Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.08.2007, 20:57:56
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

.. sincer discutia deviaza intr-una demna de poiana lui iocan :). Stingem Duhul!
Sa nu-L stingem!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.08.2007, 21:42:57
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

romaniii inca nu s-au trezit inca de ce inseamna islamul.poate de-abia cand vom fi bombardati o sa isi da si lumea seama de principalul pericol al lumii.
incet incet suntem inghititi de musulmani,incet incet renuntam la principiile si valorile noastre in favoarea altora(vezi scoaterea icoanelor din scoli)..cica pentru toleranta,iar musulmanii ne scot incet incet din tarile lor,ne mai darama cate o biserica etc etc..si in vreo 5 ani cine credeti ca va fi religia dominanta a lumii??/islamul bineinteles.ce inseamna asta?cititi cartile lor ,,sfinte si veti afla,,.
asta este legea de aur in Romania,sa tacem,sa inghitim,sa nu ne opunem.daca te duci pe un forum islamic vei vedea cum crestinismul este calcat in picioare dar,ca si crestin,nu ai voie sa aduci contrariul si esti dat afara de pe site.aici trebuie sa tacem ca nu cumva sa suparam spiritele rele si esti blocat daca aperi crestinismul si arati pericolul pe care il prezinta islamul.
va garantez ca daca intra cativa musulmani pe site si isi dau si ei cu parerea pe acest subiect,topicul se va inchide.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.08.2007, 22:44:57
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Doar intr-o tara apostata paganii vor face legea.. deci sa le lasam pe celelate in seama Domnului
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.09.2007, 00:09:17
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit


Islamul este religia cu cea mai mare crestere, fiind a doua dupã Crestinism, dar dumnezeul Islamului si Dumnezeul crestinilor nu este acelasi. Allah este prezentat ca imposibil de cunoscut si capricios, fiind derivat din antica zeitate pãgânã a Lunii. Dumnezeu lui Avraam, Isaac si Iacov este un Dumnezeu care face jurãminte si le împlineste. Iisus Hristos a concentrat întreaga Lege a lui Moise în douã porunci: Sã iubesti pe Dumnezeu cu din toatã inima, sufletul, puterea si mintea ta, si Sã iubesti pe aproapele tãu ca pe tine însuti. Asa ceva nu existã nicãieri în Coran. Desi existã multi musulmani iubitori de pace, cercetarea religiei musulmane ne aratã cã adevãratul Islam este orice altceva, dar nu o religie a pãcii. Islamul cere uciderea tuturor crestinilor, evreilor si în general a celor care refuzã convertirea la credinta lui Mahomed. Este un cod de rãzboi care le cere musulmanilor sã trãiascã si sã moarã prin sabie.

Adevãrul despre Islam îl putem vedea din relatãrile mass-media. Sunt multi oameni care cred cã musulmanii se închinã aceluiasi Dumnezeu ca si crestinii. În timp ce în unele tãri din Occident, de dragul tolerantei, copiii învatã pasaje din Coran, în lumea musulmanã copiii învatã cã crestinii sunt “necredinciosi". Noi suntem dusmanul. Când a avut loc atacul de la World Trade Center din 11 septembrie 2001, unde au fost ucisi mii de oameni nevinovati, în lumea musulmanã “credinciosii” au iesit în stradã sã danseze de bucurie, lãudându-i pe atacatori. În mass-media noastrã acesti teroristi sunt numiti “radicali” si “extremisti", în timp ce acasã la ei familiile lor primesc pensii de eroi din partea statului. Diferenta dintre cele douã perspective este uriasã, însã este ascunsã de noul dumnezeu al corectitudinii politice.”






luat de pe www.orthoblog.ro
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.09.2007, 11:55:45
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

@dillema: Cred ca Pr. Teofil se referea la cei din romania unde sunt multe sfinte biserici si sfinte manastiri, nu a inchis parintele nimanui portile cerului cu aceasta, a spus-o doar pentru trezvie si pentru nelinistea cea buna.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.09.2007, 12:38:17
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Sunt de acord cu paganizarea,adica islamizarea,dar si budismul mai nou,si alte religii orientale,ca reprezinta un pericol prin ceea ce vedem ca se intampla cu tot felul de terapii medicale,muzica cu lautari la nunta si nu numai,bijuteriile purtate de femei si nu numai,machiaje,magie de toate culorile,imbracaminte indecenta,orgii,bairame,etc.Prin asta inteleg eu adevaratul pericol pagan.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.09.2007, 13:37:16
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

si eu sunt de acord cu parerea lui Marius si a Ancai. Daca paganii musulmani sunt un fel de lupi, cei orientalisti si new age-isti pozeaza in lup imbracat in oaie. Ei spun despre Hristos ca a fost "un mare initiat" iar despre Maica Domnului ca este "mama cosmica", ei cred si propovaduiesc ca practicile lor sunt un fel de "terapii complementare",(horoscop, yoga, radiestezie, etc) iar yoghinii cred chiar ca practica un crestinism superior, prin tehnicile lor de meditatie (autohipnoza, etc - tehnici absolut satanice, vrajitoresti), nu mare mi-a fost mirarea sa aud de o manastire catolica unde maicile se roaga in pozitie de floare de lotus. Acesta este adevaratul pericol, neopaganismul care se "impaca" de minune cu crestinismul.
Cum spunea Pr. Amfilohie Branza de la Man. Diaconesti (Bacau), daca inainte vrajmasul iti dadea in cap, acum si-a schimbat tactica, s-ar culca in pat cu tine.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.09.2007, 15:14:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
Cine stie oare cum stau lucrurile? Intradevar islamul este un pericol iminent, deschideti-va ochii fratilor. Bush e nimic si chiar pe de o parte in intentia lui ar trebui sa ii multumim ca ii tine in frau totusi pe musulmani, caci nu stiti de ce sunt capabili acesti fanatici. Mesajul transmis de site este in a va intari credinta a voastra si a celor din jur prin propovaduirea adevaratei credinte in Hristos. In loc sa fie barfiti tagma bisericeasca aici pe forum si sa vedeti praful, ar fi mai bine sa va treziti si sa vedeti pietrele care vor curge pe spinarea crestinilor. Islamistii au un scop ascuns chiar daca par inofensivi lupi imbracati in piele de oaie. Oare ati uitat asa repede ce au facut turcii in tara noastra (si atunci credinta crestina era puternica...de a rezistat in fata invaziei pagane), ati uitat si uitati asa repede cum au fost si sunt persecutati crestinii in tarile musulmane? De ce credeti ca in majoritatea tarilor musulmane numarul persoanelor de religie musulmana este 99% sau 100%. Acum islamistii duc campanii foarte fructuoase de islamizare a lumii (prin promisiunea fecioarelor in rai sau 4 sotii "legale") pentru a stapani lumea cum au facut-o marksistii sau Hitler sau alte "molime" care au incercat sa stapaneasca lumea. Deja sunt 1 miliard jumate de musulmani si in orice tara civilizata musulmanii fac propaganda islamica incercand sa abata lumea de la adevarata credinta si de a impune propria lor ordine sociala prezenta in Coran (unde musulmanii se autodescriu ca fiind adevarata rasa, cand pe timpul Sfantului Stefan erau doar pagani, acum ei ne numesc pe noi KAFARI-cuvant pe care il veti lua la cunostinta destul de curand daca nu luati masuri): MAsculii musulmani- vor prelua conducerea, apoi femeile musulmane, barbatii crestini, femeile crestine, evreii, ateii si reprezentantii altor religii. Asta ar fi noua ordine sociala in islam. Cand vor fi suficient de puternici vor incepe jihadul in urma caruia vor lua drept sclavi si sclave ostatecii (iar cei care nu accepta islamul vor fi obligati sa plateasca tribut)...si vor reinstaura ordinea sociala de acum 1400 de pe timpul lui Mohamed (islamul impune musulmanilor sa il urmeze pe liderul lor religios in cele mai mici detalii sa nu uitam si de spanzurarea, taierea mainilor si picioarelor, uciderea cu pietre ca pedepse pentru adulteri, hoti, femei violate cum se intampla si astazi in multe tari musulmane ca Saudia Arabia, Afganistan, Iran, Pakistan, Irak, Iordania, Somalia si altele).Cum e si proverbul..."lupul isi schimba parul dar naravul ba". Toata debandada din Europa a fost starnita de emigrantii musulmani veniti din tari musulmane distruse de sistemul musulman fundamentalist...dar dupa ce a primit ajutor de la statele europene ca draga doamne a fost oropsit si a capatat acte si adapost si un trai decent..acum isi cer drepturi depline printre care si cele religioase care din pacare vor sa le aplice nu doar familiilor lor musulmane dar si KAfirilor- adica noua "necredinciosilor". iata ce se intampla acum in Marea Britanie, Germania, Franta, Danemarca, toata europa datorita prea multei tolerante: au ajuns ca Bisericile sa fie transformate in moschei (exemplu concret in Anglia), sa interzica oule rosii de Pasti in Belgia, sa interzica imaginile pictate crestine..., la noi sa interzica icoanele in scoli, religia crestina in scoli (iar musulmanii sustin in totalitate orice atac impotriva crestinismului si voi sunteti "toleranti").
Iata "toleranta" -mai precis naivitatea in ce a trasformat lumea...Pakistanul era parte integranta din India hindusa. pakistanul era hindus...apoi in scurt timp islamizarea fortata si agresiunea activa a islamului a despartit Pakistanul de India exiland fortat toti hindusii din Pakistan in India...iar acum vor sa islamizeze si India...Peste tot unde musulmanii ajung distrug cultura si obiceiurile acelei tari impunand fortat cultura arabo- musulmana mai rau ca globalizarea.
Modul de actiune musulman este sigur si rapid:islamizarea prin casatoria barbatilor musulmani cu femeile occidentale care la un moment dat se afla intr-un lant vicios neputand divorta din cauza copiilor care apar (si care vor fi tot musulmani), femeile musulmane nu au voie sa casatoreasca barbati nemusulmani, islamizarea tacita si agresiva...si iata ca in scurt timp au reusit sa ajunga 30% din populatia mondiala.

Acum sincer nu stiu ce aveti cu Bush...ca prima idee pare a fi un individ fara scrupule asa cum apare in Media ai carei informatii le inghititi fara sa le rumegati. Dar eu cred ca Bush cu toata "perfidia" lui a facut un mare bine umanitatii. In mijlocul raului este binele si in mijlocul binelui este raul.

Ca idee generala situl este un semn de alarma sa va treziti.Musulmanii isi construiesc moschei la discretie (in biserici uneori) chiar banand obiceiurile occidentale si impunandu-le modelul lor de trai mizer si inapoiat. Cate Biserici sunt in tarile musulmane??? le poti numara pe degete...Cate biserici sunt in Arabia Saudita? dar ei finanteaza sute de mii de moschei in lume. SUNT MOSCHEI PANA SI IN IERUSALEM LOCUL SFANT AL CRESTINILOR, cu toate ca ei il denigreaza pe MANTUITORUL, dar nu permit accesul nemusulmanilor in Mecca! vezi musulmani la orice colt de strada in occident propovaduind invatatura lor gresita intr-un demon care nu a fost nici o data profet ci a vrut sa isi extinda puterea de stat.
Un mod de a lupta impotriva islamificarii este sa va intariti-va credinta, paziti-va de invataturi gresite si in acelasi timp cautati sa fiti la curent cu pericolele care va inconjoara pe voi si pe familiile voastre, dati o educatie cu adevarat crestina copiilor vostri, sa nu fiti in contact cu necredinciosii si sa va suceasca mintile si pazitii si pe copii vostri. Feriti-va de idei ademenitoare dar diavolesti. FITI TOLERANTI CU MASURA...

Oh,SFINTE STEFANE ROAGA_TE LA D_ZEU PENTRU NOI PACATOSII SI NE APARA DE PAGANI CUM AI FACUT_O ACUM SUTE DE ANI!!!

ma iertati de a zis ceva gresit (si scuzati-mi greselile:)
Totul suna a zazanie, intoleranta si praf in ochi .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.09.2007, 22:19:47
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Subscriu Cos si Marius. Am lucrat un an, jumate cu palestinienii-arabi in Ierusalim si-i cunosc. Nu de la ei vine adevaratul pericol ci de la acest ecumenism care usor, usor ne va desfigura atat slujbele(se lucreaza la compunerea Liturghiei ortodoxo-ecumenista)
cat si dogmele si se va ajunge la o ruptura in sanul BOR: traditionalistii si ecumenistii. Asta-i problema adevarata.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.09.2007, 06:01:37
drosida drosida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Mesaje: 28
Implicit

fratilor opritiva ca ametesc,islamul e religia mortii ,a indiferentei chiar fata de propriu copil,ei sunt SECI.nu stiu ce e aia iubire sacrificiu pt copii,demagogi,ipocriti si tot ce repr raul, budistii sunt pacifisti nu instiga la violenta;pt DUMNEZUE sunt ca hitler cu evreii.noi suntem murdari ,needucati,ei au inventat totul,sunt destepti, sunt fanatici,.. si spun asta dupa 8luni de stat intre ei.Mi-a trebuit PSIHIATRU cind m-am intors si tot nu sunt pe treaba mea.Mai umilita dispretuita,injosita,ignorata nu m-am simtit in viata mea.Au fost8ani nu 8 luni pt.mine.Sunt...imi e sila si acum cind imi amintesc.Acolo nu exista alta religie in afara de islam.oriunde te duci te intreaba de religie apoi iti da ce-ti trebuie(nu la magazine).ei detin adevarul absolut,si sunt disperati sa plece in Europa desi o detesta.sunt f multi se inmultesc ca iepurii 8 copii e putin.traiesc dupa legi de acum 400de ani.iti spun in fata ca tu esti vai de tine ,ca nu esti liber iar femeile te dispretuiesc daca nu esti ca ele,se cred libere si cind le intrebi concret ce fac de sunt libere amutesc ca nu au ce sa-ti raspunda,dar, pesta 5min tot ele sunt cele mai.In fata mi s-a spus ca daca ar avea bomba atomica prima ar fi in sua a2a in isdrael a3a la amaritii de negrii.cind i-am intrebat de ce scuze limbajul:
fak Isdrael,sua,iar negrii pt ca sunt negrii.Sunt niste bestii cu fata umana atit.sfintii lor sunt niste criminali iar ei se inchina la ei desi tot ei mi-au spus de muntii de fem.si copii ucisi intr-o noapte da un MUNTE de morti.eu nu va spun din auzite ci din traite si am renuntat o oferta de 10000$pe luna.Na,ca ma luat valul.
:angry:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
un nou sfant in Romania gheorghie Stiri, actualitati, anunturi 3 02.07.2012 03:04:58
Let's do it Romania Florin-Ionut Intamplari adevarate 20 28.09.2010 13:05:55
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28
Romania IonutS Generalitati 3 10.05.2009 01:38:27
Romania ancah Generalitati 5 27.09.2007 17:08:53