Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.03.2013, 20:35:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
După umila și păcătoasa mea părere mai bine ar fi fost ca biserica să intervină prin luări de cuvânt și afirmări ale poziției sale PÂNĂ să ajungă Ciprul în rahatul (mă scuzați) în care i-au băgat frații lor mai mari, grecii.
Draga Dragos , Biserica noastra Ortodoxa din Romania deja intervine in presa prin luari de cuvant si afirmatii . . . !
Uite o ultima stire care este in contrast cu atitudinea Bisericii Ortodoxe din Cipru :


"Avand in vedere faptul ca suntem intr-o perioadă de criza economica, donatiile de la credinciosii si clericii din romania si din strainatate nu mai sunt la nivelul celor din anul 2011. Atat autoritatile centrale, cat si cele locale trebuie sa sustina financiar construirea catedralei mantuirii neamului", a declarat purtătorul de cuvânt al Patriarhiei.

In cei doi ani de când au inceput lucrările de constructie, Patriarhia a investit aproximativ 50 de milioane de euro. Autoritatile locale si centrale au sprijinit biserica, anul trecut, cu aproape opt milioane și jumătate de euro. Mai mult de jumatate din această sumă, peste 4,2 milioane de euro, a fost alocata de Guvern. Primaria Generală a contribuit și ea cu 2 milioane de euro. Insă fondurile colectate nu sunt suficiente. . .
Deja Patriarhia a inaintat o jalba la Guvern pentru marirea sumelor alocate pentru Catedrala . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.03.2013, 21:08:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cristian, hai să nu polemizăm pe tema asta prea mult. Și nu într-un ’versus’. Am spus ce am spus pentru că am înțeles că B.O.C. e acționară la una din băncile cu probleme de acolo...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.03.2013, 22:09:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
După umila și păcătoasa mea părere mai bine ar fi fost ca biserica să intervină prin luări de cuvânt și afirmări ale poziției sale PÂNĂ să ajungă Ciprul în rahatul (mă scuzați) în care i-au băgat frații lor mai mari, grecii.
La ce te referi, DragosP? Este o dorinta fierbinte de secole, ca Ciprul sa ajunga parte a Greciei. Cu ce le-a creeat Grecia probleme? De ce grecii si nu englezii?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.03.2013, 22:12:45
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

ar fii totusi cam ciudat. Nu vad motivul cu care, chiar daca ar fii analizat BOC situatia economica a Ciprului, ar fii putut sa justifice faptul de a da lectii de politica economica Biserica.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.03.2013, 22:31:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Draga Dragos , Biserica noastra Ortodoxa din Romania deja intervine in presa prin luari de cuvant si afirmatii . . . !
Uite o ultima stire care este in contrast cu atitudinea Bisericii Ortodoxe din Cipru:
Nu ca as fi fan Catedrala Stim Noi Care - dar si in Cipru treaba aia are probabil alte dedesupturi - am scris pe pagina anterioara cateva idei.

Oricum, ma indoies ca vor mai primi cine stie ce de la guvern, iar din tara - nici atat nu cred.

Nu m-ar mira - desi ar fi culmea, ca BOR sa inceapa sa-si vanda proprietati sau sa le puna ca si garantii imobiliare pentru si mai multe imprumuturi in acest scos ( a facut unul deja).

Mi se pare ca este destul de evident - asta este o constructie menita a seca BOR de resurse si cu un minim de utilitate duhovniceasca la schimb.

Chiar si locul constructiei prin asociere cu vremuri de trista amintire - este un minus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.03.2013 at 22:34:11.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.03.2013, 02:51:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar daca sunt tari ortodoxe, nu cred ca exista prea mare asemanare intre Romania si Cipru.
Comparatie nu-si are rostul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.03.2013, 07:08:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
La ce te referi, DragosP? Este o dorinta fierbinte de secole, ca Ciprul sa ajunga parte a Greciei. Cu ce le-a creeat Grecia probleme? De ce grecii si nu englezii?
Pe scurt, mecanismul ar fi:
Citat:
Banca Populara a Ciprului, a doua cea mai mare institutie de creditare din tara, a fost preluata acum cativa ani de o banca elena care a investit puternic in obligatiuni elene, insa banca cipriota a fost pastrata drept entitate cipriota, fara sa mute sediul in Grecia.
Ei, acu’ grecii din Grecia n-au nici un gând să plătească. Obligațiunile alea făcând cam cât un sul de hârtie igienică. Colorată frumos și cu filigran, hologramă, chestii...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.03.2013, 10:19:13
crissta crissta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit catedrala!!!

nu avem de unde sa stim noi cum va afecta Catedrala duhul ortodox.Ganditi-va ca si cand s-a construit casa poporului care era facuta pentru familia conducatoare a lui ceausescu,poporul era nemultumit ,nu ii vedea utilitatea ba chiar mai mult, dupa revolutie,unele cercuri doreau demolarea acestei constructii.O biserica este un lacas al Domnului Dumnezeu,deci nu vad de ce nu s-ar face niste eforturi sa se realizeze.In privinta "averii"BOR,nu e cazul sa ne pronuntam noi,cu atat mai putin sa dam, apa la moara celor rauvoitori.BOR are multe lacasuri de renovat,multe centre medicale si case de batrani de intretinut... daca si noi incepem sa facem socoteala pungii altuia(in speta BOR),oare nu ne asemanam cu cei care certau pe Domnul Iisus Hristos ca a acceptat sa ii fie unse picioarele si capul cu mir de nard in loc de a fi vandut si dat "saracilor"?Si apoi de ce sa dea biserica "banutul vaduvei"acestor risipitori de bunuri care guverneaza de atata timp fara sa realizeze un program clar?
Doamne ajuta si post binecuvantat!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.03.2013, 12:24:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crissta Vezi mesajul
nu avem de unde sa stim noi cum va afecta Catedrala duhul ortodox.Ganditi-va ca si cand s-a construit casa poporului care era facuta pentru familia conducatoare a lui ceausescu,poporul era nemultumit ,nu ii vedea utilitatea ba chiar mai mult, dupa revolutie,unele cercuri doreau demolarea acestei constructii.O biserica este un lacas al Domnului Dumnezeu,deci nu vad de ce nu s-ar face niste eforturi sa se realizeze.
O intrebare: daca ai la dispozitie 400 milioane de euro si poti construi case de fitze pentru 5000 oameni sau case obisnuite pentru 200.000 oameni, ce ai face cu ei?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.03.2013, 12:44:56
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce face acum Biserica Ortodoxa din Cipru (sau, ce si-a propus sa faca; presupun ca nu e doar o declaratie de conjunctura) este cea mai fireasca atitudine(crestina).
Mai nefiresc (necrestineste) mi se pare ca Biserica Ortodoxa din Cipru, ca si Biserica Ortodoxa Romana, ca si Biserica Ortodoxa Rusa, ca si Biserica Romano-Catolica (ori unde s-ar afla ea) ca si Biserica (Congregatia) Baptista din SUA (sau de oriunde) sau Biserica Anglicana... sau Biserica etc. au asemenea averi. Dar asta e alta poveste!!

Cum ar trebui sa fie toti aceia care - spunandu-si "crestini" - se cheama ca sunt “următori ai lui Hristos”?
Cum sa-I urmezi lui Hristos daca tragi dupa tine averi de tot soiul: depozite in banci, terenuri, paduri, magazine, hoteluri, fabrici, agentii de turism(pelerinaj) etc. ?

Bogatia a ajuns – intre timp – o virtute crestina si noi, muritorii de rand (crestinii de rand) [sau poate doar eu] n-am aflat?

E adevarat ca saracia nu este o virtute si nici bogatia doar un pacat… Asa ne spun Sfintii Parinti. Dar...totusi.

Ce inseamna, intre altele, sa fii desavarsit, conform cuvantului Mantuitorului Iisus Hristos?

<<Iisus i-a zis: „Dacă vrei să fii desăvârșit, du-te, vinde-ți averile, dă-le săracilor și vei avea comoară în cer; și vino de-Mi urmează Mie“. >>(Matei 19,21)

Cred ca e mare intristare in zona bisericilor crestine, daca ne uitam la valoarea averilor declarate/sau nedeclarate…
<<Dar tânărul, auzind cuvântul acesta, a plecat întristat, căci avea multe avuții.>>(Matei 19,22)


<<Vindeți-vă averile și dați milostenie; faceți-vă pungi care nu se învechesc, comoară nesfârșită în ceruri, unde fur nu se apropie, nici molie n'o strică;>>( Luca 12,33)


<<Și își vindeau pământul și bunurile și le împărțeau tuturor, după cum avea nevoie fiecare>>( Facerea 2,45)

<<Și nimeni între ei nu era lipsit, pentru că toți câți aveau țarini sau case le vindeau și aduceau prețul celor vândute
și-l puneau la picioarele apostolilor. Și se împărțea fiecăruia după cum avea nevoie.
Iar Iosif, cel numit de apostoli Barnaba – care se tâlcuiește Fiul Mângâierii –, levit de neam cipriot,
având țarină și vânzând-o, a adus banii și i-a pus la picioarele apostolilor.>>
(Facerea 4,34-37)

Cam asa se intampla la inceputurile Crestinismului.
De ce ar fi altfel acum?
Reply With Quote
Răspunde