Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.06.2008, 18:27:17
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

si cum poti sa-ti vezi vietile anterioare? reincarnarea este sustinuta, din cate stiu eu, de religia budhhista(taoismul si altele). aia sustin ca trebuie sa ajungi in starea de nirvana, o stare de fericire continua, o stare suprema a existentei sufletului. dar exista o f mare diferenta intre noi si ei: ei sustin faptul ca pt a fi fericiti oamenilor nu trebuie sa le mai pese de nimic si de nimeni, nici macare de ei si sa traiasca din plin, sa conteze doar prezentul, si astfel, timpul va deveni o vesnicie si omul va intra in nirvana. la noi e altfel: trebuie sa te implici, sa-ti sacrifici viata pt altii pe care ii iubesti si pt Dumnezeu, care este creatorul tau. la noi aceasta indiferenta este un f mare pacat, pt ca intaleaza in sufletul omului ceva rece, nu mai e iubire, e doar placere, nu mai e bine... reincarnarea nu exista, este bineinteles o prostie acest lucru. si pt cei care cred: voi ce-ati fost in vietile anterioare? sobolani, iepuri, dragon, vrajitori, sau vreun amarat de purice? scriu si eu ca n-am ce face...:D
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.06.2008, 20:52:25
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

nu pisi nu exista reincarnare, crestinismul exclude sub orice forma acest concept, mi-e imposibil sa cred ca bucata de friptura de vita pe care o mananc la masa contine de fapt sufletul unui om ;)
stiu de la mama ca exista ceva site-uri care iti spun ce ai fost intr-o viata anteriora, de exemplu ei i=a iesit ca a fost un zidar care a ajutat la constructia Zidului Chinezesc, bine nici ea nu crede in reincarnare, dar plictiseala de la lucru creaza imaginatie :D
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.06.2008, 21:51:46
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
nu pisi nu exista reincarnare, crestinismul exclude sub orice forma acest concept, mi-e imposibil sa cred ca bucata de friptura de vita pe care o mananc la masa contine de fapt sufletul unui om ;)
stiu de la mama ca exista ceva site-uri care iti spun ce ai fost intr-o viata anteriora, de exemplu ei i=a iesit ca a fost un zidar care a ajutat la constructia Zidului Chinezesc, bine nici ea nu crede in reincarnare, dar plictiseala de la lucru creaza imaginatie :D
Am vazut si eu la Tv acum vreo 4 ani tot felu de prostii dinastea. Era o fata de 12 ani care sustinea ca a mai trait odata intr-un alt loc pe care il descria cu exatitate si recuostea oamnii din acea localitate...... dar eu tot nu cred in reincarnare. :D
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.06.2008, 22:02:38
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela.Matei
Eu una cred in reincarnare....cred ca sufletul trebuie sa fie reincarnt de cate ori este nevoie:)
Reincarnarea nu-mi permite sa-mi pastrez identitatea. Atunci de ce sa ma intereseze desavarsirea unor subiecte sau euri viitoare daca eu imi pierd identitatea? Crestinismul ramane o religie care tine mult la identitatea persoanei. "Eu sunt o persoana unica, universul nu se va mai intalni cu taina existentei mele"(Pr Rafael Noica)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.06.2008, 23:25:35
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi
Eu unul nu cred in asa ceva si stiu ca biserica ortodoxa exclude reincarnarea. As vrea sa stiu si parerile voastre despre acest subiect deorece eu nu cunosc prea bine invatzaturile bisericesti despre reincarnare.
Este reincarnare pentru ca altfel ar cadea prea multi oamemi din prima si nu ar fi corect ca unul sa fie bogat sau sanatos iar altul sa fie si sarac si bolnav.Biserica nu are habar de asa ceva e prea prinsa in a stringe bani pentru anumite trebuinte.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.06.2008, 23:57:08
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu stiu ce sa cred,Biserica exclude asta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.06.2008, 00:25:43
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

arhanghele, n-ai dreptate. gandeste-te ca asta ar insemna sa ai dreptul la mai multe incercari. este ca si cum ai de dat o admitere la o facultate importanta: oare ar fi corect sa se dea mai multe examene? nu, n-ar fi corect. omul are o singura sansa, iar daca nu reuseste din prima te asigur ca nu o sa reuseasca nici a doua, nici a treia oara...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.06.2008, 02:17:35
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de pisi
Eu unul nu cred in asa ceva si stiu ca biserica ortodoxa exclude reincarnarea. As vrea sa stiu si parerile voastre despre acest subiect deorece eu nu cunosc prea bine invatzaturile bisericesti despre reincarnare.
Este reincarnare pentru ca altfel ar cadea prea multi oamemi din prima si nu ar fi corect ca unul sa fie bogat sau sanatos iar altul sa fie si sarac si bolnav.Biserica nu are habar de asa ceva e prea prinsa in a stringe bani pentru anumite trebuinte.
Frate dupa ce mori nu mai poti face nimica pentru suflet. Cu ce ai strans in viata asta cu aceea te duci la Judecata , si acolo nu va mai fii Judecatorul Milei , ci Judecatorul Dreptatii si vei primi rasplata dupa ce ai facut.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.06.2008, 09:28:32
sanziana62 sanziana62 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2007
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru sanziana62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela.Matei
tocmai am mentionat ca eu cred in reincarnare! si daca esti un om capabil ..iti poti vedea si vietiile anterioare!
capabil de ce...?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.06.2008, 09:30:12
sanziana62 sanziana62 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2007
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru sanziana62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de pisi
Eu unul nu cred in asa ceva si stiu ca biserica ortodoxa exclude reincarnarea. As vrea sa stiu si parerile voastre despre acest subiect deorece eu nu cunosc prea bine invatzaturile bisericesti despre reincarnare.
Este reincarnare pentru ca altfel ar cadea prea multi oamemi din prima si nu ar fi corect ca unul sa fie bogat sau sanatos iar altul sa fie si sarac si bolnav.Biserica nu are habar de asa ceva e prea prinsa in a stringe bani pentru anumite trebuinte.
adica tu stabilesti ce e corect si ce nu?...crezi ca Dumnezeu ne vrea sclavii lui vesnici? tematori si resemnati ?
Reply With Quote
Răspunde