Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.05.2009, 15:10:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
Pana nu va gusta din focurile iadului, scrabble nu va ajunge pe calea cea dreapta. Sa ne rugam pentru sufletul robului Domnului.
Trandafiras alb-rosu, ce ai cu el????
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.05.2009, 15:13:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Merita citit..

"Ortodoxia si religia viitorului" de Ierom. Seraphim Rose

(aici e link catre capitolul despre ozn-uri:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/r...iitorului8.htm )
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.05.2009, 16:19:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Scrabble.. daca exista sau nu extraterestrii.. eu cred ca este irelevant pentru un crestin.
Universul este intr-adevar f mare, dar a te gandi la creatia lui Dumnezeu in termeni de economie/risipa sau eficienta mi se pare hilar!!!! Acesta este un mod omenesc de a vedea problema!
Vezi bine ca Dumnezeu NU face economie: viata este mult mai lunga decat timpul pocaintei sau al iubirii! Este posibil sa fim unici, iar tot universul sa fie creat doar pentru noi!! De ce nu???
Ganditi-va ca Iisus s-a rastignit pentru noi!!
Si va este greu sa concepeti ca am putea fi singuri in univers????
Eu incerc sa adun argumente pro scripturale, ca exista alte civilizatii:

Matei 24, 31: Și va trimite pe îngerii Săi, cu sunet mare de trâmbiță, și vor aduna pe cei aleși ai Lui din cele patru vânturi, de la marginile cerurilor până la celelalte margini.

Marcu 13, 27: Și atunci El va trimite pe îngeri și va aduna pe aleșii Săi din cele patru vânturi, de la marginea pământului până la marginea cerului.

Ioan 10, 16: Am și alte oi, care nu sunt din staulul acesta. Și pe acelea trebuie să le aduc, și vor auzi glasul Meu și va fi o turmă și un păstor.

Din rugaciunea Euharistiei: "Beti dintru acesta toti, ca acesta este sangele meu, al Legii celei noi, care pentru voi si pentru multi se varsa spre iertarea pacatelor." - compilatie intre Luca 22, 20 si Marcu 14, 24

Primele doua versete imi arata clar ca ingerii vor alerga atunci si vor aduna de la o margine la alta a cerului (sau de la marginea pamantului pana la marginea cerului) pe alesii Lui - aici nu mai e vorba de ingeri, pentru ca ei insisi vor fi cei care ii vor aduna pe "alesi", nu? Deci cine sunt acei alesi care locuiesc prin Univers, nu pe Pamant?

Ultimele doua argumente pot fi combatute, caci Hristos S-ar fi referit la evrei si la neamuri, insa nu are nimeni certitudinea. Poate ca a mentionat oamenii si alte fiinte ne-pamantene.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.05.2009, 16:32:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Florin Ionut, inteleg punctul tau de vedere, dar trebuie sa admiti realitatea: NU STIM!!!
Acelea nu sunt dovezi, sunt doar interpretari posibile.
Iti poti asuma "responsabilitatea" pentru aceasta interpretare??
Gandeste-te ca sunt fff multi crestini care chiar cred in ozn-uri. Unii fac distinctia: extraterestrii buni si extraterestrii rai!! Unii intra in "dialog" cu ei etc.. Citeste Seraphim Rose.. el a observat bine "efectele" ozn-urilor asupra vietii indivizilor. Chiar simplu fapt ca devii preocupat de fenomene SF este un semnal negativ!!!
(Eu sunt destul de convinsa ca sunt inselari dracesti. Altfel, de unde popularizarea aceasta excesiva??? Nu ati observat ca tot ceea ce este bun pentru om - familia, credinta crestina, iubirea de neam etc.- este taiat din radacina, iar cele daunatoare sunt promovate agresiv??!!)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.05.2009, 16:33:52
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si va este greu sa concepeti ca am putea fi singuri in univers????
Nu, sunt in totalitate deschis ideii, doar ca mi se pare mai plauzibil sa nu fim singuri.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.05.2009, 16:44:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Florin Ionut, inteleg punctul tau de vedere, dar trebuie sa admiti realitatea: NU STIM!!!
Acelea nu sunt dovezi, sunt doar interpretari posibile.
Iti poti asuma "responsabilitatea" pentru aceasta interpretare??
Gandeste-te ca sunt fff multi crestini care chiar cred in ozn-uri. Unii fac distinctia: extraterestrii buni si extraterestrii rai!! Unii intra in "dialog" cu ei etc.. Citeste Seraphim Rose.. el a observat bine "efectele" ozn-urilor asupra vietii indivizilor. Chiar simplu fapt ca devii preocupat de fenomene SF este un semnal negativ!!!
(Eu sunt destul de convinsa ca sunt inselari dracesti. Altfel, de unde popularizarea aceasta excesiva??? Nu ati observat ca tot ceea ce este bun pentru om - familia, credinta crestina, iubirea de neam etc.- este taiat din radacina, iar cele daunatoare sunt promovate agresiv??!!)
E parerea mea, dar nu numai a mea. Am spus-o de mai multe ori, de la Parintele Galeriu stiu de Matei 24, 31. Eu nu am nici o dovada a existentei lor, doar cred asta si atat.

Chiar de-as avea poze cu obiecte zburatoare - nici astea nu ar fi dovezi. Nici daca i-am vedea nu am fi siguri, vorba ta, ca nu sunt nalucire.

Nu-mi fac un scop in a studia fenomenul, din moment ce nu este important pentru mine.

Dar tu esti sigura ca nu minti atunci cand afirmi ca sunt inselari dracesti? Nu poti avea certitudinea.

Parintele Staniloaie a afirmat ca Biblia nu contine versete pro sau contra existentei altor civilizatii. Asta inseamna ca ar fi posibila prezenta lor in Univers, chiar daca Dumnezeu nu ni le-a revelat explicit, in scris, pe hartie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.05.2009, 17:11:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pana la urma de ce crestinii vor deveni din ce in ce mai deranjanti pentru puternicii lumii? De ce se investeste atat de mult in redirectionarea credintei noastre? Si aceste intrebari asteapta un raspuns.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.05.2009, 17:18:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Parintele Staniloaie a afirmat ca Biblia nu contine versete pro sau contra existentei altor civilizatii. Asta inseamna ca ar fi posibila prezenta lor in Univers, chiar daca Dumnezeu nu ni le-a revelat explicit, in scris, pe hartie.
Dionisie Areopagitul scria la un moment dat in Ierarhia Cereasca aproximativ asa: Nu stim numarul ingerilor sau cate cete ingeresti sunt. Ni s-au revelat noua cete, dar asta nu inseamna ca exista doat atatea.

Prin extensie, nu putem afirma ca suntem singuri in Univers pentru ca nu ni s-au revelat oficial si alte civilizatii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.05.2009, 23:15:53
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Deci ingerii sunt extraterestri. Problema rezolvata.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.05.2009, 07:32:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dionisie Areopagitul scria la un moment dat in Ierarhia Cereasca aproximativ asa: Nu stim numarul ingerilor sau cate cete ingeresti sunt. Ni s-au revelat noua cete, dar asta nu inseamna ca exista doat atatea.

Prin extensie, nu putem afirma ca suntem singuri in Univers pentru ca nu ni s-au revelat oficial si alte civilizatii.
Intră la Topicul :"Noul Testament" și vei găsi un topic despre Ingeri, deschis de Nina , ce te va lămuri că lucrurile nu stau tocmai precum spui tu. Este un topic bine documentat .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine sunt extraterestii? Callyope Intrebari utilizatori 65 10.10.2010 20:37:24
Extraterestii pisi Generalitati 13 29.08.2008 15:51:18