti aduci aminte de mine si sa incerci sa tai patima cat nu e atat de greu.

Bafta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.06.2006, 08:23:07
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

iti spun prieteneste: T-Bone ce zici daca ai cauta sa ai un hobby care sa nu aiba nici un risc ca sa cazi in vreo patima?Pina la urma eu cred ca jocurile de noroc te expun la pericolul de a cadea.
Apoi ar fi frumos sa ne cautam hobbyuri care ii sunt placute si lui Dumnezeu,care sa ne apropie de El si prin astea.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.06.2006, 09:34:56
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

iti multumesc ptr. sfatul prietenesc, dar cine a zis ca asta e un hoby al meu? :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.06.2006, 13:51:33
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Tu ai zis asta, sau ai lasat impresia asta.
Te citez: <<imi place sa-mi ocup cu ceva ziua si asta este de cele mai multe ori un "remediu">>. Cam asta ar fi definita unui hobby.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.09.2006, 19:07:03
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de T-Bone
Buna ziua!
Am si eu o nelamurire, poate o sa vi se para un pic caragheosa, dar eu chiar nu am idee de acest lucru si vreau sa aflu daca este pacat:

Sunt pasionat de jocurile de noroc, cand joc nu joc neaparat ptr. bani, dupa cum am zis sunt pasionat, nu o fac neaparat ptr. bani, ma gandesc ca ar putea fi un pacat sa joci astfel de jocuri. Am citit si biblia de cateva ori si nu-mi aduc aminte sa fi zis ceva de genul asta (nu cred ca ar fi fost astfel de jocuri atunci dar altele sigur erau {alba-neagra...}).

Multumesc mult!
Nu este pacat...pacatul in sine se face atunci cand fapta are o intentie sau o urmare rea...in acest caz nu vad nimic rau...este un mod de a petrece timpul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.07.2009, 12:05:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi Vezi mesajul
Nu este pacat. Pacatul in sine se face atunci cand fapta are o intentie sau o urmare rea.
Exact asa vad si eu lucrurile. [COLOR=darkred]Pana si jocurile de noroc pot fi ceva curat.[/COLOR] Sa ne amintim cuvintele Sfantului Pavel: "Mintea curata pe toate le vede curate." Nu vad nimic rau in a ma intalni cu familia (copii, nurori, parinti) si a juca un Monopoly, un Poker, Table ori altele asemenea. Ar fi cu siguranta un bun mod de a comunica, de a ne odihni unul langa celalalt.

Problema apare acolo unde [COLOR=darkred]jocurile devin patima[/COLOR], mai puternice decat vointa noastra, unde strica dragostea fata de membrii familiei, cand devin mai importante decat cele esentiale ale vietii. Si privind spre riscul de a deveni dependenta, se recomanda in general a ne feri de ele.

Gandesc uneori. Pana si la jocurile de noroc, [COLOR=darkred]nimic nu este intamplator[/COLOR]. Credeti oare ca nu Dumnezeu cunoaste si randuieste modul in care pica zarurile ori altele asemenea. Cred ca pana nici de acolo nu lipseste randuiala lui Dumnezeu. El arata omului riscurile, arata ca pierde si ca e mai bine sa renunte la acea patima. Problema ramane insa omul, care se intareste in incapatanarea de a pricepe ce incearca sa'i spuna Dumnezeu prin pierderile intalnite.

Cunosc [COLOR=darkred]un fiu de preot ce a jucat la Loto[/COLOR]. A castigat o suma foarte mare de bani. Toata suma a dat'o ridicarii unei biserici din Bucuresti. Biserica este mare, terminata, pictura urmand a incepe si ea. Nu cred ca aceasta este rau, cand jucarea la Loto a fost pusa in lucrarea binelui. Nu sunt bani furati. Lumea ii da de bunavoie. Slava Domnului ca ei au ajuns in zidurile unei biserici, iar nu in vile ori patimi.

"Ochiul curat pe toate le vede curate."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
care stie ceva jocuri misto in browser? mariusfanea Generalitati 1 19.12.2012 14:45:21
Jocuri pe calculator? Glamorous_witch Generalitati 52 28.01.2012 09:34:39
nu am noroc in dragoste! ronaldo Intrebari utilizatori 19 14.08.2011 00:05:44
manastirile din jocuri.... victortiti89 Generalitati 2 30.05.2011 11:48:28
Concursuri sau jocuri online danielty95 Generalitati 2 30.12.2008 17:37:54