Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.11.2008, 10:22:55
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

E vorba de IPS TEOFAN...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.11.2008, 10:37:59
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Raspunsul era ptr BogdanF2...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.11.2008, 12:43:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Intr-o societate in care se intelege cam greu teologia necazurilor si a suferintei Iov nu mai este perceput ca un exemplu viu, ci doar ca un personaj mitic. Cu toate acestea cred ca exista persoane asemena lui Iov dar pe care multi ii percep ca nefiresti sau nebuni. Noi crestinii ar trebui sa vorbim foarte des de acesti "nebuni ai lui Hristos", in care intalnim adevaratul firesc.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.11.2008, 14:21:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Exista sfinti in viata, caci ei sunt sarea lumii fara de care am fi fost demult pierduti... Cui i-a zis Dumnezeu ca la vremea aceea avea vreo sapte mii de drepti, care nu si-au plecat genunchiul lui Baal? Asa si astazi, dupa mii de ani, in mod sigur exista crestini autentici care nu neaparat traiesc in manastire, ci printre noi, vecini de bloc sau la o ulita mai incolo...

Am intrebat-o pe bunica-mea, care are 86 de ani: bunico, te temi de moarte? Si ea mi-a raspuns simplu: Nu, pentru ca am credinta in Domnul nostru Iisus Hristos si nu ma tem!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.11.2008, 16:22:03
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Exista sfinti in viata, caci ei sunt sarea lumii fara de care am fi fost demult pierduti... Cui i-a zis Dumnezeu ca la vremea aceea avea vreo sapte mii de drepti, care nu si-au plecat genunchiul lui Baal? Asa si astazi, dupa mii de ani, in mod sigur exista crestini autentici care nu neaparat traiesc in manastire, ci printre noi, vecini de bloc sau la o ulita mai incolo...

Am intrebat-o pe bunica-mea, care are 86 de ani: bunico, te temi de moarte? Si ea mi-a raspuns simplu: Nu, pentru ca am credinta in Domnul nostru Iisus Hristos si nu ma tem!
Iata, de fapt totul este atat de simplu, iar noi ne complicam in tot felul pareri, de ipoteze, le analizam, ne mai si contrazicem, cand, de fat, totul este asa de simplu si atat de profund in acelasi timp ...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.11.2008, 18:11:01
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cineva spunea aici ca traim intr-o societate in cera intelegem altfel suferintele,eu as spune mai degraba ca traim intr-o societate in care suportam altfel de suferinte.Tot cautand sa avem cat mai mult,cat mai divers,sa fim cat mai trendy,sa fim atat de comozi si de nepasatori ne-am dat seama ca aceste lucruri nu ne fac atat bine si placuta viata,cat ne-o complica,mai ales din punct de vedere psihologic.Fiecare placere isi cere tributul ei,pofte nestavilite si obezitate,sedentarism si tahicardie,nepasare si raceala,ura si dispret,materialism si inconstienta.Ne-am impotmolit!Nu mai avem nevoie de acestea,ci de liniste,de minte limpede si de ragaz,avem nevoie de Divinitate mai mult decat orice,si aceasta pentru ca mintea noastra a pierdut,prin raceala,echilibrul sufletului cu trupul.
Candva,profesoara mea de anatomie imi spunea sa ma fac psiholog,specificand;"peste cativa ani orice sosietate comerciala,orice institutie si chiar familii intregi vor avea nevoie de psiholog!",sau vorba lui mama,simpla dar inteleapta;"fa ce faci,numai tineti creierul intreg in cap!"
Personal,cea mai mare suferinta a secolului o consider problemele psihice,sau mai degraba le-as numi psihologice,fiindca este mai degraba vorba de probleme sociale nerezilvate si marginalizate,degenerate,astfel,in probleme mai mari si aproape incurabile.Si atunci ma intreb,unde se poate situa credinta in astfel de probleme,cand mintea si motorul sufletului si trupului nostru este afectat?
Nu stiu unde poate fi,dar cu siguranta fragilitatea unei astfel de fiinte este mult mai bine inteleasa de Dumnezeu,decat de oameni.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.11.2008, 00:00:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Ory ai facut o analiza obiectiva a societatii in care traim.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.02.2009, 15:14:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am descoperit ca etimologic, numele Iov inseamna in limba ebraica "unde este Dumnezeu". Iata unde duce suferinta nascuta din iubire, la descoperirea lui Dumnezeu in oameni.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.02.2009, 20:47:29
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Intr-o societate in care se intelege cam greu teologia necazurilor si a suferintei Iov nu mai este perceput ca un exemplu viu, ci doar ca un personaj mitic. Cu toate acestea cred ca exista persoane asemena lui Iov dar pe care multi ii percep ca nefiresti sau nebuni. Noi crestinii ar trebui sa vorbim foarte des de acesti "nebuni ai lui Hristos", in care intalnim adevaratul firesc.
[SIZE=3]"Fericiti cand va vor ocara pe voi si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra,mintind pentru Mine" [/SIZE]
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.02.2009, 21:01:44
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Cred ca Iov este fiecare din noi la un moment dat in viata, mai repede sau mai tarziu.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atentie mare!ne intereseaza sau nu?eu voi fi prezent! iulyaan Generalitati 2 23.06.2011 22:43:57
Craciunul la timpul prezent plesa dan Intrebari utilizatori 1 14.12.2010 12:39:32
Plecat dintre noi, dar Prezent! geo.nektarios Sfanta Liturghie 4 02.02.2010 17:49:22
PS Casian prezent la resfintirea bis armenesti partenie Stiri, actualitati, anunturi 2 03.05.2008 16:17:48