Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.02.2007, 00:17:08
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
In plus casatoria nu inseamna sacrificiu, inseamna iubire, intelegere, ceva reciproc, cand nu mai este reciproc, trebuie sa inchei, pt binele amandurora.
Fals!
N-am auzit pe nimeni sa spuna ca nu exista sacrificiu in casatorie, ba mai mult, ca iubirea n-ar presupune sacrificiul. Sa ne gandim ca Fiul lui Dumnezeu S-a jertfit pentru noi! Iata cat sacrificiu exista in iubire! Am putea spune ca tocmai prin sacrificiu e dovedita iubirea.
Spunea cineva ca "O dragoste care nu se vrea a fi vesnica, nici n-a inceput sa existe". Deci iubirea adevarata nu se stinge niciodata, pt. ca n-are cum. Ea tinde spre vesnicie. Nu cred in dragostea care se stinge. In cazul acela, n-a fost dragoste.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.02.2007, 08:46:42
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai-g
Citat:
În prealabil postat de erzbet
In plus casatoria nu inseamna sacrificiu, inseamna iubire, intelegere, ceva reciproc, cand nu mai este reciproc, trebuie sa inchei, pt binele amandurora.
Fals!
N-am auzit pe nimeni sa spuna ca nu exista sacrificiu in casatorie, ba mai mult, ca iubirea n-ar presupune sacrificiul. Sa ne gandim ca Fiul lui Dumnezeu S-a jertfit pentru noi! Iata cat sacrificiu exista in iubire! Am putea spune ca tocmai prin sacrificiu e dovedita iubirea.
Spunea cineva ca "O dragoste care nu se vrea a fi vesnica, nici n-a inceput sa existe". Deci iubirea adevarata nu se stinge niciodata, pt. ca n-are cum. Ea tinde spre vesnicie. Nu cred in dragostea care se stinge. In cazul acela, n-a fost dragoste.
Fiul lui Dumnezeu s-a sacrificat pentru oameni, el fiind Dumnezeu deci sentimentele lui nu pot fi comparate cu sentimentele umane.
Prin sacrificu se dovedeste iubirea, dar iubirea are nevoie de dovezi? Este un sentiment ce nu poate fi exprimat in cuvinte. Iubirea este vesnica, dar asta nu presupune legarea pe viata e 2 oameni care au savarsit o greseala casatorindu-se. Poate ca tocmai, refuzand divortul si sacrificandu-se pentru o persoana pe care nu o iubesc si nu au iubit-o niciodata isi refuza sansa de a descopri adevarata iubire. In acest context am folosit cuvantul "sacrificiu"
Si daca intr-o casnicie unul doreste divortul, iar celalalt nu, pentru ca nu este de acord Biserica, ce se intampla? Leagl, din cate stiu, ar putea obtine divortul cel care doreste, iar calalalt devine pacatos?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.02.2007, 09:35:49
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

cea mai mare prostie-parerea mea, sa te casatoresti cu cineva netestat din toate pct de vedere inclusiv fizic. Exista nepotriviri fizice! Si sa mai stai si toata viata cu o pers. incompatibila fizic din sacrificiu e si mai mare prostia!
Iar cine sta si asteapta iubiri de basme ramane singur pe vecie!
Treziti-va, nu v-ati maturizat la minte.
Din cauza ingustimii mintilor voastre si conditiilor imposibile pe care le impuneti pleaca majoritatea din religia ortodoxa cautand ceva mai aproape de realitate.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.02.2007, 09:54:46
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
cea mai mare prostie-parerea mea, sa te casatoresti cu cineva netestat din toate pct de vedere inclusiv fizic. Exista nepotriviri fizice! Si sa mai stai si toata viata cu o pers. incompatibila fizic din sacrificiu e si mai mare prostia!
Iar cine sta si asteapta iubiri de basme ramane singur pe vecie!
Treziti-va, nu v-ati maturizat la minte.
Din cauza ingustimii mintilor voastre si conditiilor imposibile pe care le impuneti pleaca majoritatea din religia ortodoxa cautand ceva mai aproape de realitate.
Este al 2lea sau al 3lea post inteligent pe care il citesc pe acest forum. Daca intrati pe un forum cu adolescenti veti vedea mai multa maturitate din toare punctele de vedere :)
Din pacate, intr-adevar, atatea canoane, reguli stupide, indeparteaza oamenii pe buna dreptate de credinta. Daca cititi pe sfaturi ortodoxe, veti observa ca nu va ajunge o viata intreaga sa va ispasiti pacatele, mai ales la cele sexuale :))
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.02.2007, 11:17:20
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

necredinta ne indeparteaza de reguli si canoane?? in primu rand aceste reguli sunt facute de oameni, care au degenerat mult ideea de divinitate, precum am mai spus. Un singur exemplu: am citit pe un site crestin ca o femeie cand are menstruatie, trebuie sa ramana necurata cat dureaza perioada, si orice obiect va atinge va deveni murdar si pe oricine va atinge va murdari. In cazul contactului(dor atingiere) cu o femeie "murdara" trebuie sa iti speli hainele sa faci nu stiu cate matanii ca sa devii "curat". Pai in acest caz ar trebui sa imi demolez casa in fiecare luna ca sa nu murdaresc pe nimnei. Acesta este doar un exempku de regula aberanta si nu cred ca iti dovedesti credinta daca respecti aceste canoane stupide. Un om cu oare care logica cititnd aaa ceva isi pune problema "daca oamenii au fost in stare sa abereze in asemenea hal,cine stie cat au aberat si in legatura cu Dumnezeu"
Doresc solutia concreta, in cazul nepotrivirii sexuale, cum pot fi lucrurile reglementate?
Incercati sa dicutati cu un tanar inteligent cu mintea deschisa, si veti ramane surprinsi
Concubinajul este tocmai o dovada de maturitate, ca nu se arunca cu capul inainte intr-o relatie pe viata, pentru a forma o familie normala. Ce inseamna familie crestina? 2 soti care nu sunt apropiati in nici un fel, 20 de copii care cer de mancare si mersu la biserica in fiecare zi?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.02.2007, 11:59:46
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Citat:
În prealabil postat de consuela
cea mai mare prostie-parerea mea, sa te casatoresti cu cineva netestat din toate pct de vedere inclusiv fizic. Exista nepotriviri fizice! Si sa mai stai si toata viata cu o pers. incompatibila fizic din sacrificiu e si mai mare prostia!
Iar cine sta si asteapta iubiri de basme ramane singur pe vecie!
Treziti-va, nu v-ati maturizat la minte.
Din cauza ingustimii mintilor voastre si conditiilor imposibile pe care le impuneti pleaca majoritatea din religia ortodoxa cautand ceva mai aproape de realitate.
Este al 2lea sau al 3lea post inteligent pe care il citesc pe acest forum. Daca intrati pe un forum cu adolescenti veti vedea mai multa maturitate din toare punctele de vedere :)
Din pacate, intr-adevar, atatea canoane, reguli stupide, indeparteaza oamenii pe buna dreptate de credinta. Daca cititi pe sfaturi ortodoxe, veti observa ca nu va ajunge o viata intreaga sa va ispasiti pacatele, mai ales la cele sexuale :))
In urma cu nu mai mult de doi ani as fi aplaudat si eu acest "inteligent post" (potrivit mai degraba pentru site-urile feministe care te invata ce si cum sa ajungi si tu, ca femeie, la punctul "ala"). Intrebarea este: pana cand sa incerci? sau la ce numar te opresti? sau cand iti dai seama ca el sau ea e cea potivit(a) dpdv sexual?...
Danion Vasile spune, pe buna dreptate, ca multe cupluri divorteaza din cauza incompatibilitatii sexuale...asta dupa ce cei doi s-au "testat" din toate punctele de vedere inaintea casatoriei. Deci pot aparea surprize si cand ti se pare ca nu mai sunt surprize...
Realitatea e alta: ca din punct de vedere fizic incompatibilitatea sexuala este foarte rara, aproape inexistenta (bineinteles, nu vei gasi informatia asta pe site-urile mai sus mentionate, ca de, traim intr-o lume dependenta de sex). Ceea ce iti poate da impresia unei incompatibilitati este plictiseala, faptul ca, din aduceri aminte, parca primul partener (sau poate al doilea) era "mai tare la pat!" sau chiar faptul ca te-ai saturat de tot ce ai incercat (si poate ai incercat aproape tot).
Deci, mai ales daca esti o persoana mai nehotatata, pana cand sa testezi?! E posibil sa o faci tot restul vietii si cand vei trage linie...
Din punct de vedere emotional eu cred ca daca exista iubire si intelegere se poate trece peste orice.
Si mai am o intrebare, cum poti sa te casatoresti cu un alcoolic daca tu il testezi asa bine? Ori la numai testul sexualitatii conteaza, chiar daca el e beat pulbere atunci?!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.02.2007, 12:04:48
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
necredinta ne indeparteaza de reguli si canoane?? in primu rand aceste reguli sunt facute de oameni, care au degenerat mult ideea de divinitate, precum am mai spus. Un singur exemplu: am citit pe un site crestin ca o femeie cand are menstruatie, trebuie sa ramana necurata cat dureaza perioada, si orice obiect va atinge va deveni murdar si pe oricine va atinge va murdari. In cazul contactului(dor atingiere) cu o femeie "murdara" trebuie sa iti speli hainele sa faci nu stiu cate matanii ca sa devii "curat". Pai in acest caz ar trebui sa imi demolez casa in fiecare luna ca sa nu murdaresc pe nimnei. Acesta este doar un exempku de regula aberanta si nu cred ca iti dovedesti credinta daca respecti aceste canoane stupide. Un om cu oare care logica cititnd aaa ceva isi pune problema "daca oamenii au fost in stare sa abereze in asemenea hal,cine stie cat au aberat si in legatura cu Dumnezeu"
Doresc solutia concreta, in cazul nepotrivirii sexuale, cum pot fi lucrurile reglementate?
Incercati sa dicutati cu un tanar inteligent cu mintea deschisa, si veti ramane surprinsi
Concubinajul este tocmai o dovada de maturitate, ca nu se arunca cu capul inainte intr-o relatie pe viata, pentru a forma o familie normala. Ce inseamna familie crestina? 2 soti care nu sunt apropiati in nici un fel, 20 de copii care cer de mancare si mersu la biserica in fiecare zi?
draga mea nu stiu unde ai citit toate chestiile astea,aberante din pc meu de vedere, dar femeia aflata la perioada nu este considerata necurata. nu are voie sa se impartaseasca, dar are voie sa intre in biserica si chiar sa se inchine la icoane.inainte femeia era perceputa ca necurata, neexistand metode igienice de protectie si murdareau. ar trebui sa te interesezi mai bine.scuza-ma, dar ortodoxia nu chiar asa de aberanta cum observ ca o percepi tu.

fara aceste reguli si canoane, nu ar mai fi religie, iar, din pc meu de vd,tocmai aceste canoane ne fac unici ca religie.in aceeasi idee, la ce ne mai trebuiesc si legile statului? pt ca aceste reguli si canoane sunt legi ale biserii. daca tu vrei sa duci o viata de desfrau si te astepti ca biserica sa fie de acord cu asta, pt ca tu sa te simti fara pacat ca faci acest lucru, atunci nu o sa se intample.

tu vezi lucrurile din pc de vd al ateului care crede ca ce spune el este dovada maturitatii si a democratiei. ei bine nu, tocmai ca este opusul. tot ceea ce spui nu dovedeste decat faptul ca esti foarte imatura in gandire. alegi calea cea mai usoara, cand provocarea sta tocmai in calea care care pare mai grea. a trai in concubinaj arata ca iti este teama de a te "lega".asta numesti tu maturitate?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.02.2007, 12:23:12
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Citat:
În prealabil postat de erzbet
deoarece cum Biserica nu e de acord cu divortul, ce faci daca te casatoresti cu un bataus, alcoolic?:P
in credinta noastra iubirea e una de sacrificiu, adica iti dai viata pt cel iubit...ceea ce inseamna si a trai cu un bataus, alcoolic..a-ti da viata. Si Hristos "s-a casatorit" cu mine..bataus si alcoolic care l-am pironit pe cruce.
Intelegi?
Papa Ioan Paul al 2-lea zicea "Nu te dai jos de pe cruce..."
Daca as fi casatorita cu un om pe care l-as iubi, si el ar fi, cum am zis, alcoolic, bataus, poate as sta langa el. Eu. Daca as avea si un copil, ce drept am sa il sacrific si pe el? In plus casatoria nu inseamna sacrificiu, inseamna iubire, intelegere, ceva reciproc, cand nu mai este reciproc, trebuie sa inchei, pt binele amandurora. Decat sa ma gandesc ca toata viata mea e irosita si sa imi doresc altceva, mai bine trec mai departe
Nu, aici ai dreptate. Cand sunt copii la mijloc atunci ei sunt prioritatea..ii aperi cat poti...atunci n-ai de ales, faci totul sa nu sufere. Eu vorbeam doar de relatia intre soti
Nu stiu voi oameni, dar pentru mine, chiar daca nu pot intotdeauna sa fac asa, a iubi inseamna a iubi pana la capat..daca ai inceput, continui, nu renunti dupa un timp..ai inceput sa iubesti, iubesti si cand celalalt se schimba ( pentru ca un om intotdeauna se va schimba) si cand e jos, si cand ajunge sa manance hrana porcilor, si cand te uraste si te dispretuieste, cand iti da peste obraz si te bleastama...este ce iubesc eu cel mai mult din invatatura Mantuitorului...nu trebuie nimeni s-o urmeze, decat cine vrea. Si crestinii trebuie sa iubeasca asa pentru ca Dumnezeu ne-a iubit dintai. Un om care isi vede pacatele si intelege cat de mult il iubeste Dumnezeu, care intelege profund ce a facut Dumnezeu pentru el, ii va iubi si pe ceilalti asa cum a fost si este iubit.
Si aceasta iubire nu trebuie s-o ai pentru "anumiti oameni" ci pentru toti oamenii.
Erzbet casatoria intotdeauna este sacrificiu..crede-ma ca niciodata nu vei gasi un om cu care sa te intelegi perfect, si sa nu trebuiasca sa rupi din tine..sacrificii mai mici sau mai mari.
In ce priveste concubinajul...e ca si cum ai incerca o marfa...hai sa vad daca esti bun, daca ne potrivim ( de parca ai incerca pantofi), hai sa vad daca te pot iubi, ca inca nu te iubesc, doar nu te astepti sa te iubesc inca, vreau deocamdata sa te incerc...imi pare rau Erzbet, un crestin niciodata nu va privi omul in felul acesta. Crestinii incearca sa cunoasca, nu sa probeze.
Erzbet, nimeni nu te obliga sa fii crestin, daca nu vrei sa crezi..nu crede. Dar daca vrei sa intelegi crestinismul, nu cred ca un forum sau site-urile de pe net sunt indicate. Nici eu nu stiu da raspunsuri bune, si ma doare, ma simt neputincioasa ca nu pot arata minunatia si frumusetea invataturii lui Hristos:(

Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.02.2007, 13:22:15
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Pentru: iosif, Juli, maya, Mihai-g, Annamarria.

Va multumesc pentru mesajele postate.

Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.02.2007, 13:48:36
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

este foarte greu sa intemeiezi o familie.si da, chiar trebuie sa faci sacrificii.de ambele parti trebuiesc facute.cand este vorba si de copii, cu atat mai mult. nu sunt de acord insa cu ceea ce spun multi si anume sa tii cu dintii de o casnicie care nu de putine ori seamana cu un calvar, de dragul copiilor. de ce? pt ca de multe ori, certurile, discutiile din casa si chiar violentele au un mai mare impact psihic asupra copilului, decat un divort.biserica accepta desfacerea casatoriei doar in anumite conditii.inainte de a face ceva, consultati-va cu un preot care va cunoaste destul de bine(duhovnicul in principiu).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatiile sexuale inainte de casatorie Simona-Marilena Nunta 119 22.05.2014 14:29:31
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Consecintele abuzurilor sexuale AGabriela Generalitati 16 24.01.2012 12:24:00
Ceva legat de sex (mai ales inainte de casatorie) StefanS Generalitati 65 23.02.2010 11:31:30
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59