Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.03.2007, 12:36:53
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Totusi cand iti gasesti prieteni adevarati pretuieste-i si mai ales Multumeste-i lui Dumnezeu ca ti i-a dat.
Sunt diverse cauzele acestei probleme in unele cazuri poate fi de vina mandria in altele, este timiditatea sau mai stiu eu ...Dar stii tu cum suntem majoritatea chiar daca nu ne place sa recunoastem :Fiecare vrea sa aiba prieteni buni vrea sa aiba prieteni intelegatori dar nimeni nu vrea sa fie asa cum le pretinde el celorlalti..
Cred ca un prieten adevarat accepta pe celalat si cu defectele si cu calitatile lui...dar toate trebuie facute cu intelepciune de sarpe si curatie de porumbel...asa cum ne invata Mantuitorul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.04.2007, 22:58:13
danut danut is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de marin80
Salut!
Am si eu o problema mare, daca pot fi ajutat cu sfaturi concrete sau pur si simplu numai am nici un rost, va astept parerea voastra (daca doriti).

Povestea mea e ca NU am prieteni, vreau sa fac ceva sa ma schimb, sa fac ceva nou dar niciodata nu reusesc. Vreau sa imi fac prieteni cu care sa ies undeva, sa imi fac o prietena ceva, pur si simplu sa vorbesc si eu cu cineva in afara de familie.

Nu prea am fost sociabil prin liceu, nu mi-am facut prieteni. La facultate nu am ajuns inca, pentru ca la un moment vream cel mai mult sa plec din tara si totusi nu am plecat.

Prin cartierul unde stau LA FEL, nu prea am fost sociabil (aici poate si din cauza parintilor care sunt certareti cu vecini)

Vreau sa ma schimb dar nu stiu cum.
Vreau sa ma pot apropia de cineva, dar nu reusesc.
M-am inchis in casa si rar cand ies, poate dupa un pachet de tigari sau banca.
Stau in orasul Sibiu si cred ca cel mai bine m-as muta intr-un alt oras ca Timisoara sau Bucuresti.
Mai intii trebuie sa vedem daca intelegi clar conceptul de prietenie, tovarasie etc. Este destul de riscant sa te "arunci" orbeste inainte numai de dragul de a-ti gasi prieteni . Acest pas sa zic asa, trebuie facut cu discernamint si prudenta, pentru ca altfel in loc de prieteni dai de altceva. Spui ca parintii au fost cam certareti. Si asta ar fi o cauza a felului tau, cam ursuz, poate. In multe cazuri, copiii sufera in viata lor din cauza atmosferei nu tocmai "ortodoxe " din familie. Prietenii apar in urma si a atitudini cuiva raportat la cei din jur. Despre o prietena pe care ti-o doresti cu ardoare, pot sa-ti spun ca avem un excedent de fete in raport cu baietii. Asa ca ai de unde alege, oferta find mai mare decit cererea. Curaj, fara inhibitii . Sa fim cinstiti, nu putem veni noi cu "ea"pe care o cauti. Roagate lui Dumnezeu si totul o sa fie O.K pentru tine. Oricum mai dane niste date despre problemele tale ca sa vedem exact unde-i baiul !
Salut!
Cred ca e foarte greu pentru tine ca nu ai prietenii, te simti tot timpul singur.Am trecut si eu prin asta dar mediul m-a schimbat,ar trebui sa faci diverse activitati care sa te aduca aproape de oamenii,foarte important e ce fel de oamenii.In ziua de aazi e foarte greu sa iti faci prietenii de obicei sunt cei din copilarie sau de la liceu. Eu cand eram la facultate s-a costruit o bisericuta la mine in campus si ducandu-ma mereu la biserica am cunoscut o multime de oamenii ,oameni foarte buni, inimosi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.04.2007, 23:00:07
danut danut is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danut
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de marin80
Salut!
Am si eu o problema mare, daca pot fi ajutat cu sfaturi concrete sau pur si simplu numai am nici un rost, va astept parerea voastra (daca doriti).

Povestea mea e ca NU am prieteni, vreau sa fac ceva sa ma schimb, sa fac ceva nou dar niciodata nu reusesc. Vreau sa imi fac prieteni cu care sa ies undeva, sa imi fac o prietena ceva, pur si simplu sa vorbesc si eu cu cineva in afara de familie.

Nu prea am fost sociabil prin liceu, nu mi-am facut prieteni. La facultate nu am ajuns inca, pentru ca la un moment vream cel mai mult sa plec din tara si totusi nu am plecat.

Prin cartierul unde stau LA FEL, nu prea am fost sociabil (aici poate si din cauza parintilor care sunt certareti cu vecini)

Vreau sa ma schimb dar nu stiu cum.
Vreau sa ma pot apropia de cineva, dar nu reusesc.
M-am inchis in casa si rar cand ies, poate dupa un pachet de tigari sau banca.
Stau in orasul Sibiu si cred ca cel mai bine m-as muta intr-un alt oras ca Timisoara sau Bucuresti.
Mai intii trebuie sa vedem daca intelegi clar conceptul de prietenie, tovarasie etc. Este destul de riscant sa te "arunci" orbeste inainte numai de dragul de a-ti gasi prieteni . Acest pas sa zic asa, trebuie facut cu discernamint si prudenta, pentru ca altfel in loc de prieteni dai de altceva. Spui ca parintii au fost cam certareti. Si asta ar fi o cauza a felului tau, cam ursuz, poate. In multe cazuri, copiii sufera in viata lor din cauza atmosferei nu tocmai "ortodoxe " din familie. Prietenii apar in urma si a atitudini cuiva raportat la cei din jur. Despre o prietena pe care ti-o doresti cu ardoare, pot sa-ti spun ca avem un excedent de fete in raport cu baietii. Asa ca ai de unde alege, oferta find mai mare decit cererea. Curaj, fara inhibitii . Sa fim cinstiti, nu putem veni noi cu "ea"pe care o cauti. Roagate lui Dumnezeu si totul o sa fie O.K pentru tine. Oricum mai dane niste date despre problemele tale ca sa vedem exact unde-i baiul !
Salut!
Cred ca e foarte greu pentru tine ca nu ai prietenii, te simti tot timpul singur.Am trecut si eu prin asta dar mediul m-a schimbat,ar trebui sa faci diverse activitati care sa te aduca aproape de oamenii,foarte important e ce fel de oamenii.In ziua de aazi e foarte greu sa iti faci prietenii de obicei sunt cei din copilarie sau de la liceu. Eu cand eram la facultate s-a costruit o bisericuta la mine in campus si ducandu-ma mereu la biserica am cunoscut o multime de oamenii ,oameni foarte buni, inimosi.
Nu trebuie sa te muti in alt oras ,poate aste e o cale pentru tine de a te apropia de D-zeu.Roaga-l pe D-zeu sa-ti dea prieteni.:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.04.2007, 23:09:34
danut danut is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Salut !
Uitandu-ma pe net zilele aste am descoperit cu stupoare un site:www.ortodox.net ,in care numele a unor mari ierarhi ai BOR precum si a unor mari calugari sunt defaimate in fel si chip si limbajul folosit este total neadecvat.Se mai numesc si ortodocsi liberi>Nu stiu carui cult apartin dar sunt foarte periculosi. In ziua de azi unde foarte multi dintre noi nu avem o cultura religioasa bine pusa la punct asemenea lucruri pot avea inluente nefaste .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.04.2007, 11:15:09
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

marin,eu eram o persoana foarte inchisa in mine. dar m-a schimbat liceul si facultatea. faptul ca am schimbat mediul si am cunoscut alti oameni care nu ma cunosteau pana atunci, m-a facut sa fiu mult mai sociabila. am ramas cu prieteni foarte buni. cred ca solutia(provizorie)ar fi sa ai un servici care sa te puna in contact cu oamenii. chiar si la biserica iti poti face prieteni de varsta ta. pentru mine asa a fost. dar ai mare grija sa nu te arunci cu capul inainte pt ca nu toti oamenii sunt bineintentionati. stai si observa in primul rand ceidin jurul tau pt caoamenii reactioneaza diferit. iti doresc multa inspiratie si sa-ti faci cat mai multi prieteni.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.05.2007, 22:19:41
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Implicit

marin uite ce iti recomand eu ca e mai usor sa iti faci prieten/prietena care vrei tu : cel mai simplu e sa gasesti persoane cu care sa ai ceva in comun nu spun ce, poate fi orice dar sunt sigur ca iti va mai usor. Asa iti faci mai usor amici dar daca tu cauti prieteni, prieten inseamna cineva care te accepta asa cum esti care nu te lasa la greu, e diferenta intre amic si prieten. Un adevarat prieten nu poti sa ti-l faci in timp scurt deoarece nu ai timp indeajuns sa il cunosti, de aceea prietenii vechi sunt mai de valoare. De ex sa zicem (e doar un exemplu nu il lua in serios) te duci la biliard na si tot stand pe acolo sigur iti faci un prieten. Dar acum depinde si de cat timp petreci in compania altor oameni si conceptia ta despre prietenie. Mergi undeva unde oamenii pe care ii vei intalni au cat mai multe in comun cu tine sau au o activitate care iti place si tie. Numai bine .....
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.05.2007, 09:08:53
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marin80
Salut!
Am si eu o problema mare, daca pot fi ajutat cu sfaturi concrete sau pur si simplu numai am nici un rost, va astept parerea voastra (daca doriti).

Povestea mea e ca NU am prieteni, vreau sa fac ceva sa ma schimb, sa fac ceva nou dar niciodata nu reusesc. Vreau sa imi fac prieteni cu care sa ies undeva, sa imi fac o prietena ceva, pur si simplu sa vorbesc si eu cu cineva in afara de familie.

Nu prea am fost sociabil prin liceu, nu mi-am facut prieteni. La facultate nu am ajuns inca, pentru ca la un moment vream cel mai mult sa plec din tara si totusi nu am plecat.

Prin cartierul unde stau LA FEL, nu prea am fost sociabil (aici poate si din cauza parintilor care sunt certareti cu vecini)

Vreau sa ma schimb dar nu stiu cum.
Vreau sa ma pot apropia de cineva, dar nu reusesc.
M-am inchis in casa si rar cand ies, poate dupa un pachet de tigari sau banca.
Stau in orasul Sibiu si cred ca cel mai bine m-as muta intr-un alt oras ca Timisoara sau Bucuresti.
si tu? nu esti singurul:D
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.05.2007, 20:08:10
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

marin80, ca sa-ti faci prieten e greu, dar e si mai greu sa-l accepti asa cum e. Crede-ma! Acum cateva zile m-am certat cu "my friend" pe motivul ca nu am haine corepsunzatoare sa ies cu bicicleta in parc! Deci, a ajuns si cel mai bun prieten pe care il am sa-mi spuna ca de aia nu am prietena, ca ma imbrac ca haine praff! Si ce e mai "frumos" este ca mi le tranteste numai la suparare si dupa atata timp de petrecut impreuna. Heh, daca stiam ca gandeste asa cu 3 ani in urma....
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.05.2007, 23:50:00
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marin80
Povestea mea e ca NU am prieteni, vreau sa fac ceva sa ma schimb, sa fac ceva nou dar niciodata nu reusesc. Vreau sa imi fac prieteni cu care sa ies undeva, sa imi fac o prietena ceva, pur si simplu sa vorbesc si eu cu cineva in afara de familie.
Nu ai pierdut prea multe:)))Cand ai prieteni ai si probleme. Rara iti mai poti face prieteni cu adevarat. Doar "prieteni".
Ai prieten pe Hristos. Daca esti prietenul Lui ai sa ai multi prieteni crede-ma. iar prietena...e si mai mare beleaua: implica si mai multe macate, e imposibil sa nu o saruti, dupa sarut vine altceva si mai altceva si apoi avortul...fereasca Sfantul!
Hristos iti e prieten si te fereste de toate relele.

Si poate ca nu tu esti problema...nu te mai complexa, poate ceilalti sunt problema si nu pot recunoaste in tine adevaratele calitati. Din asta sa nu iti faci griji. De vrei prieteni... vorbeste, fii sociabil. Dar dupa..ai grija cum iti alegi prietenii sau mai ales prietenele.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.06.2007, 00:41:11
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Dilema, vad ca esti cunoscatoare in materie de asa ceva :) Inseamna ca ai trait experiente de genu asta, la fel cum am patit si eu. Am ajuns la concluzia ca uneori singuratatea este cu adevarat linistitoare atunci cand esti stresat de acesti "prieteni". Asa suntem noi oamenii, ne schimbam de 7 ori pe zi, cand nu avem cu cine sa comunicam tanjim dupa o prietenie, iar cand stam mult timp cu cineva ne plictisim si eventual ne mai si certam de ajungem sa ne dorim din nou sa fim singuri. Complexa fiinta este si omul asta! :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prieteni si prietene florin.oltean75 Generalitati 6 11.09.2011 14:19:55
despre prieteni fallen Intrebari utilizatori 10 11.07.2011 20:24:48
sunt in cautare de noi prieteni irini Generalitati 24 08.08.2009 16:37:12
prieteni si rude rataciti podolski_2 Generalitati 2 27.10.2008 13:23:01
prieteni Saurian Generalitati 0 16.09.2007 14:54:45