Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.09.2008, 07:46:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga nede_mar, trebuie sa te intaresti mult mai mult in rugaciune. A rosti Tatal Nostru in astfel de situatii si numai in astfel de situatii, sunt o parte mica din practicile "babesti". Trupul , templul sufletului, trebuie in permanenta pregatit, protejat de rugaciunea continua, nu numai in situatii extreme. Trebuie sa-ti creezi deprinderea rugaciunilor de dimineata si de seara, cititul Acatistelor, Paracliselor si al Psaltirei. Credinta nu este facultativa, ea trebuie sa faca parte integranta a vietii noastre, precum si aprinderea candelei, alaturi de Icoanele Sfintite, precum si participarea cu trup si suflet, la Sfantul Maslu si la Sfanta Liturghie. A spune din automatism Tatal Nostru doar la nevoie si doar asa, cand ne aducem aminte este mare inselatorie. Sa nu-ti fie rusine a-ti face Sfanta Cruce, ori de cate ori treci pe langa o Biserica, Troita, sunt elemente intru binele nostru si a apropierii de Hristos . De vrem sa-L urmam trebuie sa ne nevoim in post si rugaciune . Raul nu are spor in nici un fel, acolo unde este credinta si dragoste adevarata. Credinta nu este "de ochii lumii"ci ea, trebuie sa fie in permanenta in mintea si sufletul nostru, chiar si atunci cand gresim, fie cu vorba, gandul sau fapta. Cum nu uitam a manca, cand foamea ne apasa , asa sa avem foame si sete continua, dupa cele cu folos sufletului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.09.2008, 20:45:10
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Draga nede_mar, trebuie sa te intaresti mult mai mult in rugaciune. A rosti Tatal Nostru in astfel de situatii si numai in astfel de situatii, sunt o parte mica din practicile "babesti". Trupul , templul sufletului, trebuie in permanenta pregatit, protejat de rugaciunea continua, nu numai in situatii extreme. Trebuie sa-ti creezi deprinderea rugaciunilor de dimineata si de seara, cititul Acatistelor, Paracliselor si al Psaltirei. Credinta nu este facultativa, ea trebuie sa faca parte integranta a vietii noastre, precum si aprinderea candelei, alaturi de Icoanele Sfintite, precum si participarea cu trup si suflet, la Sfantul Maslu si la Sfanta Liturghie. A spune din automatism Tatal Nostru doar la nevoie si doar asa, cand ne aducem aminte este mare inselatorie. Sa nu-ti fie rusine a-ti face Sfanta Cruce, ori de cate ori treci pe langa o Biserica, Troita, sunt elemente intru binele nostru si a apropierii de Hristos . De vrem sa-L urmam trebuie sa ne nevoim in post si rugaciune . Raul nu are spor in nici un fel, acolo unde este credinta si dragoste adevarata. Credinta nu este "de ochii lumii"ci ea, trebuie sa fie in permanenta in mintea si sufletul nostru, chiar si atunci cand gresim, fie cu vorba, gandul sau fapta. Cum nu uitam a manca, cand foamea ne apasa , asa sa avem foame si sete continua, dupa cele cu folos sufletului.
Multumesc frumos pentru invataturile pe care mi le dai sunt bine venite pentru mine. Am mai spus in mesajele mele faptul ca am fost crescuta intr-o casa unde ardea candela in fiecare zi, unde aveam Icoana in fata patului iar parintii mei m-au invatat de mica cum se face crucea dreapta.Mamica mea prin anii 50 a vrut s-a devina maica si a stat in Manastirea Pasarea cativa ani.Atunci poate sti, comunistii au scos din Manastiri tinere care nu erau inca calugarite pentru a popula fabricile si uzinele si asa visul mamei mele s-a spulberat, dar credinta a pastrat-o,iar cand a iesit la pensie a ingrijit timp de 10 ani Biserica din cartierul unde locuieste, asa am crescut si noi si asa mi-am crescut si eu copii.As minti daca as spune ca particip mereu la Sf. Litughie si Sf. Maslu dar rugaciunile nu imi lipsesc.Psaltirea nu imi lipseste din poseta, citesc si i-am simptit cu adevarat puterea.Cum as putea s-a ma rusinez daca imi fac Sf. Cruce? Eu am trait multe minuni facute de Bunul Dumnezeu pentru mine!Poate ca nu fac totul pentru a-i multumi si nu doar in situatii extreme! Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.11.2008, 16:16:30
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In Agheasmatar exista o rugaciune specifica pentru deochi. In lipsa acesteia, unii duhovnici recomanda rostirea rugaciunii ,,Tatal nostru". Exista persoane care pot sa deoache cu buna stiinta, din invidie, sau chiar fara sa vrea. Persoanei deocheate ii este rau in mod nejustificat, iar dupa rostirea rugaciunilor, suferinta inceteaza. In locul firului rosu e de preferat ca mama sa-si unga copilul cu ulei sfintit si sa se roage pentru el mai ales atunci cand stie ca are in preajma persoane dusmanoase.

Sunt unele persoane care se deoache mai usor decat altele. Si eu am deocheat (de putine ori, dupa stiintza mea), fara sa vreau, si nu stiu ce anume am facut sa provoc deochiul. Stiu sa se spune "Tatal nostru" de 3 ori, si trece. Eventual, daca ii este foarte rau persoanei respective, se maseaza mainile cu otzet.
Eu ma deochi foarte usor. Dupa o simpla plimbare prin oras (adica ma vad multe persoane), ajung sa am aproape mereu o senzatie de rau, in general nu foarte grav, si-mi trece daca-mi zic singura "Tatal nostru". De cateva ori insa, mi s-a intamplat sa fiu deocheata foarte rau, odata mi-a fost rau vreo 2 zile,pana m-am dus la preot si mi-a citit nu-stiu-ce rugaciune...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deochiul !!! Marcel_Ionut Vrajitoria 6 25.10.2012 22:54:57
deochiul patricia2006 Generalitati 18 18.07.2012 09:49:58