Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.10.2009, 14:08:20
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

P.S Nu cred ca ai ales sectiunea cea mai buna pentru subiectul acesta, ma refer la "secte".
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.10.2009, 15:05:41
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca sa intelegem mai bine ce inseamna Preasfanta Fecioara pentru noi, este bine sa stim ca ea este cea mai lesne-mijlocitoare in rugaciunile noastre. Nu cred ca este cineva care sa sustina ca s-a rugat Maicii Domnului si nu a primit ajutorul.
Dar pentru cei ce vor mai multe argumente, le sugerez sa citeasca despre Parintele Ardealului, Arsenie Boca (mi se pare ca si pe-aici in cadrul forumului), care, plecat la Muntele Athos pentru a gasi raspunsuri la framantarile lui, dupa ce s-a rugat timp indelungat la Mantuitorul Iisus, fara sa primeasca raspuns, a incercat si cu rugaciuni catre Sfanta Fecioara, care nu doar ca s-a indurat sa-l asculte, dar i s-a aratat in trup si l-a dus de mana pana la sfantul care avea sa-i dea invataturile necesare, sfant plecat si el de mult din lumea noastra. Astfel, revenit printre noi, Parintele Arsenie era un alt om: vazator cu duhul, citea in sufletul fiecarui om si a neamurilor lui, intelegea suferinta oricui, dar si falsitatea, trufia, ratacirea. Poate de aceea a fost si numit "Biciul Lui Dumnezeu"! In acelasi timp nu se temea de salbaticiunile padurii si in cel putin doua randuri a fost vazut apropiindu-se de cate un urs su vorbindu-i ca unui om, considerand ca omul este mult mai neascultator decat un animal al padurii. Avea puteri vindecatoare si se pare ca dupa ce-a plecat la Dumnezeu (prin "bunavointa" sotilor Ceausescu acum exact 20 de ani - fapt ce le-a si atras pedeapsa meritata!) puterile lui vindecatoare au devenit mult mai puternice!
Stiu ca am devenit Off-topic, dar de multe ori nu pot sa inteleg cum poate fi omorat un om fara de prihana (de la Mantuitorul Hristos si continuind cu Ioan Botezatorul, toti sfintii istoriei noastre ortodoxe impreuna cu familia Imparatului Constantin, care s-au jertfit intru Hristos)? In mintea mea orice pedeapsa trebuie sa aiba o cauza personala sau stramoseasca fiindca altfel nu pricep cum RAUL poate precede BINELE, ca o "recompensa". Poate doar ca promisiune a fericirii vesnice. Dar pentru lumea noastra, materiala, in numele acestei fericiri, ramane pacatul sau blestemul care ne urmareste ca o umbra a mortii... Suntem un popor blestemat fiindca ne-am impuscat conducatorii in ziua nasterii Mantuitorului!... Unde-i cauza si unde-i efectul? Ne invartim in cerc pentru ca nu cred ca suntem capabili sa patrundem Adevarul in timpul acestei vieti!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.10.2009, 15:25:53
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
din putina Biblie pe care o stiu : Hristos = duhul sfant + fecioara Maria
Încerc să vă înțeleg că sunteți animată de bună credință și evlavie, însă ar trebui să aveți mai mare grijă la formulări precum cea de mai sus ce se pot situa la limita blasfemiei. Hristos este din veșnicii, El fiind Dumnezeu, nu S-a născut ca urmare a unei asemenea uniri. Fecioara Maria a fost doar vasul ales prin intermediul căruia să Se întrupeze Mântuitorul lumii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.10.2009, 15:29:10
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Încerc să vă înțeleg că sunteți animată de bună credință și evlavie, însă ar trebui să aveți mai mare grijă la formulări precum cea de mai sus ce se pot situa la limita blasfemiei. Hristos este din veșnicii, El fiind Dumnezeu, nu S-a născut ca urmare a unei asemenea uniri. Fecioara Maria a fost doar vasul ales prin intermediul căruia să Se întrupeze Mântuitorul lumii.
Poate ca a vrut sa spuna ca zamislirea dupa trup a Mantuitorului a avut loc prin pogorarea Duhului Sfant.
Din Crez retinem ca Mantuitorul exista din vesnicie din Tatal, nasterea Sa dupa trup din Fecioara Maria nu inseamna inceputul existentei Sale ca in cazul nostru al oamenilor.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.10.2009, 15:29:11
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Frumusetea Fecioarei Maria a fost asa de mare incat ca l-a atras si pe Dumnezeu, de a ales-o ca sa aduca in lume pe Insusi Fiul Sau cel Unul-Nascut.
Aveți grijă și dvs. cu formulările de genul acesta. Sper că v-ați gândit la frumusețea ei spirituală, nu fizică. Dumnezeu nu Se uită la fața omului, cu atât mai mult să fie isp... nici nu pot continua...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.10.2009, 15:30:06
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Poate ca a vrut sa spuna ca zamislirea dupa trup a Mantuitorului din Fecioara Maria a avut lo prin pogorarea Duhului Sfant.
Din Crez retinem ca Mantuitorul exista din vesnicie din Tatal, nasrterea Sa dupa trup din Fecioara Maria nu inseamna inceputul existentei Sale ca in cazul nostru al oamenilor.
Aveți dreptate, așa este. Mă bucur că ați făcut corectura atât de necesară. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.10.2009, 16:10:16
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
de ce nu au vb apostolii despre cinstirea maicii Domnului?
f simplu. datorita conjuncturii in care se aflau, fiind inconjurat de popoare politeiste, care ar fi putut sa faca un cult al ei, neglijand total cinstirea lui Dumnezeu!
vedem aceasta predispozitie a oamenilor acelor vremuri in insasi epistolel pauline, in care sf apostol pavel, mahnit de faptul ca unii incepusersa sa spuna ca sunt ai lui hristos, altii ai lui Sila, altii ai lui Pavel."oare pavel s-a rastignit ptr voi?"(citez din memorie, deci se poate sa fie un pic modificat)
Daca este adevarat ce spuneti dvs. (referitor la motivatia pentru care Sfintii Apostoli nu au pomenit-o pe Maica Domnului, in epistolele lor), putem spune ca-i valabila vorba aceea:" de ce ti-e frica, de aia nu scapi". Astazi exista un cult al fecioarei Maria. Inchinarea, care se cuvine numai lui Dumnezeu, este impartita cu inchinarea la oameni (si morti, pe deasupra).

Sfintii Apostoli au dorit "sa nu stie nimic intre noi, decat pe Hristos si El rastignit" (versetul din semnatura mea).

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Oare Hristos, care o iubeste atat, nu se mahneste cand vede ca oamenii, o mana de tarana, indraznesc sa o ponegreasca pe acesta fiinta atat de sfanta????????
Exagerati cand vorbiti de ponegrire. Daca ai, fata de Maica Domnului, aceeasi atitudine pe care au avut-o si Sfintii Apostoli, inseamna ca o ponegresti?

Poate, fara sa va dati seama, din prea mult zel, chiar dvs. o ponegriti. Stiti cum? Nerespectandu-i invatatura pe care a dat-o oamenilor. Cu ocazia nuntii din Cana Galileii (Ioan cap. 2) Maica Domnului ne invata sa facem orice ne va spune Mantuitorul.(vers. 5). Este singura invatatura pe care o da oamenilor. Apoi, dispare, aproape complet, din peisajul biblic. Ultima data este pomenita in Fapte cap. 1:14.

Haideti sa-i cinstim pe Sfintii Apostoli si pe Maica Domnului, respectand invataturile lor. Prin adaugirile noastre nu facem decat sa stricam. Apoi, mai avem si indrazneala sa-i acuzam pe altii de ponegrire.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.10.2009, 16:22:17
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Cu ocazia nuntii din Cana Galileii (Ioan cap. 2)
Sfantul Ioan Gura de Aur are o talcuire a versetelor din Evanghelia dupa Ioan cap. 2 (in special versetele 4 si 5), care nu sunt agreeate de ortodoxie (se vede ca Sfantul Ioan Gura de Aur nu a fost de acord cu amestecul Maicii Domnului ca "intermediar" intre oameni si Hristos. Maica Domnului repara aceasta greseala, retragandu-se si invatandu-ne "sa facem tot ce ne va spune El" ).
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.10.2009, 16:57:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Domnule Condor,

La nunta din Cana Galileii ni se descopera si ca Dumnezeu a randuit ca Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu sa se poata ruga Fiului Sau pentru a-i ajuta pe semeni. Inca nu venise vremea minunilor (Ioan 2, 4), dar Iisus Hristos nu a refuzat-o pe mama Lui care a insistat in mod smerit sa ca El sa rezolve problema lor. Simplu si clar ca buna ziua.

Noi avem o cantare de lauda in care marturisim ca Preasfanta Fecioara este "mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii". Ce inseamna acest lucru? Maica Domnului este faptura care s-a apropiat cel mai mult de asemanarea cu Dumnezeu, mai presus decat au reusit ingerii sau oricare dintre oameni. Si este logic sa fie asa, din moment ce este Nascatoare de Dumnezeu, din care Dumnezeu-Fiul a primit trup si sange devenind Frate cu noi, prin Care am primit posibilitatea mantuirii de rau. Prin binele pe care l-a facut, ea a capatat slava cea mai mare in Imparatia Cerurilor si, ceea ce vreau neaparat sa subliniez, asemanarea ei cu Dumnezeu, adica scopul la care tinde orice om si pe care ea l-a atins cel mai mult, aceasta asemanare ii permite sa faca in continuare cat mai mult bine ajutandu-ne cu rugaciunile sale puternice in lupta noastra impotriva raului. La fel si Sfintii continua prin rugaciunile lor sa ne trimita ajutorul Lui Dumnezeu. Chiar si dupa Judecata, in "veacurile" viitoare cei mantuiti vor inainta mereu in bine la nesfarsit, dar nu stim in ce fel, vom vedea.

Ti se pare ilogic ce spun? In perspectiva ortodoxa, normal, caci stiu credinta ta in intreruperea vietii de la moarte pana la Invierea generala...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 21.10.2009 at 16:59:39.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.10.2009, 16:59:40
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

nu mai aruncati margaritarele porcilor si cele sfinte cainilor
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 08:14:13
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 13:11:05