Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.01.2011, 19:11:55
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Multumim Simona pentru darul facut noua, in prima zi de an nou!Ne intarim duhovniceste din cuvintele parintelui staret Tadei de la Manastirea Vitovnita.
Daruri nenumarate primim de la Bunul Dumnezeu,care se constituie in prelungirea vietii in Hristos, insa multe le ratam prin comportamentul nostru.Nu putem, insa rata darul,care este insasi viata!
Sa ne rugam Domnului, sa nu pierdem darul intelegerii sfintelor invataturi ale parintilor nostri imbunatatiti!Doamne ajuta !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.01.2011, 19:34:31
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dumnezeu voieste sa faca din noi, oamenii, Dumnezei

Sfantul Apostol Pavel spune ca:
<daca un Crestin nu s'a intarit in gandul ca, atata vreme cat traieste in Hristos, este bine si tot ce savarseste Hristos este bun,
<daca un Crestin nu gandeste ca Hristos Mantitorul le face, ca El le lucreaza pe acestea ale sale
- zadarnica este credinta Crestinului!
Vedeti, noi nu avem nimic al nostru.
Suntem o arma in mainile Domnului si trebuie sa-I fim intru totul credinciosi.
Si El, prin sfanta Sa voie, ne va calauzi
.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.01.2011, 19:37:12
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laraG Vezi mesajul
Multumim Simona pentru darul facut noua, in prima zi de an nou!Ne intarim duhovniceste din cuvintele parintelui staret Tadei de la Manastirea Vitovnita.
Daruri nenumarate primim de la Bunul Dumnezeu,care se constituie in prelungirea vietii in Hristos, insa multe le ratam prin comportamentul nostru.Nu putem, insa rata darul,care este insasi viata!
Sa ne rugam Domnului, sa nu pierdem darul intelegerii sfintelor invataturi ale parintilor nostri imbunatatiti!Doamne ajuta !
Eu iti multumesc tie pentru cuvintele tale frumoase.
Te invit si pe tine si pe oricine care doreste sa posteze O CARTE PE SAPTAMANA!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.01.2011, 19:55:21
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Din "Mica Filocalie", Parintele Paisie Aghioritul

Dumnezeu-lumea si omul
1.Cea mai mare si mai insemnata datorie a omului este sa-L iubeasca din toate puterile lui pe Dumnezeu, si dupa aceea pe orice semen al sau, si mai mult, pe vrajmasul sau.
2.Acestea sunt cele mai insemnate porunci.Daca-L iubim pe Dumnezeu pe cat se cuvine, vom tine si toate celelalte porunci ale Lui.Dar noi nu Il iubim cat se cuvine pe Dumnezeu, nici pe semenii nostri nu ii iubim.

"Iubesc, Doamne!Ajuta neiubirii mele"(Titlu dat unei predici a Par.Constantin Necula), un strigat care se vrea o recunoastere a neputintei noastre de oameni pamantesti !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.01.2011, 12:33:15
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dumnezeu voieste sa faca din noi, oamenii, Dumnezei

Sa ne amintim cum vorbea Sfantul Simeon despre sine:
,,Eu nu am tinut indelungate posturi, nu am petrecut fara de somn nopti, nu am dormit pe pamantul gol, nici alte osteneli nu am savarsit.
Ci numai am cautat la neputinta mea si am umilit pre mine insumi,
si Domnul m'a mantuit."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.01.2011, 14:57:33
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dumnezeu voieste sa faca din noi, oamenii, Dumnezei

Caci, dupa cum spun Sfintii Parinti:
,,Daca se inlatura prilejul (gandul pacatos dintru inceput) atunci biruinta se dobandeste fara lupta."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.01.2011, 21:38:53
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum sa deprindem ascultarea

,,Iata de unde incepe ascultarea, din casa parintilor, de mic, din leagan - si ramane cu noi pana la sfarsitul vietii, caci intodeauna, de-a lungul intregii vieti, vom avea de invatat si despre desavarsire - caci si Ingerii si Sfintii se desavarsesc, trec nesfarsit din cunoastere in cunoastere, din putere in putere.
Asa si noi, aici pe pamant, asemenea - ne desavarsim in bine sau cadem in cugetare miseleasca".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.01.2011, 21:52:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Un thread cu citate din carti care ne-au impresionat si ne-au ajutat la un moment de rascruce in viata noastra duhovniceasca.
Un prilej de a impartasi din frumusetea ortodoxiei celor care nu au avut prilejul sa citeasca cartea respectiva sau sa-i reaminteasca de cele citite celui ce a citit!
Un scurt ,,pelerinaj" celui ce nu are ocazia...
Si tuturor cu mult drag!!!
Cartea pe aceasta saptamana este:
Pace si bucurie in Duhul Sfant - Staretul Tadei de la Manastirea Vitovnita
Pacat ca ai creat un thread atat de folositor , la Topicul Generalitati , unde nimic nu se mai intelege , totu-i de-a valma , de la " lenjerie intima " , la cuvinte Duhovnicesti , o intreaga harababura . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.01.2011, 22:16:29
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pacat ca ai creat un thread atat de folositor , la Topicul Generalitati , unde nimic nu se mai intelege , totu-i de-a valma , de la " lenjerie intima " , la cuvinte Duhovnicesti , o intreaga harababura . . . !
Asa este! Se mai poate face ceva?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.01.2011, 22:48:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Orice este posibil, doar să ne dorim din tot sufletul și cu credință !

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Asa este! Se mai poate face ceva?
Desigur, îi scri lui Adrian, și îi dai link-ul cu acest thread și-l mută la alt Topic ( Biserica Ortodoxă în general , Pocăința . . . ) . E păcat să nu fie găsit la un Topic cu tematică ! Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Tadei, staretul Manastirii Vitovnita din Serbia (1914 - 2003) alexmatei Mari Duhovnici si predicile lor 9 08.09.2015 21:39:42
Staretul Tadei irodion Generalitati 12 07.02.2014 00:43:19
Staretul Tadei, un inselat? Sergiu_B Spiritualitatea ortodoxa 6 14.01.2013 08:39:44
Staretul Tadei de la Vitovnita un.simplu.gand Resurse ortodoxe on-line 0 04.09.2010 20:42:37
Staretul Tadei ChEoPs Generalitati 2 06.03.2010 21:37:01