Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.03.2011, 15:14:15
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica Vezi mesajul
Iar aceasta este o bucurie materiala, nu este duhovniceasca. Iar bucuriile lumesti nu “umple” sufeltul omului, ci mai degraba il oboseste!! Si il umple cu balast! Atunci cand simtim bucuria duhovniceasca, nu o mai dorim pe cea materiala.
Mi-a placut mult acest cuvant al unui parinte atonit, aproape necunoscut noua, Avacum cel descult, dar care a gustat din preaplinul bucuriei dumnezeiesti:

“Bucuria este a Domnului. Este unirea cu El. Omul este nascut pentru bucurie, nu pentru tristete. De ce oamenii isi procura bucuria de la niste idoli? Credeti-ma, ei platesc scump pentru a-si cumpara aceasta bucurie, in timp ce bucuria in Dumnezeu nu costa nimic. Cum as fi putut s-o cumpar eu, care nu am nimic pe lume? Toti fratii mei calugari spun acelasi lucru, ca nu-L au decat pe Dumnezeu. Toti sunt plini de bucurie. Pentru Hristos, eu am facut gol in mine insumi, nu am nimic altceva decat pe Hristos. Nimic altceva decat pe Hristos si bucuria Lui. Saracia face usoara aceasta cerere a bucuriei lui Hristos. Trebuie sa fii gol pentru ca Hristos sa vina la tine. Hristos este bucuria dinlauntrul meu. Este nevoie, asadar, ca in fiecare pestera sa fie bucurie!”
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.03.2011, 15:55:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Faptul ca omul a ajuns sa se bucure mai mult de darurile din lume decat de Creatorul lor, arata cat de mult s-a despartit de El. Omul nu este creat dupa chipul lumii, ci dupa chipul lui Dumnezeu. De aceea este firesc ca adevarata bucurie sa vina din intalnirea cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.03.2011, 21:06:01
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Nu iubiti lumea, nici cele din lume! (Sfanta Scriptura).

Cred ca tare mult Il intristam pe Mantuitorul nostru cand suntem mai preocupati de lumea in care traim decat de El. Ne bucura mai mult darul decat Daruitorul, pentru ca darul e inteles a fi materie prin care ne putem satisface poftele egoiste. Impatimiti fiind, de multe ori chiar ne deranjeaza prezenta Celui ce este; parca ne tulbura; asa cum i-a tulburat pe fariseii ce nu s-au linistit pana ce nu L-au vazut mort pe Cruce.

Spune Sfantul Maxim Marturisitorul: "Daca sufletul e mai bun decat trupul si daca Dumnezeu, care a facut lumea, e neasemanat mai bun decat lumea, cel ce cinsteste trupul mai mult decat sufletul si lumea zidita de Dumnezeu mai mult decat pe Dumnezeu nu se deosebeste intru nimic de inchinatorii la idoli.

Cel ce si-a desfacut mintea de iubirea si de preocuparea staruioare de Dumnezeu si o are legata de ceva din cele ce cad sub simturi, acela cinsteste trupul mai mult decat sufletul si cele facute de Dumnezeu mai mult decat pe Dumnezeu, care le-a facut".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.03.2011, 18:59:12
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Bucuria mea lumeasca e sa-i stiu pe toti oamenii sanatosi si in pace si bunaintelegere (deh, iubirism ieftin!), iar bucuria mea nelumeasca e sa-i stiu pe ei inaintand spre mantuire. Imi spun adesea ca daca eu nu pot sa ma mantuiesc macar ei sa se mantuie (aici e tot iubirism ieftin!). Am un prieten care stiu sigur ca se va mantui, dar si el stie ca eu nu ma voi mantui, insa contez pe el, ca bogatul pe saracul Lazar, sa-si moaie degetul in apa si sa ma stropeasca cand il voi striga mai tare: "Mihnea, prietene, stropeste-ma ca nu te-am ascultat!"
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.10.2011, 16:02:59
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Omul greseste atunci cand cauta bucuria cu orice pret. In cele mai multe cazuri, pretul platit pentru aceasta este mult prea mare. Acesta pentru a permanentiza clipele de bucurie lumeasca face pact cu pacatul, isi pierde sanatatea trupului sau chiar sufletul. Dar ce bucurie este aceasta care il pustieste pe omul care o traieste?

In schimb, bucuria duhovniceasca aduce rod inmiit. Ea nu consuma resurse. Dimpotriva, aceasta constituie un izvor nesecat, pentru ca nesecat este izvorul iubirii dumnezeiesti care se revarsa peste noi, bucurandu-ne intru totul si intru toate.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.10.2011, 21:14:08
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Bucurati-va pururea intru Domnul. Si iarasi zic: Bucurati-va! - ne indeamna Apostolul Pavel (Filipeni 4,4).

Dumnezeu ne-a creat pentru bucurie, nu pentru tristete.
El nu ne vrea mahniti, ci fericiti. In Imparatia Lui n-au ce cauta morocanosii, pentru ca ar strica atmosfera.
Cel ce-L traieste pe Hristos nu se mai intristeaza; cel unit cu Dumnezeu nu se mai agata de fericirile efemere ale acestei lumi; toate acestea palesc in fata bucuriei de a-L avea pe Cel Vesnic.
Insa, cat timp gustam fructul oprit, si nu pe Dumnezeu, vom fi straini de bucuria cea adevarata.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.11.2011, 13:38:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt oameni care gasesc mai multa bucurie intr-o mancare decat intr-o intalnire. Cum ar arata lumea daca Dumnezeu ar pretui mai mult copacul decat omul?

Dumnezeu le pretuieste pe toate. Asa si noi ar trebui sa gasim bucurie in toate. Dar pentru ca El ne lipseste, ne alipim pacatos de lume, ne impartasim de ea intr-un mod nepotrivit si uitam de bucuriile duhovnicesti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.11.2011, 01:39:04
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Creatia e plina de slava lui Dumnezeu, de marirea Lui, de harul Sau.
Nu se cuvine sa uitam ca lumea ne e data sa ajungem, prin ea, la Cel ce ne-a daruit-o.
Doar cel ce se bucura cum se cuvine de Dumnezeu stie sa se bucure cu adevarat si de lume; el nu devine rob lumii, nu e inghitit de catre aceasta, nu se pierde in ea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuria crestinului Rodica50 Intrebari utilizatori 1 26.03.2011 23:14:21
Bucuria crestina NECTARIE Generalitati 8 06.01.2011 18:54:50
o intrebare lumeasca .... panaghia Generalitati 30 07.07.2008 14:40:59