Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.01.2006, 13:02:43
Orthodox Orthodox is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2005
Mesaje: 18
Implicit

Problema cine se mantuieste si cine nu, nu e a noastra, fiindca nu noi suntem chemati sa judecam (ba dimpotriva). Sf. Ap. Pavel spune ca paganii vor fi judecati dupa legea lor (daca o au), daca nu spune ca "paganii care nu au lege, din fire fac cele ale legii", deci in fiecare om exista o lege morala. Pentru mantuire este nevoie (spunem noi) de dreapta credinta, lucrarea faptelor bune si conlucrarea cu Harul sfintitor (prin cele 7 taine). Cei ce sunt de alte confesiuni, fiind in afara credintei noastre, nu e treaba noastra cum ii va judeca Dumnezeu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.03.2006, 10:13:07
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Nu poti spune ,,Multumesc lui Dumnezeu ca sunt ortodox si nu de alta religie" ca spui precum Fariseul.Daca esti ortodox nu ajungi neaparat in Rai si daca esti de alta religie nu ajungi neaparat in Iad.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.03.2006, 23:26:51
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
Nu poti spune ,,Multumesc lui Dumnezeu ca sunt ortodox si nu de alta religie" ca spui precum Fariseul.Daca esti ortodox nu ajungi neaparat in Rai si daca esti de alta religie nu ajungi neaparat in Iad.
Faci confuzie. Fariseul isi vedea meritele sale. A fi ortodox nu e un merit personal, ci mai degraba colectiv, obtinut si pastrat prin nenumarate sacrificii (vezi zbuciumata istorie a poporului roman), de aceea si la Judecata venim cu neamul nostru. Este adevarat ca, fiind ortodox, nu-ti garanteaza nimeni ca vei ajunge in Rai, dar, pentru ca legea dupa care vom fi judecati este cea a iubirii, iar in Ortodoxie, fata de celelalte confesiuni, avem, in forma instituita de Apostoli - si nu simbolic -, Trupul si Sangele Domnului, izvorul dragostei ("Fara Mine nu puteti face nimic"; "Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu are viata vesnica" s.a.) avem nadejde.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.04.2006, 10:04:40
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Zic sa te mai gandesti,caci ce vina are un copil atunci cand se naste intr-o famile de musulmani, el asa este crescut de familia lui si poate ca nu vede niciodata pe Iisus asa cum il vedem noi,caci stim ce cred ei despre celelalte religii .Acum zici asa fiindca esti Ortodox si nu musulman, dar daca ai fi fost musulman ,ce ai mai zice?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.07.2007, 17:37:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Problema modului in care lucreaza Dumnezeu fata de credinciosii celorlaltor religii in vederea mantuirii constituie o taina a modului in care Dumnezeu conduce lumea spre finalitatea ei. Vointa lui Dumnezeu de mantuire a tuturor oamenilor (I Timotei 2, 4) se rasfrange, implicit, asupra necrestinilor, oferindu-le si lor posibilitatea de mantuire. Hristos lucreaza in mod tainic si in afara de Biserica Sa, respectiv printre necrestini. Tocmai de aceea, in teologia mai noua prinde consistenta parerea ca nu trebuie facuta o distinctie rigida intre natural si supranatural.

Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.07.2007, 17:49:51
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu sper sa nu mearga in iad nimeni!Sper ca iubirea sa fie mai mare decit dreptatea. Eu sint botezat ortodox.Ma rog tot timpul? Nu! Sint desavirsit? NU! Nu fac nimic din ce mi se cere si stiu ca ar trebuii sa o fac ! Am eu mai mari sanse de mintuire decit unul care nu crede?
Putin probabil! De aceea sa speram ca iubirea lui Iisusa este mai mare decit dreptatea Lui. Iar cei ce cred sa sper mult in ajutorul Maicii Domnului, a Sfintilor, a rugaciunilor celor care ramin dupa ei.......
Intrarea in rai ...ramine un dar!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.07.2007, 18:11:30
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

atata timp cat nu are botezul ortodox, prin cufundare, ma indoiesc ca ar ajunge cineva in Rai...
despre Dumnezeu a aflat si va afla toata lumea, nu-ti face probleme. :) s-a gandit El inaintea ta si la aceasta problema.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.07.2007, 21:11:31
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A deci tu crezi ca cu botezul s-au rezolvat toate?:rolleyes:
Probabil daca esti desavairsit! Esti? Ce o sa se intimple cu tine daca nu esti? Ca ti se cere!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.07.2007, 22:50:05
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
atata timp cat nu are botezul ortodox, prin cufundare, ma indoiesc ca ar ajunge cineva in Rai...
despre Dumnezeu a aflat si va afla toata lumea, nu-ti face probleme. :) s-a gandit El inaintea ta si la aceasta problema.
Deci gata, toata populatia pamantului care nu s-a nascut intr-o tara ortodoxa ajunge in iad, nu? Ce vina or avea africanii care mor pe capete de foame ca nu au auzit de Hristos...? Crede-ma ca daca te nasteai intr-o familie de musulmani(ca tot s-a mai dat exemplul) erai convinsa ca numai cei care cred in Allah vor ajunge in rai. Iar cartea ta sfanta nu era Biblia ci Coranul
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.07.2007, 23:13:36
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
A deci tu crezi ca cu botezul s-au rezolvat toate?
Probabil daca esti desavairsit! Esti? Ce o sa se intimple cu tine daca nu esti? Ca ti se cere!
IAR imi rastalmaciti cuvintele... aveti o asa placere... de nedescris!
te intreb eu, ce reprezinta botezul pentru tine? ii intreb si pe ceilalti care sustin k se poate mantui un om fara botez... imi dau seama k nu stiti din moment ce ganditi asa...
de ce va mai botezati atata timp cat nu e asa important?... din punctul vostru de vedere, bineinteles... k si asa dati o gramada bani.
pe de alta parte... erzbet, nici China nu e tara ortodoxa si totusi cunosc pe cineva venit din China pt a se calugari! deci, nu-ti face probleme in privinta asta, caci cine vrea sa descopere Adevarul, Dumnezeu nu-l lasa, are grija sa i-l descopere. nu-i stim noi pe toti cei kre emigreaza in Africa sau oriunde si, mai ales, nu-i stim noi toate minunile si toate descoperirile lui Dumnezeu facute oamenilor.
Reply With Quote
Răspunde