Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.05.2010, 16:43:22
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum se poate să credeți că tehnologia ar putea permite controlul spiritual ? Nici măcar diavolului însuși, cu toată praeterinteligența lui, nu-i permite Dumnezeu să aibă control spiritual, cum să permită tehnologiei să facă aceasta ?
Presupunând, prin absurd (e departe de ceea ce cipurile pot face) că voința oamenilor ar putea fi controlată electronic, atunci nu va fi păcatul lor, fiindcă păcatul înseamnă un exericțiu rău al liberului arbitru. Cât păcat ar avea boii care se împung, atâta ar avea și oamenii care s-ar ucide unul pe altul prin asemenea inginerii: adică nici unul.
Nu spunem ca tehnologia permite controlul spiritual. Nu despre acest lucru este vorba.
Insa faptul ramane ca cei ve vor accepta semnul fiarei o vor face din cauza supunerii lor fata de Antihrist. Semnul acesta va fi al lui, si va contine numarul sau (666), si va forta pe toti cei ce vor sa traiasca in societate (societate ce se va afla sub dominatia lui) sa primeasca semnul pe frunte sau pe mana dreapta.

Asadar, cela ce va primi semnul domniei lui Antihrist de bunavoie se va lepada in acelasi timp de Hristos, si va fi pecetluit si condamnat sa se chinuie in focul gheenei.
Nu obiectul in sine (materia) conteaza, ca e un cip de identificare cu radio frecventa, nu asta e important. Ci faptul ca tu il accepti ca semn al supunerii tale in fata controlului lumesc antihristic.

Si in plus, chipul va spulbera toata libertatea pe care o avem noi acum. Prin acceptarea sa, renuntam la tot ceea ce inseamna viata particulara. Ni se vor cunoaste toate miscarile. Insa, asta este impotriva randuielii lui Dumnezeu, Cel ce a lasat omul cu liber arbitru si cu libertatea sa faca ceea ce doreste el.

Asadar Mihnea, nu obiectul de cip in sine e important, ci fapta acceptarii acestuia pentru ceea ce reprezintas de fapt.

In viata normala, nici un om nu poate fi lepadat complet de Hristos. Pe toti ii ajuta Dumnezeu, dupa voia Sa.
Insa omul ce va primi pecetea antihristica s-a lepadat de Hristos si l-a primit pe vrajmas in cugetul sau, fara nici o sansa de a se putea mantui vreodata. Insa, daca acesta este cazul, si sunt parasiti complet de Harul Sfantului Duh si umpluti de intuneric sufletesc, nu cumva devin in acest fel inamici ai nostri? Fiindca se stie ca cei ce sunt parasiti de Duhul Sfant nu au puterea sa reziste pacatului. Cine stie, poate sub influenta acestei pecete, vor deveni cu totii prigonitori ai nostri (nu doar unii).

Insa daca voi spuneti ca porunca ramane si in cazul acesta... atunci sa ramana porunca.

Last edited by colaps; 14.05.2010 at 16:45:53.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.05.2010, 17:10:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
Atunci de ce parintele Iustin Parvu avertiza lumea cu privire la aceste cipuri?
Pentru ca s-au facut presiuni asupra lui si a fost indus in eroare de catre unii asa zisi ucenici.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.05.2010, 17:26:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Nu spunem ca tehnologia permite controlul spiritual. Nu despre acest lucru este vorba.
Insa faptul ramane ca cei ve vor accepta semnul fiarei o vor face din cauza supunerii lor fata de Antihrist. Semnul acesta va fi al lui, si va contine numarul sau (666), si va forta pe toti cei ce vor sa traiasca in societate (societate ce se va afla sub dominatia lui) sa primeasca semnul pe frunte sau pe mana dreapta.
In cazul asta chiar nu e nevoie de cipusor-cu-mind-control.
Un tatuaj ajunge.

Si nu toata lumea e dispusa da inteleaga ca va fi neaparat o marca fizica, ce sa mai zici ca va contine exact cifrele "666".

http://cleopasihastria.wordpress.com...-cu-sectantii/

Preotul: Tu crezi că numărul 666 se ia așa după slovă? Acești trei de șase simbolizează trei patimi cumplite care vor stăpâni lumea în vremea de pe urmă, și anume: Pofta fără de minte, adică desfrâu și beție cum n-a mai fost niciodată pe pământ; Mânie fără judecată, adică ură între oameni, războaie, răzbunare, crime de tot felul, ceartă și tulburare între creștini, între părinți și copii, așa cum scrie la Sfânta Evanghelie; și al treilea șase înseamnă închipuire pripită sau imaginație pripită, care duce la secte, dezbinări de tot felul, boli sufletești, vrăjitorie, deznădejde și sinucidere;
Toate aceste patimi, care sunt simbolizate prin numărul 666 stăpânesc astăzi tot pământul, până când va veni sfârșitul lumii și judecata de apoi. Atunci fiecare va lua după faptele sale.

Sectarul: Dar acest număr este vizibil și trebuie evitat.

Preotul: Păi voi credeți că o să fie o pecete cu numărul 666? Prostii! Dacă tu ceri tu 666 la Apocalipsă, eu îți cer ție să-mi spui ce este „jivină gândită” și „cal galben” și „cal roib” și „cal negru”, și „cetatea care naște”. Cetatea se face femeie și naște. Cele șapte cupe ale mâniei lui Dumnezeu, cele șapte trâmbițe. Ia să-mi spui tu mie ce-s acelea?

Sectarul: Nu știu!

Preotul: Păi spune, măi! Toate acestea sunt simboluri în Sfânta Scriptură. Deci răul din draci aceasta este: poftă fără minte, mânie fără judecată și închipuire pripită. Asta înseamnă 666!




Insa ideea cu "666" eventual micro-miniaturizat si ascuns in tot felul de chestii ghiduse, are o mare priza la tot sufletul superstitios care si-o facut o pasiune din a cauta "666" peste tot, e mult mai antrenant decat a-ti vedea de pacatele tale..

Last edited by AlinB; 14.05.2010 at 17:29:12.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.05.2010, 17:41:45
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Vai, iar s-a inceput subiectul cipurilor.

Deci: numai pacatul te trimite in iad. Daca accepti pacatul in viata ta de bunavoie, mergi in iad. In afara daca te caiesti, spovedesti, etc. Un lucru nu te poate trimite in iad. In afara daca acel lucru te face sa pacatuiesti. Si chiar si in acest caz, nu lucrul este vinovat, ci tu care accepti sa faci pacate. Nu vad ce e asa de greu de priceput aici.

Din partea mea, ca si crestin, si cred ca toti crestinii ar trebui sa creada la fel, Hristos sa vina maine. Sau chiar azi. Dar oricum, numai sa fiu pregatita. :D Daca Hristos vine din nou, raul din societate, la fel si raul din noi, dispare. As sfatui pe cei anti-cip sa citeasca intreaga Apocalipsa, nu doar capitolul 13, ci toata, si capitolul cu Noul Ierusalim, si, si.... Deci, Maranatha! Vino, Doamne Iisuse, cum spune Sf Ap Ioan. :)



Ca anecdota: pasaportul meu care a expirat acum vreo doi ani avea ca serie 666. Seria era practic 0666xxxxx. Am calatorit destul de mult cu el, e plin de stampile. Pacatele pe care le-am facut in timpul ala nu erau fiindca aveam 666 pe pasaport. Acum am altul, fara serie ciudata. Peste 2 ani cand expira si acesta care il am acum imi voi face unul nou, cu cip. Poftim, sa vedem daca ma ia iadul din cauza cipului. Mai curand, daca ma ia iadul, ma ia din cauza mea, as spune eu.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.05.2010, 17:45:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Chipul Lui Dumnezeu imprimat in fapturile create este etern, deci nimic nu poate sa nimiceasca in mod compet existenta eterna, libertatea, ratiunea si sentimentele. Parintele Galeriu spunea ca nici macar ingerii decazuti nu pot sa faca numai si numai rau, adica sa fie prin excelenta rai desavarsiti, pentru ca Chipul Creatorului lor este imprimat pentru totdeauna in fiecare fiinta facuta dupa modelul divin. Deci binele se strecoara in raul comis de cei care se impotrivesc voii divine, fie ei ingeri sau oameni.

Daca unii oameni vor accepta de bunavoie acel semn al fiarei pe mana sau pe frunte, ei vor fi intr-adevar condamnati la o existenta departe de ceea ce Dumnezeu le-a pregatit, pentru care au fost chemati la viata. Dar si Iadul are multe nivele de rautate, ca sa ma exprim asa. Cei care au comis genocid nu vor avea parte de aceeasi stare ca si cei care au murit stapaniti de patimi ale simturilor - nu ar fi drept asa.

Asadar, cei insemnati pot inca sa faca binele in scurta viata care le-a mai ramas si vor ramane oameni pana la sfarsit. Deci ramane sa ne comportam cu ei ca atare, in legea iubirii; este Cine sa-i judece dupa mila si dreptatea Sa.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.05.2010, 17:50:27
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum se poate să credeți că tehnologia ar putea permite controlul spiritual ? Nici măcar diavolului însuși, cu toată praeterinteligența lui, nu-i permite Dumnezeu să aibă control spiritual, cum să permită tehnologiei să facă aceasta ?
Presupunând, prin absurd (e departe de ceea ce cipurile pot face) că voința oamenilor ar putea fi controlată electronic, atunci nu va fi păcatul lor, fiindcă păcatul înseamnă un exericțiu rău al liberului arbitru. Cât păcat ar avea boii care se împung, atâta ar avea și oamenii care s-ar ucide unul pe altul prin asemenea inginerii: adică nici unul.

Te contrazic la partea cu "pacatul e un exercitiu al liberului arbitru" deoarece cand ne rugam ne cerem iertare pentru pacatele cele facute cu voie(sau cu buna-stiinta) dar si pentru cele facute fara voie(fara stiinta); i-adevarat ca Iisus spune oamenilor sa isi "prosteasca pacatele", cu alte cuvinte li se iarta mai usor pacatele facute din prostie si nu din rautate dar si prostia, de la un anumit punct devine pacat blamabil; ideea e ca trebuie sa te informezi indelung inainte sa lasi pe cineva sa introduca vreun "cip" in corpul tau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.05.2010, 17:52:30
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Sunt si alte lucruri si mari semne savarsite de anthrist in vremea aceea.. si primirea cipului se va insoti de o lepadare voluntara, constienta de Hristos si acceptarea credintei in antihrist.
Nu e vb doar de cip ci de tot pachetul.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.05.2010, 17:55:52
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Porunca se refera, asadar, si la acesti oameni indraciti de buna voie atunci cand ne invata sa nu ucidem?

Sau mai pe scurt, in viitor va fi sau nu pacat sa ucidem oamenii ce poarta semnul fiarei?

Va multumesc pentru timpul vostru.
Este ok sa ucizi oamenii care poarta semnul fiarei.
De fapt unul dintre cele mai asteptate momente este chiar acesta: dezlegarea la ucider, cand tot crestinul va putea sa omoare pe toti cei care il urmeaza pe diavol.
...tu realizezi ce intrebi?Pe bune, asta te impiedica pe tine sa iei viata cuiva, faptul ca scrie in Biblie ca nu e voie?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.05.2010, 18:02:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Este ok sa ucizi oamenii care poarta semnul fiarei.
De fapt unul dintre cele mai asteptate momente este chiar acesta: dezlegarea la ucider, cand tot crestinul va putea sa omoare pe toti cei care il urmeaza pe diavol.
...tu realizezi ce intrebi?Pe bune, asta te impiedica pe tine sa iei viata cuiva, faptul ca scrie in Biblie ca nu e voie?
Se pare ca totusi a remarcat cineva adevarata natura a postarii..
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.05.2010, 18:03:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Sunt si alte lucruri si mari semne savarsite de anthrist in vremea aceea.. si primirea cipului se va insoti de o lepadare voluntara, constienta de Hristos si acceptarea credintei in antihrist.
Nu e vb doar de cip ci de tot pachetul.
Si tu cu cipusor, Brutus?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand va veni vremea, ce vei alege ? eodor nastasa Generalitati 25 21.05.2012 12:56:20
Sa nu ucizi Man Teo Exorcismul 1 23.07.2011 10:02:28
Sa nu ucizi Man Teo Eutanasia 0 23.07.2011 09:09:17
GRECIA - PECETEA DUHULUI SFÂNT (10 zile) laurschepsis Pelerinaje la locuri Sfinte 0 09.06.2011 22:13:12
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48