Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.09.2010, 21:49:16
ruxandra_georgiana ruxandra_georgiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2008
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Unhappy

Eu cred ca mizeria din jurul nostru este rezultatul mizeriei din suflet. Nimeni nu respecta pe nimeni, nimeni nu accepta sfaturi de la altcineva. In cele mai "fericite "cazuri cand atragi atentia cuiva sa nu-si mai arunce gunoiul in strada te alegi cu o injuratura, daca nu cumva cu o mama de bataie. Suntem prea egoisti si prea toleranti cu imoralitatea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.09.2010, 22:39:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

@ Mizeria nu este rezultatul mizeriei din suflet ci rezultatul saraciei si lipsa unei coloane vertebrale a conducerii.
Odata cu bunastarea incep sa apara si dorintele legate de infrumisetare a vietii personale si comunitare.

@ Florin-Ionut
Ce s-a intimplat cu mormanul de gunoi pe care l-ati adunat intr-un loc de pa cimp? L-ati lasat acolo sau au venit masinile de gunoi si l-au incarcat?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.09.2010, 22:57:18
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Probabil ca din pacate, conform spuselor parintelui Iustin Parvu, suntem in prezent destul de sleiti de puteri, precum am sleit noi insine pamantul cu chimicale si am taiat plamanii- frumoasele paduri daruite de Dumnezeu si nu stim nici ca exista inca remedii naturale precum Noni capsule, care nu este mai scump per capsula decat comprimatul de algocalmin, dar in cutia de 150 caps si cu o reducere pe care pot ajuta a o obtine.
Nu stim, de asemenea, ca sunt blanzi si notabil de sanatosi cei din neamul Hunza, pentru ca nu consuma carne si precis ca in vigoarea lor de oameni care nu si-au otravit si distrus solul din care ne-a zamislit Dumnezeu, ca ar reusi sa impadureasca ori sa insanatoseze milioanele de hectare care trebuie rapid impadurite in tara noastra, lucru atat de important si din nefericire de uitat, caci in putinele zone afectate de seceta severa precum Sahelul, in Africa, oamenii au invatat ca datorita copacilor pe care i-au plantat pot cultiva hrana, dar a fost necesar un soc ecologic pentru a deveni responsabili, ca si in alte situatii.
Oare nu se poate implica si Patriarhia pentru a preveni din dezastrul ecologic pe care cativa ecologisti responsabili l-au realizat ? Nu ca i-as vedea pe prea multi de acolo in stare sa spele piciorele celor mai muncite monahii..., dar sunt manastiri precum Camarzan, cu multe monahii, si ar fi grozav ca astfel de manastiri sa se ocupe de solurile degradate ale Romaniei care ne condamna inca de pe acum la foamete...si multe altele...si desigur ca ne-o meritam, pentru ca dragostea noastra de aproapele este extrem de slabita...inclusiv responsabilitatea fata de bogatia daruita de Dumnezeu...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.09.2010, 23:37:14
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Apropo de cele scrise de Adrinskaia, am vazut de curand un reportaj despre miile de hectare de padure retrocedate si apoi vandute de noii proprietari unor firme austriece. Aceste firme exploateaza muntii Romaniei si scot milioane de euro de pe urma comertului cu cherestea.
Cei re-improprietariti sunt sedusi de castigul rapid si facil si astfel munti intregi ajung in posesia unor straini interesati doar de profituri cat mai mari. Ce ramane in urma? Cioturi, privelisti dezolante, dezechilibru ecologic, animale fortate sa-si paraseasca teritoriile, samd. E trista situatia...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.09.2010, 00:16:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Ehe he he daca i-ar arde la buzunar cu niste amenzi sa vezi cum nu ar mai arunca pe jos, cu vorba buna e cam greu si nu numai in Rom si in alte tari exceptie Germania, am auzit ca e cea mai curata tara. Romania cea mai murdara? nu stiu daca e adevarat eu am auzit ca Turcia nu stiu ca nu am vizitat.
Atata gunoi aruncat direct pe strazi ca in Spania, la Alicante, nu am vazut nicaieri. Dar trebuie spus totodata, ca gunoiul ACOLO este strans cu regularitate; dar cosuri de gunoi nu aM vazut. Poate acolo au invatat si "capsunarii" nostri, care in loc sa stranga hartiile in buzunar si sa le arunce acasa la gunoi, prefera sa le arunce oriunde, la intamplare. Tine f mult de cei 7 ani de acasa.

Cred ca o campanie in acest sens este binevenita:
SA CURATAM ROMANIA DE GUNOAIE.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.09.2010, 09:23:51
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Nu cred ca ar trebui sa te mire daca se cere banarea ta pe acest forum.
1) de ce m-ar mira cat timp altii au fost banati pentru mult mai putin?
2) ai putea totusi sa ma contrazici argumentat? In tara asta care se mandreste ca e 85% ortodoxa pute cam mult. Crestinii cei de toate zilele habar n-au de civilizatie. Si daca le spui ceva sar la tine si te ameninta cu banarea. Foarte frumos exemplu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.09.2010, 09:40:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
@ Florin-Ionut
Ce s-a intimplat cu mormanul de gunoi pe care l-ati adunat intr-un loc de pa cimp? L-ati lasat acolo sau au venit masinile de gunoi si l-au incarcat?
Gunoiul a fost dus in curtea primariei cu o masina de carat marfa, a firmei, care facut foarte multe drumuri dus-intors. De acolo s-a ocupat primarul.

Update oficial: "Obiectivul nostru a constat in curatirea a 3 perimetre din zona Ghiroda, iar rezultatul muncii noastre s-a concretizat in adunarea a 350 de saci de gunoi."

Asta a fost sambata. Duminica am iesit din tara pentru o zi si am vazut pe alocuri pe marginea drumului saci asteptand sa fie colectati. Sper ca nu au fost uitati acolo...

Scria in regulament sa nu-i injuram pe localnici daca ne intalnim cu ei. As completa "nici macar in gand". :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 28.09.2010 at 10:01:43.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.09.2010, 10:19:49
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Nu cred ca ar trebui sa te mire daca se cere banarea ta pe acest forum.
Citisem acu ceva timp despre un batran omorat in bataie de niste smecheri proaspat coborati dintr-o masina tare dupa ce batranul le atrasese atentia ca au aruncat niste gunoi pe strada. De ce tocmai cei care atrag atentia au de suferit?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.09.2010, 11:13:51
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
1) de ce m-ar mira cat timp altii au fost banati pentru mult mai putin?
2) ai putea totusi sa ma contrazici argumentat? In tara asta care se mandreste ca e 85% ortodoxa pute cam mult. Crestinii cei de toate zilele habar n-au de civilizatie. Si daca le spui ceva sar la tine si te ameninta cu banarea. Foarte frumos exemplu.
ce pute in tara asta sunt "micii parizieni medievali" ca tine. Interesele din afara au lovit mereu in Romania . Asta ca o paranteza ! Romanii au sufletul curat iar daca ar trai putin mai bine iti arata si curatenie . Iar ca educatie iti spun eu ca sunt cei mai educati si inteligenti din lume . Mai ales crestinii ortodocsi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.09.2010, 12:47:30
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
http://www.letsdoitromania.ro/

Am iesit sambata la camp. La cules gunoaie. Am fost cam 30 de voluntari dintr-o firma de 500 de oameni. Am fost curios sa vad cui ii pasa si am vazut. Am adunat un morman urias de pungi mari pline cu gunoaie adunate din locurile unde lumea le arunca poate pentru ca nu au unde sa le duca in alta parte. Am colindat campurile, padurile, desisurile, lacurile. N-am lasat nimic in urma noastra dupa 6 ore de munca.

Dar nu de asta am deschis topicul, pentru ca actiunea a fost si a trecut. Problema mea e ce facem dupa, continuam la fel? Poluam in continuare natura cu saci de deseuri, saci cu materiale de constructie, resturi menajere? Ne batem joc de noi si de urmasii nostri?

Cat am fost student, timp de 4 ani l-am tot batut la cap pe un coleg care obisnuia sa arunce hartii pe jos, sa se deplaseze 10 metri si sa le duca la cos. Ca sunt cosuri destule la noi in tara, pretutindeni. Si abia dupa 4 ani am observat ca a inceput sa se comporte civilizat, deci nu mi-am batut gura de pomana.

Faceti si voi ceva in privinta asta: educati-va copiii, nu numai pe ai vostri, educati-i pe cei dimprejurul vostru, aratati-le ca va pasa de mediul inconjurator. Faceti ceva constructiv, duceti la cos gunoiul care zace in fata blocului, nu asteptati numaidecat sa vina cei de la salubritate.

Pentru ca vom da raspuns pentru orice lucru rau facem si pentru orice lucru bun potential pe care am fi putut sa-l facem si l-am ignorat.
Doresc sa stiu daca acest proiect are continuitate! Multumesc !
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hramuri in Romania ! windorin Biserica Ortodoxa Romana 14 05.10.2016 00:11:10
Salvati Romania! OmuBun Biserica Ortodoxa Romana 403 18.11.2012 15:19:04
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28
Romania IonutS Generalitati 3 10.05.2009 01:38:27
Romania ancah Generalitati 5 27.09.2007 17:08:53