Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.12.2010, 15:59:48
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
E atat de hilar ca nici nu stiu unde as incepe. Efectiv m-am blocat cand am citit ce-ai scris. Defapt, cred ca n-are rost sa te contrazic pana nu iti dai jos ochelarii de cal ;p

Apropo, voi ati citit carti diferite sau... ? :))





Hai sa ne batem cu pumnul in piept ca suntem oameni, stapanii Universului. Orice alta vietuitoare e un diavol si NU MERITA SA EXISTE! Hm, stai asa, unde am mai auzit ideologia asta pana acum? Oh yes, this guy:



Uploaded with ImageShack.us
Mai pretine, era vorba nu de mine, bre, ca io tocmai am realizat asta, si anume : Stapan de univers este unul si bunul Dumnezeu...era vorba despre aia ce in aroganta si infatuarea lu' ei, cred ca detin fraiele lu' existenta, in mainle lu' ei...adicatelea cei mandri si "siguri si stapani" pe persoana lu' lor...ei, simti matele ceva "identificare", cu aia de mai sus amintiti ? Daca, da, sazi linistit, nu'i totu' pierdut, o sa vina si vremea lu' matale, sa prcepi...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.12.2010, 16:05:29
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Mai copile, ce ai scris? ce ai scris? De ce ai asa o parere asa de buna despre tine si de ce esti gata sa rastalmacesti toate si sa te si minti singur numai ..ca sa ce? Mai copile mah, pune mana ca nu te invat de rau, pune mana si roaga-te mah la Dumnezeu, mah macar zi-i Doamne, nu stiu ce e cu noi, daca existi lumineaza-ma! smereste-te mai putin, ca mult o sa castigi.. avem atatia sfinti, atatea dovezi numai sa vrei sa intri putin pe cale si te vei minuna si te vei lumina! Numai cauta mai acolo unde se duce tot prostul.. Dupa mintea ei mintea se baga prin toate vagaunile ca saraca e obisnuita si e creata sa se hraneasca ,cu Dumnezeirea si acum am ramas goi, de asta simti tu ca tre sa fie mai mult si gandul iti spune sa nu care cumva sa cauti tu in ortodoxie de exemplu ca iti pare depasita! Nu intelegi paradoxul? trebuie sa te smeresti! Asta e calea! Apoi vei afla si vei vedea ca in sensul astalalt este cunoasterea si Lumina si toate.. Acolo unde te simti tu indreptatit si manat de curiozitate sa cauti nu vei gasi mai nimic! Uite, eu spun rugaciunea inimii de ceva vreme.. cand ajungi si te cobori cu mintea in inima, diavolul devine vizibil, palpabil dar si realitatea ca sa zic asa buna deasemenea devine clara.. daca ai avea idee despre ce vorbesc.. Ca tine am fost si eu, tu insa nu ai fost ca mine ca daca ai fi fost si ai fi vazut si ai fi inteles logic ca nu mai erai ratacit pe "afara" mintea in mod eronat si bolnav cauta si se indeparteaza astfel, tot mai inspre afara ,din ce in ce si din ce in ce devine prada mai sigura inchipuirii.. Intoarcete inspre launtrul tau si crede mah ca nu te mint nici eu ,nici atatia mii de sfinti si nici iisus! Inlauntru, cautati inlautru, acolo e Imparatia, acolo e raspunsul la toate.. Asta iti tot spun eu.. Macar fa o incercare.. Stii tu despre intrarea mintii in inima, ai vazut tu cum si ce e acolo? Cand filip i-a spus lui Natanail ca L-a gasit pe Hristos, Mesia cel asteptat de ei aceste i-a raspuns, apoi poate fi ceva bun din Galilea? Iara Filip i-a spus simplu"VINO SI VEZI!" asa si eu iti spun tie acum, Bun, nu te astepti, mintea ta si logica iti spun, alta, dar eu iti spun "Vino si vezi !" Ce te impiedica? Te implor chiar, imi pun sufletul la picioarele tale si te implor, vino frate si vezi! Fa cu sinecritate inceracrea asta, smereste-te putin ca of.. Daca ai stii la ce dai cu piciorul ia uitat-te aici!
http://www.youtube.com/watch?v=qr-IdHU3A5M Frate, casca bine ochii, larg, freaca-i, mai uita-te odata, apropie-te si intelege, ca Hristos e Dumnezeu, a venit si .. E grav.. suntem intr-o bezna teribila! Vino la Lumina si VEZI! Uita-te la filmulet, te implor! Cu inima deschis asi sincera! Deschide inima sicoboara cu mintea acolo si auzi-l pe Iisus cel plin de mila cum te cheama.. E chiar in bataile inimii tale!uita-te le filmulet te implor!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.12.2010, 16:20:50
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Mai pretine, era vorba nu de mine, bre, ca io tocmai am realizat asta, si anume : Stapan de univers este unul si bunul Dumnezeu...era vorba despre aia ce in aroganta si infatuarea lu' ei, cred ca detin fraiele lu' existenta, in mainle lu' ei...adicatelea cei mandri si "siguri si stapani" pe persoana lu' lor...ei, simti matele ceva "identificare", cu aia de mai sus amintiti ? Daca, da, sazi linistit, nu'i totu' pierdut, o sa vina si vremea lu' matale, sa prcepi...
Stiu foarte bine la ce te-ai referit. Crestinul de mai sus mai ca se incadreaza in descrierea ta, amice.
A, evident ca tu la mine te refereai (in celalalt topic) si spre marea ta mirare, nu m-am regasit deloc. Defapt habar n-am cum a luat nastere Universul (dar nu exclud teoria Darvinista). Iti dadeam tie peste nas: tu, care cu atata detasare radeai de o teorie, in acelasi timp in care ridicai in slavi alta (la fel de improbabila - poate chiar mai). Nu ai nici cunostintele necesare si nici capacitatea sa arunci cu noroi in teoria Darvinista. E ca si cum mi-ai spune ca Mos Craciun e o gluma proasta, Iepurasul de pasti e cu totul alta treaba..

Si daca tu crezi ca ma identific cu descrierea ta: ghinion, esti in aceeasi oala cu mine; pare-mi-se ca ai senzatia aia de le stii pe toate.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.12.2010, 16:26:31
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
Stiu foarte bine la ce te-ai referit. Crestinul de mai sus mai ca se incadreaza in descrierea ta, amice.
A, evident ca tu la mine te refereai (in celalalt topic) si spre marea ta mirare, nu m-am regasit deloc. Defapt habar n-am cum a luat nastere Universul (dar nu exclud teoria Darvinista). Iti dadeam tie peste nas: tu, care cu atata detasare radeai de o teorie, in acelasi timp in care ridicai in slavi alta (la fel de improbabila - poate chiar mai). Nu ai nici cunostintele necesare si nici capacitatea sa arunci cu noroi in teoria Darvinista. E ca si cum mi-ai spune ca Mos Craciun e o gluma proasta, Iepurasul de pasti e cu totul alta treaba..

Si daca tu crezi ca ma identific cu descrierea ta: ghinion, esti in aceeasi oala cu mine; pare-mi-se ca ai senzatia aia de le stii pe toate.
Ei, bine faptu' ca te-ai dezmortit, ei bine, ii bine....Despre, cunosti(i)nte, hm, ce sa zic...oare ?...esti sigur ?..bagi mana'n foc ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.12.2010, 16:30:41
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ganditi-va ca facem parte dintr un sistem solar,ca locuim pe o planeta mica in comparatie cu altele , avem o stea de marime mijlocie ,ne aflam intruna dintre miliardele de galaxii din univers ,si care la randul ei fiecare galaxie adaposteste alte milioane de stele ,si la randul ei fiecare stea planetele sale.La scara macro planeta Pamant e un fir de praf in univers,un atom dintr un corp.Sunt o multitudine de sanse sa existe o multime de planete ca si planeta noastra,si care ar putea adaposti viata ,inteligenta sau nu.Mai curand sau mai tarziu vom lua contact cu alte forme de viata , daca nu am si luat deja contact,dar multe lucruri sunt acunse de catre mari organizatii.Trebuie sa acceptam faptul ca nu suntem singuri in univers.Astept pareri
Dacă accepți existența lui Dumnezeu, atunci pleci în evaluarea lucrurilor de la ce a plănuit El, nu de la datele universului, fiindcă universul nu s-a făcut singur.

Dacă accepți teoria naturalistă, atunci trebuie să înțelegi că materia nu se organizează singură în sisteme reproducătoare, că asta a fost, conform teoriei evoluționiste, un accident unic și șansele ca el să se repete sunt practic inexistente. Iar dacă totuși s-ar repeta și ar apare, să zicem o celulă, direcția naturală nu este de a evolua spre forme mai complexe.

Credința în viața extraterestră și în evoluționism este, din punct de vedere chiar al logicii științifice o prostie.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.12.2010, 16:30:45
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Da..si eu cred dupa ce am citit atat de multe chestii in domeniu ca este posibil sa exista forme de viata pe alte planete, viata inferioara din cate se aude mai mult.Asta nu afecteaza cu nimic pe Dumnezeu si pe Mantuitor,El continuand sa existe.Am facut si eu un topic,doua despre acest subiect in trecut.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.12.2010, 16:31:27
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
[...] [...] [...]
Omule ce legatura are ce zici tu acolo cu ce-am scris eu. Defapt ce legatura are orice post al tau cu ce se scrie aici? Ce-ai cu extraterestrii? Nici macar nu-i cunosti :))

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Credința în viața extraterestră și în evoluționism este, din punct de vedere chiar al logicii științifice o prostie.
Nu mai fii asa transant cand nici Dumnezeu nu are o demonstratie stiintifica

Pana la urma o sa ma intelegeti gresit - eu n-am afirmat ca n-ar exista, dar cand vad ce stiintific incercati sa abordati lucrurile, dar cand vine vorba de religie o luati ca atare si bagati un "crede si nu cerceta". Nu are sens, pentru ca nu sunteti impartiali, ba din contra subiectivi.

PS: GheronIosifIsihastul, tare sunt curios cum te descurci intr-o discutie 1 la 1, fata-n fata. Ah ce n-as da :D

Last edited by Rearbottoms; 05.12.2010 at 16:38:25.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.12.2010, 16:58:31
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit pentru robotmanbla,bla,bla :)

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms;PS: [b
GheronIosifIsihastul[/b], tare sunt curios cum te descurci intr-o discutie 1 la 1, fata-n fata. Ah ce n-as da :D
mai copile,inima mea nu e polemica, of, te rog, lasa mainile jos ca nu suntem in niciun razboi, Eu ti-am oferit Lumina si ti-am indicat inima .. Acolo vei afla toate inclusiv ca nu exista si nici nu se pune PROBLEMA de extraterestrii! Ah desertaciune a mintii! Ah, tu mandrie nenorocita! Frate, hai sa-ti spun o scurta poveste din everghetinos: era intr-o manastire un frate care la priveghere cand fratii incepeau sa faca metanii el plictisit iesea afara si cauta sa palavrageasca despre desertaciuni ca inima lui era polemica si unul din batrani vazandu-l i-a atras atentia si l-a mustrat.. fratele a intrat in biserica dar dupa putin timp iarasi a iesit si iar palavragea in desert, aiurea.. spre nicaieri.. si in timp ce iesea batranul acesta vazu in vedenie un drac mare si negru cum il tragea cu un lant cu belciuge infipte in narile acelui frate tanar si vorbaret si cu inima polemica.. si a inteles inselaciunea si legatura cu care e legat fratele si iesind afara i-a tras o mama de bataie si in timp ce-l batea s-a vazut iesind dracul din inima calugarului si rupand-ola fuga.. tanarul frate cazu la picioarele batranului si plangand cerea iertare.. Acel frate pana la sfasritul vietii lui s-a nevoit si s-a pocait si asa si-a mantuit sufletul.. Asa ti-as face copile drag si eu daca am fi fost"1 la 1".. ti-as fi tras o mama de bataie ca sa vezi ce slab si cacacios si vulnerabil esti si ca sa inveti smerenia si umilinta .. pe calea asta, daca pe cea de buna voie cu buna stiinta o lepezi..
Oricum, bine barem ca inima ta polemica tipa la tine ca de asta esti aici.. in cautarea acelei "mame de bataie" .. o sa o primesti si o sa-ti amintesti cuvintele astea.. Ai canon sa nu le uiti si sa reflectezi la ele cat oi trai si sa scoti din ele toata invatatura cea buna spre vindecare mintii tale (cu medicamemte amarui, ce-i drept).. Nu vei uita asadar ce ti-am spus si toate gandurile tale, ai canon de la mine sa le indrepti spre importanta smereniei si a umilintei si spre vederea uraciunii si a nenorocirii si a inselaciunii mandriei celei pierzatoare de suflet..De cate ori te uiti in oglinda, de cate ori iei liftul, de cate ori mananci, cand te culci si cand deschizi ochii, la smerenie reflecteaza si cauta sa intelegi ce este ea si nu tevei opri si nu vei avea liniste pana cand nu vei desavarsi invatatura trasa din ea!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.12.2010, 17:11:59
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Cand ti-am spus de 1 la 1, nu ma refeream la bataie si nici macar la cearta. Ar fi fost interesanta asa o discutie [pentru ca acolo e un schimb de replici concrete, nu ca pe forum unde la fiecare post imi trantesti cate un roman, de cele mai multe ori offtopic]

PS: Sper ca bataia de care zici e la modul figurat, ca altfel nu te vad bine :))
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.12.2010, 17:16:59
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
Cand ti-am spus de 1 la 1, nu ma refeream la bataie si nici macar la cearta. Ar fi fost interesanta asa o discutie [pentru ca acolo e un schimb de replici concrete, nu ca pe forum unde la fiecare post imi trantesti cate un roman, de cele mai multe ori offtopic]

PS: Sper ca bataia de care zici e la modul figurat, ca altfel nu te vad bine :))
Asa zicea si Goliat lui avid, ca il face hrana pentru vulturi :) Mai copile.. capul ce se pleca sabia nu-l taie.. smereste-te si iubeste smerenia.. uraste mandria! cu toata fiinta ta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
exista extraterestri? robertt Teologie si Stiinta 308 18.02.2024 18:55:11
Credeti ca exista extraterestri? amatyyy Generalitati 41 14.12.2012 22:21:40
zeii-extraterestri?:( robertt Teologie si Stiinta 28 16.11.2010 16:02:14
Catolicii au inceput dialogul cu extraterestri Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 18 08.06.2008 23:25:17
Extraterestri? Basileus Generalitati 58 15.12.2006 20:41:23