Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.02.2010, 10:24:23
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu stiu, suntem in secolul XXI si nu-mi vine sa cred ca unii isi mai pun astfel de intrebari. Dar nu acestia sunt de vina, ci cei care au emis de-a lungul timpului, intr-un mod irational, astfel de principii care, de fapt nu au nici o legatura cu credinta, cu mantuirea NICI ATAT.
CUM SA FIE PACAT ? Ce a devenit pana la urma conceptul de pacat ?
Cate ganduri nu ne trec pragul mintii si sufletului nostru, cate lucruri nu tresalta in jurul nostru facandu-ne sa luam decizii si sa ne adaptam mediului cel mai conform cu personalitatea noastra, ce ar mai deveni pacatul, daca ar fi sa ne intrebam mereu si, aproape fara discernamant, ce este bine si ce este rau, la toate fleacurile si imboldurile sociale absolut minore ? ! Astfel am ajunge sa omitem ceea ce este cu adevarat important de infaptuit, ne-am ignora propria calitate si forta cu care imbratisam pe cei din jur, cu care-i protejam . Asta este cel mai important.
Probabil ideea de manastire ti-a venit cand erai, totusi, un copil...apoi timpul a trecut, lucrurile au capatat o alta forma in jurul tau, principiile ti s-au conturat mai bine si astfel te-ai casatorit. Este un traseu atat de firesc al vietii, incat nu trebuie decat sa-l respecti ca atare si sa-i oferi ce ai mai bun din tine, nu sa privesti in urma, spre o simpla cugetare, cu atat mai putin.
Se spune ca nu se misca nici un fir de iarba fara Voia Lui Dumnezeu, asadar fii pe pace, fii fericit, fii barbat si ai grija de familia ta asa cum se cuvine, caci asta este si Voia Lui Dumnezeu pentru viata ta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.02.2010, 11:47:09
sorekonom
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Sa nu minimalizam importanta vietii calugaresti. Manastirile au dat mari sfinti, calugarii se roaga lui Dumnezeu pt. lume, sunt sprijin moral si duhovnicesc, duc viata ,,ingereascaŽŽ( cei care sunt intr-adevar calugari).
Si ce inseamna sa fi cu adevarat calugar?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.02.2010, 14:14:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu stiu, suntem in secolul XXI si nu-mi vine sa cred ca unii isi mai pun astfel de intrebari.
Dar cu ce e mai deosebit sec XXi de alte secole anterioare? Lumea tot timpul va avea nedumeriri si va pune intrebari, in cautare de raspunsuri fiind.
O intrebare in plus e poate un gand in plus de a nu-L supara pe Dumnezeu cu deciziile noastre. Mai bine sa ne gardam, cautand raspunsuri, decat sa consideram ca tot ce facem este bine. Oare in ce masura suntem in stare sa facem binele fara teama de Dumnezeu?!?

Renuntarea la calugarie este un pacat abia dupa tunderea in monahism. Dumnezeu ne stie cat suntem de slabi si nu ne cere imposibilul. Iar viata de monah este o viata grea, plina de ispite si lupte directe cu diavolul; evident pentru cel, care ia totul inserios. Cei, care confunda manastirea cu un camin de nefamilisti, nu vor sti nici de incercari si nici de haruri. Sa Il lasam insa pe Dumnezeu sa ii judece pe acestia, nu noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.02.2010, 21:11:11
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mda, hai sa-ti confer putina adrenalina ...
Ei bine, cand biserica o sa scoata tampenia asta de conceptie, precum ca este strigator la cer, este pacat de moarte, este dezastru, este asa si pe dincolo daca parasesti manastirea ( concept neregasit in biblie ), chiar si dupa ce ai fost facut monah, atunci o sa se curete manastirile de atatia parveniti, de ipocriti, de curvari, de oameni violenti, de semianalfabeti, de materialisti si de betivi , de obsedati de putere , posesivi ...inclusiv de victimele acestora.
Pana atunci, continuati sa va complaceti in minciuna si teorii sfinte...
Manastirea este un loc unde oamenii incearca sa se roage mai mult, nu numele , haina sau biserica din mijloc il sfinteste, ci inima omului si smerenia acestuia, nevointa lui daruita cu adevarat Domnului, mai ales prin semenii care-i respecta si-i ajuta....ceea ce nu prea coincide cu adevarata viata de manastire.
Mi s-a facut lehamite de atatea teorii pompoase despre viata monahala, cand realitatea este un dezastru...iar oamenii continua sa sufere, supusi sub aceasta veche si nejustificata perceptie asupra ireversibilitatii fata de decizia monahala.
Oamenii sunt oameni oriunde ar trai, ar trebui respectati ca atare, ar trebui tratati cu egalitate, ar trebui sa prezinte aceleasi drepturi si obligatii, sa fie supusi aceluias instinct de responsabilitate, ar trebui intelesi ca fiinte complexe supuse atator rationamente, ar trebui mangaiati oricum, indiferent de statutul acesta pamantean, care este oricum atat de efemer . Spunem ca nu dam importanta vietii materiale, dar materializam atatea lucruria fata de simple conceptii si le conferim statutul primordial in viata omului, le consideram chiar virtuti, cand INIMA este cea care emana totul pe pamant, tocmai de aceia se cheama spiritualitate apropierea de Dumnezeu, pentru ca sufletul nostru este cantarit mai cu precadere decat haina pe care o purtam, lantul de rugaciuni pe care le rostim, locul in care le rostim, samd.
Nu stiu, am ajuns sa cred ca aceasta perpetua tendinta de ura, judecare si pizma fata de oamenii care din diferite motive justificate sau nejustificate, parasesc manastirea, nu reprezinta decat o dovada de primitivism, insensibilitate si prostie, altfel nu as putea sa asociez aceasta atitudine cu credinta, oricum as da-o. Exista foarte multe motive, multi factori, multe realitati care determina oamenii sa traiasca intr-un fel sau altul, sa-si schimbe pozitia, straiele, conceptiile, pentru ca viata este o permanenta influientare fata de ceea ce ne inconjoara, o manipulare reciproca...cum putem gandi atat de obtuz cand incercam sa judecam lucrurile prin prisma credintei ? ! Nu inteleg, atata timp cat vedem, simtim, auzim cat de diferita si de complexa este viata din jurul nostru, din interiorul nostru....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 24.02.2010 at 21:26:52.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.02.2010, 21:28:10
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
nu este pacat.
problema aparea daca apucai sa te duci la manastire si te facea rasofor.
...si daca il facea rasofor si pleca din manastire, tot putea sa se casatoreasca, dar cu nunta a doua! Ci daca fagaduiai deja si erai calugarit, atunci NU! Odata luata mantia si Paramanul (schima monahala) esti deja LOGODIT lui Hristos!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 24.02.2010 at 21:34:18.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.02.2010, 00:25:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar cu ce e mai deosebit sec XXi de alte secole anterioare? Lumea tot timpul va avea nedumeriri si va pune intrebari, in cautare de raspunsuri fiind.
O intrebare in plus e poate un gand in plus de a nu-L supara pe Dumnezeu cu deciziile noastre. Mai bine sa ne gardam, cautand raspunsuri, decat sa consideram ca tot ce facem este bine. Oare in ce masura suntem in stare sa facem binele fara teama de Dumnezeu?!?

Renuntarea la calugarie este un pacat abia dupa tunderea in monahism. Dumnezeu ne stie cat suntem de slabi si nu ne cere imposibilul. Iar viata de monah este o viata grea, plina de ispite si lupte directe cu diavolul; evident pentru cel, care ia totul inserios. Cei, care confunda manastirea cu un camin de nefamilisti, nu vor sti nici de incercari si nici de haruri. Sa Il lasam insa pe Dumnezeu sa ii judece pe acestia, nu noi.
A doua parte a raspunsului este pentru Valy76.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.02.2010, 13:36:20
Valy76 Valy76 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Daca va voi Dumnezeu sa te duca la slujirea ingereasca,te va anunta indiferent de situatia ta civila,sociala etc.Nu cred ca este pacat ca te-ai casatorit.Dar iti pare rau de acest lucru acum?
Nu imi pare rau ca m am casatorit , dar acum ma gandesc la mantuirea mai multor sufleta pe cand la manastire m ar fi preocupat doar mantuirea mea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.02.2010, 15:36:03
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valy76 Vezi mesajul
Nu imi pare rau ca m am casatorit , dar acum ma gandesc la mantuirea mai multor sufleta pe cand la manastire m-ar fi preocupat doar mantuirea mea.
Ne inselam daca credem ca monahii sunt preocupati numai de mantuirea personala. Ar insemna sa fie mai prejos decat mirenii cu viata de familie.

Stim ca viata monahala este chipul vietii ingeresti. Dupa cum ingerii, potrivit randuielii dumnezeiesti, au in paza oameni, cetati (orase), sau chiar popoare intregi, la fel si monahii poarta in rugaciunile atat pe cei apropiati lor, cat si intreaga lume.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.02.2010, 16:26:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valy76 Vezi mesajul
Nu imi pare rau ca m am casatorit , dar acum ma gandesc la mantuirea mai multor sufleta pe cand la manastire m ar fi preocupat doar mantuirea mea.
Ce cugetare egoista !
Dar, stai fara griji, exact pe asta se pune seama in manastire, asa ca ai fost la obiect.
Oricum, nu stiu cat de matur esti, dar cu siguranta trebuie sa inveti faptul ca, cu cat osteneala pentru mantuire este mai mare si implica si grija fata de cei din jur, cu atat si rasplata va fi mai mare.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.02.2010, 16:44:50
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.065
Implicit

Nu a cugetat egoist,cred ca ai inteles gresit,probabil vroia sa spuna ca ar fi ocupat doar de MANTUIREA lui,si nu de celelalte desertaciuni,ce spune sfantul Apostol Pavel,,CEL CE ISI I-A FEMEIE CAUTA SA PLACA FEMEI LUI,IAR CEL CE SE DUCE DUPA HRISTOS CAUTA SA PLACA LUI HRISTOS''.Caci cautand mantuirea ta,implicit nu vei putea sa-ti neglijezi aproapele,nu-i vei fi indiferent.Dar nu trebuie neglijata nici sfanta taina a cununiei,caci oamenii din lume pazind-o pe aceasta se vor mantui,insa ravnitori de viata ingereasca nu au ce cauta in lume ca si oameni ai acesteia,ci propovaduind acolo pe Hristos.Cat despre Hristos acesta a fost un propovadiutor al monahismului,in chip tainic desigur,Sf.Prooroc Ilie,Sf.Ioan Botezatorul,apostolii,(Sf.Petru a fost casatorit,deci a fost un act imoral ca si-a lasat femeia pt. Iisus?),toti au trait ca monahii,dar desigur in lume,caci trebuiau sa-l predice pe Hristos.Bazele monahismului s-au pus prin sec.4.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
De ce e pacat? silverstar Generalitati 28 25.02.2010 18:30:42
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07