Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.03.2011, 10:42:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Insa scrisul cu regionalisme (la semnatura, inca) sau scrisul agramat (ve-ti !!), never. Traiasca Limba Romana literara !
Mirela,

Acest "aicișa" a fost pus intenționat, ca o glumă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.03.2011, 11:27:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mirela,

Acest "aicișa" a fost pus intenționat, ca o glumă.
Cum ramane cu a ta semnatura ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.03.2011, 11:35:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cum ramane cu a ta semnatura ?
Îi pun acum diacriticele. De ieri m-am hotarît să urmez exemplele celor puțini la număr care scriu corect, cu diacritice. Și cu î în loc de â, după sfatul competent al lui George Pruteanu, Dumnezeu să-l ierte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.03.2011, 14:44:31
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Esti foarte simpatic !
Da, între mai multe rele, îl alegem pe cel mai mic: scrisul fără diacritice.
(e vorba, bineînțeles, doar de scrisul pe calculator, asta fiind, de fapt, a doua natură / alegere a multor internauți români). Însă, scrisul cu regionalisme (la semnatură, încă) sau scrisul agramat (ve-ți!!), never. Trăiască Limba Română literară!
No amu', asta e... Dacă capitala României ar fi fost la Cluj poate că altele ar fi fost cuvintele și expresiile considerate regionalisme. Acești simpatici care au oroare de regionalisme uită că acest statut îl au cuvintele provenite din Moldova, Ardeal, Oltenia etc., arareori din București, via Ferentari - Bolintin sau chiar Muntenia, alea dau bine, nu-i așa? E mulți, da' fericiți... Asta cred că e corect, nu? Sau "cartea e după dulap", când de fapt vrei să indici că este deasupra, adică, pe dulap... Sau ce să spun de accentul pentru cuvântul trafic sau două ianuarie. Și asta din urmă e corectă, nu-i așa, fiindcă vine de la bucureșteni? România e mai mult decât București... București este un oraș cosmopolit cu de toate și de toți pentru toți și de toate. Nu are personalitate sau dacă are vreuna e doar cultul superiorității față de tot ce vine din provincie. Și din păcate, asta se observă și în Biserică.

Iar între regionalisme și agramatisme e o distanță destul de lungă. Și dacă prefer dulcele grai ardelenesc sau moldovenesc în detrimentul mult lăudatei, dar necunoscutei limbi literare, e o dovadă că doresc să mă apropii de oamenii printre care locuiesc și depun eforturi mari să fiu precum ei sau o întreagă comunitate locală ar fi datoare să fie ca mine? Prefer să spun piroște, boace și cafea decât sărmăluțe, cafeluțe, ouățe, oițe, berbecuți și altele. (Exagerarea cu diminutive nu vine din Ardeal și oricum, diminutivele nu sunt agramatisme, e o problemă de opțiune, la fel ca și folosirea regionalismelor, chiar dacă pe mine mă zgârie, la urechi atâtea -uță, -uțe și -ițe).

Draga mea, expresia no amu', 'om vide' ce-i bine nu e agramatism, dar expresia no amu om vide cei bine poate fi, fiindcă n-am respectat regulile de scriere corectă. Cât despre regulile de vorbire corectă, să ne adecvăm marea cultură și știință la mediul în care ne desfășurăm activitatea. Sau credeți că Preasfințitul Bartolomeu Anania (Dumnezeu să-l ierte!) ar fi avut succes cu tipul său obișnuit de predică într-un cătun din Maramureș? Eu am crescut duhovnicește cu Preasfințitul și nu de puține ori, am auzit de la cei simpli "că-i prea filosof". Catedrala de la Cluj era în mare parte plină de studenți (cel puțin pe vremea mea), iar în sărbători sau zile de sărbătoare și alți credincioși, totuși, orășeni ceva mai puțin ignoranți, cum ne place unora să ne raportăm vis a vis de cei de la orașele mai mici sau sate. E firesc ca discursul mitropolitului să fi fost altul. A fi ignorant nu e un păcat, însă, a te crede mai deștept decât ceilalți și a încerca să o dovedești, oricând și oriunde, trăind totuși în superficialitate, semidoct fiind din liberă alegere, este un păcat.

Doamne ajută!

P.S. 1. Încă una: pe vremea copilăriei mele, clasa întâia era agramatism, astăzi, e ceva uzual și corect. Agramatismele evoluează, de-a lungul timpului, în reguli, draga mea. Vezi și două ianuarie!

2. "Limba română" nu-i totuna cu "limba romană", ceea ce s-ar putea citi fără diacritice. Nimeni nu este obligat să ghicească ce vrea să spună celălalt în scris. Poate și de aceea, utilizarea diacriticelor este ceva necesar.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 23.03.2011 at 15:02:25.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.03.2011, 15:03:18
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
A fost foarte interesant să văd cum turcii, slovacii, francezii, italienii șamd folosesc caracterele lor speciale tot timpul, chiar si pe clienții de mesaje-instant (ei folosesc mai mult MSN și alți clienți). Au tastaturi dedicate limbii proprii. Bravo lor, asta spune ceva despre ei și altceva despre noi, românii.

Că ziceai de Pruteanu, țin minte că el a insistat să nu se înlocuiască î cu â peste tot, că e o prosite să scrii "niciun" și "nicio"... Dar cine l-a ascultat? Vorba lui, cei care au hotărât aceste schimbări inutile nu aveau nici o tangență cu domeniul. Nu știu dacă ați sesizat, dar anumite edituri încă scriu cu î în loc de â.

Dumnezeu să-l ierte și pe Pruteanu, că a fost băiat simpatic.
Oricare ar fi regulile de folosire a diacriticelor (â și/sau î ), sau scrierea unor cuvinte în limba română, un lucru rămâne sigur: alfabetul limbii române are câteva litere în plus față de alfabetul englez, de pildă. Și acestea exprimă în scris sunetele limbii române într-o formă aleasă convenabilă de specialiști. Deci, să le folosim.

Asta e, nici eu nu sunt de acord cu multe din regulile limbii române, dar le accept ca atare, fiindcă nu sunt eu cel în măsură să stabilească ce-i mai bine sau mai rău în acest domeniu.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.03.2011, 15:22:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Oricare ar fi regulile de folosire a diacriticelor (â și/sau î ), sau scrierea unor cuvinte în limba română, un lucru rămâne sigur: alfabetul limbii române are câteva litere în plus față de alfabetul englez, de pildă. Și acestea exprimă în scris sunetele limbii române într-o formă aleasă convenabilă de specialiști. Deci, să le folosim.

Asta e, nici eu nu sunt de acord cu multe din regulile limbii române, dar le accept ca atare, fiindcă nu sunt eu cel în măsură să stabilească ce-i mai bine sau mai rău în acest domeniu.

Doamne ajută!
Problema este că la noi așa-zișii specialiști care au hotărît asta numai experți în lingvistică nu sunt. Aici îl parafrazez pe Pruteanu, care degeaba s-a opus acestei reguli noi pe atunci. Țin minte că le-a dedicat trei emisiuni consecutive din serialul "Doar o vorbă s-ăți mai spun", cu argumente puternice, care au fost ignorate cu succes. El le-a recomandat în final celor care nu mai sunt pe băncile școlii să ramînă la forma cu î, cu excepția familiei cuvîntului "român".

De remarcat că editura Humanitas nu folosește â, știu ei bine de ce.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.03.2011, 08:01:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Wow, da' ce s-a animat topicul asta! bravo , bravo voua! bine ca mai intereseaza pe cineva limba romana.
Desi, I.Calin dragule, nu era cazul sa te ambalezi chiar asa, cel putin nu pentru mine personal.
Sau te pomenesti ca esti lingvist de meserie si ai zis sa-ti etalezi un pic aici talentele.

Nu prea am timp, dar am sa raspund pe scurt.
1. Daca era capitala la Cluj, vai si amar. Pana va pica fisa voua ardelenilor, trece acceleratul. Vezi si ultimul punct din tirada ta draguta - aceea cu asa zisul ghicit daca nu vezi diacriticele. Ce-o fi asa greu de priceput ?

2. iar la faza cu "dupa dulap" chiar m-ai lasat masca.
cum oi fi dedus tu ca sunt partizana unei exprimari de acest gen, beats me !!
apoi accente aiurea, doua ianuarie samd.
cred ca intr-adevar te-a suparat vreunul/ vreuna din Bucuresti si acuma ti-ai dat apa la moara.

3. acum asta : "Iar între regionalisme și agramatisme e o distanță destul de lungă. "
bineinteles, ce te face sa crezi ca ptr mine sunt una si aceeasi sau pe-aproape ? singurul punct comun asa cum am mai spus : ambele sunt de evitat ptr mine, mai ales ultimele !! forumul asta nu este totusi unul regional si nici unul al incultilor, sau cel putin n-ar trebui sa fie.

4. Next : "Draga mea, expresia no amu', 'om vide' ce-i bine nu e agramatism, dar expresia no amu om vide cei bine poate fi, fiindcă n-am respectat regulile de scriere corectă."
foarte exact, dar nu stiu de ce te exprimi la modul ca ma contrazici. stiu f. bine ce sunt agramatismele, de asta am si dat exemplu acel VE-TI. cine are urechi de auzit, sa auda. (si sa scrie corect data viitoare).

5. si in final, aici ti-ai facut cumva auto-caracterizarea, sau ce ?!
"A fi ignorant nu e un păcat, însă, a te crede mai deștept decât ceilalți și a încerca să o dovedești, oricând și oriunde, trăind totuși în superficialitate, semidoct fiind din liberă alegere, este un păcat. "

Acum cateva cuvinte si pentru Florin-Ionut : banuiam ca acel "aicisa" era in gluma, dar totusi a stat prea mult intr-un loc nepotrivit.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.03.2011, 10:33:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Salut Mirela,

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Wow, da' ce s-a animat topicul asta! bravo , bravo voua! bine ca mai intereseaza pe cineva limba romana.
Totuși observ cu mîhnire că eviți majusculele. E chiar atît de greu să folosești tasta SHIFT?

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
stiu f. bine ce sunt agramatismele, de asta am si dat exemplu acel VE-TI. cine are urechi de auzit, sa auda. (si sa scrie corect data viitoare).
Cine e dom'le ăla care a comis infracțiunea?...

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Acum cateva cuvinte si pentru Florin-Ionut : banuiam ca acel "aicisa" era in gluma, dar totusi a stat prea mult intr-un loc nepotrivit.
Sunteți foarte interesanți voi, cei care v-ați deranjat din cauza lui. L-am șters deoarece mi-am amintit de Pavel care spune așa:

"dacă o mîncare smintește pe fratele meu, nu voi mînca în veac carne, ca să nu aduc sminteală fratelui meu."

După care am primit un mesaj pe privat care mă invită să-l pun la loc! Deci supunem la vot sau cum facem? :)

PS: La mine în Botoșani se zice chiroște! EDIT: Pardon, chiroști.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 24.03.2011 at 10:36:13.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.03.2011, 19:59:04
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Deși, I. Calin dragule, nu era cazul să te ambalezi chiar așa, cel puțin nu pentru mine personal. Sau te pomenești că ești lingvist de meserie și ai zis să-ți etalezi un pic aici talentele.
Ei și tu, chiar nu m-am ambalat, poate că tonul îmi pare, uneori, astfel pe acest forum. Mulțumesc pentru suprapreciere, dar nu sunt lingvist, dar îmi plac regionalismele și ție, nu, ei și ce-i cu asta? De gustibus... NU ești deloc mai inteligent cu sau fără regionalisme / neologisme în vocabular. Îmi exprimam și eu o părere. Fă bine și înțelege ceea ce am vrut să spun și nu mai citi printre rânduri.

N-am nimic cu bucureștenii, n-am nimic cu acceleratul care vine înainte de a termina ardeleanul de luat o decizie (deși semne ale gândirii înalte în mod organizat s-au vădit mai întâi prin Școala ardeleană din sec. XVIII, mult mai devreme decât nașterea universităților de la Iași sau București de abia în a doua jumătate a sec. XIX sau aparițiile sporadice ale câte unui om de cultură de dincolo de Carpați). Nu vreau să fac aici apologia ardeleanului, moldoveanului etc., în defintiv, toți suntem români și am face bine să nu uităm asta. Asta e: avem o istorie comună și ar fi bine să ținem de ea în continuare. Oricum, mai frate mă simt cu moldoveanul (nu de alta, dar au mai descălecat vreo doi maramureșeni pe acolo), decât cu bucureșteanul care poate fi chinez, turc, arab, musulman cu acte în regulă. Sper că mă înțelegi ce vreau să spun, aici, dar și în postarea anterioară, când am afirmat că Bucureștiul sau bucureștenii sunt cam puțini comparativ cu zâniturile, cum se spune în Maramureș.

De afirmația aceasta mi-a părut rău imediat ce am scris-o: "A fi ignorant nu e un păcat, însă, a te crede mai deștept decât ceilalți și a încerca să o dovedești, oricând și oriunde, trăind totuși în superficialitate, semidoct fiind din liberă alegere, este un păcat." Am realizat că ai putea înțelege altceva decât am vrut să spun. Țin să-ți precizez că nu era cu direcție nici către tine nici față de altcineva de pe acest forum. Era doar o afirmație care ar trebui înțeleasă într-un context mai general. Deci, scuze.

Doamne ajută!

P.S. Diacriticele sunt pur și simplu o dorință a mea. Să nu crezi că voi desconsidera vreodată pe cineva că nu le utilizează, deși, sincer, îmi pare rău. Alții își configurează tastaturi potrivit limbii lor, noi, însă, nu dorim să le folosim și pe care le avem. Asta e... Oricum, ca să zic așa, nu folosirea diacriticelor mântuiește.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.03.2011, 05:31:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sa fim mai buni, si de ajutor pe cat posibil.

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Deci, scuze.

Doamne ajută!
Preiau aceste scuze doar ca sa le ofer in dar colegei noastre Yasmina, pe care atat de tare ai suparat-o incat te-a confundat cu doamna icamilin. In rest, sa dea Domnul sa ne temperam mai bine avantul de a da cu pietre (citeste vorbe) in altii. Si sa scriem romaneste pe cat putem noi de bine. Doamne ajuta!

Florin, sper ca ai observat efortul pe care l-am facut de a apasa tasta Shift peste tot unde se cere. Dar nu garantez pe viitor, ca in vorbire nu asociez majusculele decat cu nume de persoane, institutii sau ceva similar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noul sef al Masoneriei romane ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 109 08.01.2011 23:33:21
Subminarea a Bisericii Ortodoxe Romane ! IonelS Biserica Ortodoxa Romana 1 27.12.2010 19:24:26
21 de ani de la inceputul Revolutiei Romane la Timisoara cristiboss56 Generalitati 21 23.12.2010 16:58:20
Infranarea limbii Rodica50 Intrebari utilizatori 0 16.10.2010 20:10:13