Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.11.2007, 22:45:54
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Cunosc personal cazuri de atei, necredinciosi, hulitori chiar care au fost singurii supravietuitori din accidente si te intrebi de ce si cum?...insa stind cu ei de vorba am aflat ca bunicii lor si-au dedicat viata in rugaciune si pentru ei
Nu cred ca asa se pune problema. Rasplata cred ca ne asteapta mai ales pe lumea cealalta (desi nu lipseste nici de aici). Cine poate sti pentru ce au supravietuit aceia sau de ce au murit ceilalti? Poate desi erau atei, au facut sau vor face vreun mare bine. Poate vor crede in viitor. Noi nu putem sti, dar Dumnezeu stie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.11.2007, 22:46:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Cunosc personal cazuri de atei, necredinciosi, hulitori chiar care au fost singurii supravietuitori din accidente si te intrebi de ce si cum?...insa stind cu ei de vorba am aflat ca bunicii lor si-au dedicat viata in rugaciune si pentru ei
Eu cred in puterea rugaciunii bunicilor. Dar care a fost concluzia lor? S-au converti?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.11.2007, 23:13:33
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
putin mai multa sensibilitate, cozia. daca ai avea pe cineva apropiat ateu/sectant oare ai gandi la fel?
Draga irina77, cu ajutorul rugaciunilor, cu credinta si dorinta de-al intoarce pe tatal meu la adevarata credinta, am reusit in sfarsit, dar a fost necesar sa-si doreasca chiar el aceasta intoarcere si uite ca a fost posibil. Nu este nevoie de-o rugaciune speciala, totul e sa te increzi in Maica Domnului care sa-l roage pe fiul sau iubit sa te ajute si sa-i lumineze pe cei dragi ai tai, care este adevarata credinta si sa se intoarca cat mai repede spre ea. Sa-ti ajute bunul Dumnezeu in tot ce gandesti si vrei sa realizezi.Doamne ajuta !
cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.11.2007, 04:28:03
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.697
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Eu cred in puterea rugaciunii bunicilor. Dar care a fost concluzia lor? S-au converti?
Din cite vad eu inca nu., tot departe de biserica este, si as fi crezut ca ce i s-a intimplat, plus divortul de mai tirziu, o sa o apropie ...ea era cu copilul in brate in spate iar nasa de la volan a murit...:( si este cu adevart o mare taina cum lucreaza Pronia lui Dumnezeu avind in vedere ca bunicul ei a fost un preot vestit din Dobrogea, de o blindete cum rar mai vezi iar bunica la fel de buna si inteligenta a trait pina la 100+ ani.

In cazul meu eu sunt CONVINS ca rugaciunile bunicii mele au fost auzite si Dumnezeu nu m-a lasat de fiecare data cind am fost rau sau am calcat in strachini.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.11.2007, 04:56:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
pina cind intr-o zi , din marea Mila a lui Dumnezeu, m-a gasit Duhul rugaciunii...si acum e mai bine...
foarte foarte frumos spus...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.11.2007, 13:53:28
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin
Citat:
În prealabil postat de irina77
putin mai multa sensibilitate, cozia. daca ai avea pe cineva apropiat ateu/sectant oare ai gandi la fel?
Draga irina77, cu ajutorul rugaciunilor, cu credinta si dorinta de-al intoarce pe tatal meu la adevarata credinta, am reusit in sfarsit, dar a fost necesar sa-si doreasca chiar el aceasta intoarcere si uite ca a fost posibil. Nu este nevoie de-o rugaciune speciala, totul e sa te increzi in Maica Domnului care sa-l roage pe fiul sau iubit sa te ajute si sa-i lumineze pe cei dragi ai tai, care este adevarata credinta si sa se intoarca cat mai repede spre ea. Sa-ti ajute bunul Dumnezeu in tot ce gandesti si vrei sa realizezi.Doamne ajuta !
cu mult drag, icamilin
Multumesc frumos, mi-a mers la suflet acest mesaj... :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.11.2007, 14:42:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Sfanta Monica s-a rugat 17 ani pentru fiul ei fericitul Augustin care s-a convertit dupa varsta de 30 ani.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.12.2007, 16:04:28
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Bine,acum eu sunt atee....dar cum se presupune ca ar putea schimba o rugaciune credinta unui om?eu sincer,nu m-am gandit la rugaciune sau la d-zeu nici atunci cand a fost o situatie in care,ptr cateva minute credeam(de fapt,eram sigura) ca voi muri,deci ideea ca daca esti intr-o situatie imposibila revii la credinta nu functioneaza intotdeauna.daca o rugaciune ar putea "indrepta" pe cineva,nu am mai avea atatea atentate
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.12.2007, 19:43:44
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Glamorous, gandeste-te ca Dumnezeu mai lasa si pe demoni sa isi faca de cap, pentru ca asa trebuie sa se intimple, ca pe acest pamant lucrurile sa isi urmeze cursul lor.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.12.2007, 20:55:07
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Nu-s demonii,sunt oamenii care provoaca aceste nenorociri.Si nu e atat vina acelor teroristi(de multe ori oameni fara prea multa educatie,saraci,cu multe resentimente-pot fi manipulati usor),ci a acelor "lideri" care ar face orice pentru a obtine sau a pastra puterea.Ei nu se duc sa se sinucida,nici nu isi pun viata in pericol pentru a pregati un atentat,dar ii imping pe altii sa o faca.Nu cred ca avem nevoie de demoni sa ne "arate" cum sa ucidem,oprimam,manipula,etc......ne pricem noi oamenii destul de bine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugăciuni pentru cei adormiti+ cristiboss56 Rugaciuni 30 05.06.2020 22:32:48
rugaciuni pentru copii urzicuta Generalitati 14 24.07.2012 21:28:09
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30