Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.03.2008, 19:51:33
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

ADEVARUL este IUBIRE ,daci nu merge una fara alta!tradus : DUMNEZEU ESTE IUBIRE.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.03.2008, 14:56:20
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Cozia, vorbeam de echilibrul intre iubire si adevar! Propovaduirea Cuvantului lui Dumnezeu trebuie sa se faca prin iubire si prin adevar! E cel mai greu de mentinut acest echilibru.

Multi incearca sa propovaduiasca adevarul ortodox fara a arata iubirea care da viata adevarului! Si de asemenea, multi cred ca pot iubi chiar si atunci cand fac compromisuri in ceea ce priveste adevarul de credinta!

Ortodoxia propovaduieste dreapta credinta si dreapta slavire, Il slavim DREPT pe Dumnezeu atunci cand suntem in adevar si cand propovaduim acest adevar prin iubirea fata de Dumnezeu si de aproape.

Ortodoxia e libertate....cati inteleg aceasta libertate pe care o mijloceste Ortodoxia?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.03.2008, 09:50:55
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ce v-a atras pe voi in mod deosebit la Ortodoxie? Care a fost elementul cel mai puternic care v.a aprins in dragostea de Ortodoxie?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.03.2008, 11:15:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Parintele Benedict Ghius spunea ca ortodoxia se prezinta ca asezamantul duhovnicesc in care se dezbate drama cea mai vie si mai adanca a vietii noastre de oameni; si anume, drama intalnirii si vietuirii noastre cu Dumnezeu cel viu. Eu stiu ca Hristos S-a dat si Se da neincetat hrana pentru mine. Asta vreau sa am in ortodoxie - sa fiu mereu flamand, sa nu ma satur niciodata, caci de voi spune ca m-am saturat, inseamna ca m-am si despartit de El. Imi aduc aminte de marturisirea Sfantului Policarp, batranul episcop al Smirnelor, in fata rugului pe care a fost ars - I se cere - Blestema pe Hristos si cruta-ti batranetele. Si batranul raspunde simplu: "Sunt peste 85 de ani de cand il slujesc pe Hristos si nici un rau nu mi-a facut niciodata, ci numai bine, cum as putea sa blestem pe Binefacatorul meu? Eu stiu in cine ma incred." Iata ce ne ofera ortodoxia.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.03.2008, 15:37:17
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.697
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Cozia, vorbeam de echilibrul intre iubire si adevar! Propovaduirea Cuvantului lui Dumnezeu trebuie sa se faca prin iubire si prin adevar! E cel mai greu de mentinut acest echilibru.

Multi incearca sa propovaduiasca adevarul ortodox fara a arata iubirea care da viata adevarului! Si de asemenea, multi cred ca pot iubi chiar si atunci cand fac compromisuri in ceea ce priveste adevarul de credinta!

Ortodoxia propovaduieste dreapta credinta si dreapta slavire, Il slavim DREPT pe Dumnezeu atunci cand suntem in adevar si cand propovaduim acest adevar prin iubirea fata de Dumnezeu si de aproape.

Ortodoxia e libertate....cati inteleg aceasta libertate pe care o mijloceste Ortodoxia?
multumesc Iosif, acum imi place ce citesc...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.03.2008, 18:26:33
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Cine intreaba afla, cine cauta gaseste....Sa cercetam tot ce nu intelegem, sa asteptam cu rabdare descoperirea!

Eu cred ca spiritul Ortodoxiei este insasi infinitul intelepciunii! In Ortodoxie, Dumnezeu te surprinde continuu cu frumusetea slavei Sale. Noi insa nu avem rabdarea si daruirea necesara pentru a ne lasa descoperiti de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.03.2008, 20:45:08
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iosif, frate, la cine te referi cand spui "noi"? Stiu multe persoane, care au avut si rabdare si daruire si au fost si descoperiti de Dumnezeu. Presupun ca nu ai avut in intentie sa aduci atingere acestor persoane, dar din pacate generalizarile la asta duc: ating si pe cine nu trebuie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.03.2008, 22:32:06
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Anca, acele persoane care spui tu ca au avut rabdare si daruire trebuie sa fie prea smerite ca sa se sminteasca sau sa se simta jignite de aceasta generalizare! Rabdarea si daruirea vin din smerenie, smerenia il tine pe credincios intr-o permanenta constiinta a nevredniciei sale. Un om smerit nu s-ar impiedica de afirmatia aceasta, indiferent de cat de generala ar fi si deci nu s-ar simti "atins".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.03.2008, 22:36:41
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iosif, nu acestia s-au sesizat de spusele tale, ci eu, caci cunosc, dupa cum am spus asemenea persoane. De aceea cred ca o specificare mai exacta a ce intelegi prin noi, ar fi oportuna. De ex. "noi, cei de pe forum" sau "noi, generatia tanara", etc. Deci o delimitare, pe cat se poate a lui "noi", ca sa nu fie inclusa chiar toata lumea.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.04.2008, 03:19:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

se pare ca unora le e mai de folos sa despice firul in patru decat sa ia ce e bun din spusele altora.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marturia mea sau cum m-a scos Hristos din moarte! 0rtodoxia Generalitati 2 27.09.2010 17:27:08
Frumusetile ortodoxiei Hartford Generalitati 4 05.10.2009 21:39:45
Duminica Ortodoxiei + cristiboss56 Diverse Sarbatori 2 28.02.2009 22:36:50
Marturia Lui Isus despre Ioan ARHANGHELUL Din Noul Testament 22 19.06.2007 18:29:55
Marturia unui protestant Eugen Generalitati 10 03.03.2007 01:56:22