Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.07.2011, 23:03:50
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mulțumesc pentru grijă; n-am ochi albaștri.
Am citit un studiu al unui psiholog de renume (nu-mi amintesc numele lui) care făcea afirmațiile de care am spus. Am cunoscut, de asemenea, persoane cu ochi albaștri sensibile la deochi.

PS. Pentru placebo ar trebui să cred că bomboana e pastilă; or, dacă o iau singur nu văd cum aș putea să mă mint că e altceva.
Eu stiam altceva: ca persoanele cu ochii verzi deoache cel mai tare!:-)) Pe bune!

Cand am fost in Grecia mi s-a spus intr-un magazin care comercializa medalioane cu ochiul Sf. Parascheva ( care protejeaza si de deochi) ca exista "ochi rai" si "ochi buni" . Adica "ochilori rai" le sunt atribuite privirile invidioase si rautacioase iar "ochilor buni" le sunt atribuite privirile admirative care aprecieaza calitatile unui om cu sinceritate si iubire. Ambele categorii provoaca deochiul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.07.2011, 23:10:16
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Eu stiam altceva: ca persoanele cu ochii verzi deoache cel mai tare!:-)) Pe bune!
Parcă există și printr-un cotlon al memoriei mele informația asta.

Citat:
Cand am fost in Grecia mi s-a spus intr-un magazin care comercializa medalioane cu ochiul Sf. Parascheva ( care protejeaza si de deochi) ca exista "ochi rai" si "ochi buni" . Adica "ochilori rai" le sunt atribuite privirile invidioase si rautacioase iar "ochilor buni" le sunt atribuite privirile admirative care aprecieaza calitatile unui om cu sinceritate si iubire. Ambele categorii provoaca deochiul.
Cred că ochii transmit niște energii cu originea în suflet; bune sau rele. De altfel, comunicarea însăși cred că e și un schimb energetic între două persoane.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.07.2011, 23:12:22
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Cred ca intram in obscur putin cam prea mult aici, cred ca profesorul meu de Semiotica si Semiologie s-ar distra pe seama noastra putin. Sincer, mereu mi-ar prinde bine mai multa smerenie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.07.2011, 23:14:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Cred ca intram in obscur putin cam prea mult aici, cred ca profesorul meu de Semiotica si Semiologie s-ar distra pe seama noastra putin. Sincer, mereu mi-ar prinde bine mai multa smerenie.
Ai dreptate. Mi-am cam dat cu părerea; nu am cunoștințe temeinice. Dar am indicat un articol mai documentat pentru cine e interesat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.07.2011, 23:17:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...chi-96600.html

Mi se pare ca si intr-o rugaciune de dezlegare este mentionat deochiul.
Eu am ochi albastri si ma mai deocheam cand eram mica, dar bunica imi spunea Tatal nostru, imi freca mainile, si imi trecea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.07.2011, 23:31:44
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Ce sa faci cand cineva te deoache?E vina ta?Sa-l eviti pe cel care o face?Sunt o consecinta a pacatelor tale sau e vina lui?
Mie mi s-a intamplat si m-am simtit f. rau .Mi-am zis tatal nostru,un descantesc invatat de la mama si m-am dat cu aghiasma.In cele din urma mi-am revenit.
Eu am citi odata in revista ,,Magazin" ca atunci cind esti deocheat trebuie ca in prima jumatate de ora de la lansarea deochiului sa te frece cineva la buric , in sensul acelor de ceasornic cu saliva de la un apropiat care sa aibe obligatoriu grupa sanghina AB IV si sa rosteasca un anume descintec .
Se spune ca asa negresit este inlaturat deochiul .
Vina , desigur ca este a ta , a celui care stai in directia sau in dreptul celui care deoache !!!!!!!!!!!!!!! si mai ales ca nu ai nici o legatura cu Hristos !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.07.2011, 23:35:15
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Parcă există și printr-un cotlon al memoriei mele informația asta.

Cred că ochii transmit niște energii cu originea în suflet; bune sau rele. De altfel, comunicarea însăși cred că e și un schimb energetic între două persoane.
Vezi ca daca vorbesti de schimburi energetice pe forum, imediat ti se lipeste o eticheta pe frunte cu "newage".:-))

Asa cred si eu. N-are diavolul treaba cu deochiul. Sufletul omului vorbeste cu ochii! E o vorba aici in Ardeal :"vezi ca-ti iese rautatea pe ochi si ma deochi"..:-)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.07.2011, 23:50:39
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Vezi ca daca vorbesti de schimburi energetice pe forum, imediat ti se lipeste o eticheta pe frunte cu "newage".:-))

Asa cred si eu. N-are diavolul treaba cu deochiul. Sufletul omului vorbeste cu ochii! E o vorba aici in Ardeal :"vezi ca-ti iese rautatea pe ochi si ma deochi"..:-)
Bine, nu cred că diavolul nu e și el implicat. Căci răutatea aceea e diabolică fără doar și poate. Însă cred că și el lucrează prin energii asupra sufletului nostru. Altfel nu ne-am teme atât de energiile străine creștinismului.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.07.2011, 23:51:00
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Eu stiam altceva: ca persoanele cu ochii verzi deoache cel mai tare!:-)) Pe bune!

Cand am fost in Grecia mi s-a spus intr-un magazin care comercializa medalioane cu ochiul Sf. Parascheva ( care protejeaza si de deochi) ca exista "ochi rai" si "ochi buni" . Adica "ochilori rai" le sunt atribuite privirile invidioase si rautacioase iar "ochilor buni" le sunt atribuite privirile admirative care aprecieaza calitatile unui om cu sinceritate si iubire. Ambele categorii provoaca deochiul.
Dar daca priveste neutru(neutru fata de variantele prezentate) : zeflemist, mistocar , persiflativ, in gluma sau chiar in deridere, zimbitor si aluziv la orice , neincrezator si segalnic ... atunci deoache sau nu ?

Dar inteleg ca exista 2 feluri de deochi : deochiul rau, tulburent, cauzator de stari neplacute ... isvorit din gindurile negre , din ura, invidie, disturbant si numit in consecinta disdeochi, nu ?
Si deochiul favorabil, pozitiv, benefic, sau eutrofic (= care face bine, care ne maguleste, care ne face precum gaina motata) care se face din admiratie si iubire sincera si care poate fi stimulativ, purtind numele de eudeochi !

Interesanta postare si multumim pt. informatii !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.07.2011, 00:04:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

Interesanta postare si multumim pt. informatii !
Iti multumim si tie, Frate, pentru remediul la deochi postat mai sus. Am insa o intrebare: cel cu grupa sangvina AB IV sa aiba RH-ul pozitiv sau negativ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre deochi CM Generalitati 13 01.07.2009 14:35:28
despre descantece si deochi mara2008 Rugaciuni 3 04.07.2008 18:08:04
Despre deochi Elena78 Generalitati 3 09.05.2008 00:19:31